مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۹۰۹
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
تعداد بازدید: ۳۳۸۴
هر کسی یک بار استانبول را دیده باشد، دیگر نمیتواند فراموشش کند. استانبول شهری است که به این آسانی دست از سر کسی بر نمیدارد.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز

مجله خبری لحظه نما:به استانبول خوش آمدید! هر کسی یک بار استانبول را دیده باشد، دیگر نمیتواند فراموشش کند. استانبول شهری است که به این آسانی دست از سر کسی بر نمیدارد. نه به خاطر این که در نقطه ی ترکیب حیرت انگیز دریا و تپه و آسمان متولد شده است، نه به خاطر مسجد آیا صوفیه، بناهای کهن و موزههای بیشمار، نه به خاطر پل های وسیعش که دو قاره را به هم میدوزد؛ استانبول را نمی شود فراموش کرد چون استانبول، استانبول است. بسیار متفاوت با آنچه در شهرهای دیگر می گذارد و بسیار آشنا در حافظه ی کسی که دوست دارد شهرها را در ترکیب با طبیعت ببیند. استانبول در نگاه اول شهری آشناست. شهری که نیاز ندارد قصه های کهن و قلعه های باستانی اش را روکند که بی نظیر جلوه کند. به استانبول، شهری میان دو قاره، خوش آمدید!

استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه و پایتخت فرهنگی و اقتصادی آن است. آنکارا را پایتخت سیاسی ترکیه میدانند، اما استانبول دروازه ی اقتصاد، توریسم، فرهنگ و دانش ترکیه است. جمعیت این شهر بالغ بر ۱۲ میلیون نفر است. این شهر تنها شهر بزرگ در دنیاست که در میان دو قازهای اروپا و آسیا واقع شده و تنگهای بُسفر (Boğazı) -که میزبان دو دریای سیاه و مرمره است- این شهر را به دو نیمه ی آسیایی و اروپایی تقسیم کرده است. استانبول با بیش از هشت میلیون توریست خارجی در سال، پس از پاریس، لندن، آنتالیا، نیویورک، سنگاپور، کوالالامپور، هنگ کنگ و دبی در جایگاه نهم جهان از نظر تعداد توریست بین المللی قرار دارد. این شهر با قدمتی ۲۷۰۰ ساله، دوره های بیزانس، رم و عثمانی را به خود دیده است. نام استانبول از «بیزانتیوم» به «کنستانتينوپلیس» و (قسطنطنیه) و سپس به «اسلامبول» و در انتها به استانبول تغییر یافت. این شهر در غرب کشور ترکیه و در کنار دریای مَرمَرہ و سیاہ واقع شدہ اسمت، زبان مردم این شهر ترکی استانبولی و واحد پول کشور ترکیه لیر ترک است.

مسیرهای حمل و نقل عمومی در تور استانبول

آب وهوا

Istanbul Weather

در استانبول، اگر صبح با یک هوای آفتابی روبرو شدید و یک پیراهن نازک همراه تان بود، اصلاً مجبور شوید یک کت گرم بخرید تا از سرما نجات پیدا کنید! ترکیب آب و هوای مدیترانه، سرمای دریای سیاہ و بادخیز بودن این شهر، یک ترکیب کاملاً متمایز برای آن پدید آورده است. این شهر تابستان های گرم و مرطوب و زمستانهای سرد و بارانی دارد. البته دمای استانبول به ندرت زیر صفر می رود و برف کمی هم درسال میهمان این شهر است. اما در فصلهای بهار و پاییز، حتماً باید یک بارانی یا ژاکت در کیف دستی تان داشته باشید تا غافلگیر نشوید. اما در تابستان و زمستان، تکلیف هوامشخص است؛ در تابستان کلاه، عینک آفتابی و حتی یک چتر شفاف همراه تان باشد. در زمستان هم گول آفتاب را نخورید؛ در مجاورت دریا، باد حسابی می وزد و باید کمی مجهزتر شهرگردی کنید.

متوسط دما،بارش و شرایط آب و هوایی شهر استانبول در یک سال

ماه

ژانویه

فوریه

مارس

آوریل

می

ژوین

جولای

آگوست

سپتامبر

اکتبر

نوامبر

دسامبر

میانگین پیشنه دما

9/3

9/7

12/1

17/0

22/1

26/9

29/4

29/2

25/6

20/2

15/2

11/2

میانگین کمینه دما

4/2

4

5/5

9/3

13/5

18/0

20/4

20/5

17/4

13/6

9/3

6/2

میزان بارش(میلیمتر)

100/9

80/9

69/6

45/4

35/5

37/5

39

46/3

62/9

100/7

108/6

124/7

روزهای بارانی

15/6

14/2

11/8

10/7

7/3

5/4

3/7

4/0

5/6

10/2

11/2

15/4

تعداد ساعت آفتابی در ماه

68

88

133

180

251

285

319

288

228

158

99

68

چطور برویم ؟

ایرانیها برای ورود به خاک ترکیه، نیازبه اخذ ویزا ندارند. ایران و ترکیه با هم مرز مشترک داشته و ارتباط ریلی خوبی هم بین دو کشور برقرار است. پس به غیر از گزین های دریا، همه ی راهها برای رسیدن به ترکیه و شهر استانبول باز است. بیشتر گردشگران ترجیح میدهند که از «تور» برای سفر استفاده کنند. دفتر خدمات مسافرتی، مجموعهای بلیت و محل اقامت و حمل و نقل شما را به همراه راهنما به عهده میگیرد. بعضی گردشگران هم ترجیح میدهند که خودشان هیجان سفر را تجربه کنند و دوست دارند تک تک بخش های سفر را خودشان برنامه ریزی کنند.

مسیر هوایی

airlines

چند شرکت هواپیمایی در مسیر تهران و استانبول، پرواز روزانه دارند.

شرکت های هواپیمایی «ایران ایر»، «ماهان»، «آسمان»، «ترکیش ایرلاین»، «اطلس جت» و «پگاسوس» بیشترین پروازها را به مقصد استانبول دارند. البته گاهی بعضی خطوط هوایی نیز در فصلهای پرمشتری، پروازهای ویژه می گذارند. طول پرواز بین تهران و استانبول هم حدود سه ساعت است. برخی از این شرکت ها از شهرهای مهم دیگر ایران -مانند تبریز، مشهد، اصفهان و شیراز-نیز پرواز مستقیم به استانبول را در جدولپروازی خود دارند.

برای رسیدن از طریق مسیر جاده ای، هم با اتوبوس میشود به استانبول رسید و هم با خودروی شخصی. ایران و ترکیه چند مرز فعال مشترک دارند که معروترین آن ها مرز بازرگان (در شهر بازرگان)، مرز سرو (ارومیه) و مرز رازی (خوی) است. برای سفر با خودروی شخصی، خودرو پس از ارزیابی اداره گمرک، توسط سازمان اتومبیلرانی صاحب یک پلاک بین المللی و راننده هم صاحب گواهینامه ای بین المللی می شود. پس از آن شعب های مرکزی بیمه ایران، خودروی شما را «بیمه ی سبز بین المللی» می کند. حالا تجهیزات مورد نیازتان را برای یک سفر سه هزار کیلومتری آماده کنید! فقط یادتان باشد بنزین در ترکیه بسیار گران است. برای سفر با اتوبوس از شهرهای تهران، تبریز و ارومیه به صورت روزانه اتوبوس برای شهر استانبول وجود دارد. مدت زمان سفر از تهران به استانبول حدود 40 ساعت است.

مسیر ریلی

Railtrack

شرکت قطارهای «رجا» با همکاری شرکت قطارهای ترکیه، تهران را به استانبول دوخته است. این قطار از شهرهای تهران، تبریز، وان، آنکارا و استانبول می گذرد و طول مسیر آن از تهران تا آنکارا 60 ساعت و از آنکارا تا استانبول ۱۲ ساعت است. در این مسیر، مسافران در شهر وان از قطار پیاده شده و سوار قطار ترکیه می شوند.

حمل و نقل عمومی در استانبول

در استانبول آن قدر وسایل مختلفی برای جابه جایی وجود دارد که شما از هر نقطه شهر میتوانید به راحتی به نقطه دیگر سفر کنید. به دلیل وجود تنگه بسفر (که در ترکی به آن بواز می گویند) در میانه شهر، کشتیهای کوچک و بزرگ هم به کمک مسافر آمده اند تا بتواند به راحتی از این طرف به آن طرف برود.

سوار مسافربرهای شخصی نشوید ،ممکن است که قیمت پایینی به شما پیشنهاد بدهند ولی از نظر امنیتی به هیچ وجه توصیه نمیشوند.

فرودگاه آتاترک

Atatürk Havaliman

فرودگاه آتاترک در سال ۱۹۲۹ افتتاح شده و در منطقه ای یشیل کوی در بخش اروپایی شهر واقع شده است. این فرودگاه، بزرگترین فرودگاه استانبول است و تقریباً بخش عمدهای پروازها در این فرودگاه به زمین مینشیند.

فرودگاه آتاترک

برای رسیدن از فرودگاه آتاترک به مرکز شهر، چند راه وجود دارد:

۱- مترو: سادہ ترین راہ مترو است.

کافی است که علامت های مندرج بر تابلوهای فرودگاه را تعقیب کنید تا پس از گذر از پله برقی به طبقه ی پایینی فرودگاه برسید و از آنجا به راحتی با خرید یک بلیت ارزان قیمت (۳ لیر ترک) سوار مترو شوید. این خط مترو تا منطقه ای «آکسارای» ادامه دارد. اما اگر قصد رفتن به مرکز شهر را دارید، می توانید در ایستگاه زیتین بورنو (Zeytinburnu) پیاده شوید و سوار خط ترن (تراموا) شوید که شما را به سمت ایستگاه «کاباتاش» (Kabatas) می برد.

- ۲اتوبوس: اتوبوسهای «هاواش» (Havaş) و هاواتاش( Havataş) از فرودگاه تا میدان «تاکسیم» و بالعکس، مسافر را جابه جا می کنند. کافی است که از در خروجی فرودگاه بیرون بروید و محل توقف هاواش را از مأمورهای در خروجی فرودگاه بپرسید. هزینه ای بلیت این مسیر، ۱۰ لیر ترک است. این مسیر با توجه به ترافیک، ۶۰ دقیقه تا یک ساعت زمان میبرد. این شرکت ها، هر نیم ساعت یک حرکت به سمت میدان تاکسیم وبالعکس دارند.

۳- تاکسی: برای گرفتن تاکسی پس از خروج از ساختمان اصلی فرودگاه، در مقابل در خروجی، ایستگاه تاکسی وجود دارد. هزینه ی تاکسی تا میدان تاکسیم با توجه به ترافیک حدّاقل ۵۰ لیر ترک است. می توانید قبل از حرکت از راننده حدود قیمت ومسافت را بپرسید

4- در صورتی که با تور سفر می کنید و یا هتل تان سرویس ویژه ی ایاب و ذهاب مسافر را دارد، مینی بوس های مخصوص این نوع از سرویس در خط انتهایی، منتظر مسافرانشان هستند؛ فقط کافی است که از آژانس یا هتل، محل استقرار مینی بوس را بپرسید و قبل از حرکت، ساعت و شماره ی پرواز خود را به آنها اعلام کنید.

فرودگاه سابیهاگوکچن

Sabiha Gökçen Havaliman

فرودگاه سابیها - که به نام اولین خلبان زن جهان، خانم سابیها گوکچن، نام گذاری شدہ- در منطقه آسیایی واقع شده است. این فرودگاه به خط مترو متصل نیست و مسافران این فرودگاه می توانند از اتوبوس های مخصوص فرودگاه - که در بیرون فرودگاه مستقر هستند- به مقصد «کادیکوی» یا بلیت این اتوبوس ها ۱۲ لیر ترک است و فاصله ی این فرودگاه تا میدان تاکسیم حدود یک ساعت و نیم است. به علت بعد مسافت، هزینه ی تاکسی نیز از این فرودگاه تا میدان تاکسیم حدود 100 لیر ترک است.

فرودگاه سابیهاگوکچن

حمل ونقل عمومی در استانبول

استانبول پر است از وسایل حمل و نقل عمومی، تاکسی، مینی بوس، اتوبوس، تراموا مترو، فونیکولر، نوستالژیا ترامو،فری بوت، واپور، کشتی اتوبوسی و متروبوس، بنابراین راههای متعددی برای جابه جایی در استانبول پیش رویتان است؛ ابتدا به یکی از دکه های روزنامه فروشی یا دکه های قرمز رنگ باجه ی بلیت بروید و درخواست یک «استانبول کارت» (ISTNBUL Kart) بدهید. قیمت این کارتها ۷ لیر ترک است. این کارت را به میزان مورد نیاز در همان جا شارژ کنید. مثلاً برای ۳ یا ۶ روز برای هر نفر، ۲۰ لیر ترک عدد خوبی است. حالا به غیر از تاکسی و مینی بوس، در تمام وسایل حمل و نقل عمومی می توانید از این کارت استفاده کنید. قیمت بلیت با این کارتها ۲۵ درصد ارزان تر از قیمت آنی است. پس مقداری هم پول پس انداز کرده اید. قیمت وسایل نقلیه در استانبول متفاوت است: اتوبوس، مترو، تراموا، کشتی و واپور با استانبول کارت حدود ۱٫۹۵ لیرترک و با استفاده ی بار دوم (در کمتر از 45 دقیقه) تخفیف دوم هم شامل آن میشود. اما در مسیرهای خاص مثل جزیره ها و یا مسیرهای ویژه- تعرفهای قابل کسر، متفاوت است.

برای سفر از قسمت آسیایی به اروپایی می توانید از اتوبوس، مترومبوس و کشتی استفاده کنید. هر کدام از این وسیله ها نقطه ی خاصی از شهر را به نقطهای دیگر متصل میکند که از طریق نقشه می توانید به آن دسترسی داشته باشید. البته کشتی گزینهای محبوب و معقولی برای تردد بین دو قارہ است؛ از اسکله های«امینونو»، «کاباتاش» و «بشیکتاش» می توانید با کشتی به بخش آسیایی بروید. وسیله ی بسیار مناسبی هم در استانبول هست به اسم «دلموش» (Dolmus) که شبیه خودروهای ون در ایران است، کرایه شان بین ۱۵ تا ۲۵ لیر ترک است و در خیلی از مسیرها هم تردد میکنند، تقریباً هر جایی که اتوبوس در آن مسیر خطی نداشته باشد، سازمان دلموش ها سریع چترش را آنجا پهن کرده است. این ون یا مینی بوس ها، هر جا که بخواهید پیاده شوید، توقف می کنند. یک توصیه هم به کسانی که اهل تاکسی هستند و می خواهند با تاکسی سفر کنند داریم قیمت تاکسی در استانبول بر مبنای تاکسی متر است و عدد نهایی تاکسی متر به لیرترک از مسافر دریافت می شود. حتماً از یکی دوراننده تاکسی حدود قیمت را بپرسید،گاهی توریستها، برای یک مسیر معمولی اعداد اعجاب انگیزی بابت تاکسی پرداخت کردهاند که معادل یک روز گشت و گذار در استانبول بوده است. نرخ پايه تاکسی در نیمه شب، افزایش پیدا نمیکند. اگر بخت با شما باشد و راننده ی خوبی پیدا کنید و تعداد نفرات تان ۳ یا 4 نفر باشد، تاکسی در مسیرهای کوتاه بر خیلی از وسایل نقلیهای عمومی ترجیح دارد.

اطلاعات ضروری حمل ونقل

فرودگاه آتاترک

در وب سایت فرودگاه می توانید کلیه ی اطلاعات درباره ی ساعت پرواز و میزان تأخیر پروازها را مشاهده کنید .

تلفن مرکز تماس (خارج از ترکیه) (92124633000+)

تلفن مرکز تماس (از داخل استانبول) 4449.828

نشانی

İstanbul Atatürk AirportInternational Yesilköy

www.ataturkairport.com

فرودگاه سابیها گوکچن

در وب سایت فرودگاه می توان ساعتهای پرواز، تاخیرها و اطلاعات پروازی را مشاهدہ نمود.

+902165888888

نشانی

Sabiha Gökçen AirportTerminal pnik34912 istanbul

www.sabihagokcen.aero

سازمان حمل ونقل عمومی استانبول: در وب سایت این سازمان می توان نقشه ی کامل خطوط حمل ونقل عمومی، ساعات حرکت، ایستگا و تعرفه ی بلیت ها را ببینید. ضمنا امکان جستجوی خوبی هم آن وجود دارد. البته کمی زبان انگلیسی اش ضعیف است و شهر قول داده که زبان انگلیسی اش تقویت کند!

مرکز تماس از داخل استانبول

4441871

www.iett.gov.tr

اتوبوس های فرودگاه

مرکز تماس هاواش:

4442656

www.havas.net

مرکز تماس هاواتاش:

4442656

www.havatas.com.tr

دفتر هواپیمایی ایران ایر

+902122250255/57

Vali konagi cad,no.7 harbiye

www.iranair.com

دفتر هواپیمایی ماهان

+902123435822/24

Cumhuriyet cad,sibel apt no:101D:634373,elmadag/Şişli

شرکت قطارهای مسافربری ترکیه (ICDO)

ترکیه سیستم ریلی نسبتا خوبی دارد با قطارهایی که به غیر از شهرهای داخلی، متصل به خطوط ریلی اروپاست. برخی از این قطارها فوق سریع و برخی قطارهای معمولی است. در ایستگاه قطار حیدرپاشا و یا آژانس های مسافرتی مستقر در شهر میتوانید بلیط قطار به مقاصد مختلف را تهیه کنید.

4448233

+902125270050

+902163488020

www.tcdd.gov.tr

شرکت مسافربری کامیل کوچkamil koç) )برای سفر به شهرهای دیگر ترکیه می توانید از زنجیره گسترده اتوبوس های کامیل کوچ استفاده کنید.قیمت مناسب و اتوبوس های بسیار مجزا این سفر را شیرین تر می کند.جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: