مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۹۳۲
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰
تعداد بازدید: ۱۱۲۵
همه چیز از پرتاب یک سنگ به سمت نماینده هیات فوتبال در تبریز اغاز شد تا با حکم کمیته انضباطی، مسابقه حساس تراکتورسازی با فولاد بدون حضور تماشاگر برگزار شود
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:تصمیم عجیب برگزاری یک مسابقه بدون حضور تماشاگرها برای مدت نسبتا زیادی از فضای فوتبال ایران دور بود، اما کمیته انضباطی بار دیگر دست به کار شد تا در روزهای آشتی تماشاگران با سکوها و تحول چشمگیر میزان استقبال از بازی ها به لطف بلیت های رایگان، حداقل در دو مسابقه روبه روی این موج عمومی قرار بگیرد. همه چیز از پرتاب یک سنگ به سمت نماینده هیات فوتبال در تبریز اغاز شد تا با حکم کمیته انضباطی، مسابقه حساس تراکتورسازی با فولاد بدون حضور تماشاگر برگزار شود و تبریزی ها فرصت تماشایی یکی از مهیج ترین دیدارهای لیگ را از دست بدهند. یک هفته بعد نیز صدای وحشتناک و دود غلیظ نارنجک های دستی در آزادی، حرف و حدیث های محرومیت پرسپولیس را کلیدزد و این تیم سرخپوش نیز در نبرد با سیاه جامگان بدون حضور هواداران اش به زمین مسابقه قدم گذاشت. قبل از این دو مسابقه هم، بسیاری از اهالی فوتبال ایران به رخوتناکی تجربه برگزاری بازی بدون حضور تماشاگرها اشاره کرده بودند اما کمیته انضباطی هنوز هم جایگزین مناسبی برای این محرومیت در نظر نگرفته تا ایران صاحب لیگی باشد که در ان تخلف چند نفر، چندین هزار نفر را با جریمه روبه رو می کند و بازیکنان را وادار می سازد تا در مقابل صندلیهای خالی پا به توپ شوند.

لیگ برتر پانزدهم تبدیل به یکی از جذابترین فصول سالهای اخیر فوتبال ایران شده و به نظر می رسد حتی در صورت رایگان نبودن بلیت ها، انگیزه تماشای مسابقات از نزدیک، حالا یک دغدغه جدی برای بسیاری از علاقه مندان به فوتبال به شمار میرود. در این روزهای سرنوشت ساز اما به نظر می رسد کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اهمیت حضور هواداران را درک نمی کند و در شرایطی راه را برای حضور آنها در ورزشگاه می بندد که تا همین چند هفته قبل، همه ارکان فوتبال دست به دست هم داده بودند تا صندلیهای ورزشگاهها را از جمعیت لبریز کنند. محروم کردن تماشاگرها ساده ترین تصمیم ممکن در مواجهه با گسترش بی اخلاقی در ورزشگاه های فوتبال است اما آیا حقیقتا این باشگاه ها هستند که باید تاوان پرتاب سنگ و نارنجک به درون مستطیل سبز را بدهند؟ اگر قرار به برخورد با عامل اصلی این رفتار زشت در ورزشگاهها باشد، بدون تردید بیشترین جریمه باید شامل حال نیروی انتظامی شود که مسوولیت تمام و کمال برقراری امنیت مسابقات را برعهده دارد اما به سادگی هرچه تمامتر اجازه ورود مواد محترقه به سکوهارا میدهد. بازرسی بدنی سهل انگارانه در استادیومهای ایران، منجر به پرتاب بمب های دستی به درون زمین می شود اما به جای سرزنش پلیس که مقصر اصلی رقم خوردن این آشفتگی است، این باشگاه ها هستند که با محرومیت از سوی کمیته انضباطی رو به رو می شوند. اگر به سبک فوتبال اروپا، مسوولیت برقراری امنیت یک مسابقه فوتبال در ایران هم با باشگاهها بود، این برخورد، طبیعی به نظر میرسید اما جریمه تیمهای فوتبال به خاطر بی توجهی نیروی انتظامی، نگاه دور از عدالت مدیران کمیته انضباطی را عیان می کند. علاوه بر این، جلوگیری از ورود ۸۰هزارنفر به استادیوم به خاطر بی انضباطی هشت نفر، می تواند منجر به آغاز روندی خطرناک در لیگ برتر شود. رویه ای که در آن تماشاگران یک تیم به تماشای مسابقه خانگی تیم رقیب میروند و با پرتاب نارنجکهای دستی، زمینه را برای محرومیت تیم رقیب فراهم می کنند.

 در کنار ماهیت قابل نقد برگزاری فوتبال بدون حضور تماشاگر مدل اجرای این جریمه در لیگ برتر کاملا ایرانی و منحصر به فرد به نظر می رساند. به طور معمول کمیته استیناف در فاصله تنها ۲۴ ساعت به برگزاری مسابقه، شروع به بررسی پرونده می کند تا در شرایطی که حتی پیش فروش بلیتها آغاز شده، تیم ها درست در آخرین لحظه ها از تصمیم برای برگزاری بازی در حضور یا عدم حضور هواداران مطلع شوند. تردیدی وجود ندارد که اتمسفر ورزشگاهی در ایران، کژی ها و کاستی های قابل توجهی دارد و ورزشگاه ها هنوز جایگاه امن و آرام تماشای فوتبال نیستند اما برهم زدن آشتی هوادارها با ورزشگاهها، مناسب ترین راه برای اصلاح این جو نیست. باشگاه های وطنی برای مدت نسبتا زیادی از بحران کم تماشاگر بودن رنج برده اند و حالا که به هر قیمتی این بیماری را پشت سر گذاشته اند، با واکنش قهرآمیز تصمیم سازان انضباطی فوتبال ایران روبه رو میشوند. واکنش تند مدیرانی که برای هزارمین بار، یک تنبیه بی ثمر را در فضای فوتبال پیاده می کنند و امیدوارند این بار معجزه ای از راه برسد و این حکم ها جواب بدهند. مدیرانی که به قوانین منسوخ شده شان، گوش بخشیده اند و زبان نه!

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: