مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۱۴۶
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: ۲۲۰۸
رضا عطاران با انتخابش برای یکی از نقشهای کلیدی سریال بزنگاه باعث شد تا نام سوسن پرور بر سر زبانها بیفتد و مردم با چهره این بازیگر و کارگردان تئاتر آشنا شوند
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
دردسرهای جراحی خیالی بینی در تایلند برای من
مجله خبری لحظه نما:رضا عطاران با انتخابش برای یکی از نقشهای کلیدی سریال بزنگاه باعث شد تا نام سوسن پرور بیشتر بر سر زبانها بیفتد و مردم بیشتر با چهره این بازیگر و کارگردان تئاتر آشنا شوند. او در ۳۴ سالگی شانس حضور در بزنگاه را داشت و همین قدم بزرگ ترین بزنگاه زندگی را برایش رقم زد. سوسن پرور متولد سی ام دی ماه ۱۳۵۴ دانش آموخته ادبیات نمایشی و کارگردانی تئاتر در مقطع فوق لیسانس است. وقتی برای گفت و گو مقابلش می نشینی محال است لبخند روی لبان تان نقش نبندد. سوسن پرور بسیار خوش خنده، طناز و البته خوش صحبت است. او با چنان صداقتی به سوالات پاسخ میدهد که نمونه اش را کمتر می توان در میان بازیگران و چهره های سرشناس دید. سوسن پرور در این مصاحبه از علاقه اش به بازیگری و قصه هایی جذاب از فراز و نشیب زندگی و آرزوهایش می گوید؛ قصه هایی که بر اساس واقعیت شکل گرفته اند. ناگفته های سوسن پرور درباره عشق، ازدواج و زیبایی را از دست ندهید. او در مصاحبه رو در رو از دلایل ازدواج نکردنش صحبت می کند و درباره انتقادهایی که اخیرا در فضای مجازی درباره چهره و ظاهر او مطرح شده، صادقانه صحبت می کند.

چرا بازیگری؟
من همیشه بازیگری را دوست داشتم. گرایش بازیگری در آن زمان در دانشگاه آزاد اراک که درس می خواندم، وجود نداشت. من آن زمان ادبیات نمایشی می خواندم اما تا جایی که استادها اجازه می دادند سایر کلاس بازیگری حاضر می شدم. البته در رشته خودمان هم تعداد محدودی واحد بازیگری داشتیم. علاقه شخصی خودم این بود که بازیگری را دنبال کنم. وقتی هم که دانشگاه رفتم اعتقاد نداشتم که بازیگر شوم. آگاهی نداشتم که چطور میتوانم بازیگرشوم. راستش فکر می کردم حالا که ادبیات نمایشی خواندم باید نمایشنامه نویس شوم، اما بعدتر دیدم نه می توانم در بازیگری هم ورود کنم. در کلاس های بازیگری شرکت کردم و بچه ها در دانشگاه من را به پروژه های دانشجویی شان دعوت کردند و من تشویقی شدم و در جشنواره های دانشجویی جایزه گرفتم. اساتیدم مثل دکتر خسروی و دکتر شفیعی مشوق من بودند. بعد از این دیدم  می شود با لیسانس ادبیات نمایشی هم بازیگر شد.

«توالت» موفق ترین اثرم بود
از شانس من برای مقطع فوق لیسانس باز هم رشته بازیگری وجود نداشت و من مجبور شدم کارگردانی تئاتر را انتخاب کنم و در این رشته درسم را ادامه دهم. البته فکر کردم که اگر بتوانم کارگردان خوبی باشم و تجربه های موفق داشته باشم قطعا می توانم در بازی ام موفق تر باشم. چند نمایش کارگردانی کردم که شاخص ترینش «توالت» بود که سال ۸۱ در جشنواره فجر به خاطرش جایزه کارگردانی گرفتم. نمایشنامه دیگری داشتم به نام «تف» که بعدها به «شوک» تغییر نام داد و در جشنواره بین المللی طنز اصفهان شرکت کرد و تمام جوایز اول را گرفتم، اما متاسفانه این جشنواره دنبال نشد با وجود آنکه هنرمندان زیادی از کشورهای خوبی در این جشنواره شرکت می کردند. چند کار دیگر هم انجام دادم اما به مرور دامنه فعالیتم در بازیگری بیشتر شد.

خانوادگی اهل شوخی و خنده ایم
در دوران دانشجویی علاقه زیادی به گروتسک وطنزی که در آثار اوژن یونسکو بود، داشتم. پایان نامه لیسانس و فوق لیسانسم هم حول و هوش گروتسک بود. برای همین به سمت کمدی جذب شدم. اگر چه پروژه هایی که کار می کنم با طنزی ک ایده آل من است فاصله دارد اما باز هم ترجیح میدهم طنز کار کنم. اصولا دوست دارم دیگران را بخندانم. مثلا همین الان که با هم مصاحبه می کنیم خیلی برایم جذاب است که چیزی بگویم تا باهم بخندیم و خستگی را از تن مان دور کنیم. ما ژنتیکی اهل بگو وبخند هستیم. مادرومادربزرگم همین طور بودند. همه دوست داشتند خانه ما بیایند چون در خانه ما بساط خنده و شادی همیشه پهن بود. بعدها که تخصصی تر به این مقوله نگاه کردم، دیدم استعداد این کار را دارم که ادمها را بخندانم. پس دوست داشتم از این ویژگی استفاده کنم و آن را ارائه دهم. خب وقتی بازتاب آن را میدیدم دوست داشتم آن را ادامه دهم.

نگران به هم خوردن اجزای صورتم نیستم
یک چیزی که تئاتر به من یاد داد این بود که هیچ چیزی بین بازیگر و مخاطب وجود ندارد. در تصویر من باید جلوی دوربین می رفتم تا مردم از تلویزیون مرا ببینند. پس واسطه ای بین من و مردم بود. به این نتیجه رسیدم که امکان ندارد من صداقت مطلق باشم و از صد تا لابی این صداقت رد شود و بخشی از این صداقت به مخاطب من نرسد، چون دوربین برای من خیلی قابل اعتماد نبود من به خودم اعتماد و سعی کردم هرگز بازی در بازی نکنم. همین که یک رولی را بازی می کنم کافی است و بیشتر از آن بازی نکنم، تا جایی که می توانم آن شخصیت را مال سوسن پرور کنم و وقتی این اتفاق افتاد همه چیز آن نقش  مال من است. ری اکشن صورتش مال من است و مثل دنیای واقعی من هم می ماند. از واکنش ها و ری اکشن های واقعی  صورتم در مقابل مخاطب ابایی ندارم. ترسی ندارم که اجزای صورتم به هم بخورد و فکر میکنم این طوری مخاطب بیشتر به من اعتماد کرده و کاراکتر را بهتر لمس می کند، بنابراین در  اجرای نقش خودم هستم و حسی که دارم دروغ نیست. هر چه صداقت من در آن نقش بیشتر باشد مردم بیشتر می پذیرند و باورش می کنند.

دوست دارم مجری یک تاک شو باشم
معتقدم هیچ وقت صددرصد ابعاد ما کشف نمی شود و همه ما استعدادهایی داریم که هنوز زمان شکوفا شدنش فرانرسیده  است. دلیلش هم این است که خودمان این توانایی را نداریم . چیزی که خیلی دوست دارم آن را تجربه کنم داشتن یک تاک شویا برنامه تلویزیونی گفت و گو محور است. البته دوست دارم برنامه خیلی صمیمی و خیلی چارچوب شکن باشد. منظورم اصلا چالش نیست. چون وقتی می گوییم چالش یک آدمی را می خواهیم طوری دوره کنیم که او نتواند نفس بکشد چنین فضایی که مجری مدام به خود امتیازدهد را دوست ندارم. فضای دوستانه، عاشقانه که حس مهربانی و امنیت به مهمان دهد را دوست دارم که مهمان با عشق اعترافاتی را مطرح کند. در فضایی صمیمی و بانشاط مثل الان که ما داریم گپ میزنیم؛ ناهارمی خوریم ولی در عین حال داستان زندگی یا یک تجربه شخصی را برای هم تعریف می کنیم. علاوه براین  دوست دارم نقش یک زن درد کشیده، جدی و تلخ را بازی کنم که نان اور خانواده است و سراسر تلخی او را احاطه کرده. تا حالا  فرصت پیش نیامده چنین نقشی به من پیشنهاد شود.

شایعه کردند برای جراحی به تایلند می روم
خیلی میانه خوبی با مطبوعات ندارم. راستش بعضی وقتها گفت و گوها طوری تنظیم می شود که معنای حرف عوض می شود یا مطلبی عنوان می شود که واقعیت ندارد. سرهمین ماجرا نزدیک بود پروژه کاری ام را از دست بدهم. البته کار برایم مهم نبود اعتبارم مهم بود که داشت نزد اعضای گروه از دست می رفت. همین اواخر هم چند خبرگزاری سر چهره من داستان درست کردند. یک خبرنگاری از یکی از سایت های خبری یا خبرگزاری ها تماس گرفت که آیا این راست است که می خواهی بروی تایلند و بینی ات راجراحی کنی؟ خنده ام گرفت. پرسیدم ماجرا چیست؟ گفت شایعه شده که برای جراحی بینی قرار است به تایلند سفر کنی. گفتم واقعیت این است که من برای این کار تا ساوجبلاغ هم نمیروم، اگرچه در کامنتهای اینستاگرامم به خاطر همین موضوع خیلی فحش می شنوم و می خوانم. با همه اینها خدا را شکر می کنم که بدنم سالم است. این را گفتم و تلفن را قطع کردم. اما فردا صبح دیدم که «هتاکی به بازیگر تلویزیون و تئاتر در اینستاگرام» تیتر شده و طوری با ماجرا برخورد شده که انگار من از این موضوع گلایه کردم که به خاطر چهره ام مدام از مردم فحش می شنوم، چون حاضر به جراحی نیستم.

از کنار انتقادهای بی اساس رد می شوم
وقتی به اینستاگرامم سر میزنم و می بینم درباره بازی ام نظر می دهند، از خوب و بدش صحبت می کنند. این موضوع برای من چالش برانگیز است. پس درباره ان با مخاطبانم در قالب همان کامنتها صحبت کرده و تبادل نظر می کنیم، اما اگر بیایند به من بگویند چرا خال هایت را برنمی داری یا چرا بینی ات را عمل نمی کنی؟ خب این شخصی است. مثل این است که بیایند بگویند چرا فلان کفش را پوشیدی. خب این سلیقه من است و مال من است. من این را دوست دارم، اما وقتی بیایند درباره کارم صحبت کنند حتی اگر مرا نقد کنند یا مرا بکوبند با آنها صحبت می کنم. اما از کنار کامنتهای بی اساس رد می شوم.

من زشت نیستم!
من هیچ وقت فکر نکردم زشت هستم و کامنت هایی که می گرفتم برایم خیلی جالب بود. اوایل می گفتم مردم من را با گریم سریال عطاران به یاد دارند که ابروهای پرپشتی داشتم و حتی پشت لبم هم کمی سیاه بود. وقتی مردم مرا در خیابان می دیدند، می گفتند: «اخی، به اوان زشتی هم که در سریال بودی، نیستی» و این برایم جالب بود که چرا همه مردم فکر می کنند من زشتم نمیخواهم بگویم که حوری ام، اما هیچ وقت فکر نکردم زشتم یا دماغم به صورتم نمی آید. یا هرگز فکر نکردم باید لب هایم را پروتز کنم. من فکر می کنم در مجموع قیافه ام طوری نیست که وقتی کسی در خیابان رد شود برگردد و نگاه کند. نه آنقدر زشت که برگردد دوباره نگاه کند ونه آنقدر زیبا که طرف میخکوب شود. چشم هایم می بیند. حس بویایی ام خوب است و همه چیز عالی است. فکر می کنم وقتی همه چیز درست کار می کند. پس اوضاع خوب است و همین کافی است.

زیبایی برای ماندگاری در سینما کافی نیست
اینکه یک علمی پیشرفت کرده و خدمات رسانی می کند قابل تشویق است. ممکن است کسی در یک سانحه تصادف معضلی برایش پیش بیاید و این علم به دادش برسد. ممکن است کسی بینی خیلی بزرگ و معایبی در صورتش باشد و تمایل داشته باشد ان را برطرف کند. خب وقتی علم پیشرفت کرد چرا نکند. این عالی است و مورد تایید من است، اما اینکه یک شغلی این قدر ناامن باشد که فکر کنی اگر صورتت را زیبا کنی ۹۹ درصد این شغل را داری، این نه به جراحی و زیبایی بعد از ان برمی گردد نه به هیچ چیز؛ این تنها به ناامنی این شغل برمی گردد. هرگز امکان ندارد کسی عمل تخصصی قلب باز را انجام دهد به خاطر اینکه زیباست اما حتما ممکن است کسی نقش اول یک فیلم را بگیرد چون زیباست. پس این در واقع ضعف این شغل ناامن است و کسانی که به این ناامنی کمک می کنند. مثلا کارگردانی که خودش اعتراف می کند برای فلان نقش به اشتباه سراغ یک بازیگر رفته و بعد از اکران فیلم از انتخابش پشیمان شده چون چهره بازیگر منتخبش خیلی با نقش همخوانی نداشته و فانتزی تر بوده. مگر می شود. خب ۱۰ تا فریم گرفتی فهمیدی انتخابت اشتباه بود خسارتش را بپرداز، ما در سالهای گذشته دیدیم افرادی را که به خاطر چهره شان آمدند در چند فیلم حاضر شدند و بعد از ۵-۴ سال بازیگر شدند. خوب است، اشکالی هم ندارد اما اینکه این اصلی شود که همه دنبالش باشند، خوب نیست. این خیلی برای من دردآور است که مردم می گویند ما چه کار کنیم که بازیگر شویم؟ مگر می پرسید که چه کار کنم باید نجار یا نقاش شوم؟ خب این همه کلاس هست باید کلاس بروید، دانشگاه بروید و مطالعه کنید. همین طوری که نمی شود. حتی افرادی به واسطه چهره شان می آیند. کار اول را انجام دادی حالا برو یک دوره ببین و رشد کن.

از ازدواج می ترسم!
هر کسی در زندگی ترس هایی دارد. من در مورد ازدواج شخصا ترس هایی دارم. باوجود آنکه آدم ریسک پذیری هستم اما هنوز نتوانستم بر ترس هایم غلبه کنم و ریسک کرده و ازدواج کنم. وقتی بنزین ماشینم کم است خب ترجیح می دهم وارد جاده نشوم. ترجیح ام این است که بنزین بزنم و دیرتر برسم. اما واقعیت این است که من به عشق و زندگی زناشویی احترام میگذارم. این تردید من به خاطر ترس هایم است و هر آدمی ترس های نهفته ای دارد. کسی که این ترس ها را پشت سر میگذارد و عشق اش بر ترس هایش غلبه پیدا می کند، روزگار عاشقانه ای برایش ارزو می کنم.

اکثر بازیگران زن ایرانی ماسک دارند
کسی که در بازیگری برای من اسطوره بود فریماه فرجامی است. این ادم در دنیای بازیگری بی نظیر است. ژاله صامتی را هم خیلی دوست دارم. از ایشان انرژی خیلی خوبی گرفتم. در نمایش جدیدی که این روزها کار می کنم همبازی ماه چهره خلیلی هستم. در این نمایش با ایشان آشنا شدم. اولش  فکر می کردم که با بازیگری هم بازی هستم که قرار است جایگاه ایشان به من یادآوری شود. بعد دیدم که چقدر این  زن خودش است و چقدر بدون فیلتر است و زیبایی صورت و سیرت دارد. خیلی برایش احترام قائلم. چون به جرات می توانم بگویم کمتر بازیگر زنی را دیدم که ماسک نداشته باشد و خودش باشد و البته تاحدی حق می دهم به آنها چون  اگر این ماسک ها نباشد پیشرفت کاری برای شان فراهم نمی شود. از بازیگران مرد از شهاب حسینی نام میبرم که  اخیرا با سریال شهرزاد حسابی خوش درخشیده است. اما خب محبوب ترین بازیگر مرد نزد من رضا عطاران است که در نقش های جدی و کمدی بسیار خوب بازی می کند. او حتی طنز را جدی بازی می کند و تواناست و خیلی دوست دارم سبک او را بتوانم دنبال کنم. از خارجی ها بازی نیکول کیدمن و جودی فاستر را دوست دارم.

جز بازیگری کار دیگری ندارم
جز بازیگری تدریس هم می کردم. البته این به 10 سال پیش برمی گردد، اما از زمانی که کار تصویر، منظورم تلویزیون و سینماست، را شروع کردم بیشتر تمرکزم روی همین کار است. منبع درآمد من کار تصویر است. تئاتر هم کار می کنم اما واقعیت این است که هرگز روی پول تئاتر حساب باز نکرده ام.

تهران با من مهربان نبوده است
تهران هیچ وقت جای دوست داشتنی برایم نیست. شاید چون در شهرستان بزرگ شدم. چیزی در تهران وجود دارد که مرا اذیت می کند. ادمها در تهران متوجه هم نیستند. از حال هم باخبر نیستند.

مثلا اگر در شهرستان باری دستت باشد چند نفر می پرسند که می خواهی کمکت کنیم. این خیلی فرق میکند با تهران که کسی نگاهت هم نمی کند و حتی تنه هم می زند و از کنارت رد می شود و برنمی گردد نگاهت کند، شاید در نهایت در حال گذر ببخشید بگوید و برود. فضا خیلی بی مهر است. در اپارتمان ادمها نمیدانند همسایه شان کیست. همسایه ها سلام و علیک نمی کنند چون می ترسند بروند از هم پیاز بگیرند. خارج از تهران این طور نیست، البته یک تجربه شکست خورده از لواسان دارم. اما این روزها که در بومهن زندگی می کنم دنیای خوبی را تجربه می کنم. بومهن شهرستان کوچک، بین راهی و پر از تردد و پر از امنیت عاطفی است. همه می دانند یک هنرمند در اینجا زندگی می کند و با او مهربانند. آدمها متوجه حضور هم هستند. مثلا یکی از دوستانم امده بود بومهن، آدرس مرا نداشت اما یک دفعه جلوی خانه من ظاهر شد. گفتم چطور مرا پیدا کردی، گفت آمدم بومهن و گفتم خانه سوسن پرور کجاست تا رسیدم به اینجا این برای من خیلی شیرین است. نه به خاطر اینکه من هنرمندم. دوست دارم شرایط برای ادامهای اطرافم هم همین باشد.

سوسن پرور: من زشت نیستم!
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: