مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۶۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: ۲۷۰۳۵
برخی از بانوان در هنگام تخمک گذاریاحساس ناراحتی و درد می کنند که آن را با نام درد تخمک گذاری یا تخمک گذاری دردناک (میتل اشمز) می شناسیم.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:به پنج دلیل درد تخمک گذاری نباید نادیده گرفته شود. برخی از بانوان در هنگام تخمک گذاریاحساس ناراحتی و درد می کنند که آن را با نام درد تخمک گذاری یا تخمک گذاری دردناک (میتل اشمز) می شناسیم.

معمولا این احساس درد شدید و ناگهانی که در پایین شکم احساس می شود همزمان با مراحل تخمک گذاری در چرخه ی ماهانه رخ می دهد. برخی بانوان تخمک گذاری را روندی دردناک می دانند و چون درد تخمک گذاری شگفت زده خواهید شد. معمولا طبیعی به نظر می رسد احتمالا با شنیدن اینکه درد تخمک گذاری چندان هم طبیعی نیست.

بله، بسیاری از بانوان تخمک گذاری را احساس می کنند که این امر غریبی نیست. اما درد شدید، تیرکشیدگی ضربه زننده یا مخرب طبیعی نیست . در واقع درد تخمک گذاری می تواند نشانه مشکل پنهانی در وضعیت سلامت باشد و باید درمان شود. در واقع برخی از عوارض پنهان سلامتی منجر به مشکل ناباروری می شود.

دکتر اندرو اور، متخصص سلامت اندام تولید مثل بانوان، هشدار می دهد که درد تخمک گذاری به چند دلیل است – که همگی باید از سوی متخصص معاینه شوند.

معمول ترین علل درد تخمک گذاری
به گفته ی دکتر اور، معمول ترین علل درد تخمک گذاری عبارتند از:
کیست های تخمدان: اغلب دردهای حاصل از تخمک گذاری نشانه ی وجود کیست های تخمدان است. یعنی در هنگام تخمک گذاری ممکن است کیست ها شکل بگیرند یا بترکند.

بانوان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک یا نشانگان تخمدان پرکیستی اغلب دچار درد تخمک گذاری می شوند. کیست های تخمدان در نتیجه ی نامتوازنی هورمونی است که معمولا به مقاومت انسولینی مربوط می شوند. کاهش مصرف قند و غلات (که باعث التهاب بدن می شوند)  بسیار موثر است. به توصیه ی دکتر اور، برای کنترل مواد غذایی مصرفی خود از کربوهیدارات هایی (مانند نشاسته ای) استفاده کنید که هنگام هضم غذا به سرعت به قند تبدیل نمی شوند و قند خون را بالا نمی برند.

آندومتریوز بیماری التهابی آندومتریوز بر تخمدان و لوله ی فالوپ تاثیر می گذارد. این مشکل دردوره ی تخمک گذاری باعث درد می شود.

نشانه های دیگر شامل درد هنگام آمیزش جنسی، میگرن، یبوست، سردرد، سرگیجه و... می شود.

چسبندگی جای زخم از جراحی قبلی اگر جراحی داشته اید – مثلا سزارین یا جراحی آپاندیس – جای زخم یا چسبندگی حاصل از آن می تواند با محدود کردن تخمدان و ساختارهای پیرامونی آن باعث درد تخمک گذاری شود. تخمدان می تواند به مثانه و دیگر اعضای بدن بچسبد و هنگام تخمک گذاری باعث درد شود.

باکتری ها ناشی از اعمال پزشکی از طریق کتتر (لوله ها)، جراحی و حتی زایمان، گاهی باکتری ها وارد فضای لگن می شوند. در نتیجه، باعث التهاب و عفونت خواهند شد که به درد تخمک گذاری می انجامد.

انتقال عفونت های از طریق آمیزش جنسی علت دیگر درد تخمک گذاری، عفونت های بیماری های مقارتبی است. بیماری کلامیدیا یکی از آنهاست که باعث التهاب در لوله ها، جای زخم و بیماری های التهابی لگن می شود. کلامیدیا باعث مشکلی به نام هیدروسالپنکس نیز می شود که در آن لوله ی فالوپ با چرک مسدود می شود. این مشکل نیز سبب التهاب و درد خواهد شد.
من بچه دار شده ام، پس نباید مشکلی وجود داشته باشد؟

حتی اگر بچه دار شده اید، هنوز مواردی هست که شاید کاملا متوجه آنها نباشید. از آنجاییکه این مشکل می تواند به ناباروری بینجامد، بهتر است درباره ی آن ریسک نکنید.

اما دکتر عمومی / پزشک/ دوستان  دیگران می گویند که درد تخمک گذاری عادی است!
به گفته ی دکتر اور، نباید اجازه دهید که کسی به شما بگوید که درد هنگام تخمک گذاری طبیعی است. بسیاری از پزشکان عمومی اطلاعات زیادی درباره مسائل زنانگی ندارند. پس یادتان باشد که این زمینه ی تخصیی آنان نیست و آنها پزشکان عمومی هستند. همیشه از متخصص نظر بخواهید.

اما تصویربرداری کرده ام و نتایج خوب بود؟
متاسفانه تصویر برداری ها مشکل را شناسایی نمی کنند خصوصا جای زخم، چسبندگی و آندومتریوز.

به گفته ی دکتر اور، تصویر برداری همیشه مشکل لگن را شناسایی نمی کند. آنها آندومتریوز را تشخیص نمی دهند، پس اگر تصویربرداری داشته اید و فکر می کنید که برای آندومتریوز بررسی شده اید – این طور نیست. تنها روش برای ارزیابی درست فضای لگن اجرای لاپاروسکوپی است. این کار استاندارد طلایی برای تحقیق درباره ی مشکل زنانگی است. همیشه نگران افرادی هستم که درد دارند و چون تصویر برداری کرده اند فکر می کنند خوب هستند. دوباره تاکید می شود که تصویر برداری، آندومتریوز و دیگر عوارض جدی را تشخیص نمی دهد.. و داشتن درد به هر شکلی طبیعی نیست.

درد تخمک گذاری – پنج علت برای نادیده نگرفتن درد تخمک گذاری
این مشکلی است که سه پزشک آن را تشخیص نداند. خانمی که برای بررسی مشکل خود برای دومین بار نزد پزشک عمومی رفت می گوید، به پزشک گفتم که دچار درد قفسه سینه، درد شکم و تنگی نفس هستم. پزشک بیمار را برای تصویر برداری از مثانه فرستاد که مشکلی یافت نشد، یک هفته بعد درد و تنگی نفس بدتر شد و شکمم شروع به بزرگتر شدن کرد.

سپس نزد پزشک عمومی بازگشتم و او مرا به متخصص گوارش ارجاع داد. پس از اجرای آندوسکوپی به من گفته شد که دچار ریفلکس هستم که باعث آسم من می شود و باید وزن کم کنم. این تشخیص نهایی متخصص گوارش بود و به خانه بازگشتم.

دو هفته بعد، این خانم بیچاره دچار درد شدید شد و نزد پزشک عمومی رفت. پزشک گفت چون باید وزن کم کنم (همانطور که متخصص گوارش گفته بود) کمکی از دست او بر نمی آید. سپس توصیه کرد که به متخصص درمان های مکمل مراجعه کنم. با مطب دکتر جدید تماس گرفتن و نشانه های بیماری را توضیح دادم. دکتر اور فورا ترتیبی داد تا جراح بیمار را ببیند. هردو متخصص تصمیم گرفتند که به بررسی بیشتری نیاز دارم و درنهایت، با انجام جراحی غده ی بزرگی را از بدنم خارج کردند.
به گفه ی دکتر اور، سه پزشک توده ای پنج کیلوگرمی را ندیدند و تشخیص مناسبی نداشتند. به همین علت هرگز نباید درد را طبیعی بدانید و همیشه وقتی نوبت به درد یا هرموضوع پزشکی دیگری می رسد، نظر یک یا چند پزشک متخصص دیگر را نیز بپرسید.

علت اینکه دکتر اور این داستان را بیان کرد، نکوهش پزشکان نیست، بلکه توجه به مسائلی است که اغلب با آنها رو به روست. احساس ضعف و پذیرفتن تصمیم پزشکان به عنوان پاسخ نهایی ساده است اما اگر درد دارید، باید تا زمانی در پی کمک باشید که مشکل شما حل شود.

شما چه فکر می کنید؟
اگر فکر می کنید که درد تخمک گذاری عادی است دکتر اور دراین باره می گوید: به عنوان متخصص در زمینه ی پزشکی تولید مثل و سلامت بانوان، می توانم به شما بگویم که قرار نیست درد داشته باشد. بی تردید داشتن کمی فشار و تورم طبیعی است اما نه درد. بسیاری از بانوان شنیده اند که درد عادت ماهیانه عادی است در صورتی که این طور نیست. سالانه صدها خانم را می بینم و به بیش از ده هزار و پانصد زوج کمک کرده ام تا بچه دار شوند.

برخی از بیماری های ناگوار واقعا آسیب های دائمی باقی می گذارند. مردم متوجه نیستند که باکتری های خوب مجرای واژن می تواند وارد رحم و باعث عفونت شوند و سپس به لوله ی فالوپ برود و باعث مشکل جدی شوند (مسدود کردن لوله، آسیب رساندن به مجاری و هیدروسالپنکس)
از آن بدتر، درد شدید می تواند به علت سرطان تخمدان یا رحم باشد. سالانه بسیاری از بانوان به علت سرطان با مشکلات جدی رو به رو می شوند که از طریق درمان زود هنگام می توان آن را پیشگیری یا آن را درمان کرد. اما متاسفانه بسیاری از بانوان آن را به بعد می سپارند و فکر می کنند که داشتن درد طبیعی است.

به هر ترتیب، این کار باعث هراس و حساسیت نسبت به آن می شود. من روزانه موارد بسیاری از آن را در درمانگاه می بینم و می خواهم به بانوان کمک کنم تا از این درد غیرضروری رهایی یابند و این باور را از آنان دور کنم که داشتن درد طبیعی است.

البته ممکن است دردی را که احساس می کنید، عادی باشد اما دوباره تاکید می کنم که ممکن است این طور نباشد. بنابراین بهتر است برای اطمینان خاطر خودتان آن را بررسی کنید.

آیا دچار درد تخمک گذاری هستید؟
متخصصان باید درد تخمک گذاری را بررسی کنند. برخی پزشکان درباره ی درد تخمک گذاری توصیه های اشتباهی می دهند. حتی برخی می گویند که خوشبخت هستند، زیرا از زمان تخمک گذاری خود آگاه می شوید که با باردار شدنتان کمک می کند! به گفته ی دکتر اور، برای مسائل زنانگی فقط نزد پزشک عمومی نروید – همیشه به متخصص مراجعه کنید. مشورت بگیرید و به مسیر ادامه دهید.

شاید کمی ترسناک باشد ولی گاهی برای تشخیص و درمان بیماری های حفره ی لگن، انجام لاپاروسکوپی ضروری است.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: