مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۲۹۸۵
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: ۱۲۶۶
محمدرضا گلزار با حل مشکلاتش امید زیادی دارد به بازگشت با فیلم سلام بمبئی
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:«ماه شده؛ ماه!» این جمله را که می گوید، عوامل فیلم می فهمند باید برداشت را قطع کنند، یعنی سوپراستار خسته شده. این روزها او در تهران در جدیدترین فیلمش جلوی دوربین رفته. او پنج سال است هیچ فیلمی را روی پرده نداشته و در استانه ۴۰ سالگی، خیلی ها احتمال می دهند «سلام بمبئی» اخرین فیلمی باشد که می تواند در نقشهای تین ایجری در مقام سوپراستار گیشه ای بازی کند. محمدرضا گلزار و اولین تولید مشترک سینمای ایران و بالیوود، این روزها اسم شان حسابی در محافل سینمایی سر زبانهاست؛ اما این تلاش هنرپیشه همیشه خبرساز و جنجالی، به سرانجام می رسد؟

هنرپیشه ای که دیا میرزا، ستاره سینمای بالیوود از خوش تیپی اش در مرز ۴۰ سالگی گفته و دیگر هنرپیشه هندی این فیلم گفته گلزار خوش تیپ ترین بازیگری است که تا حالا روبه رویش بازی کرده. حرفی که سالهاست بسیاری از منتقدان سینمایی درباره این بازیگر می گویند.

گلزار از «سام و نرگس» قادری تا امروز ۳۰ فیلم سینمایی در کارنامه اش دارد. پنج کارآخرش به دلایل مختلف روی پرده نرفتند تا او بعد از فروش یک میلیاردی فیلم «تو و من» محمد بانکی دیگر دور از چرخه فروش سینما بماند. در تمام پنج سال ممنوع التصویری تنها با سریال «عشق تعطیل نیست» به شبکه نمایش خانگی رفت. سریالی که بیژن بیرنگ می خواست به سبک سریال های خوشحال آمریکایی و با استفاده از شهرت گلزارو مهناز افشار، با ان دوباره سر زبانها بیفتد اما پروژه اش شکست سختی خورد و دعوایی شد میان این کارگردان و سوپراستار فیلم. هر دو همدیگر را متهم کردند و کلی حاشیه ایجاد کردند.

باید بفروشد
حالا اما گلزار با حل مشکلاتش امید زیادی دارد به بازگشت با «سلام بمبئی». فیلمی که کیوان کثیریان، رئیس انجمن منتقدان درباره اش می گوید: «این فیلم ویژگی هایی دارد که باید بفروشد. همین حالا اگر به جدول پرفروش های عید نگاه کنید «من سالوادور نیستم» پرفروش ترین است. چرا این فیلم فروخته؟ شاید حضور عطاران در آن مؤثر باشد اما چون یک تجربه مشترک با برزیل است، دست کارگردانش بازتر بوده، سختگیری ها و خط قرمزهایش کمتر بوده و... اینها در فروش فیلم اثر داشتند. حالا این فیلم مشترک با سینمای بالیوود که دیا میرزا در آن بازی می کند، احتمالا رقص و آواز و مدیومی مثل کارهای بالیوودی دارد، شانس بالایی برای فروش دارد. اگر این فیلم بفروشد، برای گلزار هم قرصت بزرگی می شود». رضارستمی، دبیرسرویس سینمای خبرآنلاین هم نظری شبیه به کثیریان دارد و میگوید: «این فیلم اگر فاجعه نباشد، باید خیلی خوب بفروشد، چون همه ابزارهای لازم برای فروختن را دارد. یادمان نرود از قانون تا شعله و کلی فیلم دیگر بالیوودی هنوز در بین آثار خاطره انگیز نسل های مختلفی از سینماروهای ایرانی هستند و حالا هم که تب فیلم دیدن داغ است، تماشای محصول مشترک ایران و بالیوود باید بفروشد. تأکید می کنم، باید و اگر نفروشد حتماً جایی از کار اشتباه بوده است».

هنوز محبوب است یا نه؟
فارغ از خود فیلم اما گلزار چقدر می تواند در این فروش مؤثر باشد؟ آیا این فیلم را می توان آخرین تلاش گلزار برای فتح گیشه ها دانست؟ کثیریان می گوید: «نمی گویم آخرین تلاش؛ گلزار همین حالا چند فیلم دیگر هم در نوبت اکران دارد. به هر حال او چهره خوبی دارد و طرفدارانش هم کم نیستند. راستش را بخواهید می خواهم بگویم در قیاس با خیلی از هنرپیشه های هم سن و سالش که حالا چند جایزه هم در کارنامه دارند، واقعا او بدتر نبوده، یک بازیگر خوب معمولی است. او باز هم می تواند بفروشد. این فیلم هم برایش قطعا مهم است چون چند سالی دور از پرده ها بوده. به نظرم طرفدارانش هم از برگشتش حسابی خوشحال می شوند».

رستمی اما اینقدر نگاه مثبتی به گلزار ندارد و می گوید: «راستش را بخواهید اگر این فیلم بفروشد به خاطر حضور گلزار نیست. تجربه شکست های قبلی فیلمهای این هنرپیشه نشان میدهد که مردم دیگر برای چهره یک سوپراستار پول نمی دهند. بله او طرفداران زیادی دارد. خیلی ها برای گرفتن عکس یادگاری برایش صف می کشند اما سابقه می گوید همان ها پول نمیدهند که بروند سینما و فیلم او را ببینند.اگر سلام بمبئی بفروشد، برای گلزار یک بازگشت باشکوه است اما او قطعا عامل اصلی فروش فیلم نیست.»

چرا نباید جایزه بگیرد؟
این بحث سنتی هنرپیشه گیشه ای و بازیگر هنرمند، از سال ها قبل وجود داشته و حتی در هالیوود هم مطرح است. کثیریان در این باره میگوید: «فیلم می سازی که مردم ببینند. فیلمی که دیده نمیشود در صنعت سینما جایی ندارد. حالا اگر گلزار بچه خوشگلی است و مردم به خاطر خوشگلی اش می روند سینما، خیلی هم خوب است. حتی سالها در هالیوود هم منتقدان میگفتند دی کاپریو، فقط خوشگل است و هنرپیشه خوبی نیست اما او سرانجام امسال اسکار برد. راستش به نظرم گلزار واقعا خیلی با این هم دوره ای هایش که الان چند سیمرغ در کارنامه های شان است، تفاوتی ندارد. یعنی آنها خیلی خارق العاده تر از گلزار نیستند. شاید اگر گلزار هم در یکی فیلم هایش جایزه ای می برد مسیرش عوض میشد. مثلاهمین که بیضایی تصمیم گرفته بود با گلزار کار کند، نشان میدهد او توان بازی در کارهای مهمتر هم داشته اتفاقی که برای مهناز افشار افتاد. یادم است خیلی از فیلمهای اوهم، فیلمهای گیشه ای بودند اما یک دیپلم افتخار از جشن منتقدان سینما برای بازی در طبقه سوم، مسیر بازیگری اش را عوض کرد. راستش اگر گلزار یک بازی دیگر مثل فیلم «بوتیک» داشته باشد، من حتما در جشن هایمان تلاش می کنم جایزه ای ببرد چون معتقدم او هم می تواند مسیرش را تغییر دهد».

البته عمر همکاری گلزار با بیضایی به دو روز نکشید. بیضایی هم هیچوقت آن فیلم را نساخت و به کلی از ایران رفت. او تنها کسی نبود که گلزار نتوانست جلوی دوربینش دوام بیاورد. گلزار پیشتر پروژه ابراهیم حاتمی کیا یعنی دعوت را هم نیمه کاره رها کرده بود. اتفاقی که مهین نویدی، گریمور آن فیلم درباره اش گفته بود: «گلزار آمد تست گریم هم داد و همه چیز آماده بود که کاراستارت بخورد اما یک دفعه از پروژه جدا شد».

ماندن یا فراموشی؟
با این ویژگی ها، گلزار بعد از طی روزهای جوانی، رسیدن به میانسالی و عبور از مرز ۴۰ سالگی چه سرنوشتی پیدا می کند؟ در همین سینمای ایران، در دو دهه گذشته، خیلی ها مثل بیژن امکانیان، ابوالفضل پورعرب، فریبرز عرب نیا ودانیال حکیمی بوده اند که در نقش های اول فیلمها بودند اما با گذر از سنین جوانی، جایگاه شان را از دست داده اند. تازه اینها بازیگرانی بودند که منتقدان بسیاری، آنها را هنرپیشه های خیلی توانمندتری از گلزار می دانند. برای گلزار چه اتفاقی میافتد؟ کثیریان می گوید: «راستش من خیلی اعتقاد ندارم که او محو می شود. اصلا خیلی از هنرپیشه ها بوده اند که در میانسالی جذابتر هم شده اند. بستگی دارد گلزار چطور کارهایش را انتخاب کند. به نظرم این خوشگل بودن برای گلزار مشکل ایجاد کرد. معتقدام او از خیلی ها کم حاشیه تر بوده. بالاخره او خوشگل بود و خیلیها دوست داشتند کنارش بایستند و با او عکسی یادگاری بگیرند. او سوپراستار بود و محیط سینمای ما زیاد سوپراستار را تحمل نمیکند. برای همین هم او تبعات سنگینی برای این زیبایی اش پرداخت و چند سالی از سینما دور شد. با این وجود او هنوز می تواند خودش را روی بورس نگه دارد. حالا حتی اگر جوان ۱۸ ساله نباشد، میتواند یک مردمیانسال جذاب باشد».

رستمی اما خیلی امیدوار نیست: «راستش این سبکی که گلزار دارد، برای نقش های تین ایجرپسند است. خیلی سخت است که در میانسالی خودش را روی بورس نگه دارد. اگر قرار باشد همه توانایی هنری اش، زیبایی اش باشد، با مشکل بزرگ فراموشی روبه رو می شود».
سینما، خیلی هم خوب است. حتی سالها در هالیوود هم منتقدان میگفتند دی کاپریو، فقط خوشگلی است و هنرپیشه خوبی نیست اما او سرانجام امسال اسکار برد. راستش به نظرم گلزار واقعا خیلی با این همدورهای هایشی که الان چند سیمرغ در کارنامه هایشان است، تفاوتی ندارد. یعنی آنها خیلی 3. خارق العاده تر از گلزار نیستند. شاید اگر گلزار هم در یکی فیلم هایشی جایزهای می برد مسیرش عوقی میشد. مثلاهمین که بیضایی تصمیم گرفته بود با گلزار کار کند، نشان میدهد او توان بازی در کارهای مهمتر هم داشته اتفاقی که برای مهناز افشار افتاد. یادم است خیلی از فیلمهای اوهم، فیلمهای گیشهای بودند اما یک دیپلم افتخار از جشن منتقدان سینما برای بازی در طبقه سوم، مسایر بازیگری اش را عوضی کرد. راستشی اگر گلزار یک بازی دیگر مثل فیلم «بوتیک» داشته باشد، من حتمادر جشن هایمان تلاش می کنم جایزهای ببرد
چون معتقدم او هم می تواند مسیرش را تغییر دهد». البته عمر همکاری گلزار با بیضایی به دو روز نکشید. بیضایی هم هیچوقت آن فیلم را نساخت و به کلی از ایران رفت. او تنها کسی نبود که گلزار نتوانست جلوی دوربینشی دوام بیاورد. گلزار پیشتر پروژه ابراهیم حاتمیکیایعنی دعوت را هم تیمه کاره رها کرده بود. اتفاقی که مهین نویدی، گریماور آن فیلم دربارهاش گفته بود: «گلزار آمد تست گریم هم داد و همه چیز آماده بود که کاراستارت بخورد اما یک دفعه از پروژه جداشد».
ماندنی فراموشی با این ویژگی ها، گلزار بعد از طی روزهای جوانی، رسیدن به میانسالی و عبور از مرز ۴۰ سالگی چه سرنوشتی پیدا می کند؟ در همین سینمای ایران، در دو دهه گذشته، خیلیها مثل بیژن امکانیان، ابوالفضلی پورعرب، فریبرز عرب نیاودانیالی حکیمی بودهاند که در نقاشیهای اول فیلمها بودند اما با گذر از سنین جوانی، جایگاه شان را از دست دادهاند. تازه اینها بازیگرانی بودند که منتقدان بسیاری، آنها را هنرپیشه های خیلی توانمندتری از گلزار می دانند. برای گلزار چه اتفاقی میافتد؟ کثیریان می گوید: «راستش من خیلی اعتقاد ندارم که او محو می شود. اصلا خیلی از هنرپیشه ها بوده اند که در میانسالی جذابتر هم شدهاند. بستگی دارد گلزار چطور کارهایش را انتخاب کند. به نظرم این خوشاگلی بودن برای گلزار مشکلی ایجاد کرد. معتقدام او از خیلی هاکام حاشیه تر بوده. بالاخره او خوشگلی بود و خیلیها دوست داشتند کنارشی بایستند و با او عکسی یادگاری بگیرند. او سوپراستار بود و محیط سینمای ما زیاد سوپراستار را تحمل نمیکند. برای همین هم او تبعات سنگینی برای این زیبایی اش پرداخت و چند سالی از سینما دور شد. با این وجود او هنوز می تواند خودش راروی بورسی نگه دارد. حالا حتی اگر جوان ۱۸ ساله نباشد، میتواند یک مردمیانسالی جناب باشد». رستمی اما خیلی امیدوار نیست: «راستشی این سبکی که گلزار دارد، برای نقش های تین ایجر پسند است. خیلی سخت است که در میانسالی خودش راروی بورسی نگه دارد. اگر قرار باشد همه توانایی هنریاشی، زیباییاشی باشد، با مشکل بزرگ فراموشی روبهرو می شود».

سرکی به پشت صحنه سلام بمبئی
در نقش یک دکتر چشم پزشک جلوی دوربین قربان محمدپور رفته. پشت صحنه حسابی شلوغ است. او نمی تواند تمرکز کند. تلاش جمع برای ساکت کردن پشت صحنه به جایی نمی رسد و تقریبا برای هر برداشت، خودش هیس بلندی می گوید. او که هیس می گوید، همه سکوت می کنند. به هر حال برای "سلام بمبئی"، او رضا گلزار است. مهمترین هنرپیشه ایرانی فیلم. به عکس شایعاتی که سریال، " عشق تعطیل نیست" برایش به همراه داشت، نه برایش درگوشه ای از لوکیشن کانکسی گذاشته اند و نه بادیگاردی همراهمش به سر صحنه می آورد. یکی از عوامل پشت صحنه درباره اش می گوید:" بعد از حرف های آقای بیرنگ، در هند همه حواس شان بود که نکند با گلزار به مشکل بخورند اما واقعا او خیلی خوش برخورد بود. پشت صحنه با همه شوخی می کرد، می جوشید و سعی می کرد خیلی گرم باشد. برای خود ما باور پذیر نبود. در برداشت ها هم خیلی همکاری می کرد. تقریبا تا جایی که برداشت خوب اتفاق بیفتد، با همه همکاری می کرد. فقط خسته که می شد، می گفت " ماه شد، ماه!" این را که می گفت همه می فهمیدند خسته شده. یعنی دیگر باید کات داد و بی خیال شد". واژه ای که در همان پلان هم وقتی چند برداشت گرفتند، به کاربرد. گلزار خیلی به "سلام بمبئی" امید دارد. او که حسابی از اتفاقات و حاشیه های "عشق تعطیل نیست" شاکی است.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: