مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۳۷۸
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: ۱۳۴۰
محمدعلی کلی، بوکسور سنگین وزن آمریکایی که چه در داخل رینگ و چه بیرون از رینگ چهره ای فراموش نشدنی به حساب می آید، با مرگ خود جهان را غافلگیر کرد
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما: محمدعلی کلی، بوکسور سنگین وزن آمریکایی که چه در داخل رینگ و چه بیرون از رینگ چهره ای فراموش نشدنی به حساب می آید، با مرگ خود جهان را غافلگیر کرد. مرگ اوالبته بازتاب زیادی هم در ایران داشت. علاوه برقهرمان بودن کلی، او با روی اوردن به دین اسلام و تغییر نامش از کاسیوس به محمدعلی و دو بار حضور در ایران و همچین داشتن روحیه ضدجنگ تأثیر زیادی روی مردم ایران گذاشته بود. وحید مرادی، دبیر فعلی فدراسیون شنا که سال ۷۲ مدیر وقت روابط بین المللی سازمان تربیت بدنی بود، ظاهرا یکی از بانیان حضور کلی در ایران بود. او در این باره به می گوید: «کلی وقتی به ایران امد، حسن غفورفرد رئیس سازمان تربیت بدنی بود. روزی مدیر برنامه هایش با من تماس گرفت و از علاقه مندی حضور کلی در ایران گفت. نیت کلی این بود که به ایران بیاید و ملاقاتی با مقامات ایرانی داشته باشد. مدیر برنامه هایش گفت که وهابیون پول خرج می کنند و تلاش میکنند تا کلی را به سمت خودشان بکشانند. یعنی آنها بیم آن داشتند که این اتفاق بیفتد و قصد داشتند به ایران سفر کنند تا با اسلام شیعه آشنا شوند.» مرادی ادامه می دهد: «کلی وقتی هم به ایران آمد، ملاقاتهای زیادی داشت. ایشان به ملاقات هاشمی رفسنجانی رفت که آن موقع رئیس جمهور بود. به زیارت مرقد امام رضا (ع) رفت و بعد از آن نیز به رشت رفت. شب عاشورا در رشت بودیم و در مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) شرکت کردیم.»

مرادی در ادامه خاطره ای از حضور کلی در رشت تعریف می کند و میگوید: «در رشت، کلی به مرکز کودکان عقب مانده رفت. در آنجا شرایط برخی از کودکان بنا به شرایط بیماری شان نامناسب بود. مثلا آب بینی و دهان آن ها سرازیر بود اما هیچ وقت یادم نمیرود که کلی با تک تک کودکان دست داد و روبوسی کرد. همه کودکان را در آغوش گرفت و با گریه برخی از آنها او هم اشک می ریخت. در واقع، کلی روحیه خاصی داشت و این روحیه را همه ایرانیها دوست داشتند.»

محمدعلی کلی سال ۷۲ دو باره به ایران سفر کرد. حضور نخست او رسانه ای شد اما حضور دوباره اش در سکوت بود. ظاهرا کلی برای بار دوم بنا به میانجیگری بین روابط بین ایران و عراق وارد تهران شد. مرادی در این رابطه توضیح بیشتری می دهد: «دومین دفعه ای که کلی به ایران امد، کمتر کسی متوجه این موضوع شد. چون او برای تبادل اسرای جنگ ایران و عراق به اینجا آمد. حتی با معاون صدام هم مذاکره کرد و در کل ترجیح داده شد که سفر دوم کلی رسانه ای نشود.» او در پاسخ به این پرسش که آیا تلاش محمدعلی کلی برای تبادل اسرا نتیجه داده است، عنوان می کند: «همین طور بوده و اگر به اتفاقات سال ۷۲ نگاهی بیندازید متوجه می شوید.» وحید مرادی تأکید می کند که کلی هیچگاه صحبتی برای اقامت در ایران نکرده است و میگوید: «این موضوع هیچوقت مطرح نشد. ایشان دو بار به ایران آمد و چند روزی اینجا بود، بعد هم به برگشت. البته حضور کلی در ایران اتفاق مهمی بود. چون او هم مانند خیلی از خارجی ها که تصویر دیگری از جامعه ایرانی در ذهن می سازند، فکر نمی کرد ایران مردمانی مهمان نواز و دوست داشتنی داشته باشد، برای همین وقتی به اینجا آمد نظرش مانند خیلی های دیگر برگشت»

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: