مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۹۴۴
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: ۱۱۸۰
زندگی را سخت نمی گیرم
مهدی هاشمی نه تنها در بین اعضای خانواده اش یک استاد بلامنازع است، بلکه در بین هنرمندان و مردم نیز به عنوان یک انسان محبوب و دوست داشتنی مطرح است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
به سن و سال فکر نمی کنم
مجله خبری لحظه نما:استاد مهدی هاشمی نه تنها در بین اعضای خانواده اش که همگی در عرصه هنر هستند، یک استاد بلامنازع است، بلکه در بین هنرمندان و مردم نیز به عنوان یک استاد بازیگری و یک انسان محبوب و دوست داشتنی مطرح است. او متولد ۱۳۲۵ در لنگرود استان گیلان است و در سال ۱۳۵۲ در رشته هنرهای نمایشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. فعالیت در تئاتر را به عنوان بازیگر به همراه داریوش فرهنگ در سال ۱۳۴۸ با تشکیل گروه تئاتر پیاده آغاز نمود و اولین بار در فیلم سینمایی «زنده باد» سینما را تجربه کرد. او با سریال «سلطان و شبان» به محبوبیتی مثال زدنی نزد مردم دست پیدا کرد و تاکنون برای فیلمهای سینمایی «دو فیلم با یک بلیت» (سال ۱۳۶۹) و «آلزایمر» و «آقا یوسف» (در سال ۱۳۸۹) دوبار سیمرغ بلورین را به خانه برده است. او خود را یک بازیگر در خدمت مخاطب می داند و در واقع حضور در عرصه های مختلف تئاتر، سینما و تلویزیون را به این دلیل می پذیرد که در خدمت مخاطب باشد. او برادر بزرگتر ناصر هاشمی است که خود یکی از بازیگران برجسته این عرصه است، گلاب آدینه که خود یکی از اساتید بازیگری در کشورمان است، همسر مهدی هاشمی است و همیشه از همسرش به عنوان استاد خود یاد میکند. «نورا هاشمی» دختر مهدی هاشمی و گلاب آدینه است که خود از بازیگران جوان و مستعد می باشد و سیاوش اسدی که از فیلمسازان جوان و خوش ذوق است، داماد این خانواده می باشد.

کار برای خانواده ها...
من همیشه سعی کرده ام در کارهایی حضور داشته باشم که بعدها بتوانم سرم را بالا بگیرم. از نظر من سریال هایی مانند «زعفرانی» به دلیل ارتباط مستقیمی که با خانواده ها دارند باید دقت داشته باشند که چه خوراکی را برای آنها آماده می کنند. خانواده ها مهمترین بخش یک جامعه هستند و وقتی شما با آنها روبه رو هستید، باید دقت زیادی داشته باشید. خودم عاشق آثار طنز هستم ولی حاضر نیستم در کارهایی حضور داشته باشم که با ابتذال و لودگی مخاطب را می خندانند! شما می توانید یک طنز اجتماعی بسازید که علاوه بر فرهنگسازی، اوقات مفرحی را هم برای مخاطب ایجاد کنید که سریال «زعفرانی» دقیقا همین هدف را دنبال کرد.

دنیای مخصوص یک بازیگر
به نظرم هر بازیگری، محدوده خاص خودش را دارد و نباید خارج از این محدوده فعالیت داشته باشد. من گاهی شنیده یا دیده ام که بعضی از همکاران بازیگر می گویند می توانند در هر نقشی بازی کنند که به نظرم این غیرممکن است! هر بازیگری یک شخصیت و فرهنگ خاصی دارد و می تواند در تعدادی نقش بازی کند. در این بین، انتخابهای یک بازیگر نیز خیلی مهم هستند. هوش و ذکاوت یک بازیگر در انتخاب نقش می تواند راه پیشرفت را برای او همواره کند.

آثاری برای رضایت مخاطب
این که در چه نوع کاری بازی می کنم برایم مهم است چرا که این نکته نباید فراموش شود که هنرمند نیاز به مخاطب دارد و هنرمند بدون مخاطب، معنا ندارد. من به عنوان یک بازیگر وظیفه دارم در آثاری حضور داشته باشیم که علاوه بر رضایت مخاطب، در فرهنگسازی نیز موثر باشد و در دل داستان و فیلمنامه، به فرهنگهای ایرانی نیز اشاره داشته و در واقع بستری باشد تا هم مخاطب را جذب کند و هم روی او تاثیر مثبت داشته باشد. در تمام این سالها سعی کرده ام انتخاب هایی داشته باشم که در این جهت باشد و بتوانم رضایت مخاطب را جلب کنم.

شغل من بازیگری است
من خیلی به تقسیم بندی سینما، تلویزیون و تئاتر اعتقاد ندارم، هر چند حس می کنم بازی در کارهای تلویزیونی به دلیل مخاطب بیشتری که دارد، سخت تر است. به نظرم یک بازیگر وظیفه دارد در هر مدیومی که کار می کند، در خدمت مخاطب باشد. شغل من بازیگری است و حس می کنم در قبال مخاطب وظیفه دارم. از مخاطب انرژی می گیرم و این، کار و مسئولیت من را سخت تر می کند. وقتی می بینم که مردم در کوچه و خیابان نسبت به کارهایی که بازی کرده ام، عکس العمل دارند، انتقاد می کنند، تشویق می کنند و... این به من انگیزه و انرژی مضاعفی میدهد تا توانم را بیشتر کنم و تا زمانی که انرژی داشته باشم و بتوانم، در خدمت مخاطب بمانم.

سریال های طنز تلویزیون
حضور در سریال هایی مانند «زعفرانی» که جدا از طنز بودن، در ایام نوروز پخش می شوند، یکجور حس خوب دارد که برای بازیگر و کلیه عوامل ساخت یک سریال، انگیزه ای مضاعف ایجاد می کند چرا که ما قرار است اوقات خوشی برای مخاطب آن هم در نوروز ایجاد کنیم و از این بابت خوشحالم که در «زعفرانی» بازی کرده ام. از طرف دیگر موضوع خانوادگی این سریال برای مخاطب جذاب است و مطمئن هستم که ارتباط خوبی با این سریال برقرار کرده اند.

رفتارهای خاص من
من اصولا آدمی هستم که به آرامش اهمیت زیادی می دهم و سعی می کنم کمتر بابت موضوعی عصبانی شوم. خیلی حاضر جواب نیستم و این را یکجور بی ادبی می دانم همیشه سعی می کنم آرامش خود را حفظ کنم چرا که آن را لازمه زندگی بهتر و کار بهتر میدانم. از هر چیزی که آرامش من را برهم بزند، فراری هستم. زندگی را سخت نمی گیرم و سعی می کنیم اگر سختی و مشکلی هم وجود دارد، با آرامش و خونسردی آن را پشت سر بگذارم، حسادت در زندگی من جایی ندارد. با دیگران به احترام رفتار می کنم تا از آنها احترام دریافت کنم. اهل آرزو کردن نیستم و در حال پیش می روم و دوست دارم مسیری که می روم، درست باشد.

بازیگران تحت تاثیر سرعت!
هر بازیگری در تلویزیون یک سریال موفق کار کند، خیلی زود چهره می شود، چرا که به نظرم چهره شدن در فضای کنونی، کار سختی نیست اما نکته ای که مهم است، دوام این چهره شدن و دوام حضور در این کار است. بازیگران جدید می آیند و بازیگران قبلی را کمرنگ می کنند و این چرخه ادامه دارد ولی به نظرم چهره های قدیمی ماندگارتر بودند. این موضوع و چرخه در عرصه های دیگر هم وجود دارد و درواقع فقط مختص بازیگری نیست و مشاغل دیگر را هم به نوعی دیگردربرمی گیرد.

به خودم اهمیت میدهم
من به عنوان یک بازیگر باید به خود و سلامتی روح و جسم خودم اهمیت بدهم. این نکته در تمام دنیا وجود دارد که بازیگران و هنرمندان به سلامتی خود اهمیت میدهند که البته متاسفانه در کشور ما اینطور نیست و تعداد بازیگرانی که به خود اهمیت میدهند بسیار کم است. من ورزش می کنم، سعی می کنم تغذیه مناسبی داشته باشیم و سلامت خود را حفظ کنم. در این بین به جز سلامتی جسمانی، باید روی سلامتی روح خود نیز کار کنم و این موضوع محقق نمی شود مگر با سالم زندگی کردن، سالم رفتار کردن، سالم کار کردن و دوری از هرگونه بدی و سیاهی...

جایزه و مسئولیت بیشتر
همانطور که گفتم انرژی که از مخاطب می گیرم باعث میشود که حس مسئولیت بیشتری نسبت به کارم و نسبت به مخاطب پیدا کنم. در این بین قطعا هیچ انسانی نیست که از جایزه و تشویق و تعریف، خوشحال نشود. من هم با دریافت یک جایزه، یک تشویق و یک تقدیر قطعا خوشحال می شوم ولی این برای من یک هدف نبوده و نیست بلکه من برای نفس این کار، آن را دنبال می کنم و در این بین اگر جایزه ای هم دریافت کنم قطعا خوشحال می شوم و در عین حال مسئولیت بیشتری پیدا می کنم ولی واقعا هرگز هدف من در بازیگری کسب عنوان و جایزه نبوده و نیست و نخواهد بود.

همه وظايف خانوادگی
این که من یک خانواده کاملا هنرمند دارم، از یک جهت بسیار خوب است و آن هم این است که سرگرمی و مشغله و دغدغه همه ما یکی است، ولی این شغل باعث شده تا شاید من در انجام بعضی از وظایف خود کوتاهی کرده باشم. متاسفانه شغل بازیگری بسیار سخت و بی نظم است و همین موضوع باعث شده تا این حس را داشته باشیم که در وظایفی مثل فرزند بودن، همسر بودن و پدر بودن تا حدی کاستی داشته ام. با این حال به داشتن چنین خانواده ای افتخار می کنم.

عاشق کارم هستم
من عاشق کارم هستم و این مسئله باعث میشود هر کاری را قبول نکنم و در کارهایی که شاید از نگاه دیگران ضعیف بوده اند، من سعی کرده ام به عنوان یک بازیگر کارم را به درستی انجام دهم و هم سعی کرده ام تمام کارهایی را که انتخاب می کنم به لحاظ کاراکتر متفاوت باشد و حرفی برای گفتن داشته باشم.

نگاه احترام آمیز به زندگی
یک نکته مهم در زندگی تمام ما وجود دارد و آن هم این است که باید به زندگی احترام بگذاریم. وقتی شما نگاه احترام آمیزی به زندگی داشته باشید، به این درک می رسید که چرا زنده هستید و باید قدر آن را بدانید. این روزها مردم زیاد به این موضوع فکر نمیکنند و به همین دلیل زند گی ها از شادی دور شده است.

به سن فکر نمی کنم!
درست است که به ۷۰سالگی رسیده ام، ولی واقعا به من می آید که چنین سنی داشته باشم ؟ (باخنده). من همیشه در لحظه زندگی می کنم و در قید و بند سن و سال نیستم و به این فکر نمی کنم که شناسنامه ام چه عددی را نشان می دهد. شما تا زمانی که سلامت جسم و روح تان را حفظ کنید، جوان هستید و سن اهمیتی ندارد. در واقع من معتقد هستم هر انسانی با روح و جسمش، نشان میدهد که چند ساله است، نه با عددی که در شناسنامه اش نوشته اند! تنها نکته ای که درباره سن و سال برایم مهم است، این که وقتی لحظه پایانی زندگی ام فرا می رسد، مدیون کسی نباشم و دینی از کسی برگردن من نباشد.

جمع خانواده هاشمی
خب به دلیل شغل مشترکی که تقریبا تمام اعضای خانواده، درگیر آن هستیم، قطعا علایق مشترکی هم داریم. بازیگری و سینما جزئی از زندگی ما شده است. در جمع های خانوادگی راجع به سینما و بازیگری صحبت می کنیم و گاهی هم از هم انتقاد می کنیم و به هم مشاوره می دهیم، ولی این تمام زندگی ما نیست. ما یک زندگی عادی داریم، درست مثل دیگران ولی شغل ما کمی متفاوت است و همین موضوع قطعا روی زندگی، روحیه، رفتار و اخلاقمان تاثیرگذار است، اما در نهایت این مسئله برای همه ما آنقدر عادی شده که دیگر کسی از ما به این فکر نمی کند که همه همکار هستیم!

اوقات محدود فراغت
این که بگویم دائم در حال سپری کردن اوقات فراغت هستم و دائم تفریح می کنم دروغ است چرا که اوقات فراغت بسیار محدودی دارم تماشای فیلم را دوست دارم ولی اگر وقتی برای آن داشته باشیم، مطالعه را نیز دوست دارم. ولی باید برای آنها فرصت و وقت داشته باشم. بیشتر سعی می کنم اگر فرصت خوبی پیدا کنم در خدمت اعضای خانواده ام باشم و در کنار آنها حضور پیدا کنم.

هم هنر و هم استعداد
به نظرم بازیگری شغلی واقعا متفاوت با دیگر شغل های جهان است. شما برای این کار هم نیاز به استعداد دارید و هم نیاز به شناخت این هنر و فن های آن، درواقع شما با داشتن استعداد به تنهایی نمی توانید در این کار موفق باشید چرا که نیاز به شناخت ابعاد این کار هم دارید و برعکس این موضوع نیز صادق است و اگر شناخت خوبی هم از این حرفه داشته باشید، ولی استعداد و هنر کافی آن را نداشته باشید، باز هم موفقیتی نصیب تان نخواهد شد. تلاش و پشتکار یک بازیگر، همراه با چاشنی شانس، فاکتور مهمی برای رسیدن به موفقیت در این حرفه است.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: