مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: ۱۴۷۳
مروری بر حاشیه ها و روند بیماری استاد محمدرضا شجریان : اگر نگران حال استاد خاطره ها هستید این گزارش را بخوانید.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مروری بر حاشیه ها و روند بیماری استاد محمدرضا شجریان
وجود نازکت آزرده گزند مباد
مجله خبری لحظه نما:آنجا که سالها زحمت و تلاش، عشق به هنر، صدای خوش آهنگ و حافظه تاریخی یک ملت به هم می رسد، اسطوره ای مانند استاد محمدرضا شجریان ماندگار می شود. مگر می شود کسی ایرانی باشد و با صدا و هنر او خاطره سازی نکرده باشد؟ مگر می شود صدای او را شنید و آرام نشد؟ مگر می شود اهل موسیقی بود و موسیقی وجود او را درک نکرد؟ محمدرضا شجریان سالها برای مردم خوانده و عشق به او در وجود مردم ایران نهادینه شده است، کوچک و بزرگ هم ندارد؛ کودک همان قدر با صدای او عجین می شود که بزرگسال از صدای او لذت می برد. صدای ربنای استاد شجریان تداعی کننده لحظه ملکوتی عبادت است حتی اگر آن را در ماهی غیر از ماه مبارک رمضان یا در جایی غیر از تلویزیون رسمی مثلا در دستگاه پخش اتومبیل شخصی ات بشنوی. مگر می شود همه این تجربه های خوب را از نزدیک حس کرد و با شنیدن و دیدن پیام تصویری استاد مبهوت و شوکه نشد. وقتی در نوروز ۹۵ پیام تصویری از استاد شجریان پخش و او با موهای کوتاه در برابر دوربین ظاهر شد از بیماری ۱۵ ساله اش صحبت کرد. بیماری ای که وجود او را درگیر کرده اما روحیه اش همچنان درگیر هنر است. او که از سرطان باعنوان «دوست» یاد می کند هراسی از مقابله با آن ندارد. اگر نگران حال استاد خاطره ها هستید این گزارش را بخوانید.

رفاقت ۱۵ ساله شجریان و سرطان
نوروز ۹۵ یک دعا به دعاهای ملت ایران اضافه کرد: دعا برای سلامت استاد شجریان، وقتی پیام نوروزی او در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دست به دست چرخید و مردم دانستند که او ۱۵ سال است با بیماری مبارزه می کند. البته پیش از این در اسفندماه خبری مبنی بر لغو کنسرت او در ارمنستان در سایت رسمی اش منتشر شد که نخستین زمزمه های اشکار شدن بیماری او بود. محمدرضا شجریان در توضیح لغو این کنسرت در سایت رسمی اش نوشت: «پزشک معالجم موردی را درام ارای اخیرم مشاهده کرد که قاطعانه از من خواست سفرم را لغو کرده تا برای ۶ تا ۸ هفته زیرنظر ایشان به معالجه ودرمان مورد دیده شده بپردازیم. من هم با اکراه مجبور به پذیرفتن آن شدم.» البته قبل تر هم باید بویی از بیماری استاد به مشام مان می رسید، یعنی شهریور سال ۹۴ که او به علت مشکل ریوی در بیمارستان بستری شد. به هر حال پیام نوروزی ایشان تمام تردیدها را از بین برد و مردم دانستند که وی به سرطان کلیه مبتلاست.

وضعیت شجریان از زبان مسئولان
 «کلیه چپ استاد به سرطان مبتلاست که متاستاز (به مغز) هم در این میان وجود داشته است. روند درمان به خوبی پیش رفته و امیدواریم بهبودی به زودی زود حاصل شود. استاد سال هاست با بیماری درگیر است و حتی برخی دوستان نزدیک استاد از بیماری وی خبر نداشتند چرا که استاد دوست نداشت مردم را نگران کند و در این سالها بهترین کنسرتهای خود را برگزار کرد.» دکتر قاضی زاده هاشمی هم که در تمام این مدت پیگیر احوال و روند درمان استاد بوده، درباره وضعیت سلامت او در اینستاگرام خود نوشت: «در تماس تلفنی با استاد شجریان ضمن تبریک سال نو، جویای احوال شان شدم. روحیه ایشان بسیار خوب و صدای شان مثل همیشه با صلابت، پرتوان و سرحال بود. از اینکه خبر سلامتشان را از خودشان می شنیدم خوشحال شدم و لازم دیدم به دلیل دوستی دیرینه و ارادت به ایشان و با اطلاع دقیق از وضعیت سلامت شان و ارتباط با خانواده استاد در طول دو سال گذشته، یادآور شوم که انشاءالله ایشان در دو تا سه ماه آینده به کشور بازمی گردد و پزشکان متخصص ایشان در ایران اقدامات مورد نیاز و باقی مانده را پی خواهند گرفت. وظیفه خود میدانم به عنوان یک دوست، یک ایرانی و یک علاقه مند به آثار ایشان و نیز به دلیل مسئولیتم دردولت، درخصوص هرگونه حمایت برای تسریع در درمان و بهبود ایشان از هیچ کوششی مضایقه نکنم.» علی مرادخانی، معاون هنری وزارت ارشاد هم می گوید: «بیماری استاد از قبل وجود داشت و من از گذشته در جریان بیماری استاد بودم. ایشان پیگیردرمان خود هستند و حال عمومی شان خوب است.»

اطمینان از حال شجریان
در این میان رایان شجریان پسر محمدرضا شجریان هم درصفحه شخصی خود درباره اخرین وضعیت پدرش به مردم امیدواری داده و نوشت: «پدر روحیه بسیار خوبی دارند. بسیار مثبت هستند و مثل همیشه خنده روی لبانشان هست. ما یا بهتر بگویم عاشقان پدر، باید فقط به خوب شدن پدر فکر کنیم، همان طور که ما گاهی اوقات برای مبارزه با غم هایمان به آواز او گوش می دهیم. حالا نوبت ماست که با انرژی مثبت و دعای خیرمان به او روحیه ای دوبرابر بدهیم. حال پدر خوب است و با معالجاتی که اینجا در حال انجام است، باز هم پدر سلامت خود را پیدا کرده و به زودی هم روی صحنه برمی گردد.»

استاد از سلامتی اش خبر داد
محمدرضا شجریان هم در پیامی دوستانه از احوالپرسی وزیر بهداشت تشکر کرده و پیامی صوتی برای او فرستاده است. او در این پیام از سلامت خود برای دوستانش خبر میدهد و میگوید: سلام، دکتر هاشمی، ممنونم که پیگیر احوال من هستید، من الحمدلله حالم خوب است و در کنار خانواده هستم، تا دو یا سه ماه دیگر نیز کاردرمان من به نتیجه مطلوب می رسد، به دوستان بگویید حالم خوب است.
البته پس از پیگیر
ی زیاد نتوانستیم اطلاعات بیشتری از نزدیکان ایشان به دست اوریم و همه به اطلاعاتی که تا کنون منتشر شده، بسنده کردند و فقط از مردم خواستند برای سلامت او دعا کنند.

کار به مجلس هم کشیده شد
موضوع به همین ها ختم نشد و کار به مجلس و برخی روحانیون هم کشیده شده است. حجت الاسلام والمسلمین نقویان هم در مراسم ختم مادر رییس جمهور درباره «چرا کسی که افطار مردم با صدای ربنا او عجین شده باید از ما دلخور باشد؟ بیاییم در سال جدید یک گام به سمت اخلاق برداریم.»

به علاوه علی مطهری نماینده مجلس هم در انتقاد از برخورد نادرست با هنرمندان گفت: «نباید در مقابل هنرمندانی مثل شجریان جبهه گیری کرد زیرا دل بسیاری از مردم با آنهاست. برخورد با هنرمندان باید همراه با تدبیر باشد زیرا اینان در دل مردم جا دارند. فرضا کسانی بخواهند با اینها مقابله کنند، راه مقابله با این قشر طرد آنها نیست چرا که در این صورت بیشتر در دل مردم جا پیدا  می کنند. من نیز مانند بسیاری از ایرانیان با آوازهای شجریان رابطه ای خاطره انگیز دارم و صدای ایشان واکثر خواننده های سنتی دیگر را می پسندم زیرا تاثیرگذار هستند و با توجه به کارهای نفیسی که انجام داده اند در ارتقای  فرهنگ کشور موثر بوده اند. آوازهای ایشان به دل می نشیند.» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم از جمله اولين کسانی بود که نسبت به خبر بیماری محمدرضا شجریان واکنش نشان داد. توئیتر منتسب به وی نوشت: «ما نباید هنرمندان بزرگ کشورمان را طرد کنیم که اگر نابخردانه چنین کنیم باید منتظر ظهور ابتذال در عرصه هنر کشور و انقلاب باشید.»

نامه منسوب به همسر شجریان کذب است
در روزهای گذشته حاشیه مهم دیگری هم اتفاق افتاد و آن نامه ای منسوب به همسر اول شجریان بود که در فضای مجازی دست به دست می شد. در این نامه او با لحنی گله مند از بیماری و زندگی خصوصی شجریان سخن گفته بود. «اوا مشکاتیان» نوه دختری شجریان در پیامی، نامه منسوب به همسر سابق این خواننده را ساختگی و دروغین خواند. نام همسر اول شجریان فرخنده گل افشان و نام همسر دوم او کتایون خوانساری است. این در حالی است که نامه ای که در فضای مجازی منتشر شده بود با امضای «شهرناز جمشیدی» بود. پر واضح بود که شهرناز جمشیدی هویت واقعی نداشته و این نامه از اساس کذب بوده و مشخص نیست با چه نیتی در فضای مجازی منتشر شده است.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: