مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۲۲۲
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۱
تعداد بازدید: ۷۴۰۲
سلولهای بنیادی در بند ناف و جفات وجود دارند و نیروی حیاتی برای رشد و نمو جنین هستند. این سلولها از طریق خون، اکسیژن و مواد مغذی را طی بارداری، برای جنین شما مهیا می سازند.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

نگهداری از سلولهای بنیادی

نگهداری از سلولهای بنیادی نوزادتان ساده تر از آن است که فکر کنید.

مجله خبری لحظه نما:سلولهای بنیادی در بند ناف و جفات وجود دارند و نیروی حیاتی برای رشد و نمو جنین هستند. این سلولها از طریق خون، اکسیژن و مواد مغذی را طی بارداری، برای جنین شما مهیا می سازند.

سلولهای بنیادی در بند ناف و جفات وجود دارند و نیروی حیاتی برای رشد و نمو جنین هستند. این سلولها از طریق خون، اکسیژن و مواد مغذی را طی بارداری، برای جنین شما مهیا می سازند. سلولهای بنیادی که در بند ناف و جفت یافت میشوند، ابتدایی ترین سلولهای سازنده بدن هستند که در طول دوره رشد جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلول های بالغ و خاصی می شوند که مسئول ساخت انواع بافت های بدن می باشند. در واقع منشا کل اعضا و بافت های بدن از جمله سلولهای عضله قلب - سلول های عصبی - گلبولهای قرمز خون - سیستم ایمنی - پوست و ... سلولهای بنیادي می باشند. بعد از کامل شدن اعضا بدن سلولهای بنیادی مسئول ترمیم بافتهای آسیب دیده هستند و مرتبا سلول های جدید را جایگزین سلول های پیر و مرده می کنند.

در چندین سال اخیر، جمع آوری سلولهای بنیادی جنین و منجمد کردن و نگهداری از آنها مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. متاسفانه با افزایش بیماری های خطرناک مثل سرطان، اکنون ذخیره سلولهای بنیادی به عنوان بیمه ای برای زندگی در نظر گرفته می شود که در آینده می تواند سلامت فرزند شما را تامین کند. تنها عیب این کار مثل هر بیمه دیگری این است که ممکن است حتی با پرداخت مبلغ مورد نظر، هرگز به استفاده از سلولهای بنیادی نیازی نداشته باشید.

هدف اصلی گردآوری سلولهای بنیادی؛ نگهداری از این نمونه ها برای مواردی است که در آینده به آنها نیاز خواهد داشت. سلولهای بنیادی خواص ترمیم کنندهای دارند، یعنی آنها خودشان را به آن چیزی تبدیل می کنند که بدنتان به آن نیاز دارد. به همین علت است که سلولهای بنیادی برای درمان بیماریهای گوناگون استفاده می شود. به تازگی، سلولهای بنیادی برای درمان بیش از ۷۰ بیماری، مثل سرطان خون (لوکمیا و لنفی) استفاده می شود.

پژوهش های پیشرفته درباره سلولهای بنیادی نشان دهنده ی فواید بیش از پیش این سلولهاست. چه کسی میداند که چه تعدادی از بیماریها را با کمک این سلولها می توان درمان کرد. به همین علت است که بسیاری از والدین در صورت احتمال تشخیص بیماری خطرناکی برای فرزند یا فرزندان خود، تصمیم میگیرند با تقبل مخارج نگهداری از سلولهای بنیادی، فرزند خود را بیمه کنند.

فواید برای چه کسی

مجله خبری لحظه نما:سلولهای بنیادی نه تنها برای آینده فرزندتان، بلکه برای اعضای دیگر خانواده نیز قابل استفاده است، البته درصورتی که با نمونه سازگاری داشته باشند. اگر به نگهداری از سلولهای بنیادی فرزندتان تمایل دارید، باید بدانید که معمولاً هزینه اولیه ای برای گردآوری، آزمایش و پیوند، و هزینهای سالیانه برای نگهداری از آن از شما دریافت خواهد شد.

مراحل نگهداری از سلولهای بنیادی

- زمانی که موسسه ای را برای این کار انتخاب کرده اید مهمولا روند این کار از قرار زیر است.

- در آن موسسه ثبت نام می کنید و اطلاعات مورد نیاز را دریافت خواهید کرد.

- سپس ضروری است که آزمایش خونی برای تشخیص هپاتیت B، هپاتیت C 2&1 ، HIV ،HTLV و سفلیس بدهید.

- ضروری است که برنامه ریزی و روند گردآوری سلولهای بنیادی بعد از زایمان را با پزشک، متخصص زنان و زایمان یا ماما در میان بگذارید.

- اگر پزشک یا مامای شما هرگز پیش از این چنین روندی را اجرا نکرده است، می توانید اطلاعات مورد نیاز او را از موسسه مورد نظر دریافت کنید

- زمانی که برای زایمان طبیعی یا سزارین پذیرش شدید، بسته ذخیره سازی مخصوصی را به پزشک یا مامای خود بسپارید.

زمانی که فرزندتان به دنیا آمد، پزشک به بند ناف گیره زده و خون غنی از سلولهای بنیادی را جدا می کند. هرچه مقدار خون موجود در آن بیشتر باشد، برای کشت سلولهای بنیادی سالم، مناسب تر است.

سپس نمونه باید در محفظهای مسافرتی به شکلی ایمان نگهداری شود تا شرکت مورد نظر آن را از بیمارستان شما تحویل بگیرد.

زمانی که سلولهای بنیادی به محل نگهداری رسید، بر روی آنها آزمایشهای متعددی انجام می گیرد، تا از قابلیت زیستی انها اطمینان حاصل گردد. سپس آنها به شکلی ایمن در شرایط مطلوبی نگهداری می شوند. بنابراین این سلولها برای شما و فرزندانتان برای سال های نامحدودی در دسترسی است، تا زمانی که به آن نیاز داشته باشید یا تصمیم به ابطالی قرارداد بگیرید.

در چه شرایطی مادراجازه اهدای خون بند ناف کودک خود را ندارد؟

مادر در حال حاضر بیماریها یا مشکلات زیر را داشته باشد:

- سابقه دریافت خون و فرآورده های خونی توسط مادر از یکسال گذشته تا زمان زایمان

- محروم بودن مادر از اهدای خون به دلایلی غیر از ضعف جسمی وکم خونی خفیف

- سابقه انجام پیوند عضو یا بافت

- سابقه انجام تاتو، حجامت و خالکوبی از یکسالی گذشته تا زمان زایمان

- سابقه دریافت داروهایی با منشاء انسانی از قبیل فاکتورهای انعقادی، هورمون رشد، ایمنوگلوبولین های وریدی (IVIG)، آلبومیان و برخی داروهای کمک باروری

- سابقه مصرف داروهای مخدر تزریقی یا داروهای پرورش اندام

- سابقه ابتلا به سرطان در مادر

- سابقه شیمی درمانی از یکسال گذشته تا زمان زایمان

- سابقه تبخالی ادامه دار

سابقه ابتلا به ضایعات ویروسی در ناحیه تناسلی تب خال تناسلی یا هرپس، زگیل تناسلی یا وارت یا کوندیلوماآکومیناتا

سابقه عفونت با سايتو مگالوويروس (CMV) بارداری: در این صورت اگر آزمایشی CMV Igmمثبت باشد، باید آزمایش CMV PCR انجام شود یا درصورت داشتن زمان کافی تا زایمان، دو هفته بعد درهمان آزمایشگاه، آزمایشی CMVIgM تکرار گردد.

سابقه ابتلا به بیماری های سیفیلیسی، بروسلوز (تب مالت)، توبرکلوز (سالی)، تیفوئید (حصبه)، پاراتیفوئید (شبه حصبه)، ایدز HIV-هپاتیت ،B -HTLV ،هپاتیت ،C لیشمانیوز(سالک) , مالاریا،کالاآزار(سالک احشایی)،کیست هیداتید،واسکوایت و اختلال یلوپرولیفراتیو در دوران زندگی

سابقه ابتلای مادر به برخی بیماری های خود ایمنی مانند: کرون، کولیت اولسراتیو، مالتیپل اسکلروزیسی (MS)، میاستنی گراویسی (MG) و لوپوسی، در دوران زندگی

سابقه ابتلا به بیماری های هپاتیت A و توکسوپلاسموزیسی طی دو سال گذشته

سابقه ابتلا به بیماری های آبله مرغان، سرخجه، سرخک، لیستریوزوزونا طی یکسال گذشته

سابقه ابتلا به بیماری های با منشأ ناشناخته مانند: پارکینسون

بارداری با استفاده از تخمک اهدایی، اسپرم اهدایی یا جنین اهدایی

بانک عمومی ویانک خصوصی بندناف

دربانکهای خصوصی بند ناف هر خانوادهای میتوانند خون بند ناف نوزاد را برای خودش ذخیره ونگهداری کنند، که در ازاء این ذخیره سازی هزینهای نیز پرداخت می کنند. به این ترتیب خون بند ناف انحصارا برای آنها نگهداری میشود.

در بانک های عمومی خون بند ناف،خون های بند ناف از سوی خانواده ها به بانک اهدا می شوند،هدف از این کار خیرانه،

کمک به بیماران نیازمند است. در قبال اهدا هیچ هزینه ای پرداخت نشده و ذخیره سازی نمونه بصورت رایگان صورت میگیرد. اعضای درجه یک نوزاد، عضو بانک عمومی خون بند ناف می شوند و در صورت نیازچنانچه نمونه نوزادشان در بانک موجود باشد. پس از بررسی از نظر سازگاری ژنتیکی و کافی بودن تعداد سلولهای برای آنها قابل استفاده خواهد بود. در غیر اینصورت سعی میشود که از نمونه های موجود در بانک نمونه مناسب جهت پیوند برای آنان انتخاب شود. در صورت مراجعه همزمان دو بیمار و موجود بودن تنها یک نمونه سازگار فردی که عضو بانک باشد در اولویت دریافت نمونه قرار دارد.

چگونگی جمع آوری خون جفت بند ناف وجفت

- بعد اززایمان وقبل از خروج جفت

- بعد اززایمان و بعد از خروج جفت

در هر ۲ روش پس از استریل کردن بند ناف توسط پنبه آغشته به الکل و بتادین، بند ناف توسط یک سرسوزن که در انتهای کیسه های خونگیری تعبیه شده است، سوراخ شده و خون موجود در بند ناف و جفت به کیسه خون انتقال می یابد. تحقیقات نشان داده است که در خون گيري قبل از جفت میزان بیماریهایی که با خون بند ناف قابل و سلولهای بنیادی بالاترین میزان را در مقایسه با زمانی که خون گیری پس از خروج جفت انجام می شود را دارند. به هر حال انجام هریک از این مراحل با توجه به شرایط موجود در اتاق عمل و روند زایمان صورت درمان می گیرد.

هزینه ذخیره سازی نمونه خون بند ناف

در کشور ماهزینه نگهداری نمونه خون بند ناق در سال اول به همراه آزمایشات اولیه که بر روی نمونه خون بند تاق انجام میشود یک میلون هشتصد تا دو میلیون دویست هزار تومان می باشد. همچنین اگر مایل به نگهداری ۵ یا ده ساله نمونه خون بند ناف یا شاید هزینه نگهداری پنج سال حدود ۴۰۰ هزار تومان و هزینه نگهداری ده ساله آن حدود ۹۰۰ هزار تومان میباشد.

انواع سلولهای بنیادی

سلولهای بنیادی را بر اساس خصوصیات و ویژگی به سه دسته سلولهای بنیادی جنینی سلولهای بنیادی بالغ و سلولهای بنیادیخون بند ناف تقسیم می کنند. سلولهای بنیادی جنینی از توده سلولی داخلی جنین ۱۶-۱۴ روزه گرفته میشود و قادر است تمام سلولها و بافتهای یک فرد کامل را بسازد. سلولهای بنیادی بالغ به سلولهایی که پس از تولید از بافتهای مختلف فرد بالغ جدا میشوند. گفته میشود. سلولهای بنیادی خونساز مستقر در مغز استخوان مغازه گید و سایر بافتها از این دسته هستند که قدرت تمایز به برخی از بافتها را دارند سلولهای بنیادی خون بند نافاز بند ناف استخراج شده و همانند سلولهای بنیادی خونساز مغز استخوان هستند.

بیماریهایی که با خون بند ناف قابل درمان هستند

فهرستی از بیماریهایی که با استفاده از سلولهای بنیادی خونایتد ناف قابل درمان هستند به شرح ذیل است.

-اختلالات سلولهای بنیادی: کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حملهای شبانه (PNH)

- لوسمی حاد: AML ،ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد

-لوسمی مزمن: CML

-بیماری های نقصی در تولید لنفوسیت ها: لنفوم هوچکین

- ناهنجاریهای ارثی گلبولهای قرمز بتا، تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل

- اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی: سندروم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندروم دی جرج

- نقصی ارثی پلاکتی: ترومبوسیتوپنی مادرزادی

- اختلالات پلاسماسل: مولتی پل ميلوما، لوسمی پلاسماسل

- بیماریهای ارثی: سندروم لشی نیهان، هیپوپلازی غضروف

- سایر بیماری ها: بیماری الزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های کبدی، دیستروفی عضلانی

توجه: در حال حاضر در کشورمان فقط بیماریهایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلولهای بنیادی خون بند ناف قابل درمان هستند.

چشمانداز استفاده از سلولهای بنیادی

امروزه ثابت شده است که سلولهای بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماریهای مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلولهای بنیادی در درمان بیماری هایی چون پارکینسون، بیماریهای قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیبهای نخاعی و سکته در حال انجام است.

-آلزایمر، ۱ نفر از ۱۰ نفر افراد بالای ۶۵ سال و ۵ نفر از ۱۰ نفر افراد بالای ۸۵ سال از این بیماری رنج می برند.

- جراحی نخاعی، آسیبهای نخاعی سالانه بالغ بر ۷۵۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده را در بر می گیرد.

بازسازی استخوان: امیدی برای درمان مبتلایان به اوستئوپروزیز ن پارکینسون.

MS: بیماری اتوایمیون و پیشرونده مربوط به سیستم عصبی مرکزی است که سالانه تعداد بسیاری را دچار می سازد.

اگر برای فرزنداول عضوبانک شده باشم آیاعضویت فرزند دوم نیزضرورت دارد؟

نمونه خون بند ناف ذخیره شده فقط برای کودکی که نمونه خون متعلق به او می باشد قابل استفاده بوده و برای سایر افراد به شرط تطابق خصوصیات ژنتیکی و همخوانی HIA آنها قابل پیوند می باشد. بنابراین توصیه می شود حتما برای فرزند دوم نیز به صورت جداگانه اینکار صورت گیرد.

خصوصیات اصلی وبازسلولهای بنیادی درچیست؟

سلولهای بنیادی ابتدایی ترین سلولی سازنده بدن می باشند که در طول دوره رشد جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلولهای بالغ و خاصی می شوند که مسئولی ساخت انواع بافتهای بدن می باشند. سلول های بنیادی که از خون بند ناف گرفته می شود، بسیار پرتوان و نامیرا می باشند و همچنین در اثر تکثیر پی در پی دچار پیری نمی شوند.

چرابهتراست خانواده هاخون بند ناف فرزندشان راذخیره کنند؟

فرصتی است که تنها برای یکبار به شما داده می شود تا جهت حفظ سلامت دراز مدت کودک خود اقدام نمایید. خون بند ناف منبعی غنی از سلول های بنیادی است. این سلول ها که از نظر ژنتیکی برای هر کودک منحصر به فردند، واحدهای سازنده خون، اندام ها، بافت و سیستم ایمنی می باشند. امروزه بسیاری از خانواده ها خون بند ناف کودکان خود را بعنوان درمانی بالقوه برای سرطان، ناهنجاریهای خونی، بیماری های ایمنی و بیماری های ژنتیکی ذخیره می کنند. خون بند ناف تنها می تواند در اولین دقایق پس از تولد جمع آوری شود. بنابراین می بایستی این تصمیم به هنگام بارداری گرفته شود. با نگهداری خون بند ناف کودک خود، منبع بیولوژیک منحصر به فردی را ذخیره می سازید که مانند کیت خود ترمیمی در اختیار کودک شما و احتمالا دیگر اعضای خانواده است.

سلولهای بنیادی جنینی: از توده سلولی داخلی جنين 16-14 روزہ گرفته میشود و قادر است تمام سلولهاو بافتهای یک فرد کامل رابسازد.

همچنین سلول های بنیادی خون بند ناف قدرت درمانی دارند. امروزه سلول های بنیادی در درمان و مبارزه با بیماری هایی همچون سرطان، بیماریهای خودایمنی و بیماری های ارثی کاربرد دارند. تحقیقات روزافزون روی سلول های بنیادی بطور پیوسته منجر به کشف کاربردهای جدید انها می گردد. احتمالا سلول های بنیادی می توانند در آینده برای درمان صدمات وارده به ستون فقرات، سکته مغزی، پارکینسون، آلزایمر، بیماری های قلبی، دیابت و ایدز مفید باشند. پزشکان بطور فزاینده ای از سلول های خون بند ناف بعنوان جایگزینی برای مغز استخوان در پیوندها استفاده می کنند چرا که احتمال پیچیدگی های ناشی از پیوند کمتر و امکان یافتن گزینه ای مناسب بیشتر است.

همچنین سلول های بنیادی خون بند ناف از نظر ژنتیکی منحصر به فرد هستند. سلول های خون بند ناف کودک شما چنانچه مورد نیاز کود کتان باشند بهترین گزینه جهت پیوندی ایده آل محسوب می شوند. همچنین احتمال سازگاری کامل سلول های بنیادی کودک شما با خواهران و یا برادرانش ۳۰٪-۲۵٪ می باشد. به علاوه احتمال استفاده این سلولی ها توسط والدین کودک وجود دارد.

البته سابقه بیماری های خانوادگی شما باید مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه خانواده شما سابقه بیماری هایی دارد که می توانند توسط پیوند سلول های بنیادی درمان شوند، احتمال این که کودک شما یا خواهران و برادرانش به خون بند ناف ذخیره شده نیاز پیدا کنند افزایش پیدا می یابد. هیچکس نمی داند چه بیماری ها یا صدماتی در آینده با سلول های بنیادی قابل درمان خواهند بود. بسیاری ذخیره خون بند ناف را نوعی بیمه سلامتی دانند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: