مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۲۲۳
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۲
تعداد بازدید: ۵۵۹۹
احساس درد در زیر جناغ سینه، سوزش پشت گلو، و پرشدن مزه ای تند و ناخوشایند در دهان و... سوزش سردل یکی از مشکلات بسیار شایع دوران بارداری است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

دہ سوال درمورد سوزش سردل در بارداری

مجله خبری لحظه نما:احساس درد در زیر جناغ سینه، سوزش پشت گلو، و پرشدن مزه ای تند و ناخوشایند در دهان و... سوزش سردل یکی از مشکلات بسیار شایع دوران بارداری است. در این قسمت از علل ایجاد وراه های پیشگیری و درمان آن با شما صحبت می کنیم.

اصطلاح پزشکی سوزش سردل کدام است؟

Pyrosis

Synopsis

مشکل سوزش سردل همه خانم های باردار را گرفتار می کند.

درست

نادرست

سوزش سردل معمولا درچه هنگام از بارداری رخ می دهد؟

غالبا در اوایل و اواخر بارداری

فقط در اواخر بارداری

عامل ایجاد سوزش سردل در ابتدای بارداری ترشح هورمون هاست.

درست

نادرست

علت اصلی سوزش سردل در اواخر بارداری چیست؟

ترشح هورمون ها

فشار حاصل از وزن چنین

علائم سوزش سردل باغذا خوردن کاهش مییابد.

درست

نادرست

برای پیشگیری از سوزش سردل پرهیز از خوردن غذاهای اسیدی کافی است.

درست

نادرست

آهسته خوردن غذا و جویدن کامل آن در پیشگیری از سوزش سر دل موثر است.

درست

نادرست

دراز کشیدن و خم شدن علایم سوزش سردل را تشدید می کند.

درست

نادرست

برای تسکین سوزش سر دل میتوان از داروهای ضد اسید استفاده کرد.

درست

نادرست

پاسخ صحیح سوالات

اصطلاح پزشکی سوزش سردل کدام است؟ Pyrosis

مجله خبری لحظه نما:سوزش سر دل که از مشکلات شایع دوران بارداری است در اصطاح پزشکیPyrosis نامیده می باشد

مشکل سوزش سردل همه خانم های باردار را گرفتار می کند.

نادرست

همان طور که بعضی از خانم های باردار از روی خوش اقبالی دچار حالت تهوع بارداری نمی شوند به همان ترتیب عده ای نیز هیچ گاه مشکل سوزش سردل را تجربه نمی کنند. بنابراین این احتمال وجود دارد که شما نیز بدون ابتلا به این عارضه دوران بارداری خود را سپری کنید. از طرفی هم ممکن است که در اولین بارداری خود مشکل سوزش سردل نداشته باشید ولی در بارداری دومتان این علائم را تجربه کنید و یا کاملا برعکس، به هر حال این عارضه پیش بینی ناپذیر است.

سوزش سردل معمولا در چه هنگام از بارداری رخ می دهد؟

غالبا در اوایل و اواخر بارداری

سوزش سردل معمولا در ابتدای بارداری آغاز شده و در سومین یا چهارمین ماه بارداری از میان می رود، ولی گاهی در حدود ماههای ۷ و ۸ بارداری نیز ممکن بوده احتمالا سه ماهه آخر بارداری خود را نیز به آسودگی خواهید گذراند. و اگر در طول سه ماهه اول بارداریتان دچار سوزش سردل شدیدی بوده اید احتمالاً سه ماهه آخر بارداریتان نیز به همین نحو خواهد گذشت. و یا برعکس ... ممکن است که علایم این عارضه به کلی از میان برود.

عامل ایجاد سوزش سردل در ابتدای بارداری ترشح هورمون هاست.

درست

سوزش سردل در اوایل بارداری به دلیل تغییرات فراوان و قابل ملاحظه هورمون هاست. این تغییرات گسترده هورمونی بر فعالیت سایر غدد و اندام ها نیز تاثیر گذاشته و به خصوص موجب افزایش ترشحات اسیدی معده می شود. وجود این ترشحات نه تنها برای مخاط معده بسیار مضر است، بلکه به اندام مجاور یعنی مری نیز آسیب رسانده و موجب بروز درد و سوزش در این ناحیه می شود. ضمن آنکه عمل هضم نیز در دوران بارداری به کندی صورت می گیرد. این امر در نهایت موجب می شود که محتویات اسیدی به مدت طولانی تری در معده باقی مانده و گاهی نیز به بالا و به سمت مری رانده شود.

علت اصلی سوزش سردل در اواخر بارداری چیست؟

فشار حاصل از وزن جنین

سوزش معده و بازگشت محتویات اسیدی آن به مری در اواخر بارداری به دلیل فشار حاصل از وزن جنین است. رحم به تدریج و همزمان با رشد جنین فضای بیشتری را اشغال می کند. در نتیجه حجم معده کاهش یافته و موجب می شود که فضای کمتری برای مواد غذایی باقی بماند. از سویی دیگر به دلیل کند شدن عملی هضم و کاهش حرکات روده ها عمل تخلیه غذا از معده نیز به کندی صورت می گیرد. این امر در نهایت موجب رانده شدن محتویات اسیدی معده به بالا و به سمت مری می شود.

علائم سوزش سردل با غذا خوردن کاهش می یابد

درست

خوردن بهترین راه برای تسکین سوزش سردل در اوایل بارداری است! زیرا غذا به محض وارد شدن به معده همانند یک اسفنج عمل کرده و اسید معده را به خود جذب می کند. در حالیکه برخلاف آن در هنگام خالی بودن معده وجود این ترشحات اسیدی برای دیواره معده بسیار مضر است. به همین دلیل احساس درد و سوزشی در هنگام گرسنگی بسیار شدیدتر است. با این حال مراقب باشید که دچار اضافه وزن بی رویه نشوید! برای این منظور سعی کنید غذای خود را در مقادیر کمتر و وعده های بیشتر میل کنید. این کار به خصوص در اواخر بارداری راه حل بسیار مفید و موثری است. زیرا علاوه بر جذب اسید معدهاز انباشته شدن مواد غذایی در معده نیز جلوگیری می کند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال

برای پیشگیری از سوزش سردل پرهیز از خوردن غذاهای اسیدی کافی است.

نادرست

مسلماً باید در این دوران از خوردن غذاهای اسیدی مثل سرکه، مرکبات و مصرف برخی از ادویه ها اجتناب کرد ولی علاوه بر آن مصرف قهوه، الکل و استعمال دخانیات (که مصرف آنها در دوران بارداری بسیار مضر است) و همچنین گروه دیگری از مواد غذایی از جمله: نوشابه های گازدار، غذاهای تند و پر ادویه، گوشت های پرچرب، غذاهای سرخ شده، فست فودها و فرآوردههای لبنی دارای ٪۴۰ چربی یا بالاتر که اثر محرکی بر دستگاه گوارش داشته و می توانند موجب تحریک و افزایش اسید معده شوند نیز موجب تشدید سوزش سردل می شوند.

آهسته خوردن غذاو جویدن کامل آن درپیشگیری ازسوزش سردل موثر است.

درست

سعی کنید غذای خود را آهسته خورده و آن را کاملا بجوید تا به خوبی با بزاق دهان اغشته شود. این کار برای کاهش سوزش سردلی بسیار موثر است. خوبجویدن غذا و نرم شدن ان با بزاق دهان موجب تسهیل عبور غذا از دستگاه گوارش شده و عمل هضم آن را نیز آسان تر می کند.

دراز کشیدن و خم شدن علائم سوزش سردل را تشدید می کند.

درست

در اواخر بارداری و هنگام بزرگ بودن شکم دراز کشیدن و خم شدن موجب می شود که محتویات اسیدی معده تحت تاثیر نیروی جاذبه به مری بازگشته و موجب احساس درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه شود. توصیه می شود آخرین وعده غذایی خود را حداقل دو ساعت پیش از رفتن به رختخواب میل کنید تا معده فرصت کافی برای هضم آن داشته باشد. از خوابیدن بلافاصله پس از صرف غذا پرهیز کنید.

هنگام نشستن در پشت میز کار کمر و گردن خود را صاف نگه داشته و تا حد امکان از خم شدن اجتناب کنید. در هنگام بلند کردن اجسام از زمین وضعیت بدن را در حالت عمودی حفظ کرده و به جای کمر زانوهایتان را خم کنید. ضمن آنکه با وجود داشتن شکمی بزرگ انجام این کار برایتان بسیار راحت تر خواهد بود!

برای تسکین سوزش سردل می توان از داروهای ضد اسید استفاده کرد

نادرست

استفاده از داروهای آنتی اسید در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. با پزشک خود مشورت کنید تا داروهای بی خطر مناسب این دوران را برایتان تجویز کند. مصرف برخی از داروها در این دوران بی خطر بوده و ضمن کاهش اسید معده می توانند یک پوشش مخاطی بر روی دیواره مری ایجاد کنند. علاوه بر آن درمان های خانگی مانند مصرف بی کربنات سدیم یا جوش شیرین نیز راه حل موثری است. ولی اثر آن زودگذر است. درست است که استفاده از جوش شیرین باعث برطرف شدن درد و سوزشی می شود ولی این اثر موقتی بوده و پس از مدتی باعث زیاد شدن ترشح اسید معده و سوزش سردل پیاپی خواهد شد!


جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: