مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۲۲۲
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰
تعداد بازدید: ۱۳۳۶۵
نقش احساسات بر تصمیم گیری چگونه است؟ احساسات چگونه تصمیم گیری شما را خراب می کنند؟ بهترین تصمیمات زمانی گرفته می شوند که بین احساسات و منطق تعادل دقیقی برقرار شده باشد.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
احساسات چگونه تصمیمات شما را خراب می کنند؟
مجله خبری لحظه نما:تاکنون پیش آمده است که به بعضی از تصمیمات بند خود نگاهی بیندازید و تعجب کنید که واقعا چه فکری می کردید که چنین تصمیمی گرفتید؟ خیلی احتمالش زیاد است که اصلا فکر نکرده باشید و براساس احساسات، نه منطق، تصمیم گرفته باشید. گاهی احساسات می توانند شما را گمراه کنند، مثلا با فردی که ظاهرا شأن اجتماعی بالایی دارید اما با شما بدرفتاری می کند ارتباط خود را ادامه می دهید. هرقدر احساسات شما قوی تر باشند، قضاوت برایتان پیچیده تر و مشکل تر است. بهترین تصمیمات زمانی گرفته می شوند که بین احساسات و منطق تعادل دقیقی برقرار شده باشد. وقتی احساسات شما اوج می گیرند، منطق کم می شود و تصمیمات غیرمنطقی می گیرید.

۱. هیجان موجب میشود شانس موفقیت خود را بالا بدانید به همین دلیل است که قرعه کشی ها با نور و سروصدای زیاد تبلیغ می شوند. آنها می خواهند شما را هیجان زده کنند. هرچه بیشتر هیجان زده شوید، احتمال اینکه سپرده بیشتری بگذارید بیشتر است. وقتی به خاطر چیزی بیش از حد هیجان زده می شوید، احتمالا خطرات ناشی از آن را دست کم می گیرید. خواه وام کلان بگیرید و خواه روی چیز بزرگی سرمایه گذاری کنید، به احتمال زیاد وقتی هیجان زده هستید خطرات آن را بیشتر دست کم می گیرید.

۲. اضطراب در یک بعد از زندگی، به ابعاد دیگر آن نیز سرایت می کند اگر به خاطراتفاقی که در زندگی شخصی تان افتاده مضطرب هستید، احتمالا نگران سلامتی تان نیز می شوید و یا خرید یک منزلی جدید عصبی تان میکند و این می تواند درمورد تصمیم گیری های کسب وکارتان نیز به شما احساس اضطراب بدهد.

پژوهش ها می گویند حتی اگر دو موقعیت کاملا بی ربط نسبت به یکدیگر باشند، باز هم نمی توان بین آنها تمایز قائل شد. اضطراب درمورد یک مسئله، می تواند ادامه پیدا کند، وقتی عصبی هستید، تغییر را نمی پذیرید و برای تصمیم گیری تقلا می کنید. درنتیجه، تفکر شما احتمالا از واقعیت به دور است.

 ۳. ناراحتی میتواند موجب سازگار شدن شما شود تحقیقات نشان می دهند وقتی احساسی ناراحتی میکنید، احتمال اینکه هدف های کوچکی را معین کنید، بیشتر می شود. در یک تحقیق از شرکت کنندگان خواسته شد محصولات مختلفی را بفروشند. شرکت کنندگانی که احساس ناراحتی می کردند در مقایسه با دیگران، قیمت کمتری روی محصولات خود میگذاشتند. محققان حدس می زنند ناراحتی آنها موجب شده به امید اینکه رسیدن به هدف فروش موجب بهترشدن حالشان شود، قیمت کمتری را پیشنهاد بدهند. وقتی از خودتان توقع کمی داشته باشید، به بالاترین قابلیتهای خود دست پیدا نمی کنید یا برای رسیدن به تمام آنچه که می خواهید مذاکره نمی کنید؛ چون ناراحتید.

۴. خشم و شرمندگی موجب میشود بیشتر ریسک کنید اگر مراقب نباشید، احساسات شدید می توانند به تصمیمات عجولانه منتهی شوند. خشم و شرمندگی مخصوصا شما را مستعد خطرات بیشتر و انتخاب های جبران ناپذیر می کنند. محققان گمان میکنند احساسات شدید و معاذب موجب ایجاد اختلال در مهارتهای فردی می شوند؛ البته وقتی واقعا احساساتی می شوید، ممکن است دست به خود تخریبی بزنید و وقتی هم خطرات پیش آمده جبران نشوند، خشم و خجالتتان تشدید خواهد شد. تعادل احساس ومنطق احساسات، قطعا نقش مهمی درفرایند تصمیمگیری ایفا میکنند. اضطراب می تواند شما را از گرفتن تصمیمات ضعیف برحذر دارد و نیز بی حوصلگی، جرقه ای را روشن می کند تا دنبال علایق خودتان بروید. برای گرفتن تصمیمات متعادل، از احساسات خود آگاه باشید. به انها توجه کنید و بدانید کدام یک فکرتان را مختل می کنند و بررفتارتان تاثیر می گذارند. با تهیه فهرستی از منافع و مضرات یک تصمیم ساخت، منطق خود را افزایش دهید و واکنش احساسی خود را کم کنید. دیدن واقعیت روی کاغذ به شما کمک میکند درباره گزینه ها منطقی فکر کنید و اجازه ندهید احساسات از شما بهره برداری کنند.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: