مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۱۹۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۲
تعداد بازدید: ۱۰۱۳
زمانی که درختان شروع به شکوفه زدن می کنند و گرده آن ها در فضا منتشر می شود ، تازه ابتدای گریه ، عطسه و سرفه مبتلایان به آلرژی است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

مهمان ناخوانده

( آلرژی های بهاری )

مجله خبری لحظه نما:زمانی که درختان شروع به شکوفه زدن می کنند و گرده آن ها در فضا منتشر می شود ، تازه ابتدای گریه ، عطسه و سرفه مبتلایان به آلرژی است. این افراد به اندازه دیگران ، از بهار لذت نمی برند زیرا بهار برای آن ها ، زمان بروز آلرژی های فصلی است. هر ساله تعداد مبتلایان به آلرژی ، رو به افزایش است. اگر چه درمان پزشکی قطعی برای این مشکل وجود ندارد اما راه حل های بسیاری ( چه از طریق پزشکی و چه مراقبت های خانگی ) برای جلوگیری از بروز آن ها یا برای کاهش آلرژی ها وجود دارد.

آلرژی های شایع ، به سه دسته غذایی ، فصلی و آلرژی به حیوانات ، تقسیم می شوند که در این مطلب ، به دسته آلرژی های فصلی ( بهاری ) خواهیم پرداخت.

آلرژی های بهاری

علت اصلی بروز آلرژی های بهاری ، گرده افشانی گیاهان ، برای لقاح است. زمانی که این گرده ها ، در مسیر فرد مبتلا به آلرژی قرار می گیرد ، سیستم ایمنی وی واکنش نشان می دهد و فرد شروع به عطسه ، سرفه یا آب ریزش از بینی و چشم می کند. در این شرایط ، سیستم ایمنی بدن ، این گرده ها را به عنوان مهاجم تلقی و شروع به ترشح آنتی بادی ( ماده ای که به طور طبیعی ، علیه باکتری ها ، ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا ترشح می شود ) می کند.

این آنتی بادی ها برای مقابله با مواد آلرژن ( موادی که منجر به ترشح هیستامین در بدن می شود ) بر می خیزند. هیستامین ، منجر به بروز آب ریزش از بینی ، قرمز شدن چشم و دیگر علائم آلرژی می شود. علائم آلرژی ، در روز هایی که باد می وزد بیش تر است زیرا مواد آلرژن در فضا بیش تر پخش می شوند ؛ در مقابل ، در روز های بارانی ، مواد آلرژن معلق در هوا و در نتیجه کاهش می یابد. مواد اصلی آلرژن ، بر اساس گزارش « انجمن آسم و آلرژی آمریکا » عبارتند از : درختان ، علوفه ، قارچ ها ، گرد و غبار ، حشرات و حیواناتی هم چون گربه ، سگ و برخی جوندگان.

افراد مستعد آلرژی

آلرژی ممکن است از والدین به کودکان انتقال یابد. بیش تر آلرژی ها در دوران کودکی پایه ریزی می شوند و در سال های بعد زندگی و به دلیل شرایط محیطی خاص ، بروز می کنند. به غیر از سابقه خانوادگی ، چنان چه فرد به طور مستمر ، در معرض مواد آلرژن قرار گیرد ، احتمال ابتلای وی به آلرژی بسیار بالا خواهد رفت.

نشانه های آلرژی

- آب ریزش از بینی و چشم

- عطسه و سرفه

- سرخی چشم و بینی

- دایره سیاه زیر چشم

- تنگی نفس

تشخیص آلرژی

مجله خبری لحظه نما:اگر فرد علائم آلرژی در فصل بهار شود ، بهتر است حتما به پزشک مراجعه کند تا او را برای انجام آزمایش مربوطه ارجاع دهد. این شرایط ممکن است از فرد آزمایش پوستی گرفته شود. بدین صورت که مقدار بسیار کمی از مواد آلرژن را زیر پوست تزریق می کنند و منتظر واکنش بدن می شوند. در صورت آلرژی فرد به آن ماده ، دور محل تزریق ، قرمز خواهد شد. روش دیگر ، اندهزه گیری میزان پروتئین ( IgE ) در خون افراد مبتلا به آلرژی است.

درمان دارویی آلرژی های بهاری

علاوه بر دوری کردن از عوامل آلرژن مصرف دارو های خاص ضد آلرژی ، می تواند بهترین گزینه درمان باشد که البته بهتر است با نظر و مشورت پزشک معالج صورت گیرد. شایع ترین دارو ها برای کاهش علائم آلرژی عبارتند از :

آنتی هیستامین ها : کاهش دهنده عطسه ، سرفه و خارش ، از طریق کاهش میزان هیستامین در بدن ؛

دکونژستان : پاک کننده مخاط موجود در مسیر های تنفسی ؛

آنتی هیستامین دکونژستان : دارای اثر ترکیبی از دو داروی بالا ؛

اسپری های بینی : باز کننده مجاری تنفسی ؛

اسپری های استروبیدی : دارای خاصیت ضد التهابی به دلیل وجود کورتون ؛

قطره های خاص ضد آب ریزش و خارش چشم ؛

درمان غذایی آلرژی های بهاری

سبزیجاتی هم چون بروکلی و مرکباتی مانند پرتقال ، گریپ فروت و لیمو ، حاوی مقادیر فراوان ویتامین C هستند که به دلیل نقش آنتی اکسیدانی ، در درمان آلرژی موثراند ؛

کلم پیچ سرشار از کاروتنوئید ها است. این ماده ، به عنوان آنتی اکسیدانی ویژه ، نقش موثری در جلوگیری از ابتلا به بیماری های التهابی دارد ؛ گزنه سرشار از پتاسیم است و خاصیت ضد التهابی دارد ؛ از آن جا که آلرژی نوعی بیماری التهابی است ، گزنه می تواند در درمان آن موثر باشد ؛

انواع توت ها خاصیت ضد التهابی دارند.

پیاز ، سیر و سیب حاوی ترکیباتی شبیه آنتی هیستامین هستند و در کاهش علائم آلرژی موثراند.

جعفری مانع از ترشح هیستامین ( ماده ای که سبب بروز علائم آلرژی است ) می شود و در عین حال ، ادرار آور است و به کاهش عوارض دارو های مصرفی کمک می کند.

مدیریت آلرژی

اگر چه غلبه کردن ، بر آلرژی به صورت کامل ، غیر ممکن است اما می توان با توجه به چند راه کار ، از میزان شدت علائم کاست. این موارد به صورت فهرست وار چنین است :

خارج نشدن از منزل ، هنگامی که مواد آلرژن زیادی در هوا وجود دارد ( به خصوص صبح ها ) ؛

استفاده از فیلتر های هوا ؛

تمیز کردن مرتب قفسه ها و طبقات کتابخانه ، کمد و... برای جلوگیری از نشستن خاک و گرد و غبار بر آن ها ؛

شستن مو ها ، پس از خارج شدن از محیط پر گرد و غبار ، برای جلوگیری از پراکنده شدن آن ها در هوا ؛

جارو کردن خانه روزی یک بار و استفاده از ماسک در حین انجام این کار ؛

پرهیز از مواد غذایی آلرژن ، مانند گوجه فرنگی ، بادنجان و یا هر نوع ماده غذایی که علایم آلرژی را افزایش می دهد ؛

پرهیز از مصرف عطر و ادکلن ، دود کردن اسپند ، عود و...

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: