مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۶۷۷
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: ۱۱۴۷۶
در شرایط عادی ستون مهره ها از نخاع که درون ستون مهرهها قرار داد محافظت می کند، بنابراین هر جابه جایی و آسیبی که به ستون مهره ها و مهره ها وارد می شود روی فضای داخلی و کانال نخاعی هم اثر می گذارد و نخاع دچار اسیب می شود.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
همه اختلالهایی که آسیب نخاعی با خود همراه دارد
کدام ضایعه های نخاعی قابل درمانند؟
مجله خبری لحظه نما:اگر سارا عبدالمالکی ملی پوش تیم راگبی کشور را بشناسید حتما می دانید که او روزهای پایانی سال را روی تخت بیمارستان می گذراند. سارا به دلیل سانحه ای که حین رانندگی برایش پیش آمد با شکستگی های متعددی روبه رو شد که این روزها بعد از گذشت هفته ها حتما اوضاع شکستگیها بهتر شده و بدن جوان سارا همراهی لازم را برای بازسازی و ترمیم سلول های استخوانی داشته است. اما موضوعی که ذهن هر بیننده و شنونده ای را بد جور به خود درگیر می کند ماجرای آسیب دیدگی نخاع سارا عبدالمالکی است که در این مدت کوتاه قضاوت درباره شرایط زندگی سارا در آینده را بسیار دشوار کرده است.

اگرچه جراحی ستون فقرات سارا به همت جراحان خوب کشور انجام شده اما باید منتظر بود و دید اعصاب آسیب دیده نخاعی سارا در ۱۸ ماه پیش رو همراهی لازم را خواهند داشت تا دوباره دست به دست هم دهند و سارای نازنین و ۲۱ ساله ما بتواند دوباره روی پاهایش بایستد.

چه اتفاقی برای نخاع سارا افتاده؟
در شرایط عادی ستون مهره ها از نخاع که درون ستون مهرهها قرار داد محافظت می کند، بنابراین هر جابه جایی و آسیبی که به ستون مهره ها و مهره ها وارد می شود روی فضای داخلی و کانال نخاعی هم اثر می گذارد و نخاع دچار اسیب می شود. این آسیب دیدگی بسته به نوع شکستگی و جابه جایی ستون مهره ها متفاوت است. درجات این اسیب از قطع کامل نخاع تا اسیبهای نسبی نخاع را شامل میشود که برای مورد اولی یعنی قطع نخاع پیش آگهی خوبی وجود ندارد و احتمالی بازگشت آن صفر است. نخاع گردنی بالاترین بخش نخاع است، نخاع سینه ای که مخصوص عصب دهی به دستها و نخاع کمری که مسئول عصب دهی به پاهاست. اگر آسیب نزدیک به نخاع کمری بیفتد معمولا فرد حس پاهایش را از دست می دهد و حس دستها و بالاتنه سرجای خودش است. اما اگر در ناحیه گردنی آسیب به وجود آید ممکن است فلج ۴دست و پا اتفاق بیفتد. براساس شواهد : موجود که از خانواده سارا نقل شده، متاسفانه ضایعه و آسیبی که حین تصادف برای سارای : جوان بروز کرده پایین تر از نخاع گردنی است.  به همین دلیل هم سارا در پاهایش احساس بی حسی را تجربه می کند.

جراحی چه کمکی به نخاع آسیب دیده می کند؟
خوشبختانه جراحی برای سارا انجام شده، هدف از جراحی این است که مهره های شکسته را به  کمک ابزارهای کمکی که وجود دارد برگردانند به جای خود وفیکس کنند تا فضای مناسب را برای i نخاع برقرار کنند و مهرهها را در شرایط جدید و  درراستای هم قرار دهند تا بعد که ترمیم صورت گرفت فرد بتواند زندگی عادی را پی بگیرد چون ستون مهره ها ستون بدن است و در نگه داشتن  بدن نقش مهمی دارد. یک دلیل دیگر جراحی این است که با کمک جراحی میکروسکوپی مایع ها، لخته های خونی یا تکه های استخوانی باقی مانده بر اثر جراحت را بر می دارند تا فشار را از روی نخاع  بردارند چون این لخته ها می تواند روی نخاع فشار بیاورد و بعدها مشکل سازشود، بنابراین با برداشتن فشار از روی نخاع و قرار دادن رشته های عصبی  پاره شده در یک راستا و منظم کردن مهره های :شکسته، بخش های آسیب دیده به مرور و البته با سرعت کم خودشان را ترمیم می کنند. اگر سلولهای قطع شده عصبی را در راستای هم قرار دهیم شاید شانس اینکه این سلولها جوانه بزند و دوباره به هم برسند، فراهم شود. در این شرایط تیم پزشکی و خانواده بیمار انتظار می کشند تا ببیند که نخاع چه تغییراتی را تجربه می کند و کدام آسیب های نخاعی بازمی گردد.

احتمال بهبود آسیب دیدگی نخاع چقدر است؟
 احتمال اینکه آسیبهای نسبی نخاعی نه آسیبهایی که نخاع به طور کامل قطع شده، بازگردد متفاوت است و بسته به شرایط دارد. در غالب آسیبهای نسبی نخاعی در امآرآی بیمار هم مشخصی است که تعدادی از فیبرها ارتباط را دارند در این بیماران بسته به اینکه چه قسمتی از نخاع آسیب دیده باشد امکان بازگشت متفاوت است. معمولا اگر قسمتهای خلفی و پشت نخاع آسیب دیده باشد حس فرد دچار اختلال شدہ است. یعنی فرد می تواند پاهایش را حرکت دهد اما احساس درد، حرارت و لمسی را ندارد. اگر قسمت قدامی نخاع آسیب دیده باشد فرد می تواند درد را حسی کند اما او قدرت حرکت دادن اندام را ندارد و گاهی در آسیبهای نسبی هم حسی و هم حرکت به طور کامل مختل می شود. معمولا کسانی که در هفته اول بتوانند توان حرکتی خود را تا حد کمی پیدا کنند یعنی پزشک تغییراتی در شرایطشان احساس کند اینها پیش آگهی خیلی مثبتی دارند و امید به بازگشت سلامت اندامشان زیاد است. گروه دوم بیماران، افرادی هستند که تا ۶ ماه بازگشت حسی و حرکتی شان طول بکشد. ما برای این گروه هم ناامید نیستیم کارهای درمانی و ورزشی را انجام می دهیم اما معمولا بیمارانی که بعد از ۶ماه از لحاظ حسی و حرکتی بهبود نیابند احتمالاو متاسفانه برای تمام عمر فلج می مانند.

عوارض آسیب نخاع کمری را بشناسید
افرادی که آسیبهای نخاعی رادرقسمت کمری و پاها احساس می کنند معمولا اختیار و کنترل ادرار
و مدفوع را نیز از دست میدهند و اختلالهایی در بهداشت دفع برایشان پیش میآید. اینها باید با کمک فرد دیگری روده شان تخلیه شود یا به خاطر دفع یبوست تنقیه شوند. این بسیار کار سختی : است هم برای بیمار و هم برای کسی که پرستاری از او را برعهده دارد. همین طور ممکن است این گروه احتباس ادراری داشته باشند یعنی مثانه شان پر شود اما قدرت دفع نداشته باشند. در این شرایط: توصیه میشود این افراد به صورت متناوب توسط سوند ادرارشان تخلیه شود. مراقبت از مجرای ادراری برای پیشگیری از عفونت خیلی مهم است. شخصا بیمارانی را داشتم که از تصادف جان سالم : به در بردند و مراحل بهبودشان به خوبی پیش  میرفت اما یک عفونت ادراری باعث شده که بیمار فوت کند. عفونتهای ادراری بسیار مهم است وقتی مجبوریم چندین بار در روز برای بیمارسوند بگذاریم راهی را برای ورود میکروبها به سیستم ادراری فراهم می کنیم.

 اختلال جنسی را دست کم نگیرید
یکی دیگر از اختلالهایی که آسیبهای نخاعی : کمتری تجربه میکنند آسیبهای جنسی است : که معمولا در کشور ما در حاشیه قرار می گیرند، : چون بیشتر توجه ها به اختلالهای حسی و حرکتی است. اختلال جنسی هم می تواند از نظر روانی برای فرد بسیار مشکل ایجاد کند. من بیمارانی را دیدم که مخصوصا در آقایان چون نمی توانند نقش جنسی خوبی را ایفا کنند دچار افسردگی و مشکل روانی میشوند که به نظر می رسد باید با مشاوره و روانکاوی به او کمک کرد. کمک گرفتن از مشاور و روانشناسی نه تنها در این مورد بلکه برای همه بیماران مبتلا به عارضه نخاعی باید از روانپزشک کمک بگیرند چون در شرایط بسیار دشواری قرار دارند آنها تا دیروز قدرت راه رفتن و فعالیت را داشتند اما در کمتر از چند ساعت بر اثر اتفاقی یا حادثهای این قدرت را از دست میدهند و این اصلا اتفاق کوچکی نیست. آنها برای عبور از این مسئله نیاز به کمک روانی دارند تا این پروسه را راحت تر پشت سر بگذارند. مواردی را دیدم که بیمار به خاطر هضم نکردن مشکلش امید به زندگی را از دست داده و کاملا ناامید شده یا به مرگ فکر کرده است.

مراقب لخته ها و آمبولی باشید
 افرادی که پاهایشان مدت زیادی بدون حرکت و در حالی دراز کشی هستند به دلیل اینکه جریان خون در سیاهرگها که مسئول بازگشت خون به قلب هستند، کم است بیشتر دچار مشکلی می شود. این افراد جریان خون سیاهرگی کندی دارند و احتمال لخته شدن خون در آنها بیشتر است. ممکن است این لخته ها در عروق قلب یاریه مشکلی ایجاد کنند و احتمال آمبولی را بالا ببرند و خطرساز شوند، بنابراین برای این گروه استفاده از پمپ هایی که روند بازگشت خون به قلب را بهبود ببخشد توصیه می شود یا داروی ضدانعقاد خون که با تجویز پزشک برای انها صورت می گیرد تا احتمال لخته شدن خون و آمبولی کاهش یافته و از بین برود.

دو توصیه مهم با خانواده این بیماران
 مهم ترین نکته ای که برای این بیماران باید در نظر گرفت فیزیوتراپی است. وقتی عضلات دستوری از مغز دریافت نکنند دچار اسپاسم یا تحلیل می شوند بنابراین فیزیوتراپی به عضلات کمک می کند که دچار اسپاسم نشوند و تحلیل نروند. فردی که ۴ یا ۶ ماه روی تخت میخوابد مفصل زانویش به مرور خشک می شود و دیگر عمل نمیکند، بنابراین فیزیوتراپی برایش خیلی لازم است. چون بعد که بیمار به خواست خدا ارتباط نخاعش برمی گردد دستور حرکت را از مغز می گیرد اما چون فیزیوتراپی نداشته پایش دیگر تبعیت نمی کند یا عضلاتش لاغر شده و مشکلاتی ایجاد می شود. نکته دیگری که خانواده و بیماران باید به آن توجه داشته باشند این است که گاهی بعد از بازگشت علائم حسی و حرکتی بیمار فعالیتهایش را ازسر می گیرد اما چون هنوز حسن پاها به خوبی بازنگشته ممکن است درست درد یا حرارت را احساس نکند، بنابراین حفظ بهداشت کفش وپاها خیلی مهم است چون ممکن است سنگ ریزه یا سوزنی پایشان را خراش دهد یا زخم کند و آنها به دلیل آنکه حسی ندارند متوجه ان زخم نشوند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: