مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: ۲۷۸۱
آیا استرس می تواند بر باروری اثر می گذارد؟ پژوهش های علمی ثابت می کند که استرس بر باروری تاثیر می گذارد. به تازگی مطالعه ای دوباره اهمیت سلامت احساسی بر لقاح جنین را برجسته ساخته است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:پژوهش ها درباره ی استرس چه می گویند؟ اکثر زوج هایی که برای بارداری برنامه ریزی می کنند، بر سلامت جسمی و وضعیت سلامت خود متمرکزند - مصرف مکمل های بارداری را آغاز می کنند، دخانیات را ترک کرده، رژیم غذایی خود را تغییر می دهند یا حتی  بیشتر می خوابند.

با توجه کامل به وضعیت سلامت جسمی، بسیاری معتقدند که برای بهره وری از حداکثر سلامتی آنچه را که می توانند، انجام میدهند. اما شاید به سلامت احساسی خود توجه چندانی نداشته باشند. به اعتقاد بسیاری از افراد سلامت احساسی عاملی نیست که بتواند بر توانایی آنان برای باردار شدن تاثیر گذارد، اما طبق پژوهش ها، نقش استرس و اضطراب بیش از آنچه فکر می کنیم، موثر است.

پژوهش های علمی ثابت می کند که استرس بر باروری تاثیر می گذارد. به تازگی مطالعه ای دوباره اهمیت سلامت احساسی بر لقاح جنین را برجسته ساخته است.

آیا استرس می تواند بر باروری اثر می گذارد؟
اگر شش ماه یا بیشتر است که برای باردار شدن تلاش می کنید، احتمالا بارها جملات متفاوتی با مفهوم "فقط آرام باش و بگذار پیش بیاید" را شنیده اید. این پندی خیرخواهانه است و گفتن آرام باش به افراد یاری رسان نیست. برای بسیاری از ما توانایی در کنترل استرس چالش برانگیز است، زیرا زندگی های آشفته و پر مشغله ای داریم.

تقریبا برای اکثر افراد بالغ استرس حالت طبیعی زندگی است و در واقع، معنی کردن اینکه ایا اثار منفی استرس بر بدنمان را تجربه می کنیم یا خیر، دشوار است

چگونه استرس بر باروری موثر است؟
با ادامه ی پژوهش ها به این نتیجه رسیده اند که در تمام مشکلات باروری استرس حدود ۳۰ درصد نقش دارد.

چون استرس باعث واکنش های گوناگونی در هر فرد می شود، علل چگونگی یا چرایی اثرگذاری استرس بر باروری در هر شخصی متفاوت است.

می دانیم که استرس بر بخشی از مغز (هیپوتالاموس) تاثیر می گذارد که کارش تنظیم هورمون هایی است که به تخمدان اجازه ی رها کردن تخمک می دهد. اگر استرس از نظر جسمی بر شما تاثیر گذارد، شاید دیرتر تخمک گذاری کنید - یا اصلاً تخمک رها نکنید.

این حالت را نابود تخمک گذاری القایی استرس میخوانند که در واکنش به وضعیتهای بسیار ناگوار رخ می دهد، اما در میزان تاثیر بر هر خانم متفاوت است.

طبق مطالعه ای از سال ۲۰۱۰، استرس می تواند بر باروری مردان نیز اثر داشته باشد. با ارزیابی بیش از هفتصد مرد به این نتیجه رسیدند که استرس مزمن با کاهش کیفیت و کمیت اسپرم مرتبط است.

بر اساس مطالعه ای جدید، میزان بیشتر آنزیمی به نام آلفا - آمیلاز، زمان لقاح جنین بانوان را افزایش می دهد. بانوانی که میزان بالایی از این انزیم را دارند احتمال اینکه نتوانند پس از دوازده ماه لقاح جنین کنند به دو برابر افزایش می یابد. آلفا - آمیلاز در آب دهان یافت میشود و با آدرنالین یا هورمون "جنگ یا گریز" مرتبط است که هنگام استرس جسمی یا احساسی، بدن ان را رها میکند.
می توانیم فرض کنیم که این روشی غریزی برای حمایت از بدن در برابر باردار شدن در محیطی بسیار استرس زاست. همان داستان جنگ و گریز هنگام زایمان رخ می دهد - وقتی آدرنالین زیاد است، اوکسی توسین یا هورمون زایمان تا زمانی که مادر برای زایمان احساس ایمنی کند متوقف یا اهسته می شود.

این مطالعه ادامه آثار استرس حدود پنج ماه پس از تلاش برای لقاح جنین را نیز نشان می دهد. پژوهشگران کشف کردند که صرف نظر از میزان آلفا - آمیلاز، احتمال باردار شدن در شروع مشابه بود. پس از پنج ماه تلاش برای لقاح جنین، آن دسته از بانوانی که میزان بالای آلفا آمیلاز دارند احتمال باردار شدنشان کاهش می یافت.

همچنین استرس هم بر میل جنسی مردان و هم بانوان تاثیر می گذارد. اگر مضطرب و خسته هستید یعنی در زمان درستی معاشقه نمی کنید و احتمال لقاح جنین را از دست می دهید. اگر بارداری به سادگی رخ نداد، استرس انتظار کشیدن ماهانه نیز برمشکلات می افزاید.

غلبه بر استرس باروری
روش هایی برای زوجها وجود دارد تا در زندگی خود راهکارهای کاهش استرس را به کار گیرند. اگر علل پزشکی برای باردار نشدن وجود دارد، شاید ارزشش را داشته باشد که به طور جدی به وضعیت شخصی و کاری خود نگاهی بیندازید و تا حد ممکن از استرس ها بکاهید.

طب سوزنی/ درمان سنتی چینی و استرس
 طب سوزنی درمان سنتی چین است. در این روش سوزن هایی را در نقاط خاصی از بدن وارد می کنند. این نقاط در مسیر انرژی بدن قرار دارند که به توازن انرژی در بدن کمک میکند تا برخی از عوارض جسمی و روحی را بهبود بخشند.

طبق پژوهش ها، برای خانمهای تحت درمان باروری، استفاده از طب سوزنی احتمال درمان ای وی اف را بهبود می بخشد. طب سوزنی بدون درد است و باید متخصص مجربی آن را اجرا کند.

به دامن طبیعت بروید
روشن است که محیط اطراف تاثیر زیادی بر میزان استرس دارد. آنچه گوش می دهیم، می بینیم یا تجربه می کنیم، حالت احساسی ما را دگرگون می سازد و بر چگونگی عملکرد سیستم بدن آثار می دهد و هورمون استرس تولید می کند.

رفتن به دامن طبیعت یا حتی تماشای منظره ی طبیعت احساس منفی و استرس را کاهش می دهد. از نظر احساسی و جسمی، قرار گرفتن در معرض طبیعت به شما احساس بهتری می دهد.

با تحرک از استرس دوری کن
ورزش یکی از بهترین رهایی بخش ها از استرس است. ورزش علاوه بر فوایدی که برای قلب، ماهیچه ها و سلامت کلی بدن دارد، هورمون استرس را نیز از بین میبرد و مواد بهبود بخش حال احساسی به نام ایندورفین را رها می سازد که به کنار آمدن بهترتان با استرس کمک می کند. هر نوع فعالیت جسمانی به رها شدن ایندورفین در بدن می انجامد. افزایش ترشح این هورمون آثار زیادی دارد، مثل احساس سرخوشی، رها شدن هورمونهای متفاوت جنسی و بهبودی واکنش ایمنی، تمام این عوامل به مبارزه با اثار منفی استرس کمک می کند.

یوگا را امتحان کنید
یوگا تمرینی جسمی، روحی و روانی از هندوستان است. این ورزش مستلزم توجه به تنفس، مراقبه و حالت های خاص بدنی است و اصولا برای ارامش بخشی و بهبود سلامت جسم و روان استفاده می شود.

ظاهراً یوگا با تاثیرگذاری بر واکنش بدن به استرس، آثار مضر استرس شدید را کم اثر می کند. در نتیجه، تپش قلب و میزان تنفس آهسته تر می شود و فشار خون کاهش می یابد که همگی برای بدن مفید است. شواهدی وجود دارد که یوگا به افزایش تنوع پذیری ضربان قلب کمک می کند، یعنی نشانگری از انعطاف پذیری بدن در واکنش به استرس، طبق چند مطالعه، یوگا تنش و اضطراب را کاهش می دهد و حالت احساسی و وضعیت سلامت کلی بدن را نیز بهبود می بخشد.

رهایی از استرس با عشق ورزی
برای رهایی از استرس، چه روشی بهتر عشق ورزی است. آمیزش جنسی (خصوصا رسیدن به اوج لذت جنسی) حالت احساسی را بهبود می بخشد و از نشانه های استرس مغزی میکاهد.
بر اساس پژوهشی درباره ی موشها، آمیزش جنسی روزانه طی دوره ای دو هفته ای رشد سلولی ناحیه ای از مغز را بهبود می بخشد که میزان استرس را تنظیم می کند. طبق همان مطالعه، معاشقه ی بیشتر به بهبود بیشتر میزان کورتیزول (هورمون استرس) می انجامد.
متاسفانه اگر تلاش شما برای لقاح جنین مدتی ناموفق بوده است، احتمالا امیزش جنسی برای شما در حکم وظیفه شده است. در نتیجه، میزان استرس افزایش می یابد، از احتمال لقاح جنین کاسته میشود و احتمالاً به مشکلات اجرایی برای هر دو شریک زندگی می انجامد. شاید در این مقطع افراد بپرسند که آیا برای شریک زندگی خود جذاب هستند یا خیر، و نگران شوند که میل جنسی خود را از دست داده اند. به جای معاشقه "روی برنامه"، عشق ورزی خارج از زمان باروری، حالت خود به خودی آمیزش جنسی را افزایش می دهد.

وقتی زوج ها راهکارهای تنش زدایی را در زندگی خود به کار میگیرند، اغلب بانوانی که قبلا نمی توانستند باردار شوند، حامله می شوند. در حالی که واقعا پژوهشگران نمی دانند، استرس چگونه بر باروری هر خانم اثر می گذارد یا چه راهکار ارامش بخشی احتمالی برای بهبود شانس لقاح جنین بهتر است.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: