مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۳۰۷
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: ۳۹۰۳
کم کم به روزهای پایانی بارداری نزدیک تر می شوید. کیفتان آماده است و اکنون بیش از پیش عجله دارید که هر چه سریع تر نوزادتان را در آغوش بکشید.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
اولین نشانه های زایمان
مجله خبری لحظه نما:کم کم به روزهای پایانی بارداری نزدیک تر می شوید. کیفتان آماده است و اکنون بیش از پیش عجله دارید که هر چه سریع تر نوزادتان را در آغوش بکشید. اما نشانه های فرارسیدن زمان زایمان چیست؟ مشاهده ترشحات مخاطی، پارگی کیسه رحم، انقباضات رحمی ویا... با پاسخ به سوالات این تست نشانه های زایمان را بهتر خواهید شناخت

۱) وجود ترشحات موکوسی نشانه مراجعه اورژانسی به بیمارستان است
درست
نادرست

2) وجود درد در ناحیه پرینه و واژن در آخرین روزهای بارداری شایع است.
درست
نادرست

۳) با نزدیک شدن به زمان زایمان عمل هضم برای مادر دشوارتر می شود.
درست
نادرست

4) خونریزی واژینال نشان دهنده آمادگی و تغییرات دهانه رحم برای زایمان است.
درست
نادرست

5) با نزدیک شدن به زمان زایمان مادر دچار یبوست شدیدی می شود.
درست
نادرست

۶) در صورت وجود بیش از ۱۰ انقباض در روز باید به بیمارستان مراجعه کرد.
درست
نادرست

7) انقباضات شدید و منظم همیشه به معنای شروع زایمان نیست.
درست
نادرست

8) درصورت پارگی یا سوراخ شدن کیسه آب باید فورا به بیمارستان مراجعه کرد.
درست
نادرست

پاسخ صحیح سوالات
1. وجود ترشحات موکوسی نشانه مراجعه اورژانسی به بیمارستان است.
نادرست

در واقع وظیفه ترشحات موکوسی بستن دهانه رحم برای پیشگیری از سرایت میکروب ها به جنین است. با نزدیک شدن به زمان زایمان بازشدگی تدریجی دهانه رحم آغاز می شود. این امر موجب جدا شدن و دفع ترشحات غلیظ و چسبناک قهوه ای یا صورتی رنگ از دهانه رحم می شود. ولی با این وجود ممکن است این اتفاق چندین ساعت و یا حتی چندین روز پیش از زایمان رخ بدهد. به همین علت نمی توان دفاع این ترشحات را نشانه قطعی شروع زایمان دانست.

2. وجود درد در ناحیه پرینه و واژن در آخرین روزهای بارداری شایع است.
درست

معمولا در طول آخرین هفته های بارداری شکم بیش از پیش به سمت جلو و پایین متمایل می شود. این امر نشانه آن است که سر جنین به داخل لگن نزول کرده است. فشار سر جنین به کف لگن و به دنبال آن بازشدگی پرینه اغلب با احساس کشیدگی و سوزش واژن و پرینه همراه است. این عارضه دار میان مادرانی که پیش از این زایمان داشته اند و همچنین در خانم های بارداری که چرخش سر جنین به لگن در اخرین روزهای بارداری صورت گرفته است کمتر به چشم می خورد.

۳) با نزدیک شدن به زمان زایمان عمل هضم برای مادر دشوارتر می شود.
نادرست

بزرگی و افزایش حجم رحم موجب وارد آمدن فشار به دیافراگم می شود که در نهایت در اواخر بارداری با نزول سر جنین به داخل لگن این فشار کمتر شده و به دنبال ان از عوارضی نظیر سوزشی معده و سایر مشکلات گوارشی به تدریج کاسته می شود. بر عکس در این زمان مثانه بیش از پیش تحت فشار قرار گرفته و در نتیجه نیاز مکرری به دفع ادرار خواهید داشت.

4) خونریزی واژینال نشان دهنده آمادگی و تغییرات دهانه رحم برای زایمان است.
درست

بازشدگی دهانه رحم در آخرین روزهای بارداری پارگی مویرگهای خونی را به دنبال دارد. این امر موجب دفع رگه های خون صورتی رنگ از دهانه رحم می شود. گاهی نیز این خونریزی ها به دنبال برقراری رابطه جنسی و یا معاینه واژینال اتفاق می افتند که معمولا بی ضرر بوده و جای نگرانی نیست. بر عکس چنانچه خونریزی ها به رنگ قرمز روشن باشند باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد.

۵) با نزدیک شدن به زمان زایمان مادر دچار یبوست شدیدی می شود.
نادرست

این قضیه کاملاً بر عکس است. واقعیت آن است که ساعاتی پیش از آغاز فرآیند زایمان بدن مادر شروع به ترشح پروستاگلاندین ها می کند. این شبه هورمون ها موجب دفع مدفوعی نرم تر و حتی ابتلا مادر به اسهال می شوند.

6) در صورت وجود بیش از ۱۰ انقباض در روز باید به بیمارستان مراجعه کرد.
نادرست

انقباضات زیاد و کم و بیش شدید رحمی در آخرین روزهای بارداری و اغلب در فواصل نامنظم رخ می دهند. این دردهای پراکنده به انقباضات کاذب موسوم بوده و معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ بار در روز تکرار می شوند. در طول این انقباضات رحمی که همانند امواجی از بالای رحم به سمت پایین حرکت می کنند شکم سفت و سخت می شود. بنابراین برای شمردن آنها کافی است دست خود را روی شکم قرار دهید تا بتوانید آنها را لمس کنید. ولی تا زمانی که این انقباضات شدت نیافته و ریتم منظمی پیدا نکرده اند نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست.

7) انقباضات شدید و منظم همیشه به معنای شروع زایمان نیست.
درست

وجود دردهای شدید، پیشرونده و مشابه با انقباضات دوران قائدگی که در مدت زمانی بیش از یک ساعت و در فواصل 5 تا 10 دقیقه یکبار در ناحیه شکم و پهلوها منتشر می  شود عموما حاکی از شروع فرایند زایمان است. ولی با این حال فقط معاینه واژینال و مانیتورینگ است که می تواند این مساله را به طور قطعی تایید کند. گاهی نیز متاسفانه این انقاضات شدید و منظم با باز شدن پیشرونده سرویکس همراه نبوده و دهانه رحم همچنان در طول انقباضات بسته می ماند.

8. در صورت پارگی یا سوراخ شدن کیسه آب باید فورا به بیمارستان مراجعه کرد.
درست

پارگی کیسه آب و جاری شدن مایع درون رحمی آمنیوتیک یکی از علائم اصلی شروع زایمان است. پارگی کیسه اب در برخی موارد بدون شروع دارد و انقباض رخ می دهد. بنابراین ممکن است کیسه آب چندین روز پیش از زایمان و بدون داشتن انقباضات رحمی پاره و یا سوراخ شود. در صورت رخ دادن این عارضه باید هر چه سریع تر به بیمارستان مراجعه کرد زیرا جنین بدون کیسه آب که وظیفه محافظت او در برابر میکروب ها را بر عهده دارد در معرض خطر ابتلا به انواع عفونت ها قرار خواهد گرفت.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: