مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۲۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: ۵۶۴۸
وضعیت پستان ها در دوران بارداری - در دوران بارداری بدن دچار برخی تخییرات نامحسوس و دگرگونیهای چشمگیرمی شود. برای بسیاری از بانوان، یکی از اولین نشانه های بارداری دگرگونی پستان است. چه برای شیردهی پستانی برنامه داشته باشید یا خیر، برای پرورش زندگی در حال رشد درونتان، شرایط پستان ها دگرگون می شود.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
دگرگونی های پستان در دوران بارداری
مجله خبری لحظه نما:در دوران بارداری بدن دچار برخی تخییرات نامحسوس و بسیاری از دگرگونی های چشمگیر می شود. برای بسیاری از بانوان، یکی از اولین نشانه های بارداری دگرگونی پستان است. چه برای شیردهی پستانی برنامه داشته باشید یا خیر، برای پرورش زندگی در حال رشد درونتان، شرایط پستان ها دگرگون می شود.

لطافت و حساس شدن
این نشانه ای اولیه است. معمولا در اطراف و نوک پستان لطافت (نرم و نازکی) احساسی می شود. سوزشی و سوزن سوزن شدن اطراف و نوک پستان در اثر افزایش جریان خون در این ناحیه معمولی است. شاید پستان به تغییر دما نیز حساسیتر شود. گاه حتی پستان بند نیز نوک پستان را ناراحت می کند و شاید بخواهید در پی پستان بندی نرم و لطیف و بدون فنر باشید. طبیعت در آماده سازی پستان برای امر مهم تغذیه و پرورش بچه زمان را تلف نمی کند. سلول های تولید شیر به سرعت زیاد تولید می شوند و در نتیجه ی "گفت و گوی" هورمونی بین پستان و هورمونی به نام لاکتوژن تغییراتی رخ میدهد. بر اساس پژوهش ها، این گفت و گوی هورمونی پستان را از این موضوع آگاه می کند که آیا باید نوزاد پسر را تغذیه کند یا دختر به نظر می رسد که پیش از شما، پستانتان جنس فرزند تان را میداند!

رشد و اندازه ی پستان
هورمون بارداری استروژن و پروژسترون باعث ذخیرهی چربی در پستان و نیز تشکیل و بالغ کردن مجاری و بافتهای غدد شیر می شود. تغییر در اندازهای پستان (همراه با حساسی شدن) نشانه ای از بروز بارداری است. گاهی پستان رشد سریعی داشته و این روند سبب میشود که پوست پستان خارشی داشته باشد و کشیده شود. بی تردید پستان ها و بدنتان را با مرطوب کننده حفظ کنید و مطمئن شوید که پستان بند تان مناسب است. بسیاری از بانوان متوجه می شوند که در اوایل بارداری، پستان های آنان به اندازه ی حداقل یک سایز بزرگ تر می شود. نه فقط اندازه ی پستان شما بزرگ تر می شود، بلکه قفسانهای سینه نیز گشاد می شود تا برای شناشی ها که زیر فشار رحم در حال رشد قرار دارند جا باز کند، بنابراین تهیه پستان بند مناسب را در نظر داشته باشید. رگهای پستان نمایان و مثل نقشه ی راه می شود. رگ های خون درست زیر پوست نمایان می شوند، خصوصا در بانوان سفید پوست. برای پذیرایی از افزایش تولید خون به رگهای خونی بیشتری نیاز دارید، زیرا پستان برای شیردهی آماده می شود. اگرچه این رخداد برای بانوان با پوست تیره نیز اتفاق می افتد، ولی این رگ ها روی پوست آنها زیاد مشهود نیست.

دگرگونی در نوک پستان و ناحیه تیره اطرافش
با حساس تر شدن نوک پستان، اولین تغییرات شامل تیره تر شدن رنگ اطراف نوک پستان می شود. برآمدگیهای ریز را که به شکل جوش های ریز نمایان می شوند، فشار ندهید! آنها را برآمدگیهای مونتگمری می نامند. اینها غدد تولید چربی است که نوک پستان و اطرافش را نرم و حمایت شده نگاه می دارد -زیرا روغن مانع باکتری ها می شود - و این ماده به پستان مادر بوی بی همتایی می بخشد که نوزاد هر وقت روی پستان یا نزدیک مادر باشد، آن را تشخیص می دهد. احتمال دارد تعداد آنها از چهار تا بیست و هشت غده باشد. اکثر تغییرات گفته شده در اوایل بارداری رخ می دهد. با شروع سه ماهه ی دوم بارداری، احتمالا احساسی لطافت و ناراحتی آنها بهبود می یابد. شاید از هفته ی شانزدهم بارداری پستان شروع به تولید "شیر" کند. این ماده را کلسترم یا آغوز می خوانند که از طلا ارزشمند تر است.

ترشح پستان
نزدیک به نیمه ی بارداری و بی تردید در انتهای سه ماهه ی آخر، احتمالا متوجه اندک ترشحی از نوک پستان می شوید. شاید از هفته ی شانزدهم بارداری پستان شروع به تولید "شیر" کند. جای نگرانی وجود ندارد! این پیش شیر را کلستروم یا اغوز می خوانند که از طلا ارزشمند تر است. این ماده ابرغذایی به شدت از فرزنداتان در برابر باکتری ها حمایت می کند، روده هایش را از مدفوع اولیه پاک خواهد کرد و در اولین روزهای پس از تولد، به ساختن سیستم ایمنی نوزاد کمک می کند. اگر متوجه چند قطره خون شدید، احتمالاً در اثر افزایش تعداد رگهای خونی و رشد سریع بافت پستان است. در صورت نگرانی، با پزشک مشورت کنید. به علاوه، اگر در دوران بارداری ترشح شیر را تجربه نکردید، هنوز برای تغذیهای فرزند تان شیر تولید خواهید کرد.

پستان ناصاف (موج دار)
گرچه باردارید، هنوز معاینه ی پستان به طور منظم ضروری است. شاید چون فکر می کنید که پستان ها در حال تغییرند، نیازی به معاینه آنها وجود ندارد. اگر متوجه برآمدگی روی پستان شدید، امکان دارد در اثر کیست، بافت فیبروز و گالاکتوسل باشد که کیست های پر از شیر است. گرچه اینها خطرات جانی ندارند، ولی همیشه باید درباره ی آنها با پزشک مشورت کنید.

 بسیاری از بانوان نگران نوک پستان فرورفته و تاثیر آن بر شیردهی پستانی هستند. توصیه میشود که با مشاور شیردهی مشورت کنید تا دربارهی توانایی خود برای شیردهی پستانی اطمینان دوباره یابید. اکثر نوک پستان های فرورفته در دوران بارداری درست می شوند و تا زمان تولد بچه خودش بیرون میزند. اگر نوک پستان فرورفته ماند، مشاور شیردهی می تواند در پستان به دهان گرفتن و وضعیت بچه هنگام شیردهی به شما کمک کند.

متخصصان چه می گویند
در سه ماهه ی دوم بارداری هستم و متوجه ناصافی روی پستانم شدم، آیا باید نگران باشم؟
لیندا پریتز، مشاور شیردهی: در دوران بازداری بسیار معمول است که تغییرات فیزیکی را در بافت پسمتان احساس کنید. ترکیب هورمونی لازم پرای حفظ بارداری و آماده سازی پستان برای شیردهی و تولید آغوز مسئول رشد بافت جدید پستان، افزایش اندازه و گسترش کامل عملکرد پستان است. در نتیجه، یافتن ناصافی اندک در پستان عادی است و این حالت معمولا در اثر افزایش اندازه ی لوب، لوبول و آلوئول است که در آن شیر نوزاد تولیل و ذخیرہ میشود، اما اگر ناحیه ای برجستگی یا بزرگی خاصی دارد، متفاوت یا حساس احساس می شود، باید نزد پزشک بروید .
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: