مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۳۹۴
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: ۱۴۰۴
نگاهی به نقل و انتقالات لیگ برتر 95-96
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:تب و تاب نقل و انتقالات لیگ برتر هر روز با پیوستن ستاره ها يه باشگاههای مختلف بالاتر میرود.

سرخابی های پایتخت قبل از شروع اولین جلسه های تمرینی مجموعا ۸ بازیکن خریده اند و روند تغییر ترکیب در باشگاههای دیگر نیز با جدیت دنبال می شود. گسترش فولاد، غافلگیرکننده ترین تیم نقل و انتقالات بوده و با خرید چند بازیکن شناخته شده جاه طلبی اشی برای لیگ شانزدهم را به نمایش گذاشته است.

 تراکتور و سپاهان یا آرامش زیادی مشغول تمدید قرارداد با مهره های کلیدی و پایان همکاری با بخشی از بازیکنان ال گذشته هستند و ذوب آهن همچنان بی سروصداترین تیم مدعی در پنجره نقل و انتقالات تابستان است. درست مثل همیشه، میلیاردرها به خط شده اند تا در این مقطع زمانی مهم، مبالغ هنگفتی را برای باشگاهها جابه جا کنند و محبوبیت زیادی را در بین هواداران فوتبال به دست بیاورند. تجربه دوره های قبلی لیگ برتر و به ویژه لیگ برتر پانزدهم، نشان می دهد خرید ستاره های گران قیمت هرگز عاملی تعیین کننده بازشدن پنجره نقل و انتقالات، همه تجربه فصل گذشته سپاهان و نفت و روند شگفت انگیز استقلال خوزستان را فراموش می کنند و دیوانه وار به دنبال اسم ها و لقب ها می دوند تا در بازی بازار از رقبا عقب نمانند.

در این دوره زمانی یک ماهه، مهمترین مسأله فوتبال ایران مقصد کاوه رضایی و وحید امیری است اما به نظر می رسد بنیادیترین اصول نقل و انتقالات در فوتبال ایران هم مفهومی به نام قرارداد یک ساله در فوتبال اروپا، چیزی فراتر از شوخی نیست. قرارداد همه بازیکنان و مربیان در کشورهای صاحب فوتبال بین سه تا پنج ساله بسته میشود. در فاصله یک سال با اتمام قرارداد نیز باشگاه درباره بازیکناش تصمیم می گیرد و آینده او را مشخص می کند. اگر قرار به فروش بازیکن باشد، این اتفاق حتما قبل از به پایان رسیدن زمان قرارداد اتفاق میافتد تا تیم به خاطر فروش بازیکناش مبلغی دریافت کنند و اجازه رایگان شدن به این انتقال ندهد. درفوتبال ایران اما همه قراردادها نهایتا یک ساله هستند و این به آن معنی است که هر بازیکن در تابستان بعد از امضای قرارداد میلیاردی، آزاد است و به سادگی میتواند تیم را ترک کند تا باشگاه هیچ درآمدی از فروش او به دست نیاورد. شکاف عمیق تر بین نحوه خرید بازیکن در ایران و اروپا، به نحوه درامدزایی از ستارهها مربوط میشود. اگر باشگاههای بزرگ به سادگی با برگزاری مراسم معارفه، فروش پیراهن رسمی و در اختیار گرفتن حق پخش تصاویر خریدهای جدید، علاوه بر جیران هزینه خرید به سود کلانی هم دست پیدا می کنند. در ایران همه راههای ممکن برای درآمدزایی از تازه واردها مسدود است و صاحبان دستمزدهای سنگین، به لحاظ مالی بیشتر از صفر ریال به باشگاه سود نمی رسانند. حتی اگر شادی کریس رونالدو را در زمین تقلید کنند. حتی اگرادعای مسی بودن داشته باشند.
یکی دیگر از تفاوتهای عجیب فصل نقل و انتقالات در فوتبال ایران و فوتبال روز جهان، به لیست فروش مربوط میشود.

طبیعی به نظر میرسد که هر باشگاه در پایان هر فصل، فهرست بازیکنان مد نظرش برای ترک کردن تیم را رسانه ای کند اما در یک شرایط استاندارد، قرار گرفتن در این لیست باید شامل حال بازیکنانی شود که هنوز با باشگاه قرارداد دارند و باشگاه به هر دلیل نمیخواهد به ادامه این قرارداد پایبند بماند. تیمهای ایرانی اما عادت عجیبی در گنجاندن بازیکنان بدون قرارداد در فهرست مازاد و بازی کردن با اعتبار این بازیکن ها دارند. همین حالا استقلالیها بهترین گلزن تاریخ باشگاه را بعد از یک دهه حضور در لباس آبی در فهرست مازاد قرار دادهاند تامزد همه سالهای بازی او را به بهترین شکل ممکن داده باشند در روند جابه جایی بازیکن ها در فوتبال ایران، نه ستارههای تازه وارد از یک مسیر منطقی و با سازوکارهای مبتنی بر واقع گرایی جذب میشوند و نه جدایی مهره ها، در شرایطی درست و صلح آمیز رقم می خورد. بحران قراردادهای یکساله، جابه جایی رقمهای نجومی، پرداخت دستمزدهای کلان، ناتوانی در پول ساختن از چهره های محبوب و البته لطمه زدن به کاراکتر فوتبالی بازیکن های بدون قرارداد با جای دادن آنها در لیست مازاد، تنها بخشی از مشکلات و نارسایی های پررنگ سیستم برفکی نقل و انتقالات  فوتبال ایران هستند. سیستمی که تفاوت تیمهای اماتور فوتبال با تصویر یک باشگاه حرفه ای ورزشی را بیشتر از همیشه عیان می کنند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: