مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: ۲۲۹۰۰
برخی از خانم ها در دوران بارداری از درد لگن شکایت می کنند. این مشکل درد حلقه لگن (پی پی جی پی) یا اختلال در عملکرد اتصال استخوان شرمگاهی (اس پی دی) نیز گفته می شود، که به دلیل بارداری بوجود می آید.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:برخی از خانم ها در دوران بارداری از درد لگن شکایت می کنند. این مشکل درد حلقه لگن (پی پی جی پی) یا  اختلال در عملکرد اتصال استخوان شرمگاهی (اس پی دی) نیز گفته می شود، که به دلیل بارداری بوجود می آید.

علائم پی پی جی پی
(پی پی جی پی) مجموعه ای از علائم ناخوشایند و آزار دهنده ای است که به دلیل شلی یا سفتی مفاصل لگن پشت یا جلو بوجود می آید. (پی پی جی پی ) به جنین آسیبی نمی رساند، ولی شما درد بسیار شدیدی اطراف لگن احساس می کنید و همین مسئله باعث می شود به سختی به اطراف بچرخید و حرکت کنید. هر خانمی علائم خاص خود را دارد و برای برخی خانم ها بسیار دردناک تر از سایر خانم ها است.

علائم این مشکل ؛
- احساس درد در بالای استخوان شرمگاه در جلو و قسمت مرکز آن

- احساس درد در یک یا دو سمت پایین کمر

- احساس درد در قسمت بین واژن و مقعد (پرینه)

گاهی اوقات درد در ران ها نیز احساس می شود، گاهی اوقات خانم ها در قسمت لگن صدای کلیک می شنوند یا در آن قسمت احساس ساییدگی می کنند. احتمالا در شرایط زیر درد را بیشتر احساس کنید؛
- راه رفتن

- بالا رفتن از پله ها

- روی یک پا ایستادن ( به عنوان مثال زمانی که می خواهید لباس بپوشید یا از پله بالا بروید.)

- غلتیدن در رختخواب

گاهی اوقات این مشکل باعث می شود پاهای خود را به سختی از هم باز کنید. به عنوان مثال وقتی می خواهید از ماشین پیاده شوید.

درمان ها و راه حل های خاصی وجود دارد که کمک می کند احساس درد و ناراحتی را بهتر تحمل کرده و آن را کنترل کنید. اگر شما درست و دقیق به راهنمایی ها عمل کنید و درمان را زود آغاز کنید، معمولا( پی پی جی پی ) کنترل شده و علائم آن به حداقل می رسد. ممکن است علائم به طور کامل از بین برود. بیشتر خانم هایی که مشکل ( پی پی جی پی) دارند می توانند زایمان طبیعی واژینالی داشته باشند.

چه کسانی درد لگن در دوران بارداری را تجربه میکنند؟
تخمین زده می شود حدودا از هر پنج خانم باردار، بیش از یک نفر (پی پی جی پی) یا (اس پی دی) را تجربه می کند. هنوز علت دقیق درد لگن برخی از خانم ها مشخص نیست. ولی پزشکان معتقدند این درد با برخی مشکلات ارتباط مستقیم دارد، به عنوان مثال : آسیب دیدگی قبلی لگن خاصره، حرکت ناهماهنگ مفاصل لگن یا وزن و حالت قرار گرفتن نوزاد.

عواملی که احتمالا درد ( پی پی جی پی) را تشدید می کنند:
- سابقه احساس درد در حلقه لگن یا در قسمت پایین کمر

- آسیب دیدگی قبلی لگن خاصره، مثل افتادن از ارتفاع یا سابقه تصادف

- تجربه (پی پی جی پی) در بارداری قبلی

- انجام کار سخت

چه زمانی باید به مادر بارداری که درد لگن دارد کمک کنیم:
هرچه زودتر پزشک این مشکل را تشخیص دهد، درد به حداقل رسیده و از عوارض بلند مدت آن جلوگیری می کند. درمان توسط فیزیوتراپیست با فشار و حرکت ارام روی مفصل اسیب دیده انجام می گیرد و کمک می کند آن عضو دوباره به شکل طبیعی حرکت کند. اگر در اطراف لگن خود احساس درد می کنید مشکل را با ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان مطرح کنید. از یکی از اعضا تیم پزشکی مراقبت های باداری خود بخواهید شما را به فیزیوتراپیستی که تجربه کافی در زمینه مشکلات مفصل لگن و درمان دستی ( ماساژ) آن دارد، معرفی کند. این مشکلات پس از تولد نوزاد، به طور کامل از بین می رود ولی درمان توسط متخصص با تجربه به طور چشمگیری به بهبود علائم در دوران بارداری کمک می کند. برای دریافت اطلاعات و حمایت بیشتر می توانید با کسی که این تجربه را پشت سر گذاشته صحبت کنید.

درمان های درد لگن در دوران بارداری
- هدف از فیزیوتراپی: تسکین، کاهش درد، افزایش عملکرد ماهیچه، بهبود و ثبات موقعیت مفصل می باشد. این راهکارها شامل موارد زیر می باشد؛

- درمان دستی (ماساژ) برای اطمینان از حرکت طبیعی مفاصل لگن، باسن و ستون فقرات انجام می گیرد.

* باید تمرینات ورزشی را برای تقویت ماهیچه های کف لگن، شکم، کمر و باسن انجام دهید.
* تمرینات ورزشی را در آب انجام دهید.

* به توصیه و پیشنهادهایی که برای حالت های مناسب زایمان، تولد نوزاد، مراقبت از نوزاد و حالت های مناسب برای امیزش جنسی توجه کنید.

* برای کاهش درد از دستگاه فیزیوتراپی خانگی تنس TENS بهره بگیرید. واژه TENS در واقع بیانگر طیف وسیعی از تکنیک های تحریک عصبی از طریق پوست می باشد، اما کاربرد آن در فیزیوتراپی برای تسکین درد های مزمنی است که به درمان دارویی پاسخ نداده اند.

* در صورت نیاز از تجهیزاتی مثل عصا، کمربندهای نگهدارنده و محافظ لگن استفاده کنید.

تسلط بر درد لگن
ممکن است دکتر فیزیوتراپیست، استفاده از کمربند محافظ برای کاهش درد لگن و عصا برای چرخیدن و حرکت به اطراف را توصیه کند.

این کار به شما کمک می کند برای انجام فعالیت های روزانه خود برنامه ریزی داشته باشید و از انجام فعالیت هایی که درد شما را افزایش می دهد خودداری کنید. به عنوان مثال فقط در مواقع ضروری از پله بالا و پایین می روید.

انجمن فیزیوتراپیست های متخصص در ارتباط با سلامت زنان (آ سی پی دبلیو اچ) موارد زیر را توصیه های می کند؛
- به دلیل محدودیتی که درد برای شما ایجاد می کند تا حدی که می توانید فعالیت داشته باشید و از انجام فعالیت هایی که شدت درد را بیشتر می کند خودداری کنید.

- تاجایی که ممکن است استراحت کنید.

- برای انجام کارهای منزل از همسر، خانواده و دوستان خود کمک بگیرید.

- کفش های بدون پاشنه و طبی بپوشید.

- لباس خود را در حالت نشسته بپوشید، به عنوان مثال هنگام پوشیدن شلوار روی یک پا نایستید.

- هنگام سوار یا پیاده شدن از ماشین زانو ها را به هم بچسبانید و آنها را با هم حرکت دهید - قرار دادن یک کیسه نایلونی روی صندلی و زیر نشیمنگاه برای چرخیدن به شما کمک می کند.

- در راحت ترین حالت بخوابید - به عنوان مثال می توانید بالشی بین دو پای خود قرار دهید.

- حالت های مختلف غلتیدن در رختخواب را امتحان کنید، به عنوان مثال زانوهای خود را در کنار یکدیگر قرار داده و باسن خود را جمع کنید. - برای بالا رفتن از پله ها هر بار یک پا را بالا  ببرید.

- اگر از عصا استفاده می کنید کوله پشتی کوچکی برای حمل وسائل خود به همراه داشته باشید.

- رابطه جنسی با همسر خود را در حالت های مختلف امتحان کنید.

درصورت ابتلا به  (اس پی دبلیو اچ) از انجام کارهای زیر پرهیز کنید:
- ایستادن روی یک پا
- خم شدن و چرخیدن روی باسن برای بلند کردن یا جابجا کردن کودک

- پاروى پا انداختن

- روی زمین یا چهار زانو نشستن

- نشستن یا ایستادن طولانی مدت

- بلند کردن اجسام سنگین از قبیل بسته های خرید، لباس های خیس یا کودک نوپا

- جاروبرقی زدن

- هل دادن اجسام سنگین از قبیل سبدهای خرید

- حمل اجسام با یک دست (سعی کنید از کوله پشتی کوچک استفاده کنید.)

در صورت وجود مشکل (پی پی جی پی)، می توانید با کسی که این مشکل را تجربه کرده مشورت کنید و اطلاعات بیشتر و برنامه ریزی بهتر برای انجام فعالیتهای روزانه داشته باشید.

زایمان و تولد نوزاد همراه با درد لگن
بسیاری از خانم هایی که در دوران بارداری درد لگن را تجربه می کنند، می توانند زایمان طبیعی واژینالی داشته باشند. البته باید برای زایمان از قبل برنامه ریزی کرده و درباره برنامه زایمان خود با ماما یا پزشک خود صحبت کنید. در فرم زایمان خود حتما مشکل (پی پی جی پی) را درج کنید، زیرا افرادی که هنگام زایمان و تولد نوزاد به شما کمک می کنند باید از شرایط شما آگاه باشند. درباره حالت های مختلف زایمان فکر کنید و راحت ترین حالت را برای خود انتخاب کنید و این را در فرم زایمان بنویسید. شما می توانید درباره زایمان در آب فکر کنید و در این باره با ماما خود صحبت کنید.

محدوده حرکتی بدون درد
اگر هنگام باز کردن پاهای خود احساس درد می کنید، می توانید محدوده ای که در آن درد احساس نمی کنید را تشخیص دهید. برای این کار به پشت دراز بکشید یا روی لبه صندلی بنشینید و تا جایی که درد احساس نمی کنید پاهای خود را باز کنید ماما می تواند فاصله بین زانوهای شما را با متر اندازه گیری کند. این فاصله محدوده درد شما است.

برای محافظت از مفاصل خود، حین زایمان و تولد نوزاد پاهای خود را بیشتر از این محدوده باز نکنید. این مسئله به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که شما برای تسکین درد زایمان از اپیدورال استفاده می کنید زیرا این مسکن درد را طور کامل از بین می برد و شما بدون اینکه متوجه شوید پای خود را بیش از حد باز می کنید. اگر از اپیدورال استفاده می کنید باید مطمئن باشید که پزشک یا ماما از اندازه محدوده حرکتی که در آن شما پای خود را باز می کنید و احساس درد نمی کنید آگاه است. وقتی وارد مرحله دوم زایمان می شوید، ممکن است احساس کنید خوابیدن روی یک سمت تاثیر بیشتری دارد و بهتر است، این حالت از باز شدن بیش از حد پاها جلوگیری می کند. اگر دوست دارید می توانید به همین حالت نوزاد خود را به دنیا آورید.

گاهی اوقات برای اینکه نوزاد به سلامت و بدون مشکل به دنیا بیاید، باید پاهای خود را بیشتر از محدوده درد خود باز کنید، به ویژه اگر از وسایل کمکی برای تولد نوزاد خود استفاده می کنید. (وکیوم یا فورسپس) حتی در این حالت هم می توانید پاهای خود را محدود تر باز کنید. مطمئن شوید پزشک یا ماما از مشکل ( پی پی جی پی) شما مطلع هستند. اگر این اتفاق افتاد باید پس از زایمان از فیزیوتراپیست کمک بگیرید. تا زمانی که شما نیاز به کمک دارید باید به شما کمک کند و شما باید به توصیه های او عمل کرده و بیشتر مراقب خود باشید.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: