مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۲۳۱
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: ۱۴۳۷
اختلاف درباره کیفیت سریال معمای شاه فقط بین مردم و منتقدان بالا نگرفته است، مدیران ارشد فعلی و سابق صدا و سیما هم بحث های فراوانی بر سر آن دارند
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
بگو مگو بر سر معمای شاه در گروه تلگرامی مدیران صدا و سیما
سریال 30 میلیاردی بگیر تموم شه، بریم!
مجله خبری لحظه نما:اختلاف درباره کیفیت این سریال فقط بین مردم و منتقدان بالا نگرفته است، مدیران ارشد فعلی و سابق صدا و سیما هم بحث های فراوانی بر سر آن دارند، از طرح این موضوع که ساخت سریال از ابتدا با مخالفت همراه بوده تا این نکته که نظارت لازم روی ساخت انجام نشده.

عده ای هستند هنوز که "معمای شاه" را می بینند! کسانی که عادت به تماشای تلویزیون دارند و با وجود همه این "عادت" ها، از هر قسمت معمای شاه تعجب می کنند و نسبت به روایت تاریخ و فرم داستان گویی اعتراض دارند. اما فکر کرده اید این ایراد گرفتن ها و انتقاد ها فقط در سطح ما ببینندگان مظلوم باقی مانده است؟ فکر کرده اید مدیران رده های مختلف سازمان با اشتیاق فراوان، جمعه ها هیچ جا نمی روند و برای تماشای سریال شاهکار تلویزیون لحظه شماری می کنند؟ همه پیش بینی های تان اشتباه است! برعکس، مدیران سازمان صدا و سیما هم در خلوت خود و در چت های شبانه خود درباره این سریال نظرات تندی دارند. نظراتی که خواندنی است و میتواند تصویر دقیق و درستی از پشت پرده صداوسیما بسازد. تصویری از چگونگی روابط و نظرات در ارکان مختلف رسانه ملی و چگونگی راه اندازی یک پروژه به این اهمیت.

 این مطلب را فارغ از انگ "حرف های خاله زنکی و در گوشی" بدانید. این افشاگری، در واقع اصلاح برداشت ها و توضیح ماجراهای پیچیده پشت پرده صداوسیمای ماست با هدف اصلاح و تذکر صداقت و شفافیت!

یکی از مدیران رده میانی سازمان ( به سابق و فعلی اش اشاره نمی کنیم تا لو نرود) درباره این سریال بحث را آغاز می کند. بحثی که داغ می شود و حتی چند روز پای بقیه حاضران در گروه تلگرامی را هم پیش می کشد. این مدیر در جمعه شب پخش معمای شاه از شدت عصبانیت می نویسد: «ورزی را باید به خاطر دور ریختن بیت المال و برای ساخت این مزخرف، که نتیجه اش تطهیر رژیم شاه است، محاکمه کرد». یکی از مدیران دیگر صداوسیما هم درجا  اسخ میدهد که:«بنده اطلاعات دقیقی دارم از زحمات جناب ورزی این طور قضاوت نکن اخوی این طور قضاوت کردن در شأن من و شما نیست». همین دوجمله کمی تند و ترش، بهانه ای می شود برای یک بحث پر زد و خورد بین مدیران میانی و چنین جمله هایی را می شود در بین تعارف ها و تندی ها و شوخی های گاه و بیگاه، دید: «کسی که طرح ۴۰ قسمتی تصویب کرده، بعد شده 60 وامسال 80 وگفته احتمالاً به ۱۰۰ برسیم نشون می ده بسیار پرکار هست...» نفر دیگری که جزو مدیران جوان نیست ولی ارتباط نزدیکی با آنها دارد، مینویسد: «ورزی یه دوراز اول قاجار تا ته پهلوی رو داره می سازه احتمالا تو گام بعدی تا دوره احمدی نژاد می آد جلو یا اینکه برمی گرده عقب تا برسه به کوروش و داریوش یکی باید کنترلش کنه دیگه» ویکی دیگر مینویسد: «والا آمریکا و اسرائیل رو باید بی خیال بشیم... از اونا خطرناک تردم دست هستن... کل فلسفه وجودی انقلاب اسلامی روبایه سریال مزخرف به باد داد».

اطلاعات تازه درباره تصویب معمای شاه
شکلک ها واستیکرهای خندان و تعجب کرده رد و بدل میشود تا نوبت به اطلاعات و حرف های ناگفته برسد: «اینها که گفتم اطلاعات دقیق ولی رسانه ای نشده است... ایشون پس از اتمام بدنه اصلی، رفت سر تدوین و فهمید کل داستان رو به قول برنامه سازان، «داخلی» ضبط کرده. یعنی داخل کاخ شاه، داخل منزل دکتر وزیری و... برای همین دوباره برگشت و بالای ۱۰۰۰ دقیقه صحنه «خارجی» از محیط شهری و اجتماعی گرفت» و نفر بعدی حرف بالا را تأیید می کند و می نویسد: «چه گویم از ناگفته های معمای شاه...». اگر این حرف حقیقت داشته باشد، باید حسابرسان رسیدگی کنند که این سریال متوسط تلویزیونی، با بازیگرانی که هیچ کدام در حد ستاره های درجه یک سینما و تلویزیون نیستند، چه هزینه ای روی دست بیت المال گذاشته و چقدر برای این «ندانم کاری»ها و نا بلدی ها پول خرج شده است. به خصوص وقتی مدیر دیگری که در شورای طرح و برنامه عضویت داشته دارد، میگوید: «یک کدهم میدم: شورای طرح و برنامه با طرح ساخت معمای شاه مخالفت کرده... برید رگ و ریشه کار رو ازدستخط مدیروقت بگیرید...» منظور از «مدیروقت»، معاون وقت سیما در زمان عزت الله ضرغامی است. یکی دیگر از اعضای این جلسه درباره روزی که  این سریال تصویب شد، می گوید:" در جلسه کذایی، وقتی کلیت فیلمنامه به اطلاع  اعضا رسید، همه مخالف بودند. در این متن، آقای ورزی می خواست با تکیه بر فساد اخلاقی وزن بارگی محمد رضا شاه، دوران طاغوت را به مردم بشناساند. خوب او سراغ موضوعی رفته که در تلویزیون ما اساسا امکان نمایشش نیست و تازه دوران طاغوت چیزهای مهم تر و ظلم های بزرگتری دارد تا این فساد اخلاقی، جالب آنکه ۹۰ درصد اعضای جلسه با این طرح مخالفت کردند(یعنی به جز یک نفر)، ولی یک هفته بعد به ما خبر رسید که بودجه سریال تصویب شده و پیش تولید را آغاز کرده اند. حالا آن آقا باید بیاید و پاسخ دهد که با بیت المال چه کرده اند و چه خسارتی روی دست مردم گذاشته اند» و نفر بعدهم تایید می کند: «من خودم شورای طرح و برنامه بودم. همه شورا بالاتفاق مخالف بودند». واین سؤال باقی می ماند که با این همه مخالفت «پس چرا ساخته شد؟» و جواب: «به دلیل همان مدیر وقت و معاون وقت».

مدیران وقت وارد میشوند
دعوای تلگرامی بین مدیران گذشته و قدیم سازمان، به نفع مخالفان مغلوبه شد، ولی ماجرا از جایی داغ شد که یکی از مدیران وقت سازمان در دوره ضرغامی پا به میدان گذاشت و درباره معمای شاه واتهاماتی که در گروه مطرح شده، به سخن آمد. «سلام به دوستان عزیز و تبریک اعیاد. من چون چند روزی به گروه مراجعه نکرده بودم، لذا امشب نکاتی درباره سریال معمای شاه دیدم که دوستان بیان کرده اند که ضروری دیدم چند نکته را برای آگاهی دوستان تقدیم کنم: ۱ ساخت وتولید سریال درباره شاه در تلویزیون به رغم دستورات اکید رهبری به روسای سابق تلویزیون از دوره دوم مهندس ضرغامی کلید خورد واز این جهت قابل تقدیراست. ۲ معدودی از کارگردانان حاضر به ساخت این سریال شدند که از میان آنها آقای ورزی با انگیزه تر و جدی تر بود. ۳ سریال مصوب شورای طرح و برنامه الف ویژه که زیر نظر معاون سیما و نیز طرح و برنامه سیما بود، بوده است که اسناد آن در سیما هست و اصولا ابلاغ مصوبات برای ساخت بدون آن میسر نیست. حال اگر برخی اعضای شورا نظرهایی داشته اند، در جای خود محترم است. ۴ منظومه فکری سریال و بایدها و نبایدهای کار به کارگردان، تهیه کننده و سایر مسوولان ذی ربط ابلاغ شد. به دلیل تغییرات مدیریتی در سازمان عملا امکان هدایت و نظارت سریال توسط مدیرانی که با افتخار این مجموعه را در دستور ساخت داشتند، فراهم نبود و در آن زمان بخش بسیار کمی از کار جلو رفته بود. ۵ نقدها نباید از جاده انصاف خارج شود بنده به محتوی و فرم کار نقدهایی دارم که منتقل کرده ام. با تشکر از حوصله عزیزان در گروه "

حالا کار بالا گرفته است و مدیران رده اول سابق فعلی وارد ماجراشده اند. سریالی با ان بودجه عظیم ساخته شده و نظارت دقیقی روی آن نبوده؟ به طرز مشکوکی تصویب شده و بودجه گرفته است؟ حالا در این بین حرف هایی زده می شود که برای کسانی که در زمینه رسانه فعال هستند، تعجب برانگیز است: «سلام بر دوستان و عزیزان  نقد جناب .. و پاسخ صادقانه ... در خصوص سریال معمای شاه رو مطالعه کردم و با تاکید بر موافق بودنم با نظر (نفردوم) مبنی بر این امر که بعد از تصویب مشروط سریال در شورای طرح و برنامه والف ویژه، بدلیل تغییر مدیران، امکان نظارت کامل در حین ساخت توسط مدیران تصویب کننده از دست رفت و تیم تولید در فضای تغییرات کار را جلو بردند و با همه تلاش هایی که کرده اند حاصل کارشان خالی از اشکال نمی باشد. بویژه آنکه در آخرین جلسه ای که با تهیه کننده و کارگردان برگزار شد . ...(مدیروقت) در جمع بندی نهایی، گروه سازنده وناظر کیفی را موظف به رعایت بندبند نقطه نظرات کارشناسی شورای طرح و برنامه والف ویژه به اضافه نکات توصیه ای خودشان کردند. این امر در آخرین صورتجلسه صادره مورد تاکید قرار گرفته و در دبیرخانه طرح و برنامه سیما و شبکه یک و در اختیار ناظر کیفی قرار گرفته است. این مصوبات و نظرات درقالب صورتجلسات کتبی و توجیه شفاهی با حضور کارگردان در شورای طرح و برنامه به کارگردان محترم و در مواردی تهیه کننده ابلاغ شده است. .... (یکی از حاضران در گروه) بهترین گواه هستند که در بررسی طرحها و فیلمنامه ها هیچ مماشاتی صورت نمی گرفت و متأسفانه اگر کوتاهی در امور دیده می شد، ناشی از کم توجهی برخی مدیران فیلم و سریال وناظران کیفی در مراحل ساخت بوده است. کوتاه کنم. مهمترین و کلیدیترین تذکر طرح و برنامه که حقیر شخصا به آن اعتقاد داشتم ودارم ودر صورتجلسه ای مورد تاکید قراردادم و موکدا مطالبه کردم این بود که جناب ورزی عزیز فقط کارگردانی کنند و نقشی در فیلمنامه نداشته باشند این مهم با ارزشیابی آثار قبلی ایشان حاصل شد. در آثار قبلی نقاط قوت کارگردانی و بازیگردانی و نور و تصویر و گریم قابل مشاهده بود ولی ضعف داستان و فیلمنامه در برخی آثار به چشم می خورد. اگر توصیه مورد تاکید طرح و برنامه و معاون وقت سیما رعایت می شد امروز معمای شاه بهتر دیده می شد و کمتر مورد انتقاد قرار می گرفت. با پوزش از تصدیع...» مدیری که کارهای از مد افتاده و باسمه ای محمدرضا ورزی را از نظر کارگردانی قابل قبول می داند(!)، اهمیت ندارد. این مهم است که سریالی با آن پیش تولید و سروصدا ساخته شده و تازه امروز مدیران سازمان درباره حقایق پشت پرده و تصمیمات شان حرف میزنند. کاش این بحثها و نظرها، قبل از بودجه هنگفت هزینه شده، می شد...

سوالهای نسل جوانتر مدیران
بحث ادامه دارد. حالا که مدیران باسابقه وارد شده اند و پاسخ قبلی ها را داده اند، وقت ورود تیم جوان تر است که صریح سؤال بپرسند؛ سؤالهایی که بی جواب است وای کاش برای پس از این هم پرسیده شود: «سلام علیکم بر اساس این توضیحات، پیش از نگارش فیلمنامه معمای شاه، تهیه کننده و کارگردان انتخاب شده بودند. وقتی فیلمنامه یک مجموعه بزرگ و گونه آن مشخص نشده، چرا باید کارگردان انتخاب شود؟ فرض کنید فیلمنامه میخواست از زاویه مبارزات مسلحانه علیه رژیم )  قصه را) روایت کند یا می خواست از زاویه یک درام عاشقانه آن دوران را بازگو کند. ایا بازهم هر کارگردانی مناسب این کار بود؟ فکر میکنم اشکال اصلی در این بوده که قبل از نگارش فیلمنامه، اقدامات بعدی شروع شده» وفرد کم سابقه دیگری این گونه اطلاعاتش را به رخ می کشد و سؤال های جدیدتری در ذهن ها می سازد: «مجموعه ای مثل معمای شاه، حدود ۴۰۰۰ دقیقه زمان دارد. نگارش فیلمنامه آن حدود ۵۰۰ میلیون و تولید آن حدود ۳۰ میلیارد تومان هزینه دارد. اگر صداوسیما ابتدا سه میلیارد تومان هزینه می کرد واز شش گروه مجزا می خواست فیلمنامه را بنویسند، سپس بین انها بهترین را انتخاب می کرد، ده درصد هزینه ها افزایش پیدا کرده بود اما این اطمینان وجود داشت که بهترین گزینه موجود انتخاب شده. نه اینکه بعدا بخواهیم توجیه کنیم تغییرات مدیریتی اجازه نظارت را نداد یا اینکه ما گفته بودیم فیلمنامه نویس نفر دیگری باشد نه این آقا. ببخشید جسارت کردم اما فکر می کنم فرآیند تبدیل ایده به سریال، از ابتدا درست طراحی نشده بوده و کارگردان  مسوول ضعف های کار نیست" چه خوب که ورزی اینجا نیست تا به شیوه معمولش پاسخ بدهد! به خصوص وقتی بحث به اینجا می رسد: «همان گونه که فرمودید تقبل هردو مسوولیت کارگردانی و نویسندگی از سوی جناب ورزی به کار ضربه بزرگی زده. بنده از عوامل می شنیدم که در سر صحنه و با علم به ضعف نوشته ها، به خاطر مشغله جناب ورزی به کارگردانی امکان اصلاح نوشته ها نبود و گفته می شد که بگیرید تموم بشه بریم..." "بگیریم، تموم بشه، بریم" این بن مایه همه بحث هایی است که انجام می شود و همه سوال هایی است که بی جواب می ماند. دقیقا جمله ای که همه به آن اذعان دارند. سریالی با بودجه عظیم تصویب شده، بدون نظارت درست ساخته شده، در هنگام تولید همه به گرفتن و تمام شدن و رفتن فکر می کرده اند و حالا که نتیجه روی آنتن است، تازه ساز نقدها کوک شده است. برای رسانه ای که بودجه ها را در سالهای سخت اقتصادی این طور بی حساب و کتاب دور میریزد باید چه نسخه ای پیچید؟ شاید مدیران جدید، کت جادویی به تن داشته باشند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: