مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: ۴۰۷۰
همانطور که می دانید؛ کم کاری تیروئید با مشکلات باروری، زایمان زودرس، سقط و تاخیرات رشدی مرتبط است. پس چرا بیشتر متخصصین زنان و زایمان برای تشخیص این مشکل، بارداران را آزمایش نمی کنند؟
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

کم کاری تیروئید

همانطور که می دانید؛ کم کاری تیروئید با مشکلات باروری، زایمان زودرس، سقط و تاخیرات رشدی مرتبط است. پس چرا بیشتر متخصصین زنان و زایمان برای تشخیص این مشکل، بارداران را آزمایش نمی کنند؟

احساس خستگی و تنبلی می کنید؟ شاید کم کاری تیروئید،مسبب آن است.

مجله خبری لحظه نما:غده تیروئید هورمونهایی تولید می کند که سوخت و ساز، تنفس، قلب و کارکرد سیستم عصبی، دمای بدنی و ... را تحت تاثیر قرار می دهد. طی بارداری به ویژه برای سه ماهه اول بارداری، فرزنداتان کاملا به هورمونهای تیروئید بدن شما وابسته است و تیروئید نقش بسیاری در رشد سیستم عصبی و مغز جنین بازی می کند.

دکتر استاگنارو گریان متخصص غدد از انجمن تیروئید امریکا ATA، می گوید: اساساً بارداری، دوران تنش زایی برای تیروئید است. زیرا در این دوران بدن باید در حدود ۵۰ درصد بیشتر هورمون تیروئید تولید کند.

البته در بیشتر موارد، غده تیروئید برای اجرای وظایف خود آماده است. اما در اوایل امسال، مطالعه ای بر روی نیم میلیون بانوی باردار انجام شد و نشان داد که در ۱۵ درصد خانمهای حامله، میزان هورمون فعال کننده تیروئید یا TSH بالاتر از نرمال قرار دارد. میزان TSH بیش از حد معمول نشانگر تیروئیدی کم کار است که به زبان بالینی (کلینیکی) آنرا "هیپوتیروئید" می نامند. این یافتهها نتیجه پژوهشهای بسیاری است که نشان میدهد، میزان بسیار کم هورمون تیروئید، احتمال سقط جنین، زایمان زودرسی و عقب ماندگی ذهنی کودکان را افزایش می دهد. در نتیجه باعث شده است که برخی از متخصصین سوال کنند، آیا عملکرد تمامی بانوان باردار باید ازمایشی شود یا خیر؟

البته با دریافت روزانه مکمل هورمون تیروئید، بانوان بارداری که کم کاری تیروئید دارند نیز می توانند درمان ایمنی داشته باشند.

آیا شما در خطر هستید؟

متخصصین پیشنهاد می کنند که بعضی از بانوان باید در اوایل بارداری، عملکرد تیروئید خود را آزمایش کنند. این دسته شامل، بانوانی با تاریخچه شخصی یا فامیلی بیماری تیروئید، بیماری خود ایمنی مثل دیابت نوع یک یالوپوسی، قرار گرفتن گردن در معرض پرتوها یا نشانه های تیروئیدی پرکار یا کم کار است. دکتر سارا کیل پاتریک پروفسور متخصص پزشکی جنینی می گوید: خستگی شدید، افزایش وزن و احساسی همیشگی سرما، نشانه های اصلی این بیماری است. وی معتقد است که اگر هیچکدام از این نشانه ها را نداشتید، دلیلی برای آزمایش تیروئید وجود ندارد.
به علت نتایج مخرب و خطرناک کم کاری هورمون تیروئید در دوران بارداری، انجمن تیروئید امریکا به تازگی پیشنهاد داده است که تمامی بارداران بیش از
۳۰ سال (خطر هیپوتیروئید یا کم کاری تیروئید به نسبت سن افزایش می یابد) و نیز آنهایی که تاریخچه سقط جنین، زایمان زودرس یا ناباروری دارند، تحت غربالگری تیروئید قرار گیرند. زیرا براساس پژوهش ها، اگر فقط بانوان پر خطر مورد آزمایش قرار گیرند، بسیاری از بانوان مبتلا به مشکلا ئیدی نادیده گرفته می شوند.

البته آزمایش تمامی خانم های باردار نیز مشکل ساز است، زیرا پژوهشها درباره درمان مادران باردار نیز مبهم است. آیا درمان بانوانی که کم کاری ملایمی دارند، فایده بخش بوده یا تلاف کردن زمان و پول است! پژوهشی که در نشریه پزشکی نیوانگلند به چاپ رسیده، پیچیدگی این مسئله را افزونی بخشیده است. در این بررسی، ضریب هوشی IQ کودکان سه ساله را آزمایش کرده و تفاوتی در میان آنهایی که مادرانشان مبتلا به کم کاری، عملکرد ملایم یا شدید تیروئید بوده و دارو مصرف کرده اند و آنهایی که دچار مشکلی بوده، اما درمان نشدهاند، نیافته است. زیرا درمانی که پس از سه ماهه اول شروع می گردد، احتمالاً برای تاثیر لازم بسیار دیر شده است.

از آنجایی که کم کاری تیروئید به علت مختل کردن نظام سیکل ماهیانه و تخمک گذاری و حتی ایجاد آمنوره (عدم ایجاد قاعدگی) می تواند موجب ناباروری گردد. درمان کم کاری تیروئید معمولا آسان و بسیار موثر است. ناباروری مرتبط کم کاری تیروئید با درمان برطرف خواهد شد.

اثر هورمونهای تیروئید برجنین

جنین تا هفته ۱۲ بارداری از نظر هورمون تیروئیدی کاملا وابسته به مادرش است. بنابراین کم کاری تیروئید مادر در ۳ ماهه اول بارداری می تواند اثر نامطلوبی بر سلامت جنین داشته باشد. کمبود هورمون تیروئید، تاثیر منفی روی ضریب هوشی و فعالیت های مغزی جنین دارد. از آنجایی که برخی بانوان بعد از گذشت یک یا دو ماه از بارداریشان متوجه باردای خودمی شوند پزشکان توصیه می کنند خانم ها قبل از اقدام به بارداری، ازمایش خون که شامل هورمون های تیروئید می باشد را انجام دهند تا اگر به مشکلات تیروئید مبتلا هستند، تحت درمان قرار گرفته و سپس باردار شوند.

همچنین بانوانی که قبل از بارداری به کم کاری تیروئید مبتلا بوده اند و یا در حین بارداری دچار کم کاری تیروئید شده اند، باید هر شش هفته یک بار آزمایش تیروئید دهند تا مطمئن شوند مقادیر هورمون های تیروئید در بدن آنها در حد طبیعی است.

آزمایش خونی که طی سه ماه اول بارداری انجام می گیرد، کم کاری تیروئید را بررسی می کند و در صورت وجود مشکل اقدامات درمانی برای جلوگیری از عوارض آن صورت می پذیرد. در آزمایش خونی که در غربالگری سه ماهه اول بارداری انجام می گیرد، هورمون محرکه تیروئید که از غده هیپوفیز ترشح می شود اندازه گیری می شود و اگر بالاتر از حد طبیعی قرار داشته باشد، کم کاری تیروئید مشخصی می شود.

با تشخیص و درمان به موقع کم کاری تیروئید، هیچ مشکلی برای نوزاد ایجاد نخواهد شد.

طی بارداری به ویژه برای سه ماهه اول بارداری، فرزند تان کاملا به هورمونهای تیروئید بدان شما وابسته است.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: