مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۰۳۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: ۶۲۵۹۶
از جمله بیماری های قابل بررسی توسط سونوگرافی در بانوان می توان به فیبروم و سایر توده های رحم، کیست های طبیعی و غیرطبیعی تخمدان، تومورهای تخمدان، عفونتهای لگن و بیماری های سیستم ادراری اشاره نمود.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:یکی از مراقبتهای دوران بارداری، انجام آزمایش هایی است که برای اطمینان از سلامت مادر و جنین انجام می شود. برخی از این آزمایش ها برای تمامی بانوان باردار ضروری است اما انجام برخی از آنها با توجه به نظر پزشک و شرایط مادر و جنین مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی ابزار مفیدی در تصویربرداری از رحم، تخمدان ها و فضای لگن بانوان به شمار می آید. از جمله بیماری های قابل بررسی توسط سونوگرافی در بانوان می توان به فیبروم و سایر توده های رحم، کیست های طبیعی و غیرطبیعی تخمدان، تومورهای تخمدان، عفونتهای لگن و بیماری های سیستم ادراری اشاره نمود.

البته بیماری هایی وجود دارند که اولتراساند (سونوگرافی) نمی تواند آنها را تشخیص دهد. برخی از این بیماری ها پس از تصویربرداری هفته بیستم پیشرفت می کنند یا فقط پس از آن زمان قابل مشاهده هستند. دانشکده زنان و زایمان انگلستان تخمین میزند که در سونوگرافی تنها نود درصد احتمال دارد تا ناهنجاریهای خطرناکی مثل اسپینابیفیدا ونقص عضو تشخیص داده شود. بیماری های دیگر، مثل اختلالات قلبی، برای تشخیص مشکل تر هستند. علاوه براین بیماریهایی که نشانه مشخص فیزیکی ندارند، مثل اوتیسم و اختلالات مغزی را بطور کل نمی توان تشخیص داد. پروفسور نیکولایی متخصص بارداری در ژوهانسبورگ می گوید: در اکثر مواقع اسکن ها نمی توانند برخی ناهنجاریهایی را تشخیص دهند، زیرا برای ارزیابی آنها به بررسی هایی بیشتری نیاز است. پزشکان در تلاش هستند تا بتوانند بیماری هایی که نمیتوان آنها را با اولتراساند تشخیص داد را بیشتر مورد بررسی قرار دهند. برای مثال کوتاهی قد یا dwarfism که در هفته بیستم تشخیص داده میشود، تنها در سه ماهه سوم قابل مشاهده است.

پس چرا باید آزمایشهای سونوگرافی را برای تشخیص ناهنجاریهای جنین اجرا کرد؟
پروفسور نیکولایی می گوید: اسکن هفته بیستم بارداری ابزاری عالی برای غربالگری است که در تشخیص ناهنجاری های اصلی در اکثر بارداران کارآیی خوبی دارد. اما به یاد داشته باشید که این یک ابزار تشخیصی نیست. این اسکن، رشد جنین، میزان مایع رحمی و وضعیت جفت و جنین را ارزیابی می کند. این ابزار برای مشاهده نقاط ضعف، ناهنجاری های کروموزمی (مثل سندرم داون) و ارزیابی آناتومی (شکل بدنی) جنین استفاده می شود.

اکثر والدینی که سن بالایی دارند، درباره "سندرم داون" نگران هستند. اگر در اسکن هفته 12 و اسکن هفته بیستم سندرم داون تشخیص داده شود، درصد صحت تشخیص آن نزدیک به ۹۸ درصد است. در صورتی که نگرانید، می توانید درخواست آزمایش آمنیوسنتز کنید که ابزاری تشخیصی است و می تواند با صددرصد دقت، سندرم داون را مشخص کند.

بعضی از بیماریها به خودی خود قابل مشاهده نیستند، اما باعث مشکلاتی می شوند که از طریق اسکن سونوگرافی قابل تشخیص هستند. پروفسور نیکولای می گوید: ممکن است برای مثال، قادر به ارزیابی این مسئله نباشیم که آیا خروجی لنفاوی در سینه جنین رشد یافته یا خیر، اما قادر به مشاهده تجمع مایعات داخل سینه هستیم. در نتیجه به شکلی غیرمستقیم می توانیم متوجه وجود مشکلی در خروجی مواد لنفاوی شویم. غده لنفاوی یک اندام گرد کوچک از دستگاه ایمنی بدن است. ارگانهای دستگاه ایمنی بدن در زیر بغل، معده، روده، گردن و سایر نقاط بدن پخش شده اند و توسط عروق لنفاوی بهم متصل هستند. غدد لنفاوی پایگاه سلول های نوع B  و T و سایر سلولهای ایمنی بدن هستند. این غدد در نقاط مختلف بدن پخش هستند و مانند فیلتری در مقابل ذرات خارجی عمل می کنند و خون را تصفیه کرده و مواد زائد را از بدن خارج می کنند.

اسکن های سونوگرافی بسیار کارآمد هستند، زیرا در دسترس، ساده و ایمن هستند و برای تشخیص اختلالات مادرزادی در دوران بارداری کارآیی خوبی دارند. اما کارآیی آنها به کاربرشان نیز بستگی دارد. ریزه کاری هایی در کار با اولتراساند وجود دارد و هرچه کاربر مجرب تر باشد، نتیجه گیری ها از اسکن بهتر است.

البته از این اسکن ها نمی توان انتظار معجزه داشت، زیرا احتمال دارد در تشخیص اختلالات بسیار جزئی ناتوان باشد، برای مثال سوراخی در قلب (یا اختلال تیغه بطنی قلب) که اندازه آن، کمتر از یک میلی متر است. پروفسور نیکولایی تشریح می کند: بطور کلی این شکل از اختلالات، باعث مشکلات جدی نمی شوند و با درمان های ساده ای قابل حل هستند.

پس چرا استفاده از آن فراگیرشده است؟
آگاهی از نیازهای ویژه ای که فرزند تان در هنگام تولد به آنها احتیاج دارد، مسئله بسیار مهمی است. این به آن معناست که در صورت پیشنهاد پزشک، خود را برای زایمان در مرکزی ویژه یا زایمان سزارین اماده کنید، تا فرزند تان با حداقل ناراحتی های زایمان به دنیا بیاید و در صورت لزوم پزشک قادر به درمان فوری باشد.

پروفسور نیکولای شرح می دهد: اغلب ممکن است، تصویر یک مشکل، بسیار بدتر از واقعیت خود بیماری به نظر برسد. برای مثال شکاف در لب ممکن است مانند ناهنجاری بسیار شدیدی به نظر رسد، اما اگر به تنهایی پدیدار شود، معمولا مشکلی خوش خیم بوده و سریعا بهبود می یابد. با تشخیص این مشکل طی بارداری، والدین از آنچه در آینده رخ می دهد مطلع می شوند و می توانند با پزشکی که به بازسازی شکاف در لب تخصص دارد، صحبت کنند.

مسیر پیشرو
به یاد داشته باشید، نوزادانی که با اختلالات مادرزادی متولد می شوند، بسیار نادر هستند. (۱ در ۷۰۰۰ نفر برای ناهنجاری گوشی بیرونی و ۱ در ۲۰۰۰ نفر برای اختلال در سیستم عصبی مثل اسپینا بیفیدا)

درصد احتمال تشخیص ناهنجاری های مختلف از طریق امواج صدا (اولتراساند) یا سونگرافی:
شکاف در لب: 75%
اختلال در دیواره شکمی (exomphalos): 80%
اختلال در دیواره شکمی (gastroschisis): 98%
نبود اعضای بدنی یا بسیار کوتاه بودن آن: 90%
اختلال در ستون فقرات یا اسپینابیفیدا (spinabifda): 90%
مشکلات شدید کلیه ای (نبود یا اختلالات کلیه ای): 84%
سوراخ در ماهیچه ای که سینه را از شکم جدا می کند (diaphragmatic hernia): 60%
مایعات اضافی درون مغز (hydrocephalus): 60%
اختلالات کروموزمی (Edwards syndrome or pataus syndrome): 95%
مشکلات شدید قلبی (defect of chambers, valves or vessels): 50%
نبود بالای سر (anencephaly): 98%

با توجه به اهمیت موضوع و سوال های مختلفی که ممکن است در مورد سونوگرافی فکر شما را مشغول کرده باشد، با دکتر میر مجید مصلایی به گفت وگو نشستیم و تعدادی از سوالات رایج در مورد سونوگرافی را مورد بررسی قرار دادیم.

شاید شما هم این سوال را داشته باشید که آیا انجام سونوگرافی خطری را متوجه جنین می کند و یا اینکه در دوران بارداری چند مرتبه می توان از سونوگرافی استفاده کرد و .... در ادامه این نوشته ممکن است پاسخ سوالات خود را بخوانید و یا اطلاعات بیشتری در مورد این آزمایش پیدا کنید.

امواج مورد استفاده در آزمایش سونوگرافی چیست و چگونه کار می کند؟
سونوگرافی فراصوتی یکی از روشهای تشخیص بیماری در پزشکی است. به این روش آکوگرافی"، "پژواک نگاری" و "صوت نگاری" نیز گفته می شود. این روش بر مبنای امواج ماورای صوت و برای بررسی بافت های زیرجلدی مانند عضلات، مفاصل، تاندون ها و اندام های داخلی بدن و ضایعات انها پی ریزی شده است. سونوگرافی در حاملگی نیز کاربردهای وسیعی دارد.
کلمه سونوگرافی از لفظ لاتین sono به معنی "صوت" وgraphic به معنی "شکل و ترسیم" گرفته شده و ultrasound از ultra به معنای "ماورا" و Sound به معنای "صوت یا صدا" گرفته شده است.

مکانيسم سونوگرافی:
امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج صوتی و در واقع صدا هستند که ضرری برای بدن ندارد. اینها امواج فراصوتی هستند. جنس آنها دقیقا مانند صدا است، ولی به علت بالا بودن فرکانس انها، برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند. با این حال خواص صوت و صدا را دارند، یعنی در برخورد با موانع منعکس می شوند.

سونوگرافی روش تصویر برداری دردناکی نیست و در عین انجام آن احساس ناراحتی نمی کنید
دار این روش تصویر برداری، به وسیله دستگاه مخصوصی که پزشک سونولوژيست (متخصص تصویربرداری که سونوگرافی می کند) روی اندام شما قرار می دهد، امواج صوتی با فرکانس بالا که برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند به درون بدن تابانده می شوند. این امواج بعد از برخورد به بافتهای مختلف بدن بازتابیده شده و امواج بازتابش شده، مجددا توسط همان دستگاه دریافت می شوند.

بدن انسان از بافت های مختلفی تشکیل شده که توانایی آنها در بازتابش امواج صوتی متفاوت است. بعضی از انها امواج صوتی را بهتر و بعضی کمتر منعکس می کنند. پس شکل و ساختار بازتابش امواج صوتی سونوگرافی تابعی از شکل و مواد تشکیل دهنده بافتهای درونی بدن است که مورد تابش قرار گرفته است.

امواج بازتابیده شده از بدن توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل می شود. پزشک متخصص تصویربرداری این تصاویر را بر روی مانیتور دستگاه دیده و ممکن است بعضی از آنها را چاپ کند. در این روش بیشتر، بافت های نرم اندام دیده شده و بررسی می شوند. پس سونوگرافی وسیله مناسبی برای تشخیص مشکلات استخوان نیست، ولی با آن میتوان مشکلات عضلات، رباط ها، تاندون ها و بسیاری بافت های دیگر را بررسی کرد.

سونوگرافی ممکن است بصورت دوبعدی و یا سه بعدی باشد و می توان تصویر سونوگرافی اندام را در حال حرکت و فعالیت دید. سونوگرافی قلب را اکوکاردیوگرافی می نامند.

نوع خاصی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر Doppler Sonography وجود دارد. این روش تصویربرداری براساس پدیده داپلر کار می کند و هدف از انجام ان بررسی میزان و سرعت جریان خون در وریدها و شریان های بدن است.

در سونوگرافی بارداری چه مواردی بررسی می شوند؟
- تشخیص بارداری

- بررسی سلامت جنین و رشد او، تکامل قلب و اعضای داخلی و کنترل ضربان قلب

- بررسی محل قرارگیری جفت

- بررسی اختلالات جنينی

- وجود ناهنجاری های جنینی

- بررسی مقدار مایع امینوتیک

- بررسی سقط یا بارداری خارج رحمی

- بررسی چند قلویی

- ابعاد جمجمه، ران و ستون فقرات برای تعیین سن بارداری

خانم های باردار برای چند مرتبه مجاز به استفاده از آن هستند؟
البته این موضوع بستگی به نتیجه معاینه های پزشک دارد که با توجه به عوامل گوناگونی مانند نتیجه آزمایش ها و شرایط بدنی مادر تعیین می شود. اگر پزشکی تشخیص دهد که شرایط مادر حساس است، ممکن است ماهی یک بار دستور سونوگرافی بدهد، ولی بطور کلی هر خانمی در دوران بارداری خود چهار مرتبه آزمایش سونوگرافی را انجام می دهد.

درصورت عادی بودن شرایط، یک مرتبه در هشت هفتگی جنین، مرتبه دوم از هفته یازدهم تا سیزدهم برای تست سونوگرافی غربالگری سه ماهه نخست، مرتبه سوم بین هفته پانزدهم تا بیست و دوم برای تست غربالگری خون و مرتبه چهارم در ماه آخر بارداری برای تعیین وضعیت قرارگیری جنین در رحم، انجام می شود.

بنابراین یک خانم باردار در طول دوره نه ماهه بارداری چهاربار نیاز به سونوگرافی دارد و بیشتر از این در حالت عادی اصلا ضرورتی ندارد و بهتر است برخی از مادران که در این مورد کمی نگرانی و وسوای دارند این نکته را مد نظر قرار دهند.

ژل مورد استفاده  هنگام اجرای آزمایش چیست و چرا متخصص بطور مدام دستگاه را روی شکم مادر حرکت می دهد؟
برای انجام سونوگرافی بیمار بر روی تخت دراز کشیده و پزشک متخصص سونولوژیست ژل خاصی را بر روی پوست بیمار در محل مورد بررسی قرار می دهد. کاربرد این ژل به منظور تسهیل انتقال امواج فراصورت از "پروب" دستگاه به روی پوست می باشد، بدون اینکه امواج در هوا پخش و یا شکسته شوند. سپس یک دستگاه کوچک را که با سیمی به دستگاه مرکزی سونوگرافی متصل است بر روی پوست قرار می دهد. ژل گفته شده اجازه می دهد که امواج فراصوتی راحت تر و به شکل یکنواخت تری به درون بدن نفوذ کنند. پزشک دستگاه را بر روی پوست حرکت می دهد تا قسمت های مختلف درون بدن را از زوایای مختلف ببیند. این تصاویر بر روی مانیتور مرکزی دستگاه دیده می شوند. اگر امواج پیوسته و در یک مکان بدون چرخش بکار روند، در بافت باعث سوختگی می شود و باید امواج حرکت داده شوند. مادر در حین سونوگرافی لرزش خفیفی را در روی پوست خود و در محلی که دستگاه کوچک (پروب Probe) بر روی پوست قرار گرفته احساس می کند. این لرزش ناشی از برخود امواج فراصوتی به پوست بوده و بی ضرر است. در پایان معاینه بیمار ژل روی پوست خود را با دستمال پاک می کند.

ناهنجاری هایی که در سونوگرافی قابل تشخیص نیستند چه مواردی هستند:
معمولا سونوگرافی نمی تواند هر اختلال کوموزومی را تشخیص دهد. زیرا همان طور که گفتیم سونوگرافی برای تشخیص انواع خاصی از ناهنجاری ها مانند منگولیسم مناسب است که آن هم از روی بررسی شکل ظاهری اجزای بدن جنین امکان پذیر می شود.

تفاوت بین سونوگرافی معمولی و سه بعدی در چیست؟ آیا سونوگرافی سه بعدی خطر بیشتری دارد؟
سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی مانند سونوگرافی دوبعدی تنها تصاویر سیاه و سفید را نشان نمی دهد، بلکه همانند تصاویر سه بعدی و چهاربعدی جزییات کامل تر و روشن تری از بدن جنین را نشان می دهد. ما در این سونوگرافی ها می توانیم دقت بالاتری در تشخیص ناهنجاری های بزرگ داشته باشیم. این نوع سونوگرافی از هفته پانزدهم تا بیست و ششم انجام می شود و راه بهتری برای بررسی شرایط جنین به حساب می آید. در چنین سونوهایی همچنین مادر می تواند عکس العمل ها و حرکات فرزندش را واضح تر مشاهده کند. سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی نسبت به سونوگرافی دو بعدی دقت بیشتری برای تشخیص ناهنجاری ها دارد و برای مادرانی که سابقه مرده زایی، سقط، داشتن جنین معیوب و یا اختلال در رحم دارند بهتر است که این نوع سونوگرافی حتما انجام شود. اما در شرایط عادی بسیاری از پزشکان و متخصصین اصراری به این نوع سونوگرافی ندارند. اگر پزشک تشخیص دهد که ممکن است در صورت انجام ندادن این کار در اینده صدمات جبران ناپذیری به جنین و مادر وارد آید برای اطمینان، آن را تجویز می کند.

آیا این آزمایش برای مادر و جنین خطری هم دارد؟
سونوگرافی به دلیل اینکه از طریق امواج صوتی و نه اشعه انجام می شود به هیچ عنوان خطری برای جنین و مادر ندارد.

این امر در مورد سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی هم صدق می کند. البته عده بسیاری کمی از متخصصین تصور می کنند شاید سونوگرافی از نوع داپلر، آن هم در صورتی که برای مدت زیادی بر روی بدن مادر انجام شود کمی برای جنین مشکل ساز باشد که البته درصد ان بسیار اندک است.

مواردی که بهتر است قبل از اجرای سونوگرافی توسط مادر مورد توجه قرار بگیرد چیست؟ ناشتا بودن و....

معمولا برای انجام سونو نیاز به نوشیدن مایعات نیست. البته در سنین بسیار کم مانند زیر هشت هفته ممکن است خوردن آب و یا آبمیوه طبیعی قبل از انجام سونوگرافی به ارایه تصویر دقیق تر از جنین کمک کند اما در ماه های بعد چنین کاری لزومی ندارد.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
انتشار یافته: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
رضیه
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
0
0
خیلی خوب بود
نام:
ایمیل:
* نظر: