مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: ۱۷۴۲۲
بعضی ها اعتقاد زیادی به درمان با پنی سیلین دارند و با کمی گلودرد و علائم سرماخوردگی سراغ دکتر می روند و اصرار دارند که پنی سیلین بزنند و می گویند تا آمپول نزنم خوب نمی شوم
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
چرا نباید مثل نقل و نبات آنتی بیوتیک بخورید
همه خطرات مصرف بی رویه پنی سیلین
مجله خبری لحظه نما:خود درمانی جایگاه ویژه ای بین مردم دارد و بسیاری از افراد با ظاهر شدن کوچک ترین علائم بیماری، به خود اجازه می دهند بدون دانش در زمینه پزشکی انواع داروها را برای خود و اطرافیان شان تجویز می کنند اما در این بین بعضی ها اعتقاد زیادی به درمان با پنی سیلین دارند و با کمی گلودرد و علائم سرماخوردگی سراغ دکتر می روند و اصرار دارند که پنی سیلینبزنند و می گویند تا آمپول نزنم خوب نمی شوم. در حقیقت اکثر این افراد تصور می کنند برای آنکه بتوانند زودتر از شر بیماری خلاص شوند حتما باید دارو تزریق کنند برای همین با اصرار سراغ پزشک می روند و تا نتیجه نگیرند مطب را ترک نمی کنند. از طرفی برخی پزشکان نیز بی رویه از این دارو در نسخه هایشان استفاده می کنند.

همیشه پنی سیلین موثر نیست
پنی سیلین بیشتر برای درمان عفونت های فوقانی مثل بیماری های تنفسی و سرماخوردگی، گلودرد چرکی و عفونت راه های هوایی فوقانی مثل حنجره، حلق و بینی تجویز می شود. متاسفانه در برخی موارد پنی سیلین نابجا تجویز میشود و بیش از ۹۵ درصد بیماری ها به دلایل ویروسی ایجاد شده اند که پنی سیلین در درمان آنها نقشی ندارد. بهترین درمان برای بیماریهای ویروسی گذر زمان است و رعایت توصیه های عمومی، بهتر است بدانید پنی سیلین هیچ نقشی در تسریع درمان شما ندارد و حتی ممکن است مشکلاتی را هم برای شما ایجاد کند. اگر دچار ابریزش بینی و گلودرد ساده همراه با تب خفیف شدید، پنج تا هفت روز استراحت کنید و تا می توانید غذاهای سالم و مقوی بخورید و خودتان را ببندید به مایعات.

بدون پنی سیلین خطرناک است؟
همان طور که گفتیم پنی سیلین تنها برای درمان برخی عفونتها تجویز می شود. اگر گلودرد شدید به همراه تب داشتید و با قورت دادن آب دهان خود، احساس ناراحتی کردید به پزشک مراجعه کنید. حتی با این علائم هم خودتان نمی توانید سرخود پنی سیلین استفاده کنید و حتما پزشک باید معاینه شما نظر قطعی بدهد. این نکته را هم فراموش نکنید که پنی سیلین برای درمان عفونت های دیگر مانند عفونت دستگاه گوارش، عفونت دستگاه ادراری و عفونتهای پوستی هم تاثیری ندارد. البته گاهی هم پزشکان مقصرند یعنی نابجا یا به درخواست بیماران برای آنها پنی سیلین تجویز می کنند که باید مضرات استفاده نابجا از این دارو برای بیماران و پزشکان روشن شود. هر بیمار باید قبل از استفاده از پنی سیلین درباره ضرورت آن از پزشک خود سوال کند و با آگاهی کامل این دارو را مصرف کند.

پنی سیلین مرگبار می شود!
تزریق پنی سیلین ممکن است با حساسیت شدید همراه باشد و افت فشار خون، نارسایی قلب ایجاد کند که گاه در موارد بسیار نادر منجر به مرگ می شود. اگرچه آمار مرگ بر اثر استفاده از پنی سیلین بسیار کم است اما مردن به علت بیماری که می توانست تنها با گذر زمان و با دفاع سیستم ایمنی بدن بهبود پیدا کند، بسیار ناگوار خواهد بود. گاهی هم تزریق پنی سیلین با واکنش های خفیف حساسیت مانند آسیب به کلیه ها و ریه آسیب به سلولهای خونی و بافت های کبدی همراه است و به همه بیماران توصیه می شود قبل از استفاده از پنی سیلین حتما تست انجام دهند تا آسیب های ناشی از آن به حداقل برسد. از طرفی تزریق هر آمپول عضلانی هم ممکن است فرد را دچار عفونت و آبسته کند که ناراحتی زیادی برای بیمار به همراه دارد.

امان از دست میکروب های مقاوم !
برخلاف تصور عموم مردم پنی سیلین و آنتی بیوتیک ها آسیبی به سیستم دفاعی بدن نمی زنند اما مقاومت بدن را در برابر آنتی بیوتیکها بالا می برند. در بدن هر فرد به طور طبیعی میلیونها باکتری وجود دارد که با مصرف انواع آنتی بیوتیک ها تعدادی از آنها که به آنتی بیوتیک حساس هستند، از بین می روند. در آخر هم بدن شما می ماند و کلی باکتری که در برابر آنتی بیوتیک مقاوم بوده و زنده مانده است. حالا کشتن این باکتری ها در مواردی که واقعا بیمار شده اید، کاری است دشوار.

تکلیف کودکان چیست ؟
حساب کودکان 5 تا 12 سال جداست. درصورتی که پزشک تجویز پنی سیلین برای کودکان را  داده است، والدین باید حتما به کودک شان آمپول بزنند. گلودرد چرکی در این سان خطرناک است و می تواند تب روماتیسمی هم ایجاد کند.

متاسفانه برخی والدین به علت دردناک بودن تزریق این آمپول برای کودکان تجویز پزشک را نادیده می گیرند که می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد.

داروهای مجاز کدامند؟
برخی داروها در اداره غذا و دارو جزء گروه داروهای OTC هستند و داروخانه ها مجازند آنها را در دسترسی مردم و خریداران قرار دهند. این داروها در همه جهان به عنوان داروهای «روی پیشخوان» معروف هستند و افراد می توانند بدون تشخیص پزشک از این داروها خریداری و استفاده کنند. داروهایی مانند استامینوفن، ادالت کلد، ضد یبوست ها، پروفن ها و قرص های بارداری جزء این داروها هستند. به گفته دکتر صدرای، برای مصرف داروهای معمولی نیاز به مراجعه به پزشک نیست و تنها با مشورت پزشک داروساز می توان از آنها استفاده کرد و در بسیاری از موارد  تجویز داروساز محلی که اطلاعات بیشتری از وضعیت زندگی بیماران دارد، راهبردی تر است.

بدون نسخه، هرگز !
برخی مردم برای درمان برخی مشکلات بدون نسخه پزشک به داروخانه میروند و درخواست دارو می کنند. متاسفانه مصرف آنتی بیوتیک جزء جدا نشدنی مرحله درمان برخی بیماران تبدیل شده است و بسیاری از مردم از دندان درد گرفته تا گلودرد ساده خود را با مصرف انتی بیوتیک ها درمان می کنند. خودتان با یک حساب سرانگشتی ساده می توانید نتیجه بگیرید که آنتی بیوتیک ها درمان شما را تسریع نمی کنند، فقط کافی است دو کودک دبستانی را در نظر بگیرید، به سادگی خواهید دید که هر دو کودک که یکی تحت درمان آنتی بیوتیک قرار گرفته و دیگری نه، هر دو بعد از گذشت چهار یا پنج روز بهبود پیدا می کنند و در این بین تنها فردی که انتی بیوتیک مصرف کرده است، در طولانی مدت با عوارض آن روبه رو می شود. اگر دندان تان ابسه کرد و دچار عفونت شدید با مراجعه به پزشک می توانید از دوز استاندارد عفونت استفاده کنید. فقط باید دوره درمان را به طور کامل تمام کنید. مصرف آنتی بیوتیک برای بیماران مبتلا به بیماری های سیستم دفاعی ضروری است و اگر مشکل سیستم دفاعی دارید، حتما باید به موقع از آنتی بیوتیک ها مصرف کنید.

داروخانه خانگي نسازید
 برخی بیماران تعداد زیادی آنتی بیوتیک در خانه دارند و با هربار مراجعه به پزشک از او میخواهند تا برای آنها آنتی بیوتیک تجویز کند که گاه فقط برای گرفتن مبلغی از بیمه است و تعداد اندکی از پزشکان هم تحت تاثیر اصرار بیماران این  داروها را تجویز می کنند. دکتر صدرای در ادامه می گوید بهتر است تنها در موارد مورد نیاز دارو را تهیه و مصرف کنید.

راه فرار آنتی بیوتیک
گاه استفاده از قرص سرماخوردگی ساده می تواند حال و روز شما را بهبود دهد. برای اینکه زودتر خوب شوید و کارتان به مصرف آنتی بیوتیک نکشد، میتوانید در ابتدا دو قرص را همزمان بخورید و در دفعات بعدی یک قرص را مصرف کنید. با این کار بیماری شمازودتر خوب می شود و احتمالا دیگر نیازی به مصرف داروهای قوی تر نخواهید داشت. اگر هم تحمل دردتان بالاست و انسان صبوری هستید، بدون دارو کمی استراحت کنید و اجازه دهید تا گلبولهای سفید بدن تان خودش کار را درست کند. قبل از مصرف داروهای مجاز هم بروشور آنها را بخوانید و اگر کارتان نیاز به هوشیاری کامل دارد از این داروها استفاده نکنید. می توانید به سادگی با جست و جو در اینترنت از عوارض و مزایای مصرف داروهای مجاز هم آگاه شوید.

برخلاف تصور عموم مردم پنی سیلین و آنتی بیوتیکها آسیبی به سیستم دفاعی بدن نمیزنند اما مقاومت بدن را در برابر آنتی بیوتیکها بالا میبرند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: