مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۸۳۴
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: ۲۳۰۷
یکی از نکات قابل توجه در طراحی معماری داخلی خانه های امروزی، نحوه تبدیل کردن فضا به خانه های قدیمی با رنگ های سنتی ایرانی است اما اصلا تا چه اندازه می توانیم به فضای خانه های اصیل ایرانی نزدیک شویم؟
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:یکی از نکات قابل توجه در طراحی معماری داخلی خانه های امروزی، نحوه تبدیل کردن فضای آن به خانه های قدیمی و ایرانی است. اما چگونه می توانیم این فضاها را ایجاد کنیم و اصلا تا چه اندازه می توانیم به فضای خانه های اصیل ایرانی نزدیک شویم؟

ایده بگیرید
 در کشور ما اغلب، معماری معمولا برای طراحی نمای بیرونی خانه در نظر گرفته می شود و توجه چندانی به معماری داخلی خانه وجود ندارد. در واقع در بحث معماری داخلی دچار ضعف هستیم و تنها در سالهای اخیر به این موضوع به خصوص در دانشگاهها پرداخته ایم. پیش از این به شکلی دوره هایی ازاد کلاس هایی برای معماری داخلی وجود داشت که حتی گاها از چارچوب اصولی و درستی برخوردار نبودند. این در حالی است که معماری داخلی در کشورهای دیگر مبحث جا افتاده ای است و اهمیت دارد. موضوع قابل توجه این است که برخلاف حال حاضر در معماری گذشته کشاورمان، معماری داخلی خانه از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است. به عنوان مثال در خانه های شهر کاشان، وجود پنجره هایی با شیشه های رنگی، گچبری های ظریف و آینه ها، با در نظر گرفتن وسع اقتصادی فرد، مصداق توجه پیشینیان ما به معماری فضای داخلی خانه است. شاید معماری داخلی خانه، در نگاه اول به یک بنا، از بیرون، به چشم نیاید اما به اندازه طراحی نمای بیرونی منزل از اهمیت دارد.

سلیقه تان را در نظر بگیرید
 با توجه به تبدیل شدن خانه های قدیمی ایرانی به برج ها و آپارتمانها، شاید مردم در طراحی نمای بیرونی منزل خود حق انتخابی نداشته باشند اما با توجه به چند موضوع ساده میتوان فضای شخصی و داخلی خانه را با سلیقه ای ایرانی و دلخواه طراحی کرد. یکی از این موضوعات قابل توجه مبحث رنگ فضای داخلی خانه است. استفاده از رنگهای آکار، که به رنگهای خاکی نزدیک است، یا رنگهای فیروزه ای می توانند به دلنشین شدن فضای داخلی خانه کمک کنند. در ادامه درباره رنگ ها و نقش آنها در خانه های ایرانی بیشتر می پردازیم. در طراحی هر خانه اصلی ترین موضوع سلیقه صاحب خانه است. مثلا شاید سلیقه یک شهروند امروزی دیگر نزدیک به طراحی داخلی خانه های سنتی کاشان نباشد. یکی از دلایل این تغییر سلیقه هم می تواند تفاوت وسعت فضاهای شخصی یک خانه قدیمی ایرانی با یک خانه آپارتمانی امروزی باشد.

از تغییرات ساده شروع کنید
 سبک ها و روشهای مختلفی برای تبدیل خانه های امروزی به خانه هایی که ریشه های فرهنگی ما را در بر گرفته اند، وجود دارد. حتی سبک هایی از معماری ایرانی در سطح بین المللی وجود دارد که علت توجه جهان به آنها این است که نشانه اصالت فرهنگی بناهای قدیمی ماست.

خلاق باشید موضوعی که باید هنگام طراحی و تغییر فضای داخلی منزل تان در نظر بگیرید این است که لزوما نباید طراحی خانه های امروزی ما تقلید صددرصدی از معماری گذشته باشد، بلکه می توان نمادهای یک بنای اصیل ایرانی را با خلاقیت همراه ساخت و دست به تغییرات مختلفی در چیدمان و طراحی منزل زد. به عنوان مثال کاغذ دیواریهایی که طرحهای اسلیمی روی انها وجود دارد یا حتی رنگهایی که یادآور معماری گذشته است می توانند آغازگر تغییراتی تازه در فضای خانه باشند. طرحهای بازشوها و درهای ورودی هم می تواند موثر باشد. فکر می کنم این مسائل کلیاتی است که خودتان می توانید در طراحی داخلی منازلی استفاده کنید.

رنگ های ایرانی
 در رنگ آمیزی خانه های قدیمی ایرانی دو نکته قابل توجه وجود دارد. یک آنکه اصل رنگ بناهای قدیمی کشور ما از خاک گرفته شده چون معماری سنگی رواج چندانی نداشته است و به طور خاصی معماری سنگی در ایران به دوران هخامنشیان برمی گردد که طبق یک نظریه امکان دارد الهام گرفته از معماری یونان باستان باشد. با توجه به این موضوع رنگهای غالبی که در معماری ما وجود دارد به رنگهای خاکی و خاکستری، که ترکیبی از تمام رنگهاست، نزدیک است. این رنگ ها می توانند مشتقاتی هم داشته باشند مانند رنگ زرد، خردلی یا حتی رنگ فیروزه ای و لاجوردی که در بناهای قدیمی ایران وجود دارد. ممکن است فلسفه استفاده از رنگ فیروزه ی و لاجوردی در این بناها احترام به عنصر آب باشد. البته معمولا در معماری داخلی خانههای قدیمی از رنگهای ترکیبی استفاده می شده و رنگ ها به طور خالصی کاربردی نداشته است. نکته دیگر آنکه در هر منطقه از ایران، با توجه به شرایط محیطی، رنگهای شاد هم در طیف رنگهای به کار برده شده در بناها وجود داشته است. مثلا رنگهایی که با سبز طبیعت در تضاد بودند کاربرد فراوانی داشتند، رنگ هایی مثل آبی، قرمز و... که همه اینها به شرایط اقلیمی هر منطقه برمی گردد. ولی به طور کلی رنگ فیروزه ای را می توان معرف معماری ایرانی دانست.

تغییر فضای داخلی خانه با رنگ های سنتی ایرانی

رنگ خانه تان را عوض کنید
 اگر میخواهید به شکلی کم دردسرتری از رنگهایی که به آنها اشاره شد در فضای خانه خود استفاده کنید می توانید به عنوان مثال در رنگ پارچه ها و وسایل خانه رنگ فیروزه ای را به کار ببرید.

مشورت با افراد متخصص را فراموش نکنید
امید میرود با توجه به ورود شاخه معماری داخلی در فضاهای آکادمیک کشور به زیبایی داخلی منازل و ساختمانها هم توجه ویژه ای شود. اگر علاقه دارید تغییرات اساسی تری در ساختار داخلی خانه ایجاد کنید بهتر است برای جهت گیری درست اجرای سلیقه تان با یک معمار داخلی مشورت کنید.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: