مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۲۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۰
تعداد بازدید: ۳۶۷۳
زایمان یک روند فیزیولوژیک است که وضع حمل جنین را از طریق مجرای زایمان ممکن می سازد.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

پیچیدگی های زایمان

مجله خبری لحظه نما:زایمان یک روند فیزیولوژیک است که وضع حمل جنین را از طریق مجرای زایمان ممکن می سازد. گاهی در هنگام زایمان مشکلاتی بوجود می آید که این روند را مختل می کند. البته اکثر مشکلاتی که طی زایمان بوجود می آیند، معمولا از آنچه واقعیت دارد ترسناک تر به نظر می رساند. در این مطلب با حقایقی درباره پنج مشکل از مهمترین مشکلات زایمان آشنا می شوید.

دکتر مارجوری گرین فیلد پروفسور زنان و زایمان در دانشگاه پزشکی وسترن ریورس کلیولند آمریکا می گوید: بسیاری از این پیچیدگی ها به دوران بارداری و زایمان ارتباطی ندارند و اکثرا بر سلامت مادر و نوزاد تاثیر نمی گذارند. ولی مشکلاتی نیز وجود دارند که احتمال بروز خطرات را افزایش می دهند. در ادامه با پنج پیچیدگی خطرناک آشنا می شوید.

مسله بند ناف

به چه معناست پیچیدن یا تاب خوردن بند ناف دور گردن یا بدن جنین که باعث فشار آمدن به جنین می شود. احتمال وقوع در ۲۰ درصد از حاملگی ها بند ناف دور جنین پیچیده است ولی موجب بروز مشکلی در نوزاد نمی شود. موارد خطرناک نیز به ندرت رخ می دهند. معمولا چه اتفاقی میافتد در زایمان طبیعی، اگر بند ناف فشاری به جنین وارد نکند مشکلی به وجود نمی آید. گاهی اوقات بند ناف دور بدن یا بازوی نوزاد پیچیده می شود ولی پزشک از بیان این موضوع خودداری کند، زیرا خطری برای جنین ندارد و فقط باعث نگرانی والدین می شود. ولی اگر فشاری که بند ناف به نوزاد وارد می کند زیاد باشد، جریان خون جنین کاهش یافته و ضربان قلب کند می شود.

پارگی میان دوراه به چه معناست

مجله خبری لحظه نما:پارگی در ناحیه میان دوراه (پرینیوم perineum)، محلی بین واژن و مقعد. احتمال وقوع بیشتر در اولین زایمان رخ می دهد. و بر حسب نوع پارگی درجه بدنی می شود و احتمال وقوع ان در شرایط معمولا به این ترتیب است؛ درجه اول: ۱۶ درصد؛ درجه دوم: ۱۷ درصد؛ درجه سوم و چهارم: دو و نیم درصد. معمولا چه اتفاقی میافتد اندازه پارگی در درجه اول بسیار کم است که معمولاً با چند بخیه یا بدون بخیه مشکل برطرف میشود و فقط باعث کمی دارد می شود. پارگی درجه دوم ماهیچههای زیرین را در بر می گیرد و به بخیه نیاز دارد که با گذشت زمان، بخیهها از بین میروند. پارگی درجه سوم و چهارم که تا مقعد ادامه می یابد به ندرت اتفاق می افتد. آیا پیشگیری آن ممکن است ؟ براساسن پژوهشی که توسط کوچرن لیبرری Cochrane library انجام شد، مشخص شده است که ماساژ میان دوره در آخرین ماههای بارداری احتمال آسیب دیدگی میان دوره هنگام زایمان، بخیه به علت پارگی یا اپیزیوتومی و درد بعد از زایمان را کاهش میدهد. البته زایمان نوزادی با وزن زیاد، احتمال بروز این مشکل را بالا می برد.

بسیاری از این پیچیدگی ها به دوران بارداری و زایمان ارتباطی ندارند و بر سلامت مادر و نوزاد تاثیر نمی گذارند.

ضربان یاریتم غیرعادی قلب جنینبه چه معناست

ضربان قلب جنین بیشتر یا کمتر از حد مجاز (۱۱۰ تا ۱۶۰ در دقیقه) است یا ریتم آن غیرعادی است.

احتمال وقوع 15 درصد

معمولا چـه اتفاقی می افتد

امروزه نظارت الکترونیکی بر جنین در بیمارستانها قابل دسترسی است، ولی برای تمامی خانمها، پیشنهاد نمی شود. دکتر گرین فیلد می گوید: گاهی اوقات این نظارت موجب اطمینان خاطر پزشک می شود و در بعضی مواقع نتایج نشان دهنده این است که به جنین به اندازه کافی اکسیژن نمی رسد و اجرای سزارین ضروری است. اما در اغلب اوقات پزشکان بین این دو حالت قرار می گیرند. در این شرایط پزشک یا ماما با توجه به وخامت و شدت مشکل و سن بارداری تصمیم میگیرد که برای کامل شدن مراحل بارداری صبر کند یا عمل سزارین را انجام دهد. آیا پیشگیری آن ممکن است؟ / خوابیدن به پشت در هنگام مراحل زایمان، احتمالی ضربان غیرعادی قلب جنین را افزایش می دهد. برای بانوانی که با خطر کمتری روبرو هستند، نظارت متناوب بهتر از نظارت مداوم است،زیرا علایم خطر کاهش یافته و در نتیجه احتمال سزارین کاهش می یابد.

مشکل فضای مایع رحمی به چه معناست

زیاد یا کم بودن مایع رحمی قبل از مراحل زایمان و پارگی غشای رحم. احتمال وقوع ۱۲ در عین معمولا چه اتفاقی میافتاد دکتر گرین فیلد میگویند. معمولاً افزایش بیش از حد مایع رحمی به نفرات باعث مشکل میشود. اما زمانی که کیسه مایع رحمیپاره شیوه قضایی نرمی که تفاف در آن قرار می گیرد کوچکتر می شود که ممکن است باعث وارد آمدن فشار به بند ناف شود. در صورتی که چنین مشکلی روی دهد، ممکن است پزشکی ماما محلولی را به قضایای مایع رحمی اضافه کنید. اگر قبلی از این که اقباضات شروع شود گیاه مایع رحمی پاره شود، در عرضی ۲۴ ساعتقاقیاضیات شروع خواهد شد. اما برای کاهش احتمالی رسیدن عقونت به جنینی پزشکی اماما تلاشی می کند هرچه سریعتر خانم باردار را وادار به زایمان کند.

آیا پیشگیری آن ممکن است؟خیر

ناتوانی در پیشرفت

به چه معناست/توقف زایمان

احتمال وقوع ۸ درصد

معمولا چه اتفاقی میافتد/

تکیه دادن و خوابیدن بدترین وضعیت برای زایمان هستند.نشستن به یک سمت دراز کشیدن ،ایستادن یا قرار گرفتن روی دست و زانوان بهترین وضعبت برای زایمان هستند.

ناتوانی در پیشرفت

معمول ترین علت سزارین است و در این شرایط برای تقویت انقباضات از دارویپیتوسین استفاده می شود. آیا پیشگیری آن ممکن است؟

برای کاهش خطر ناتوانی در زایمان می توانید درصورت تائید پزشک یا ماما تا زمانی که در خفاهیمنید. از افزایش بیش از حد وزن جلوگیری کنید. - از فردی گاه و باتجربه بخواهید در این دوران کمکتان کند. پژوهشها نشان داده اند که کمک وهمیاری فردی با تجربه به زایمنی سریع متخي میشود و احتمال سزارین را کاهش میدهد. وضعیت خود را تغییر دهید تکیه دادن و خوابیدن بدترین وضعیت برای زایمان هستند. دکتر گریبان گیلاد پیشنهاد می کنند. اگرچه اتفاقاتی که هنگام زایمان رخ میدهد. غیر قابل پیش بینی است. اما بهترین روش برای آمادگی زایمان رخ می دهد،غیر قابل پیش بینی است،اما بهترین روش برای آمادگی زایمان،اجرای وظایف در خانه " انتخاب پزشک یا ماما و بیمارستان یا زایشگاهی است که در بارداری و زایمان شما مشارکت داشته باشد و به خواستههای شما احترام بگذارد.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: