مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۲۲۴
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: ۱۵۰۵
دورهمی که شروع خوبی داشت، ناگهان به ورطه تکرار افتاد پاسخ در پشت صحنه این برنامه است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما: دورهمی که شروع خوبی داشت، ناگهان به ورطه تکرار افتاد پاسخ در پشت صحنه این برنامه است.

رکورد 200 اصلاحیه بر یک برنامه!
اجرای «مهدی یراحی» هم سانسور شد تا جمع گل به خودی های برنامه دورهمی جمع تر شود و برنامه شادی که با موسیقی و خنده آغاز شده بود، بیشتر شبیه برنامه های مناسبتی و انتن پرکن شود تا یک برنامه خیابان خلوت کن (اصطلاحی که سالهاست برازنده تلویزیون ما نیست). ایا همه چیز به راه ندادن مهراب قاسم خانی به پشت صحنه برنامه برمی گردد؟ اینکه سرپرست نویسندگان تغییر کرده و کارگردان هم خود مهران مدیری شده. این همه درافت کیفیت برنامه تاثیر دارد یا مساله دیگری در جریان است اما سعی کردیم پاسخ همین سوالها را پیدا کنیم.

روزهای اول همه چیز خوش و خرم بود؛ برنامه ای روی آنتن رفت که بیش از حد انتظار مورد استقبال قرار گرفت و رقیب جدی «خندوانه» شد و در بعضی نظرسنجی ها از آن هم پیشی گرفت. برنامه ای که در همان دو هفته توانست عنوان پربیننده ترین را برای شبکه نسیم در نوروز به ارمغان بیاورد. ولی هر که بامش بیش، برفش بیشتر. درست از روزی که برنامه سر زبانها افتاد و رسانه ها به آن پرداختند، اوضاع تغییر کرد. سخت گیری ها شروع شد و بهانه گیری ها شکل دیگری به خود گرفت. اتفاقاتی که اوجش را همه خبرداریم: عدم حضور طراح و کارگردان برنامه در لوکیشن برنامه اتفاق نادری که فقط در تلویزیون ما می تواند رخ دهد. اما عوامل با هماهنگی و درخواست مهراب، برنامه را ادامه دادند به امید کم شدن حاشیه ها و بهتر شدن اوضاع، اما این روزها، با اینکه بام «دورهمی» کوتاه تر شده است ولی برفش کم نشده! مراحل نظارتی افزایش داده شده و ممیزی هم روزبه روز بیشتر می شود. با این روند افسرده کننده آشنا شوید تا خیلی چیزها، نگفته دستتان بیاید؛ ابتدا فیلمنامه نوشته شده، توسط ناظران خوانده می شود. اصلاحات  محتوایی لازم صورت می گیرد تا رضایت ناظران را جلب کند، بعد بازیگران دورخوانی و تمرین را اغاز کنند. برنامه ای که روی آنتن می بینید، در یک روز یا نهایتا دو جلسه با حضور تماشاگران ضبط می شود. برنامه ای که براساس فیلمنامه پیش رفته، در اختیار ناظران پخش قرار می گیرد، اصلاحی های فراوانی روی هر برنامه به تهیه کننده ابلاغ می شود. اصلاحیه هایی چون خنده زیاد بازیگران در فلان صحنه، حرکت نامناسب یک تماشاگر در یک نما و حتی ایرادات محتوایی به فیلمنامه ای که قبلا تایید شده. میگویند رکورد دورهمی، ۲۰۰ اصلاحیه در یک برنامه بوده است! خلاصه با رایزنی و تدوین دوباره، نظر ناظران پخش تامین می کند. چون ممیزی های ناجوری در بعضی بخش ها و حتی روند داستان رخ می دهد که همه را متعجب می کند. مثلا تمام تکه های حضور یک بازیگر حذف می شود یا بخش مهمی از حرف های مهمان برنامه سانسور می شود. حاشیه هایی که در همین چند هفته هم حتما با آن مواجه شده اید و خبرهایش به گوش تان خورده است. فکرش را بکنید؛ برنامه ای که از مرحله تایید فیلمنامه تا اجرا و محصول نهایی، نظارت و حک و اصلاح شده، دوباره روی آنتن تغییر می کند...

اما این، همه ماجرا نیست! از همان ابتدا، حضور مهمانان چهره در استودیو، بخش مهمی از دورهمی بوده تا هم به برنامه تنوع بدهد و هم جذابیت را بالا ببرد. اما مدتی است در مرحله انتخاب مهمان هم سختگیری هایی آغاز شده است. با اینکه سازمان، سیستم عریض و طویلی برای تایید حضور مهمان روی انتن دارد (به ان می گویند افیش مهمان)، اما ایا همین فیلترهای متعدد کفایت می کند؟ اشتباه کرده اید... مدتی است مسوولان صدا و سیما به دست اندر کاران برنامه تاکید کرده اند که برای حساس نشدن ماجرا و بنابر توصیه هایی (؟!) کمتر به دورهمی خواننده دعوت کنند (نهایتا در جشنها و مناسبتها) و اگر خواننده ای هم در صحنه حاضر می شود، قطعه هایی بخواند که موسیقی شاد نداشته باشد. همانند اتفاقی که برای مهدی یراحی افتاد؛ قطعه ابتدایی اش به کل سانسور شد و تنها بخشی که تیتراژ ماه عسل را (با آن حجم غصه!) لب می زد، روی انتن رفت. این، در حالی است که در همان طرح ابتدایی دورهمی، حضور مهمان برنامه با خودرویی لوکس و قدیمی، تصویب شده بود. یعنی دیگر شاهد صحنه هایی چون حضور رضا یزدانی روی صحنه و جیغ و سوت حضار نخواهیم بود تا یک وقت کسی در جایی نگران خوشحالی مردم نشود!
با این اوصاف خودتان را جای عوامل دورهمی بگذارید و این همه محدودیت عجیب و غریب را در کنار این حجم از انتقادها تحمل کنید، حالا آیا دل و دماغی برای برنامه «خیابان خلوت کن» باقی می ماند؟ نه! همان برنامه مناسبتی آنتن پرکن برای رضایت مدیران بالادستی - و نه مردم – کفایت می کند... قبول دارید؟
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: