مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: ۲۳۰۷۶
اگر در دوران بارداری به مصرف مسکن نیازمند شدید باید علت بنیانی درد را پیدا کنید و سپس ایمنی مسکنی که قصد مصرفش را دارید در نظر بگیرید.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مصرف مسکن در دوران بارداری
مجله خبری لحظه نما: بارداری دوران خاصی در زندگی شماست، اما بگذارید واقع بین باشیم، گاهی باردار بودن با مشکلاتی همراه خواهد بود. اگر در دوران بارداری به مصرف مسکن نیازمند شدید باید علت بنیانی درد را پیدا کنید و سپس ایمنی مسکنی که قصد مصرفش را دارید در نظر بگیرید. دوران بارداری سه چهارم یک سال طول میکشد. از آنجایی که در طول یک سال احتمال بروز مشکلات سلامتی و بیماریهایی وجود دارد و متاسفانه باردار بودن، خانم ها را از آنها معاف نمی کند. بهتر است که مادران باردار از مصرف خودسرانه مسکن ها پرهیز کنند.

مسکن ها در دوران بارداری
اطلاع از عوارض انواع مسکن ها - شیمیایی و طبیعی - و فواید و خطرات آنها به شما کمک خواهد کرد تا آگاهانه تصمیم بگیرید. در زیر معمول ترین علل مصرف احتمالی مسکن در دوران بارداری مورد بررسی قرار گرفته است. این فهرست سه ماه به سه ماه است.

درد در سه ماهه ی اول
اوایل بارداری بدان به سرعت تغییر می کند، زیرا رویان جایگزین میشود و شروع به رشد و نمو می کند. احتمال دارد ناخوشی هایی که در این سه ماهه تجربه میکنید، شامل موارد زیر باشد:

پستان حساس

بزرگ شدن رحم

کیست جسم زرد که شاید پس از رهایی تخمک از تخمدان شکل گرفته است.

گرفتگی ها

در اکثر موارد، این دردها کوتاه مدت هستند و از بین میروند. اگر به تسکین نیاز باشد، امتحان کردن گرمادرمانی، ماساژ یا حتی درمانهای ارامش بخشی مفید است. اگر دچار درد شدید، خونریزی یا درد همراه با تب هستید یا احساس نگرانی می کنید، در پی مراقبت های پزشکی باشید.

آیا ماساژ دوران بارداری در سه ماه ی اول ایمن است؟
به گفته ی سارا گلدبرگ، ماساژدرمانگر، بله، بی شک مناسب است. ماساژ دوران بارداری در سه ماهه ی اول ایمن است، اما فقط از سوی ماساژدرمانگر مجرب و مطلع، بسیاری از مادران از هر گونه فشار آوردن بسیار نگران هستند و در نتیجه ماساژ برایشان کارساز نیست. در دوران بارداری باید خوب تغذیه شوید و خود را آماده نگه دارید، اما برای هرگونه درمانی فقط باید از شخص مجربی که می داند بر بارداران چه میگذرد و دگرگونی های بدنی بانوان باردار را کاملاً درک می کند، بهره گیرید.

درد در سه ماهه ی دوم
سه ماهه ی دوم معمولا زمانی است که در بهترین حالت احساسی خود هستید و بدنتان خود را با رشد جنین هماهنگ می کند. وقتی عضلات شکم و پیوندهای لگن شروع به شل شدن و کشیدگی می کنند، درد به وجود می اید. این دگرگونی ها به فرزنداتان کمک میکند تا هنگام زایمان از میان لگن خارج شود، اما در دوران بارداری باعث درد واقعی می شود!

دردهای احتمالی دیگر:

 دارد و ناراحتی در اثر تغییر در حالت خوابیدن

دسردرد

تغییر در مرکز ثقل بدن

کشیدگی و شل شدن پیوندها و رباط ها

یوگا، ماساژ و ورزش ملایم مخصوص بارداری همگی به التیام این دردها کمک می کنند. حمام گرم (وان آب گرم با دو قاشق نمک اپسوم برای آرامش بیشتر، افزایش میزان منیزیم بدن و کمک به تسکین درد و ناراحتی) و نیز کیسه ی گرم (آب گرم) بسیار آرام بخش است.

درد در سه ماهه ی سوم
در آخرین سه ماهه ی بارداری اگر درد آرام نگرفت باید با پزشک خود مشورت کنید. درمانهایی مثل کمربند یا جوراب حامی، ماساژ، فشاردرمانی و استئوتراپی می توانند برای التیام درد کارساز باشند.
بسیاری از بانوان در دوران بارداری از مصرف داروهای مسکن هراسانند و ترجیح میدهند که به جای درمان درد آنرا تحمل کنند. برخی از بیماریهای مزمن در اثر بارداری دردناک تر می شوند، مثل آرتریت روماتوئید یا آسیب دیدگی های قبلی، اگر درد مداوم و شدید باشد به اضطراب و افزایش استرس مادر می انجامد، بنابراین بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

اگر مصرف مسکن ضروری باشد، چه باید کرد؟
اگر از قبل بیمارید و برای تسکین درد مسکن مصرف می کردید، باید برای مدیریت درد در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. او با در نظر گرفتن بارداری و ایمنی داروها برای بیماری سابق شما توصیه هایی خواهد داد.

پژوهشهای کنونی درباره ی ایمنی مسکن ها در دوران بارداری محدود و نتایج بسیار متفاوتند. بنابراین، همیشه باید برای مصارف مسکن ها با مراقب بهداشتی خود مشورت کنید یا در پی توصیه هایی از متخصص در خصوص اطلاعات دارویی و بارداری باشید.

پاراستامول یا استامینوفن
پاراستامول که استامینوفن نیز خوانده می شود، به شکل گسترده ای به عنوان مسکن استفاده می شود و بدون نسخه می توان آن را از داروخانه خرید. این دارو درد و تب خفیف را درمان می کند. سازوکار عملکرد پاراستامول ناشناخته است، اما می دانیم که این ماده از جفت عبور می کند. طبق شواهد کنونی، مصرف اندازه های رایج پاراستامول در دوران بارداری ایمن است و بر جنین در رحم اثر نمی گذارد. طبق مطالعه ای، بین مصرف پاراستامول و بیضه ی پایین نیامده در نوزادان پسر رابطه وجود دارد و اگر مصرف مسکن برای دورهای طولانی ضروری باشد، باید این موضوع را در نظر داشته باشید. فقط باید برای کوتاهترین مدت ممکن و از کمترین دوز موثر پاراستامول استفاده کنید. هرگز بیش از میزان توصیه شده ی روزانه مصرف نکنید. اگر هیچ گونه تسکینی نیافتید، باید نزد مراقب پزشکی خود بروید و درباره ی گزینه های دیگر مشورت کنید.

ایبوبروفن یا نوعی از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی
ایبوبروفن یکی از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است. این دارو با کاهش هورمونهایی کار می کند که باعث التهاب و درد بدن می شوند. ایبوبروفن برای درمان درد خفیف تا ملایم در دندان درد و تب استفاده می شود. در دوران بارداری فقط با تجویز پزشک باید از ایبوبروفن استفاده کرد. در سه ماهه ی اول بارداری، خطر بیشتری برای سقط جنین، اختلال قلبی و دیگر ناهنجاریها مثل شکاف در کام وجود دارد. پنداشته می شود که در سه ماهه ی دوم مصرف ایبوبروفن ایمن است، اما باید تا حد ممکن از پاراستامول استفاده کنید.

مصرف ایبوبروفن در سه ماهه ی آخر بارداری توصیه نمی شود، زیرا این دارو باعث بسته شدن زودهنگام رگهای قلب جنین و افزایش خطر فشار خون بالا می شود. این دارو بر کلیه و کاهش خروجی ادرار اثر می گذارد. در نتیجه، میزان مایع آمنیوتیک اطراف جنین را کاهش می دهد. استفاده از ایبوبروفن در سه ماهه ی آخر بارداری نیز می تواند زایمان و تولد بچه را به تعویق اندازد.

دیکلوفناک یاولتارن
دیکلوفناک که ولتارن نیز خوانده می شود، یکی دیگراز داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی است. این دارو در درمان درد و کاهش التهاب (تورم و سرخی) استفاده می شود. شاید در درمان انواعی از ارتروز، کشیدگی ماهیچه و درد عادت ماهانه استفاده شود و عموما پس از زایمان به عنوان مسکن توصیه می شود. دیکلوفناک در شکل های متفاوت وجود دارد، مثل قرص، کرم، ژل یا شیاف. ترکیب موثر در این دارو دیکلوفناک است و خطر مشابهی مثل ایبوبروفن دارد. اگر باردارید و می خواهید درد و ناراحتی ماهیچه ای را تسکین بخشید، شاید بهتر باشد که ماساژ یا فشاردرمانی را امتحان کنید.

آسپرین برای درد و درمان اندازه ی (دوز) کم
این روزها معمولا زیاد از آن استفاده نمی شود. آسپرین به گروه داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی تعلق دارد و خطرش مشابه دیکلوفناک و ایبوبروفن است.

آسپرین معمولا برای درمان درد و تب ملایم مصرف می شود و گاهی در انداز ههای کم برای بانوانی تجویز می شود که دچار اختلال لخته شدن خون هستند که به سقط جنین منجر می شود.

اگر در خطر ابتلا به پره اکلامپسی باشید، شاید پزشک درمان اندازه ی کم آسپرین را توصیه کند.

کدئین برای درد و سرماخوردگی
کدئین برای درمان درد ملایم و شدید استفاده می شود و در بسیاری از شربت های سرفه ی و داروهای سرماخوردگی بدون نسخه وجود دارد و برای درد پس از عمل جراحی تجویز میشود.
بر اساس شواهد، میزان رایج کدئین استفاده شده در دوران بارداری خطر اختلال مادرزادی یا دیگر نتایج منفی را افزایش نمی دهد. اما شاید خطر یبوست را بیشتر کند که در دوران بارداری در برابر آن آسیب پذیرید.

عملکرد کدئین، اندکی مخدر گونه است. استفاده ی طولانی به وابستگی مادر به دارو می انجامد و پس از زایمان نوزاد از ترک آن رنج خواهد کشید. این نشانه ها شامل ناتوانی در شیردهی پستانی، غدد و اختلال گوارشی و خصوصاً اسهال می شود. این علایم در نوزادان متولد از مادرانی دیده شده است که در دوران بارداری از کدئین استفاده کرده بودند. شاید عبور از مسیر بارداری بدون اندکی درد غیرممکن باشد. در صورت امکان باید از روشهای مسکن غیردارویی استفاده کرد. اگر در دوران بارداری به هر علتی مسکن مصرف می کنید، همیشه با ماما، پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: