مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۰۴۵
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: ۴۰۱۲۰
شکی نیست که برای اکثر بانوان بارداری یکی از هیجان انگیزترین دوران زندگی آنهاست که البته عوارض و مشکلاتی نیز همراه دارد. یکی از آنها فشار بر لگن و احساس سنگینی واژن در دوران بارداری است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:شکی نیست که برای اکثر بانوان بارداری یکی از هیجان انگیزترین دوران زندگی آنهاست که البته عوارض و مشکلاتی نیز همراه دارد. از تهوع صبحگاهی تا پشت درد، محرومیت از خواب و خستگی مداوم، بارداری به شما فشار زیادی می آورد. در حالی که چگونگی تغییر شکل بدن و سازگار شدن با فرزند در حال رشد درونتان شگفت انگیز است، آثار جانبی ناخوشایندی نیز وجود دارد که اغلب درباره ی آنها شکایتی نمی شنوید. یکی از آنها فشار بر لگن و سنگینی واژن در دوران بارداری است.

بسیاری از بانوان باردار دچار فشار مضاعفی بر لگن می شوند، خصوصاً در سه ماهه ی آخر بارداری، در حالی که نشانه ی این مشکل از طیف ملایم تا تحمل ناپذیر است، متاسفانه بخش معمولی از دوران بارداری به حساب می آید.

علت فشار بر لگن چیست؟
در سه ماهه ی سوم بارداری، بدن هورمونی به نام ریلکسن رها می کند که میزان آن نسبتاً زیاد است. هدف ریلکسن شل کردن پیوندهای لگن است تا رباط ها بتوانند اندکی از هم جدا شوند. به این ترتیب، برای گذر سر بچه، لگن هنگام بارداری انعطاف پذیر می شود.
 
علاوه بر آثار ریلکسن بر کف لگن، وزن جنین باعث می شود که این ماهیچه ها کشیده و ضعیف شوند که در دوران بارداری همه ی این عوامل به احساس فشار روی لگن می انجامد.

در دوران بارداری، حجم خون حدود ۵۰٪ افزایش می یابد. این جریان فزایندهای خون باعث متورم و حساس شدن واژن و لبهای آن می شود. امکان دارد ناحیه ی لگن پر و سنگین احساس شود، خصوصاً اگر مدت زیادی سر پا ایستاده باشید.

این حجم اضافه ی خون، فشار بر رگها را نیز بیشتر می کند، خصوصا در رگهای پا، این رگها برای بازگرداندن خون به قلب باید در برابر قدرت جاذبه ی زمین شدید تر کار کنند. رحم نیز بر رگ های لگن، فشار اضافه ای وارد می آورد. پروژسترون نیز با شل کردن مجاری خون برای پذیرایی از خون بیشتر، نقش خود را دارد.

در نتیجه، رگ های واریسی به وجود می آیند. همیشه از رگهای واریسی به عنوان علایم عنکبوتی بنفش روی پوست یاد می کنیم، اما رگ های واریسی در مقعد (بواسیر) یا مهبل یا فرج و گاهی اطراف رحم و تخمدان نیز رخ می دهد. این رگ های متورم باعث احساس سنگینی در لگن و درد شدید مداوم می شوند.

البته فرزند در حال رشدتان نیز به تمام این فشارها اضافه می شود. تا زمانی که به دوره ی کامل برسید (از هفته ی سی و هفتم تا چهل و دوم بارداری)، وزن میانگین فرزند تان بین دو و نیم تا سه و نیم کیلوگرم خواهد بود. این وزن علاوه بر وزن جفت، بند ناف و مایع آمنیوتیک، به سمت پایین به لگن فشار می آورد. همان طور که فرزند تان به اطراف حرکت می کند، این تحرک فشار بیشتری می آفریند، زیرا پیوندها کشیده شده اند. به علت آثار ریلکسن، پیوندها اجازه می دهند رحم رها آویزان شود و در نتیجه فشار بیشتری به ناحیه لگن وارد می آید.

در مرحله ای پیش از شروع زایمان، جنین در لگن سرازیر می شوند (سبک شدن نام دارد). به احتمال زیادی این حالت در فرزند اول رخ می دهد، اما شاید درست هنگام زایمان اتفاق افتاد. یا شاید احساس کنید که سر بچه در میان پاهای شماست. در این حالت، فشار بیشتری بر دهانه ی رحم می آید و معمولاً احساس می شود که همه چیز برای بیرون آمدن حاضر است!

کمبود انرژی حیاتی طحال
در طب چینی پنداشته می شود که سنگینی واژن به علت کمبود انرژی حیاتی (چی) طحالی است. به گفته ی متخصص طب چینی، دکتر کریس تانگ، کمبود انرژی حیاتی طحال یکی از معمول ترین نشانه های معمول بارداری است. نشانه های مربوط به آن شامل خستگی شدید، گوارش ضعیف، تورم، تجمع مایعات و احساس عمومی سنگینی در تمام بدن است. اگر این مشکل درمان نشود و نشانه ها ادامه یابند، به پیچیدگی در طحال می انجامد. در این حالت امکان دارد بیمار به خستگی شدید، احساس غرق شدن رحم، بواسیر و بیرون زدن رحیم یا مقعد دچار شود. علت کمبود انرژی حیاتی طحال گاهی در اثر سابقه ی بیماری پیش از بارداری، تغذیه ی ضعیف، خستگی مفرط بدون استراحت و عادات بد خواب است.

چگونه طب چینی کمبود انرژی حیاتی طحال را مداوا می کند؟ به گفته ی دکتر تانگ، بانوان مبتلا به این عارضه باید خیلی زود به مداوا بپردازند و مطمئن شوند که به خوبی استراحت می کنند. طحال و شکم با غذای گرم و پخته شده رشد می کنند، در نتیجه کاهش مصرف غذاهای طبیعی سرد و خام ضروری است. طب سوزنی در تحریک و توازن بخشیدن به طحال واقعا یاری رسان است و به التیام مشکل کمک کند.

درمان فشار بر لگن
ناراحتی و فشار بر لگن در مراحل متفاوت بارداری احساس می شود، اما معمولا در آخرین هفته های پیش از زایمان به اوج میرسد. در حالی که هیچ چیز جز زایمان واقعا نمی تواند این فشار را از بین ببرد، برای بهبود این احساس کارهایی می توانید انجام دهید:

- به پهلوی چپ دراز بکشید تا بچه را به قرار گرفتن در وضعیت درست تشویق کنید.

-  برای بهبود جریان خون، هنگام نشستن پاها را بالا بگذارید.

- با لگن بالا قرار گرفته روی بالش بنشینید.

- به حمام گرم بروید. (نه خیلی داغ)

- از متخصص مجرب در بارداری ماساژ لگن بگیرید.

-  پوشیدن کمربند بارداری به حمایت از لگن کمک خواهد کرد.

- از کیسه ی آب گرم استفاده کنید.

- زانوها را بلند کنید تا پیوندهای کشیده شده التیام یابند.

- لگن را به جلو و عقب تکان دهید یا بچرخانید.

- تمرین منقبض کردن ماهیچه ی بالای ران را اجرا کنید.

- از طب سوزنی بهره گیرید.

- آمیزش جنسی، فشار در اثر تورم واژن را بهبود می بخشد.

- بدن درمانی مثل استئوپاتی یا کایروپراکتیک مفید است (مطمئن شوید که درمانگر در بارداری مجرب باشد).

- ورزش ملایم مثل شنا، تمرین در آب یا پیاده روی سودمند است.

- یوگای بارداری را امتحان کنید.

- برای تقویت ماهیچه ها و حمایت از آن ناحیه، تمرین کف لگن انجام دهید.

در انتهای بارداری احساس فشار بر لگن عادی است. استفاده از این روش ها به التیام این احساس ناخوشایند کمک می کند. اما همیشه باید هر ناراحتی یا فشار بر بدن را به مراقب پزشکی خود بگویید و مطمئن شوید که روش درمان برایتان ایمن است.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: