مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: ۱۶۰۱
هشت کاور آلبوم شگفت انگیز
اوایل دهه ۷۰ میلادی بود که پینک فلوید آلبوم «نیمه تاریک ماه» را منتشر کرد. درصد بالایی از موفقیت این آلبوم مدیون آلبوم کاور فوق العاده آن است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:هرچه کارشناس ها در تمامی زمینه ها نظر عام مردم را به عنوان عاملی تعیین کننده ندانند، در زمینه طراحی آلبوم کاورها با بررسی وضعیت بازار خارج می توان به این نتیجه رسید که در بسیاری از مواقع نظر مردم نشان از خوب یا بد بودن یک آلبوم کاور دارد. اوایل دهه ۷۰ میلادی بود که پینک فلوید آلبوم «نیمه تاریک ماه» را منتشر کرد. درصد بالایی از موفقیت این آلبوم مدیون آلبوم کاور فوق العاده آن است. قطعات نیمه تاریک ماه، در کنار آلبوم کاور آن در سال های اوج راک اند رول توانست تبدیل به امضای پینکفلوید شود. نیمه تاریک ماه تا حدی محبوبیت یافت که آن را تبدیل به پرفروشترین آلبوم تاریخ (تا سال ۱۹۸۲) کرد.

تمام این توضیحات را دادیم اما شاید بهترین آلبوم کاور تمام تاریخ به «ولوتآندرگراوند و نیکو» برای اولین آلبوم شان با همین نام اختصاص داشته باشد. اندی وارهول افسانه ای در دهه ۶۰ میلادی طرح این موز را روی آلبوم قرار داد. آلبومی که در ابتدا ۳۰ هزار نسخه بیشتر نفروخت اما بسیاری اعتقاد دارند که تمام آن ۳۰ هزار خریدارش چنان تحت تاثیر قرار گرفتند که هر کدام یک گروه موسیقی را تشکیل دادند.

هرچه موسیقی بیتل ها مخاطب عام فراوانی داشت، تفکرات گروه در مسیری کاملا متفاوت و خاص پیش می رفت. طراحی البوم کاور «ابی رود» مفهومی کاملا مشخص از «خاص» بودن را به نمایش درمیاورد؛ تنها البوم بیتل ها که هیچ نامی از گروه در ان دیده نمی شود و جان لنونی که با لباس یک دست سفید از کادرش خارج می شود.

طراحی کاور اولین آلبوم «لدزپلین» در نگاه اول کاملا کلیشه ای و بعد از گوش دادن به موسیقی کاملا برازنده آن است. لدزپلینی که در آسمان می سوزد و چند دقیقه بعد با زمین خوردنش صدها نفر جان خود را از دست میدهند. هیچ چیز ارامی در کاور البوم لدزپلین دیده نمی شود. هیچ چیز ارامی هم در موسیقی انها جایی ندارد.

هزاران جوان، امروزه بدون اینکه بدانند این طرح برای سالها نماد پینک فلوید بوده ان را روی تی شرت خود دارند. چه دلیلی از این بهتر می خواهید که کاورالبوم یک گروه تبدیل به نماد ان شده و به قدری فراگیر شود که دیگر از قالب کاورالبوم خارج شود. کاور نیمه تاریک ماه همه آن چیزی که پینک فلوید در موسیقی ارائه می کند را به نمایش دراورده.

در میان انبوه کاورآلبوم های کلیشه ای ژانر هیپ هاپ، «ناس» تغییری بزرگ ایجاد کرد و به جای قراردادن تصاویر همیشگی ترکیبی از هفت سالگی خود و عکس معروف دیوید کلینچ را برای کاور البوم «ایماتیک» انتخاب کرد. قطعات این البوم ارتباط مستقیمی با محل بزرگ شدن ناس دارند که طبق توضیحات خودش در کودکی تمام افکارش را شکل داده بود.

الویس در میانه دهه ۵۰ میلادی به خوبی میدانست که تمام رفتار و علایقش فراگیر میشوند و همین موضوع در طراحی کاورالبومش نیز موثر بود. تصویری از الویس پریسلی جادویی ان سالها که فریاد میزند و در کنار ان نام البوم و خواننده با دو رنگ سبز و قرمز نقش بسته، طراحی به شدت ساده این کاور، فراگیر شده و بسیاری از گروه های راک در اینده از ان الهام گرفتند.

در سال هایی که ژانر متال درگیر حاشیه شده بود، به مرور زیر شاخه «ترش» فراگیر شد و متالیکا با انتشار «عروسک گردان» مشخصات دقیق این سبک انتقادی را به نمایش درآورد. عروسک گردان به سیاستهای اشتباه آمریکا و دولت های بزرگ دنیا اشاره دارد و آنها را به عنوان عروسک گردان سربازهایی که بی دلیل در جنگ جان خود را از دست میدهند، معرفی می کند.

سال ها در اوج قرار دات و تنها یک سال بعد از انتشار آلبومش از دنیا رفت. کاور آلبوم سیاه و سفید و ساده است و البته نشان دهنده اینکه جانی کش درانتهای راه قرار دارد. این همه آن چیزی بود که باعث می شود سادگی درزمان مناسب تبدیل به بهترین ابزار برای موفقیت شود. جانی کش که سال ها در قله های موسیقی دنیا بود، به خوبی تنهایی اش در سال های انتهای زندگی را به نمایش در می آورد.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: