مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۱۲
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: ۱۷۸۸
بی تردید برنامه ماه عسل در سالهای اخیر، یکی از موثرترین برنامه های صدا و سیما در جذب مخاطب در ماه مبارک رمضان بوده است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
طعم های مختلف در ماه عسل
مجله خبری لحظه نما:بی تردید برنامه ماه عسل در سالهای اخیر، یکی از موثرترین برنامه های صدا و سیما در جذب مخاطب در ماه مبارک رمضان بوده است. برنامه ای که با اجرای خاص احسان علیخانی، سال هاست که هر ماه رمضان مهمان خانواده های ایرانی است و در لحظات معنوی نزدیک اذان مغرب، آنها را با داستان های ریز و درشت و بعضا عجیب وغریبش پای جعبه جادویی رسانه می نشاند. ایده ماه عسل، یعنی پیدا کردن قهرمانان و داستانهای آنها از دل مردم و از بطن جامعه، ایده ای است که گرچه قبل از این هم اجرا شده بود، اما پرفورمنس خاص احسان علیخانی و قدرتی که تیم سوژه یابی و اتاق فکر برنامه ماه عسل دارد، حسابی آن را از نمونه های مشابهش مجزا کرد.

مع الوصف، برنامه ماه عسل علی رغم بازخورد مثبت زیادی که در جامعه داشته است، منتقدانی هم دارد؛ کسانی که از اساس با مفهوم محوری برنامه، یعنی آفرینش قهرمانان از دل مردمی که بعضا متحمل رنجها و سختیهای زیادی شده اند، موافق نیستند و این برنامه را غم انگیزمی دانند. در این گزارش سعی کردیم تا نظرات مثبت و منفی را که در مورد این برنامه ارائه می شود، کنار هم بگذاریم تا به جمع بندی مختصری از مجموع نظرات موافق و مخالف برسیم.

نظرات منفی
شاید جدی ترین نقدی که به برنامه وارد باشد، غم انگیز بودن داستانهای آن باشد. داستانهایی که در ماه عسل روایت می شوند، بعضا قهرمانانی دارد که در موقعیتهای بسیار تلخ و ناراحت کننده قرار می گیرند. قهرمانانی که شرح دوبارہ زندگیشان، مترادف است با یاداوری غم ها، رنجھا و شکست هایی که جامعه آن را به صورت ریز و درشت تجربه کرده است. داستان هایی که بارها چشمانی سرخ و صورتی بغض آلود برای احسان علیخانی رقم زده است؛ موضوعی که دستمایه شوخیها و لطایف زیادی در شبکه های اجتماعی شده است. از طرفی دیگر، با شروع خندوانه و ظهور نسل جدید از برنامه های تلویزیونی که محوریت را بر شادی و خندیدن قرار داده بودند، اشک باربودن قصه های مطرح شده در ماه عسل، خود را بیش از پیش به رخ می کشد. تلخی و ناراحتی ای که بعضی از منتقدان، آن را اغراق شده میدانند و علیخانی و تیمش را متهم به تلاش برای جذب مخاطب به هرقیمتی می کنند. از سمتی دیگر، مشکلی که به خصوص در سال گذشته گریبان ماه عسل را گرفت، حواشی ریز و درشتی بود که در بعضی از قسمت های این برنامه، حسابی خودنمایی کرد؛ مثل قسمتی از برنامه که به معرفی بعضی مشاغل عجیب وغریب می پرداخت و باعث شد تا حواشی بسیار زیادی در سطح جامعه حول این موضوع به وجود بیاید. علیخانی در این سال ها ثابت کرده است که چندان هم از ماجراجویی بدش نمی آید و مطرح کردن موضوعات داغ و التهاب برانگیز روی آنتن از سمت او، چندان غیرقابل پیش بینی نیست. نکته دیگری که بعضی منتقدان مطرح میکنند، استفاده از تایم طلایی ساعت منتهی به افطاراست. ساعاتی که معنویت در جامعه در آن، به اوج خود میرسد و گوش ها، آمادگی زیادی برای شنیدن داستان هایی با دوزاحساسی بالا دارد. این گروه موفقیت احسان علیخانی را مرهون استفاده او از این زمان میدانند. زمانی که انگارسال هاست به نام احسان علیخانی سند خورده و در این سال ها، کمتر به تیم های جوان فرصت داده شده است تا در این عرصه خودی نشان دهند. هرچند اجرای نه چندان قوی «علی ضیا» و «حسن جوهرچی» در معدود سال هایی که علیخانی روی آنتن نبود، نشان داده است که اجرای ماه عسل چندان هم آسان نیست و هرکسی از پس آن برنمی آید.

نظرات مثبت   
بررسی مختصری در فضای مجازی نشان می دهد که طرفداران ماه عسل، نسبت به منتقدان آن با اختلاف قابل توجهی پیشتازهستند، تعداد زیاد بینندگان این برنامه و بازخوردهای وسیعی که این برنامه در سطح جامعه تولید می کند، خود، تایید کننده همین موضوع است. از نظر موافقان، دلایی زیادی برای حمایت از برنامه ماه عسل و احسان علیخانی وجود دارد؛ اول از همه خط متفاوت این برنامه نسبت به سایر برنامه های گفت وگو محور است که آن را از سایرین جدا می کند. اینکه شخصیتهایی که روبه روی دوربین قرار می گیرند، مردمانی از جنس خود بینندگان هستند، کارمند کارگر، معلم . نه اینکه کسی که جلوی دوربین می نشیند، فلان بازیگر یا  فلان فوتبالیست باشد که درآمد میلیاردی دارد و سوار ماشینهای از ما بهتران می شود.

دلیل دیگر موافقان، ارزشی است که ماه عسل برای جامعه قائل می شود. اینکه برنامه ای تمام کنداکتور خود را به بررسی معضلات ، داستان ها و دردهای جامعه اختصاص دهد، موضوع کم اهمیتی نیست. اینکه دردهای جامعه برای تیم ماه عسل آنقدر مهم است که ماهها برای یافتن سوژه های مورد نظر تلاش می کنند، مسئله ای است که خیلی از افرادی را که در همین جامعه دردها و رنجهای مشابه دارند، جلوی صفحه تلویزیون میخکوب می کند. اما یک بحث دیگر، شخص احسان علیخانی است. امروز دیگر شاید سخت بتوان ماه عسل را بدون احسان علیخانی تصور کرد، انگار که علیخانی قسمتی از هویت ماه عسل را تشکیل می دهد. چهره، فیزیک و سبک اجرای علیخانی طرفداران زیادی دارد. این روزها و درعصری که تلویزیون کمتر ستاره ای را در قاب خود پرورش می دهد، معدود افرادی مثل احسان علیخانی با چهره و بیان خاص خود، پرچمدار ستاره های تلويزيون هستند. احسان علیخانی خوب میداند چگونه باید با سوژه اش تعامل کند، چگونه با او همدردی کند، چگونه اشک او را دربیاورد و چگونه با او بخندد. در کنار استعداد ذاتی، تجربه سال ها اجرای مداوم، به شدت او را در این موضوع خبره کرده است.

درکنار همه اینها، نکته دیگری که ماه عسل را متمایز می کند، عوامل جانبی تولید این برنامه است. بسیاری از آهنگهای این سالهای ماه عسل، به قطعاتی پرطرفدار درسطح جامعه تبدیل شده اند. قطعاتی مناسب با حال و هوای این ماه که در تولید و انتخاب آنها وسواس زیادی خرج میشود. علاوه برآن، دکورماه عسل همواره یکی از بهترین دکورهای صداوسیما بوده است، دکورهایی که در بسیاری از موارد، با نمونه های مشابه بین المللی رقابت می کند. طرح های خلاقانه و ایدهه ای نو در طراحی و اجرای دکوراسیون ماه عسل، در بسیاری از اوقات آن را نسبت به سایر برنامه ها متمایز کرده است. و جدا از همه اینها، باید در نظر داشت که ماه عسل یک برنامه با درون مایه مذهبی است. ساختن برنامه های مذهبی که میلیونها مخاطب با اعتقادات گوناگون را جذب کند، کاری نیست که از عهده هرکسی بربیاید. این موضوع قطعا خلاقیت، مطالعه و تحقیق زیادی احتیاج دارد. اینکه برنامه درعین حالی که مفاهیم و تعالیم مختلفی در دل خود دارد، به سمت شعاری شدن پیش نرود، هنری است که شاید از افراد معدودی از جمله احسان علیخانی بربیاید. کسی که در این سالها ثابت کرده است، میتواند مرز بین جذابیت، دردها، رنج ها، شادیها، خنده ها، مفاهیم و تعالیم مذهبی را به هم نزدیک کند و یا استفاده از فرمول خاص خود که کمتر در بین برنامه های تاک شوی خارجی یافت می شود، یک گفت و گو با بن مایه مذهبی و دینی تولید کند، کاری که ازنظرطرفداران او، نیاز به یک خسته نباشید اساسی دارد.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: