مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۲۲۰
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۱
تعداد بازدید: ۴۰۲۶
پیش از به دنیا آمدن نوزاد و قبل از آنکه وظیفه تغذیه و محافظت از او به شما محول شود، در طول نه ماه بارداری جفت این وظیفه را بر عهده دارد.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

در مورد جفت چه میدانید؟

مجله خبری لحظه نما:پیش از به دنیا آمدن نوزاد و قبل از آنکه وظیفه تغذیه و محافظت از او به شما محول شود، در طول نه ماه بارداری جفت این وظیفه را بر عهده دارد. جفت چگونه به وجود می آید؟ دقیقا چه وظیفه ای بر عهده دارد؟ آیا ممکن است در هنگام زایمان خطراتی ایجاد کند؟ برای سنجش معلومات خود می توانید به سوالات زیر پاسخ دهید!

جفت یکی از ارگان های بدن است.

درست نادرست

جفت تقریبا شبیه یک اسفنج است.

درست نادرست

وجود جفت برای رشد جنین ضروری است

درست نادرست

جفت از جنین حمایت می کند

درست نادرست

جفت هیچ هورمونی ترشح نمی کند

درست نادرست

جفت از دیواره رحم جدا شود

درست نادرست

جفت می تواند مشکلاتی برای زایمان ایجاد کند

درست نادرست

جفت پس از زایمان از بدن خارج می شود

درست نادرست

پاسخ صحیح سوالات

و جفت یکی از ارگان های بدن است.

درست

جفت ارگانی است که به طور مستقل در درون رحم مادر رشد می کند و وظیفه اش تغذیه جنین، رساندن اکسیژن و انتی بادی های محافظ، و دفع مواد زاید تولید شده توسط جنین می باشد. شکل جفت به صورت یک بافت گرد و مدور بوده و از یک سطح به دیواره رحم و عروق خونی مادر متصل است و از سطح دیگر توسط بند ناف با جنین ارتباط برقرار می کند.

مجله خبری لحظه نما:جفت یک ارگان مرکب مادر و جنینی است یعنی برای تشکیل آن حتما باید دو عضو وجود داشته باشند: مادر و جنین ! تخمک هفت روز پس از لقاح به دیواره رحم می چسبد. جفت ابتدایی از یک دیسک یا صفحه جنینی و پوششی به نام تروفوبلاست تشکیل شده است. تروفوبلاست برای رسیدن به عروق خونی انشعابات خود را درست همانند ریشه های یک درخت به دیواره رحم می فرستد. بنابراین نیمی از جفت از دیواره رحم و نیمه دیگر آن از تروفوبلاست تشکیل شده است. با وجودیکه جفت از ابتدای بارداری تشکیل شده و از همان زمان فعالیتش را آغاز می کند ولی در اواسط بارداری است که به طور کاملا شکل می گیرد.

وجود جفت برای رشد جنین ضروری است.

درست

جفت جنین را با مواد معدنی، کربوهیدرات ها و پروتئین ها تغذیه کرده و وظیفه انتقال آنتی بادی ها به جنین را بر عهده دارد. به این ترتیب رشد و تکامل جنین به تمامیت و کفایت جفت بستگی دارد. جفت با دفع دی اکسید کربن و فراهم کردن اکسیژن مورد نیاز از طریق بند ناف نقش ریه، با حذف سموم و مواد زائد نقشی کلیه و با فیلتر کردن مواد غذایی تامین شده از بدن مادر نقش دستگاه گوارش را برای جنین ایفا می کند.

جفت تقریبا شبیه یک اسفنج است.

درست

جفت در هفته های پایانی بارداری صفحه گرد، مسطح و اسفنج مانندی است که در حدود ۲۰ سانتی متر قطر و در مرکز نزدیک ۳ سانتی متر ضخامت دارد. از سویی دیگر عبارت placenta یا جفت از واژه لاتین "gateau" به معنای "کیک بزرگ و گرد" مشتق شده است.

جفت از جنین حمایت می کند.

درست

جفت در داخل رحم همانند یک سید محافظ عمل کرده و از رسیدن بسیاری از ویروس ها و باکتری های مضر از جمله "باسیل" بسیار معروف کخ که عامل ایجاد بیماری سل می باشد به جنین جلوگیری می کند. ولی با این وجود برخی از انواع داروها، الکل و سموم حاصل از دود سیگار می توانند از جفت عبور کرده و وارد جریان خون جنین شوند.

جفت هیچ هورمونی ترشح نمی کند

نادرست

جفت با ترشح برخی از هورمون ها موجب تسهیل روند بارداری می شود. از میان آنها می توان به هورمون HCG یا گونادوتروپین جفتی اشاره کرد. این هورمون از تخمک گذاری و در نتیجه شروع سیکل ماهانه پیشگیری می کند تا فرآیند لانه گزینی انجام شود. (HCG همان هورمونی است که وجود آن در ادرار موجب مثبت شدن تست بارداری می شود) علاوه بر آن جفت وظیفه تولید لاکتوژن یا HPL را نیز بر عهده دارد که نقش اصلی آن کمک به رشد مناسب جنین و تولید و ترشح شیر در غدد شیر ساز پستان هاست. و در نهایت استروژن و پروژسترون که در رشد و تکامل نوزاد بسیار ضروری اند نیز توسط جفت ترشح می شوند.

ممکن است جفت ازدیوارہ رحم جدا شود.

درست

دکولمان یا جدا شدن زودرسی جفت از دیواره رحیم اتفاق نادری است که معمولا از هفته بیستم بارداری به بعد رخ می دهد. علت وقوع این امر هنوز به درستی مشخص نیست. خونریزی همراه با دردهای شکمی از مهمترین علائم بالینی آن به شمار می روند. در صورت خفیف بودن این عارضه بارداری می تواند تحت مراقبت دقیق و با آزمایشات سونوگرافی بیشتر با حفظ سلامت جنین به صورت ایمن ادامه پیدا کند. برای پیشگیری از بروز انقباضات رحمی و بهبود تعاملات خونی مادر و جنین استراحت مطلق همراه با مصرف داروهای ضد اسپاسم در این دوران توصیه می شود.

جفت می تواند مشکلاتی را برای زایمان ایجاد کند.

درست

این عارضه که به آن جفت سرراهی گفته می شود اتفاقی نسبتاً نادر است. ولی گاهی جفت به طور غیر معمول در قسمت تحتانی رحم قرار گرفته و دهانه رحیم که محل خروج جنین در هنگام زایمان است را به طور کامل یا بخشی از آنرا مسدود می کند. امروزه وجود این عارضه خیلی زود توسط سونوگرافی تشخیص داده می شود. در صورت وجود جفت سرراهی زایمان به روش سزارین انجام خواهد شد.

جفت پس از زایمان از بدن خارج می شود.

درست

خروج کامل جفت از رحیم سومین مرحله زایمان است. جفت بعد از به دنیا امدن نوزاد از بدن خارج می شود. یک ربع پس از زایمان رحیم دوباره انقباضات خود را از سر می گیرد. در اثر این انقباضات جفت از دیواره رحم جدا شده و وارد بخش تحتانی رحم و واژن می شود. در این مرحله پزشک از شما می خواهد که با زور زدن به بیرون راندن جفت از بدن کمک کنید. با خروج جفت شما سومین مرحله زایمان را نیز پشت سر می گذارید. جفت به محض خروج از بدن جهت اطمینان از سالم بودن و باقی نماندن تکه هایی از آن توسط پزشک بررسی می شود.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: