مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۱۹۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۷
تعداد بازدید: ۳۹۰۶
ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری را ناباروری می نامند.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

ناباروری آقایان

مجله خبری لحظه نما:بر اساس پژوهشی جدید، از هر پنج مرد هجده تا بیست و پنج ساله، یکی نابارور است. میزان باروری اقایان در شصت سال گذشته در تمام سنین به شکل پایداری در حال کاهش است. پس، ناباروری مردانه به چه معناست؟

ناباروری آقایان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد همانند:

تولید کم اسپرم توسط بیضه ها (پانزده تا بیست میلیون اسپرم در هر میلی لیتر- ).مایع منی طبیعی شمرده میشود و به طور کلی حرکت نمی کنند.

شکل غیر طبیعی اسپرم،اگر نمونهای اسپرم فقط دارای ۴ درصد اسپرم باشد که از نظر زیست شناسی طبیعی هستند، برای باروری حداکثر، بیش از ۴٪ از اسپرم ها در هر زمانی باید از نظر فیزیکی طبیعی باشند. اسپرم طبیعی دارای سایز بیضی شکل، با دمی بلند است. سر و دم اسپرم غیرطبیعی نواقصی مثل بزرگ بودن یا بد شکل بودن سریا دم دوتایی یافنری شکل دارند. این نقایص برقدرت رسیدن و نفوذ اسپرم در تخمک تأثیر می گذارند.

معضل امروزی

مجله خبری لحظه نما:به گفته ی دکتر جین اوبرایان، متخصصی مجاری ادرار، بسیاری از چیزهایی که زندگی ما را ساده تر می کنند، بر تولید و نیروی مردانگی اسپرم تاثیر گذارند. مواد شیمیایی مثل فتالات (برای انعطاف پذیر کردن وسایل پلاستیکی از آن استفاده می شود)، پارابناها (مواد نگهدارنده در محصولات آرایشی) و حشره کش ها با فرآیند تولید اسپرم تداخل کرده و در نتیجه، تعداد اسپرم آقایان را کاهش یا به تعداد زیادی از اسپرمها آسیب می رساند. برخی از کرمهای ضدافتاب و مواد افزودنی مواد غذایی نیز باعث ناباروری اقایان می شود. اکثر مواد شیمیایی ذکر شده عملکرد غدد درونریز یا زنواستروژن را مختل می کنند، یعنی موادی که مقلد هورمون زنانه ی استروژن هستند توازن طبیعی آندروژنهای بدن را برهم زده و ارتباط بین مغز و سیستم تولید مثل را مختل می کند. به طور طبیعی، آقایان نیز میزان کمی استروژن در بدن خود دارند، اما مقدار زیاد استروژن سلول های اسپرم را نابود می سازد (اکثر این مواد شیمیایی برای خانمها نیز مناسب نیستند، اما اقایان در برابر استروژن بیش از حد حساسند. برای نمونه، در برخی خوراکیها مثل سویا، «زنواستروژن» وجود دارد که کارکردی مشابه هورمون استروژن دارد و یا محصولات ساخته شده از «پی وی سی» نظیر لوله آب نیز حاوی زئواستروژن هستند و این می تواند در درازمدت، هورمون استروژن بدن مردها را افزایش دهد. به گفته ی دکتر اوبرایان، قرار گرفتن جنین در معرضی موادی مثل فتالات ها، حشره کش ها و مواد نگهدارنده می تواند به کاهش تعداد اسپرمهای او بیانجامد. بر اساس پژوهشها اگر بیضه های جنین در معرضی مختل کنندههای غدد درونریز قرار گیرد غیرطبیعی رشد می کنند، یعنی مشکلی به نام سندرم اختلالات بیضه (TDS) شناخته می شود. از آنجایی که این عارضه باعث اختلال در مجاری تولید مثل مرد می شود، سندرم اختلالات بیضیه با سرطان بیضه و ناباروری آقایان مرتبط است.

دردسرهای جوانی

شاید خوشگذرانی های ناسالم ظاهرالذت بخش باشد، اما دود کردن (سیگار یا ماری جوانا) و مصرف بیش از حد الکلی به عنوان عوامل تاثیر گذار بر کیفیت نامطلوب اسپرم شناخته می شوند. به گفته ی دکتر گلداستین، ماری جوانا در بیضهها به گیرندههای استروژن می پیوندد و در نتیجه، مصرف کنندگان ماری جوانا اغلب اسپرم های آسیب دیده دارند که نمی تواند به اندازه ی کافی با تخمک تماس داشته تا آن را بارور سازد. کسانی که گه گاه این ماده را استفاده می کنند نیز باروری خود را در کوتاه مدت به مخاطره می اندازند، ولی اگر در طولانی مدت از این مواد استفاده کنند، به طور دائمی نابارور خواهند شد. نوشابه های الکی نیز به شکلی مشابه جذب روی و مواد معدنی را متوقف می سازد که برای تولید اسپرم نیرومند ضروری است. روش دیگری که احتمالا توان باروری مردان را کاهش میدهد؟ حرارت بالا در ناحیه اندام تناسلی است. دکتر گولداستین می گوید: آویزان بودن بیضه ها خارج از بدان علتی دارد، زیرا برای ساختن اسپرم، بیضه ها باید دمای کمتری (نسبت به دمای بدن) داشته باشند. استفاده به دفعات از وان آب گرم یا حمام سونا دمای بیضه ها را افزایش می دهد و با تولید اسپرم مداخله می کند. پژوهشهای جدید نیز نشان داده است که اگر اقایان تلفن همراه خود را در جیب جلوی شالوارشی نگه دارند یا لپ تاپ یا آیپد را روی رانهایش بگذارد، امکان دارد دمای بیضه تا بیش از دو درجه افزایش یابد. برخی از پزشکان توصیه می کنند که از پوشیدن زیرجامه های تنگ و از گذاشتن پاها روی یکدیگر پرهیز شود تا بیضیه خنک بماند، گرچه هیچ مطالعه ای این دو را خطر جدی ندانسته است. چرخه ی زندگی اسپرم ۵۴ تا ۷۲ روز است. بنابراین، اگر فردی دلیل اختلال در اسپرم را شناسایی و تکرار ان را متوقف کند، به احتمال زیاد می تواند اوضاع را به نفع خود تغییر دهد.

چرخهای زندگی اسپرم 54 تا 72 روز است.بنابراین،اگر فردی دلیل اختلال در اسپرم را شناسایی و تکرار آن را متوقف کند،به احتنال زیاذ می تواند اوضاع را به نفع خود تغییر دهد.

درمان ناباروی

ریشه یابی مشکل در زوجین و تشخیص علت و درمان

اگر سعی دارید باردار شوید، سنگین وزن بودن مشکل بزرگی است. چون وزن ناسالم باعث اختلال در عادت ماهانه و تخمک گذاری می شود.

ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری را ناباروری می نامند. حدود 40 درصد از مشکلات ناباروری مربوط به آقایان، 40 درصد مربوط به بانوان و 10 درصد نیز مربوط به هر دو زوج است. در حدود 10 درصد از زوج ها نیز عامل ناباروری ناشناخته است. هنگامی که زوج سابقه بیماری خاصی نداشته و هر دو در سلامت کامل قرار داشته باشند شناسایی و تشخیص عامل ناباروری مشکل خواهد بود. ولی با این حال عوامل مشخص بسیاری وجود دارند که می توانند در باروری زوجین تاثیر مخربی داشته و آن را با مشکل مواجه کند. بنابراین، اگر تصمیم به باردار شدن دارید یا حتی اگر برای بچه دارشدن چند سالی به زمان نیاز دارید، بهتر است در مورد عوامل تاثیرگذار در ناباروری آگاهی داشته باشید.

تلفن همراه

در قرن حاضر کمتر کسی را می توان یافت که از گوشی تلفن همراه استفاده نکند. البته خانم ها معمولاً این امکان را دارند که گوشی همراه خود را در کیف دستی هایشان قرار دهند در حالیکه متاسفانه اغلب آقایان ترجیح می دهند آن را در مجاورت کشاله ران و در جیب جلوی شالوار خود حمل کنند. اگر چه در ظاهر با انجام این کار مشکلی متوجه شخصی نمی شود، ولی واقعیت این است که این عادت ناپسند تأثیر نامطلوبی بر قدرت باروری آقایان دارد. در گذشته تحقیقات بسیاری در این خصوصی انجام شده است که این مطالعات همچنان نیز ادامه دارند. نتایج تحقیقی در مجارستان که در مدت یکسال بر روی بیش از ۲۰۰ نفر از آقایان صورت گرفت نشان داد که بین قراردادن گوشی تلفن همراه نزدیک اندام تناسلی و کاهش تولید اسپرم در مردان ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. بر مبنای همین تحقیق تعداد اسپرم آقایانی که در روز گذشته به طور تمام وقت گوشیهای تلفن خود را همراه داشتند به طرز قابل توجهی (۵۹ میلیون در مقابل ۹۳ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر) کمتر از سایر افراد بود. همچنین یافته های محققان نشان داد که هر چه میزان استفاده آقایان از تلفن همراه در طول روز بیشتر باشد قابلیت تحرک اسپرم ها کمتر شده و در نتیجه احتمال باروری تخمک نیز به همان میزان کاهش می یابد.

نور مصنوعی در شب

میدانیم که خیره شدن به گوشی تلفن هوشمند یا نمایشگر تبلت در هنگام شب موجب خستگی چشم و اختلال در خواب می شود، اما این عادات عوارضی بیش از اختلال در چرخه ی خواب شبانه شما دارد. بر اساسی پژوهشی منتشر شده در نشریهای باروری و ناباروری، قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی در شب، بر توانایی شما برای لقاح جنین تاثیر می گذارد و اگر باردارید، بر رشد جنین اثر می گذارد. قرار گرفتن شبانه در معرضی این نورها مانع از تولید ملاتونین" یا "هورمون خواب" می شود. ملاتونین در هنگام تخمک گذاری، تخمکها را در برابر رادیکالهای آزاد از آسیب دیدگی حفظ می کند. بر اساس پژوهشها، تولید ناکافی ملاتونین، ساعت درونی رشد جنین را نیز مختل می کند که به مشکلات دراز مدت می انجامد.

لباس های تنگ

یکی از دلایل ناتوانی اسپرم ها در بارور کردن تخمک، تعداد بسیار کم آنها در زمان انزال و همچنین کاهش کیفیت آنها در باروری تخمک است. با وجود اینکه اغلب اهمیت این مساله از نظر دور می ماند ولی بیضه ها به هیچ وحه نباید در معرض گرما قرار بگیرند. زیرا بالا رفتن حرارت بیضه ها در روند تولید اسپرم ها تاثیر گذاشته و در نتیجه توان باروری مرد را کاهش می دهد. بنابراین بهتر است حتی با وجود مد بودن شلوار جین های تنگ پسرانه از پوشیدن آنها صرف نظر کرده و برای آزاد بودن اندام های تناسلی از لباس زیرهای گشاد و شلوارهای مناسب استفاده کنید.

اضافه وزن

برای اقدام به بارداری برخورداری از سلامت کامل جسمی یکی از معیارهای بسیار مهم و اساسی به شمار می رود. بنابراین اضافه وزن شدید، لاغری مفرط و یا هرگونه تغییر وزن چشمگیر شامل کاهش یا افزایش وزن شدید، اثار نامطلوبی بر قدرت باروری خواهد داشت. در حقیقت خانم هایی که چاقی یا لاغری مفرط دارند در معرض ابتلا به ناهنجاری های مربوط به تخمک گذاری و اختلالات سیکل ماهانه قرار دارند. اضافه وزن در مردها نیز با کاهش تعداد اسپرم در مایع منی همراه است. برای حل این مشکل می توانید با یک پزشک متخصص تغذیه و یا یک رژیم درمانگر مشورت کنید. این متخصصان با توصیه های خود می توانند در بازیابی اندام مناسب و وزن ایده آل به شما کمک کنند شاید باید ورزشی را شروع کنید یا اگر سخت ورزشی می کنید، شدت آن را کاهش دهید. به گفته ی دکتر مری جین، متخصصی زنان و زایمان و پروفسور کلینیکی، اگر سعی دارید باردار شوید، سنگین وزن بودن مشکل بزرگی است. چون وزن ناسالم باعث اختلال در عادت ماهانه و تخمک گذاری میشود. به علاوه، انجمن امریکایی پزشکی تولید مثل تخمین میزند که ۱۲ درصد از موارد ناباروری به علت مشکلات مربوط به وزن است. اما کم وزن بودن نیز به همان اندازه مضر است. به گفته ی متخصصی زنان و زایمان، آلیسا دوک، از دست دادن وزن زیاد یا ورزش بیش از حد، خصوصا اگر شاخصی تودهای بدنی کمتر از ۱۸ یا ۱۹ باشد، در موارد شدید باعث توقف تخمک گذاری می شود و در نتیجه، بر باروری اثر می گذارد.

تنقلات ناسالم و فست فود

اگر مواد مغذی مناسب مثل چربیهای اشباع نشده، روی، ویتامین دی و با ۶ مصرف نکنید، احتمالاً عملکرد بدن در تولید هورمون هایی مثل پروژسترون، انسولین و تستوسترون مختل خواهد شد. بنابراین لازم است هر چه زودتر این مواد مغذی و سالم را به رژیم غذایی خود بیفزایید تا قدرت باروری خود را افزایش دهید.

کمبود اسید فولیک

وقتی برای باردار شدن تلاش می کنید یا برای بارداری در آینده برنامهریزی می کنید، یکی از مهمترین ویتامینهای ضروری برای شما اسید فولیک است. اسید فولیک به ساخت سلول های خونی سالم کمک می کند و فقدان آن باعث نوعی کم خونی می شود و هم چنین باعث جذب آهن در بدن می شود. از این رو متخصصین مصرف این ماده را در دوران پیش از بارداری ضروری می دانند. پس به چه میزان از ان نیاز دارید؟ دکتر دوک توصیه می کند: روزانه بیش از ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید. سادهترین (و معتبرترین) روشی برای اطمینان یافتن از مصرف ان، استفاده ی روزانه از مکملهای اسید فولیک است (اکثرا حاوی ۴۰۰ میکروگرم هستند). همچنین با مصرف اسفناج، تخم مرغ، تخمها، غلات و ماکارونی می توانید میزان انرا در بدنتان بهبود بخشید.

کلسترول بیش از حد

طبق مطالعه ی چاپ شده در نشریهای ایندوکرینولوژی و متابولیسم، کلسترول (چربی) بیش از حد فقط به قلب آسیب نمی رساند - این چربیها بر توانایی شما برای لقاح جنین نیز اثر منفی دارد. پژوهشگران یافته اند که میزان بالای کلسترول آزاد در بدن بانوان بازمان طولانی تر برای باردار شدن ارتباط دارد. وقتی هر دو زوج کلسترول بالایی دارند، باردار شدن مشکل تر نیز خواهد بود. بنابراین، اگر شما و شوهرتان امیدوارید که بچه دار شوید، باید هر دوی شما وضعیت کلسترول بدن خود را بررسی کنید.

عدم توازن هورمونی

می دانیم که تیروئید در تنظیم سوخت و ساز عامل کلیدی است، اما تیروئید بر توانایی لقاح جنین نیز اثر میگذارد. عملکرد غیرعادی تیروئید می تواند به ناباروری بیانجامد چه ترشح آن کم و چه زیاد باشد" یا روند تخمک گذاری را مختل کند.

مواد مخاطى دهانه ی رحم

وقتی برای بچه دار شدن تلاش می کنید، مایعی که از دهانهی رحم ترشح می شود، برای حفاظت از اسپرم حیاتی است. این مواد عبور اسپرم از میان مجرای تولید مثل زنانه را تسهیل می کند. بنابراین ناهنجاریهای مواد مخاطی دهانه ی رحم نیز می تواند باعث ناباروری شود (معمولاً وقتی غلیظ باشد)، خوشبختانه، این عارضه با داروها درمان می شود یا با بارورسازی داخلی رحم بارداری تحقق می یابد. این نیز علیت دیگری برای ترک کردن سیگار است: تنباکو مواد مخاطی دهانه ی رحم را تغییر میدهد، و رسیدن اسپرم به تخمک را دشوارتر می سازد.

پولیپ یافیروز رحم

عموماً پولیپهای کوچک رحم به شکل غدد بیضی یا گرد از بافت داخل رحم به دیوارهای رحم متصل هستند. فیبروزهای رحم نیز شکل مشابهی دارند، اما از بافت ماهیچهای تشکیل شده اند. در واقع، این غدد خوش خیم نیز می توانند باعث ناباروری شوند. خوشبختانه بسیاری از مشکلات با پولیپها و فیبروزهای رحم به سادگی با جراحی تصحیح می شود.

فتالیت ها

گروهی از مواد شیمیایی موجود در پلاستیکها و برخی لوازم آرایش هستند. بر اساس مطالعهای که سال گذشته در مجمع سالانه تولید مثل انسان مطرح شد، این ماده می تواند با توانایی انسان برای لقاح جنین مداخله کند. مطالعات گذشته نشان داده بود که قرار گرفتن در معرض فتالیتها در باروری انسان اثر می گذارد ولی این مطالعه نشان می دهد که در صد موفقیت روند آی وی اف (IVF) در بانوانی که میزان بیشتری فتالیت در خونشان وجود دارد در حدود دو برابر کاهش می یابد.

بیماریهای مزمن

برخی از مشکلات سلامت، مثل اندومتریوز و انواع دیابتها نیز بر توانایی باروری شیما تاثیر چشمگیری دارد. پس از این دو بیماری بیشتر بدانید.

شیردهی پستانی

در ابتدا باید توجه داشته باشید که این گفته: "تا زمانی که شیردهی پستانی می کنید، باردار نمی شوید" درست نیست. زیرا شیردهی پستانی از بارداری جلوگیری نمی کند، اما می تواند باردار شدن را مشکل تر کند. اگر هنوز اولین فرزند خود را شیردهی می کنید و تصمیم به باردار شدن دوباره گرفتهاید، احتمالا ترشح زیاد هورمون پرولاکتین (به سبب شیردهی پستانی) باعث اختلال در تخمک گذاری میشود.

الکل

جای تعجب نیست که الکل هم از جمله عواملی به شمار می رود که در باروری هر دو زوج تاثیر گذار است. حاصل مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ توسط محققان دانمارکی صورت گرفت به وضوح حاکی از آن بود که میان مصرف الکل و کاهش کمیت و کیفیت اسپرم ها ارتباط نزدیک و تنگاتنگی وجود دارد. بنابراین در مورد مصرف الکل کاملا احتیاط کنید زیرا بر خلاف تصور عموم، فقط بالا رفتن الکل در خون نیست که می تواند بر فرایند باروری تاثیر بگذارد زیرا بر پایه همین مطالعات در افرادی که ۵ لیوان در هفته (یا به عبارتی کمتر از یک لیوان در روز) نوشیدنی الکلی مصرف کرده بودند نیز کاهش کیفیت اسپرم ها به وضوح مشاهده شده است. الکل بر فرایند باروری خانم ها نیز آثار مخربی دارد. نتایج یک دهه مطالعات دانشمندان سوئدی حاکی از آن است که خانم هایی که مصرف الکل بالایی داشتند به مراتب بیش از افراد دیگر به پزشک متخصصی زنان مراجعه کرده اند.

سیگار و دخانیات

استعمال سیگار و دخانیات آثار زیانباری بر سلامتی دارد. ولی تصمیم به فرزند اوری و تشکیل خانواده می تواند انگیزه بسیار خوبی برای ترک ان باشد. در واقع حاصل تحقیقات بسیار حاکی از آن است که سیگار کشیدن احتمال باروری را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. استعمال سیگار در آقایان نه تنها موجب کاهش تعداد اسپرم های موجود در مایع منی می شود بلکه علاوه بر آن کیفیت و سلامت اسپرم ها نیز در مقایسه با افراد غیر سیگاری به طرز چشمگیری کاهش می یابد. خانم ها نیز همانند آقایان از تبعات منفی استعمال سیگار بر فرایند باروری خود در امان نیستند. زیرا

مصرف سیگار در خانم ها با کاهش ذخایر تخمدان و کم شدن احتمال بارداری همراه است. بر اساسی آماری دقیق استعمال سیگار در خانم ها احتمال باروری آنها را به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می د هل. بر این اساسی چنانچه قصد دارید صاحب فرزندی شوید بهتر است پیش از اقدام به بارداری و مسلماً تا پایان آن به طور کامل از مصرف دخانیات اجتناب کنید. انجمن امریکایی پزشکی تولید مثل، تخمین میزند که ۱۳ درصد از موارد ناباروری با سیگار کشیدن در ارتباط است. به علاوه، بر اساس مطالعه ای درباره ی کنترل تنباکو، بانوان بالغی که روزانه شش ساعت یا بیشتر در معرضی دود دست دوم سیگار بودهاند، به احتمالی ۳۶ درصد بیشتر با خطر مشکلات باروری روبهرو خواهند بود. خوشبختانه در حدود یک سال پس از ترک دخانیات میزان باروری به اندازهای عادی باز می گردد. بنابراین، اگر تصمیم گرفته اید که باردار شوید (یا فقط زندگی طولانی تر و سالمتری داشته باشید)، سیگار را ترک کنید - و این پیشنهاد را به خانواده و دوستان نیز بدهید.

سن

سن از جمله عواملی است که می تواند به طور غیر مستقیم فرایند باروری را تحت تاثیر قرار دهد. کاملا بدیهی است که هر چه سن بالاتر رود قدرت باروری نیز به همان میزان کاهش می یابد. به عنوان مثال در طول یک سال رابطه جنسی احتمالی بارداری خانم ها در سن ۳۰ سالگی ۷۵ درصد در ۳۵ سالگی ۶۶ درصد و در ۴۰ سالگی ۴۴ درصد است، که این رقم همزمان با افزایش سن به تدریج کاهش می یابد. با رسیدن به ۴۰ سالگی کمیت و کیفیت تخمک ها در خانم ها به طرز چشمگیری کمتر شده و در نتیجه احتمال بارداری بسیار کاهش می یابد. باروری مردان نیز پس از ۴۰ سالگی به تدریج رو به کاهش می رود. به طور خلاصه به تمام خانم های بالای ۳۵ سال توصیه می شود که در صورت ۶ ماه تلاش ناموفق برای بارداری حتماً به یک پزشک متخصص مراجعه کنند.

بهداشت نامناسب دهان

بهداشت دهان و دندان فواید بی شماری دارد. طبق مطالعهای منتشر شده در نشریهای پریودنتولوژی، بانوانی که محتاج درمان های باروری بودهاند، خونریزی و التهاب لثهای بیشتری دارند، در مقایسه با بانوانی که به شبکل طبیعی باردار شدند. به گفته ی دکتر دندانپزشک، سوزان کارابین، حتما باید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و هر شش ماه برای معاینه نزد دندانپزشک بروید.

بیماری و مصرف دارو

متاسفانه ابتلا به برخی از بیماری ها تاثیرلت نامطاوب و مخربی بر باروری اشخاص دارد.از میان این بیماری ها می توان به دیابت،

بیماری های اعصاب و تومورهای هیپوفیز اشاره کرد که در اغلب خانم ها به آمنوره (توقف کامل سیکل قاعدگی) و مشکلات ناباروری منجر می شود. علاوه بر آن مصرف برخی از داروها که در درمان بیماری های قلبی، فشار خون و همچنین شیمی درمانی به کار می روند نیز می توانند فرآیند باروری را در هر دو زوج به مخاطره بیاندازند. برخی داروها خصوصا ضدافسردگیها و آرامبخش ها بدن را وادار میکند تا پرولاکتین بیشتری تولید کند، یعنی هورمونی که با تخمک گذاری مداخله می کند. بنابراین، اگر تصمیم به بارداری گرفتهاید، درباره ی ایمن یا نایمن بودن داروهای مصرفی خود و انچه بر توانایی تولید مثل شما اثر می گذارد، با پزشک مشورت کنید. به این ترتیب، احتمالا می توانید جایگزینی بیابید که با باردار شدن شما مشکلی نداشته باشد.

استرس

مطمئنا بارها از منابع گوناگون شنیده اید که استرسی از بزرگترین دشمنان باروری است. ولی با این حال عده ای از افرادی که در معرض فشارهای روانی قرار دارند تحت این عنوان که اثرات نامطلوب استرسی بر فرآیند باروری تا کنون توسط هیچ مطالعه ای به اثبات نرسیده است همچنان به خود دلگرمی داده و نسبت به این موضوع بی تفاوتند. مسلمازندگی در یک محیط پرتنش هرگز نمی تواند تاثیر مطلوبی بر لقاح و فرزند آوری داشته باشد ولی با این وجود در مقایسه با سایر عوامل، استرسی از جمله مواردی است که به طور غیر مستقیم بر فرایند باروری تاثیر می گذارد. صرف نظر از کاهش میل جنسی در هر دو زوج ... استرس و فشارهای روانی در خانم ها منجر به اختلالات هورمونی نظیر بی نظمی سیکل ماهانه شده و در مردان نیز کاهش تولید اسپرم را به دنبال خواهد داشت. حتی اگر استرسی تاثیر چندانی بر باروری نداشته باشد بهتر است با استفاده از تکنیک های تن آرامی، مراقبه، یوگا و غیره تا حد امکان با استرسی و فشارهای روانی روزمره مقابله کرد.

محققان یافته اند بانوانی که میزان زیادی از این هورمون را ترشح میکنند، احتمال باردار شدن آنها ٪۲۹ کمتر است و به احتمال دو برابر بیشتر با خطر ناباروری روبهرو خواهند شد.

ورزش های سنگین

انجام منظم فعالیت های ورزشی برای سلامت جسم و روان بسیار مفید است. ولی باید احتیاط کنید که در این کار دچار افراط نشوید، زیرا ورزش بیش از حد موجب کاهش سطح باروری خانم ها می شود. در حقیقت بر اساس یافته های محققان میان انجام ورزش های استقامتی (ماراتن، مسابقات سه گانه، اسکی و غیره) در سطوح سنگین و حرفه ای و احتمالی بروز ناباروری در خانم ها ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. دکتر روز تا در کتابی با همین موضوع - در مورد اختلالات شدید قاعدگی (آمنوره، الیگومنوره، سیکل های نامنظم قاعدگی و ...) و عدم تخمک گذاری در ورزشکاران حرفهای به بحث و ارائه توضیحات پرداخته است... عده ای از خانم های ورزشکار حتی به طور خلاصه توصیه می شود که در انجام فعالیت های ورزشی همواره جانب اعتدال را رعایت نموده و از زیادہ روی در این کار پرهیز کنید!

قهوه

صرفا یک فنجان قهوه در طول یک روز پر مشغله و کاری بسیار لذت بخشی و مفید است. ولی به خانم هایی که در تلاش برای بارداری هستند توصیه می شود که در مصارف قهوه اعتدال را رعایت کنند. نتایج تحقیقی که در چند سال گذشته در یک نشریه پزشکی به چاپ رسید نشان داد که نوشیدن تنها یک فنجان قهوه در طول روز می تواند احتمال باروری خانم ها را در هر سیکل ماهانه به نصف کاهش دهد... برای اجتناب از مصرف کافئین تنها نخوردن قهوه کافی نیست بلکه باید از مصرف چای و نوشابه های گازدار که حاوی مقادیر مختلفی از کافئین هستند نیز اجتناب کرد! پس در انتخاب نوشیدنی های خود بیش ار پیشی جوانب احتیاط را رعایت کنید.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: