مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۹۷۹
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: ۱۶۴۲
اظهارات مسعود فراستی روی آنتن برنامه زنده بهانه ای شد که ما هم نظر منتقدان دیگری را درباره برنامه دورهمی بپرسیم.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:هفته گذشته در برنامه تلویزیونی هفت، مسعود فراستی در حالی که داشت درباره فیلم سینمایی "در مدت معلوم" صحبت می کرد، خیلی بی ارتباط موضوع، پای مهران مدیری و برنامه دورهمی مهراب قاسمخانی را وسط کشید و به این برنامه انتقاد کرد. این در حالی بود که هیچ صحبتی از این برنامه در میان نبود و فراستی خیلی بی مقدمه و یکباره از صحبت درباره یک فیلم سینمایی در یک برنامه تخصصی سینما گریزی به مجموعه طنز دورهمی زد. فراستی در این برنامه گفته بود: «آقای مهران مدیری که قبلا موقعیتهای طنز خوبی خلق می کرد، جدیدا یک شویی در تلویزیون می گذارد که واقعا هیچی نیست مدیری راه میرود بدون آنکه دلیل داشته باشد. مدام می گوید مردم در شمال جوجه سیخ می زنند؛ خب که چی خنده ندارد. اینها فریب است...» همین اظهارات فراستی روی آنتن برنامه زنده بهانه ای شد که ما هم نظر منتقدان دیگری را درباره دورهمی بپرسیم.

ذکر نکردن نام منبع نقطه ضعف است، فاجعه نیست.
نمی شود درباره دورهمی حرف زد و از ماجراها و حرف و حدیث هایی که در هفته های اخیر درباره این مجموعه منتشر شده، حرفی به میان نیاورد. اولین چیزی که درباره این مجموعه به ذهن می رساند و می شود درباره اش گفت، همین ماجرای کپی کاری بدون ذکر منبع است. نیما حسنی نسب، منتقد سرشناس هم حرفهایش را از همین جا شروع می کند و البته موضوع را ریشه ای تراز عدم ذکر منبع می داند. «این برنامه اصلا هویت ندارد. انقدر بی هویت است که نام خالق اثر در تیتراژش پخش نمی شود. نه سرپرست نویسندگان و نه کارگردان هنری، هیچ کدام مشخص نیستند. به زبان ساده این برنامه بی صاحب است یا اینکه صاحبان و مدیرانش به مجموعه و به مسوولش انقدر بی اعتقاد هستند که اسم شان را منتشر نمی کنند. این بحث لوس و بی مزه مچ گیری که این روزها راه افتاده هم حرف عقب افتاده ای است اما این دلیل نمی شود که شما منبع اقتباس تان را منتشر نکنید و گزک دست منتقدان و مچ گیران و بیماران بدهید که همه چیز را با ان زیر سؤال ببرند. در همه جای دنیا این کار انجام می شود. در همه کانالهای تلویزیونی دنیا این برنامه ها را کپی می کنند اما ملزم هستند اسم برنامه یا شبکه ای را که از ان اقتباس کرده اند، اول یا اخر برنامه در تیتراژ بیاورند و گرنه مجازات میشوند و به دردسر می افتند اما تلویزیون ما چون از این دردسرها ندارد خودش را ملزم به این کارها نمی کند. اما من از عوامل برنامه تعجب می کنیم که چرا خودشان را وارد چنین بازی بی خودی می کنند در حالی که هیچ اشکالی ندارد اگر در جایی اشاره کنند که این برنامه اقتباس یا بازسازی فلان برنامه است. بنابراین کلا ما با مجموعه ای طرف  هستیم که نه دوست دارد اسم سرپرست نویسندگانش رابگوید، نه اسم کارگردان هنری اش و نه حتی منابع اقتباسی اش را».
کیوان کثیریان هم ذکر نشدن نام منبع را برای این میداند که شاید سازندگان فکر نمیکردند کسی بفهمد. او هم کپی و اقتباسی رابی اشکال میداند: «البته به این شرط که منبع الهام ذکر شود، نه اینکه بعد از اینکه قضیه لو رفت بگویند ما عامدانه این کار را کرده ایم. اشکالی ندارد عامدانه هم این کار را کرده باشید اما منابع را ذکر کنید. دوستان فکر میکنند کوچک می شوند یا از میزان محبوبیت و خلاقیتشان کم میشود. سازندگان برنامه باید این اعتماد به نفس را داشته باشند تا منابع و مراجع الهامشان را بگویند. اگر آدم فکر کند که دیگران میفهمند، خودش منبع اصلی اش را اعلام میکند و میگوید این برنامه برداشت آزادی از یک برنامه تلویزیونی در یکی از شبکه های هند است و ما بلد بوده ایم تا برنامه را بومی کنیم. خیلی هیم توانمند هستیم! اما به نظر میرسد نیاوردن نام منبع به این معنی است که نخواسته ایم کسی این موضوع را بفهمد. در حالی که ما همه این دوستان را میشناسیم و توانمندیها و خلاقیتشان را می دانیم. به نظر میرسد این پنهان کردن منبع نقطه ضعف است. دست آخر شاید کار هم بامزه در بیاید و به آن برنامه اصلی هم ربطی نداشته باشد و قوی تر باشد اما دیگر اعتماد بینندگان از دست رفته است».

بلاتکلیفی بالای دورهمی
اما درباره کیفیت برنامه و میزان موفقیتش هم حسنی تسب نظرات جالبی دارد: «این برنامه دقیقا به مصداق اسمش یک دورهمي است انگار عده ای شب عید دورهم جمع شده اند یک برنامه ببرند روی آنتن و هیچ کسی هم زیر بار این برنامه نمی رود.الان تقریبا همه می دانند این برنامه رامهراب قاسمخانی می سازد. ولی معلوم نیست چرا نمی گویند. اگر ممنوع الاسم است پس چطور برنامه میسازد؟ اگر نیست چرا اسمش را نمی گذارد؟ آیا از کیفیت کارش نگران است؟ آیا دوست ندارد اسمش را امضای اثر بگذارد؟ اگر دوست ندارد که خیلی بد است. اینها به نظر چیزهای ساده ای می آید اما خیلی مهم است. به دلیل اینکه اگر کسی مسوولیت کارش را نپذیرد مسوولیت کیفیتش را هم نمی پذیرد. یا اینکه حداقل منتظر است ببیند برنامه خوب شد یا نه بعد بیاید مسوولیت را بپذیرد. همه این مسائل باعث می شود ما با یک دید مشکوک با برنامه طرف شویم. چون با برنامه ای روبه رو هستیم که نمی دانم چیست و هنوز بلاتکلیفی، بدترین بلای این برنامه است. دور همی هنوز هم بین یک تاک شو استند آپ کمدی، یک برنامه نمایشی سریالی و یک برنامه گفت و گو محوری که مهمان بیاورند و حرف بزنند، سرگردان است. این اسمش برنامه ترکیبی نیست». حسنی نسب حرفش را این گونه کامل می کند. " برنامه ترکیبی، همه بخش هایش دقیق و مشخص است. حتی زمان هربخش مشخص است. ویژگی ها، موضوعها و همه جزئیات تعیین شده است. اما در این برنامه یک بار مهمان ندارند، یک بار یک مهمان دارند، گاهی دو مهمان دارند. خواننده می آورند که بخواند عل دوتا سؤال هم از او میپرسند. یعنی دقیقا دورهمی به مثابه اسمش. در حالی که هیچ برنامه دورهمی ساخته نشده. همه چیز باید با دقت، خلاقیت، نظم و زمانبندی تولید شود و بعد اسمش را بگذاریم دورهمی و جلوه ای از دورهمی را در آن به نمایش بگذاریم. نه اینکه دور همی برنامه بسازیم و اسمش را بگذاریم دورهمی واسم خودمان راهم نگذاریم».

کیوان کثیریان، رئیس انجمن منتقدان سینمای ایران کمی خوشبیین تر است و معتقد است این تیم تجربیاتی دارد که اگر در همین حد موفقیت عمومی هم نداشته باشد باید به آن شک کرد: «این تیم سالهاست در کنار هم کار کرده اند و موفقیتهای بزرگی هم به دست آورده اند. اما به نظر میرسد آقای مدیری باید یک تغییر عمده در کارش بدهد تا بتواند در شرایط حاضر هم بماند. به هر حالی او جزو خوب هاست و تیمش هم خلاقیت هایی دارند و سعی شان را می کنند. این تیم باید تغییرات عمده ای به کارشان بدهند. به نظرم اتفاق بزرگی در کارنامه این تیم نیست. در مجموع برنامه ای نیست که بگویی ندیدنش فاجعه بزرگی است. از اواسط قهوه تلخ، مهران مدیری افت کرد و کار از دست رفت و این روند تا اینجا هم ادامه دارد. به هر حال دور همی برنامه ای نیست که بشود آن را یک اتفاق دانست. آقای مدیری سهم بیشتری در دورهمی دارد. این آدمها ۲۰ کار با هم انجام داده اند و رهبر  ولیدرشان مدیری بوده است. تأثیر مدیری در برنامه انکارناپذیر است».

دورهمی نقطه تاریک کارنامه مدیری
حسنی نسبی درباره آینده این برنامه می گوید: «پتانسیل بالقوه ای در این برنامه وجود دارد. تیم با کیفیتی که در این برنامه کار می کند یکی از همین پتانسیل هاست. وقتی مدیری و قاسم خانی و آن مجموعه بازیگران دور هم جمع میشوند، توقعاتی از آنها داریم. حالا بماند که مدیری نشان داده دیگر نمیتوان از او توقعی داشت. وقتی به چنین برنامه ای برمی گردد و چنین نقشی را می پذیرد. آدم احساس می کند که قرار است خاطرات بد گذشته را پاک کند اما اگر به همین شکل پیش برود. این برنامه هم یکی از امتیازات منفی و نقاط تاریک کارنامه اش خواهد شد. به همین دلیل همه عوامل این مجموعه برای اعتبار و آبروی خودشان باید سعی کنند این برنامه را از حالت باری به هر جهتی و بی نظمی و دورهمی دربیاورند. متن ها هم جذاب نیستند. بعضی وقت ها در بخش های استندآپ چیزهای جالبی پیدا میشود اما اغلب، متن های خلاقانه بامزه و شوخ طبعانه ای وجود ندارد. به صرف اینکه در شبکه نسیم اندکی فضا باز است و می توانیم گوشه و کنایه ای به شرایط اقتصادی و سیاسی روز بزنیم، نمیتوانیم از بی کیفیتی فرار کنیم. بنابراین تا زمانی که این مجموعه بخواهد از این خوشحال باشد که به شیوه سی سال پیش مجله گل آقا یک نیش خیلی ضعیفی به شرایط دولت و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی مملکت بزند و فکر کند این یعنی شوخی، همین روند ادامه دارد.»

فراستی میخواهد تیتر شود
نیما حسنی نسب تمایلی ندارد در رابطه با اظهارات مسعود فراستی درباره دورهمی حرفی بزند: «مسعود فراستی اصلا حق نداشت و اجازه نداشت در یک برنامه ای که درباره سینما و فیلم های کمدی در حال اکران است، در یک کلمه و حتی یک جمله یک برنامه تلویزیونی را زیر سؤال ببرد و بعد رها کند برود دنبال کارش، دردنیا نه این کار پسندیده است و نه قابل قبول. از نظر حقوقی هم این کار درست نیست. شرعی، عرفی، اخلاقی و حتی انسانی هم کسی اجازه ندارد در یک برنامه سینمایی نیشی به یک برنامه تلویزیونی بزند. فراستی این کار را می کند چون آن طرف قضیه مهران مدیری است. این برنامه گل کرده و روی بورس است و حالا همه نشسته اند و می گویند حالا یک فحشی هم به آنها بدهم. هدف فراستی همین است تا تیتر شود. او عاشق این است که تیتر خور شود و هر کاری هم برای آن می کند».

کیوان کثیریان هم درباره رفتار فراستی می گوید: «حرف آقای فراستی به من ربطی ندارد». با این حال ادامه میدهد: «آقای فراستی، چی را قبول دارد که این را قبول داشته باشد؟ اگر این حرف ها را نزند باید تعجب کرد. به نظر من هرقدر هم که این برنامه قدم رو به جلویی نباشد اما مدیری آنقدر توانمندی دارد که بتواند یک برنامه را بچرخاند و سرپا نگه دارد. به هر حال آقای فراستی فریب نمیخورد دیگر! چه کارش کنیم؟»
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: