مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: ۱۷۵۱
راز ماندگاری اثر ربنای استاد شجریان - خوانندگانی مثل محمد اصفهانی، محمد حشمتی و... ربنا را خوانده اند اما انگار مردم صدای ربنای محمدرضایشان را بیشتر دوست دارند.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
راز ماندگاری یک اثر
صدایی که خواند: ربنا
مجله خبری لحظه نما:چند سالی می شود که صدای ربنای
محمدرضا شجریان را از تلویزیون نمی شنویم، خوانندگان دیگری مثل محمد اصفهانی، محمد حشمتی و... ربنا را خوانده اند اما انگار مردم صدای ربنای محمدرضایشان را بیشتر دوست دارند. صدایی که شش - هفت سالی می شود که از تلویزیون پخش نمی شود و در عوض شبکه های ماهواره ای از این فرصت بهره برده اند و آن را پخش می کنند یا از اسپیکر گوشیهای موبایل اعضای خانواده، سر سفره افطار به گوش میرسد. این درست که شجریان صدای منحصر به فردی دارد و تک تک آثارش در موسیقی ایران ماندگار می ماند، اما قصه رمزآلود ربنا قصه دیگری است. قصه ای که راز ماندگاری اش انگار بعد از گذشت سی و چند سال هنوز مشخص نیست. به سراغ خیلی از اساتید موسیقی سنتی رفتیم تا دلیل ماندگاری ربنای شجریان را جویا شویم اما خیلی ها بنا به دلایل شخصی و... حاضر نشدند تا نظری در این مورد بدهند.

خشایار اعتمادی (خواننده)

ربنای استاد شجریان جزئی از ماه رمضان است
فکر میکنم اثری که با توجه به باورها و اعتقادات آیینی و ملی یک جامعه تولید میشود، ناخودآگاه تاثیر گذار خواهد بود. در مورد ربنای بزرگواری چون محمدرضا شجریان هم همین اتفاق افتاد. ایشان که سرآمد تمام خوانندگان سنتی ما است در این اثر از تمام قابلیتهای تکنیکی و احساسی صدایشان استفاده کرده اند. همین چند وقت پیش، قبل از ماه رمضان بود که داشتم کار سه نفر از کسانی که با این تکنیک می خوانند را گوش می کردم. یکی شان عبدالباسط (قاری معروف مصری) بود، یکی دیگر یک اثر ترکی بود و دیگری ربنای استاد شجریان بود. وقتی اثر ایشان را گوش می کردم به حدی متحیر از تکنیک بالای ایشان شدم که گفتم ایشان به حق، در جایگاه بسیار شایسته تری هستند. وقتی چنین خواننده ای با چنین تکنیک بالایی، اثری را که با اعتقاد یک ملت مأنوس است را خلق می کند واضح است که محبوب و ماندگار می شود. این اثر بدون شک یکی از ماندگارترین آثار صوتی است که ما داشته ایم. ربنای استاد شجریان همواره جزئی از ماه روحانی رمضان است و از آن جدا نمی شود.

امید نعمتی (خواننده گروه پالت)
چرا راه دور بروم...
همین دیشب سر سفره افطار خانوادگی تلویزیون داشت ربنا پخش می کرد. یکی صدای تلویزیون را کم می کند و با تلفن شخصی اش ربنا (به قول خودش ربنای واقعی) را پخش می کند. می گوید: همکارم فرستاده. می گوید: بدون این انگار روزه مان قبول نیست.

همه دیگر این داستان را خوب میدانیم که در تیرماه ۱۳۵۸ شجریان به استودیویی در رادیو تلویزیون می رود و ربنا را می خواند تا هنرجویان یاد بگیرند و چیزی شبیه آن بخوانند. این از ان لحظه هاست. از آن لحظه هایی که همه چیز درست در کنار هم قرار می گیرند تا یک شاهکار خلق شود. از آن لحظه ها که در تاریخ کم نیست اما زیاد هم نیست. مثل زمانی که مؤذن زاده اذانش را گفت. مثل لحظه ای که خالقی "ای ایران" را نوشت و بنان خواند.

مثل لحظه خلق شدن "مرغ سحر"  که هنوز بعد از همه حوادثی که بر ما گذشت، انقدر دست میزنیم تا آخر کنسرت با هم بخوانیم: ای خدا، ای فلک، ای طبیعت... شام تاریک ما را سحر کن.
ربنا هم شد جزو تاریخ و حافظه ما به ربنا دل دادیم و با آن اشک ریختیم و بخشی از سلوک عرفانی ما شد در لحظاتی که پدربزرگ ها می گویند خدا چند قدم نزدیک تر است.

ربنا برای نسل ما بنای یادبود عجیبیست که چیزهایی به یادمان می آورد.

چرا راه دور بروم... دیشب که داشت از گوشی فامیل نزدیک پخش می شد، با خودش زمستان آورد... از آن زمستانهای سرد بچگی.

پدربزرگ را، خدا بیامرزد، آورد و نشاند سر سفره. مادربزرگ (آن را هم خدا بیامرزد) برایمان چایی ریخت... و ما که دیگر نصفمان این سر دنیا و نیمی دیگر آن ور، دانه دانه از دانشگاه های جهان فارغ التحصیل می شوند را دور هم جمع کرد تا ما کوچولوهای عزیز با هم به ادامه برنامه توجه کنیم.
اخبار گفت قردا مدارس تهران، به علت بارش برف سنگین تعطیل است...

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: