مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: ۱۰۸۷
آزمون خودکنترلی سیب دزدی - لطفا قبل از پاسخگویی به سوالات آزمون، این نکات را درنظر بگیرید:
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
سیب دزدی
مجله خبری لحظه نما:لطفا قبل از پاسخگویی به سوالات آزمون، این نکات را درنظر بگیرید:
 
۱. اولین پاسخی را که به ذهنتان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن، مدت زیادی درنگ نکنید. در آرامش سوالات را بخوانید و بدانید که هیچ پاسخ درست باغلطی وجود ندارد.

۲. لذت این آزمون زمانی بیشتر می شود که همراه فرد دیگری با در جمع به آن پاسخ دهید. این کار فرصتی است برای شاد شدن و خندیدن. فایده دیگر این کار این است که می توانید به نقاط مشترک و تفاوت هایتان با دیگران پی ببرید.

۳. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه یک بازی است اما مانند بسیاری از بازی ها می تواند نکات جالبی را به شما بیاموزد. پس با پاسخهای صادقانه، اجازه بدهید واقعیتهای درونتان آشکار شوند.

۴. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم.»

۵. جبهه گیری نکنید، وقتی پاسخ را خواندید، اگر برخلاف میلتان بود، جبهه گیری نکنید تا از آزمون ونتیجه آن نکات جالبی را بیاموزید.

همه ما آدمهای خوب و درستکار را دوست داریم و متقابلا می خواهیم خودمان هم در زندگی فردی درستکار، مثبت و دوست داشتنی باشیم؛ پس با وجود چنین حقیقتی، چرا نمی توانیم همیشه انسانی خوب و درستکار باشیم و تعداد افرادی که همواره در طول زندگی شان خوب و مثبت و درستکار هستند، چرا این قدر کم است؟ هرقدر تلاش می کنیم همواره انسان خوبی باشیم، باز هم روزهای بادی سراغمان می آیند که دوست نداریم مثل همیشه عمل کنیم، دوست داریم متفاوت باشیم و کارهایی را انجام دهیم که دلمان می خواهد، حتی کارهایی را که میدانیم اشتباه هستند، می خواهیم انجام دهیم. مثلا دوست داریم با سرعت بالا، سرعتی بالاتر از حد مجاز در اتوبان رانندگی کنیم و برایمان اهمیتی ندارد که دوربینها از ما عکس می گیرند و جریمه می شویم، یا دوست داریم در امتحان تغلب کنیم، با اینکه می دانیم این کار نادرست است و احتمال دارد مراقب متوجه تقلب کردن ما شود. بدتر از تمام اینها گاهی وقتی وارد یک مغازه لوازم التحریرفروشی می شویم، صدایی در گوشیمان می گوید: «از این خودکارهای زیبای رنگی یواشکی چندتا بردار، چون مغازه دار تورو نمی بینیه و متوجه نمی شه.» همه ما می دانیم این کار نادرست است اما برخی از ما می توانیم به آن صدای درونی بگوییم: «نه، من هرگز چنین کاری نمیکنم» و برخی دیگر تسلیم خواسته آن صدای درونی می شویم و کاری که از ما خواسته را انجام می دهیم. به طورکلی همه ما در طول زندگی بارها کارهایی را انجام داده ایم که وقتی به آنها فکر می کنیم ناراحت می شویم، کارهایی که هرگز نمی توانیم با غروردرمورد انجام دادن آنها حرف بزنیم.

به اعتقاد بسیاری از متخصصان علوم رفتاری اولین قدم برای اینکه به انسانی واقعا خوب تبدیل شویم این است که بدی ها و خوبی های خود را با دیدی منطقی ببینیم و آنها را بپذیریم. باید قبول کنیم که نه ما و نه هیچ انسان دیگری از همه نظر کامل و بی عیب نیست. همه انسان ها گاهی تسلیم خواسته های نادرست درونی مان می شویم. اما میزان بدی کارهای نادرستی که انجام می دهیم متفاوت است، گاهی درحد کمی بیشتر خوابیدن است که نتیجه ان دیررسیدن به مدرسه و محل کار است و گاهی درحد دروغ گفتن و گاهی درحد دزدی کردن یا کارهایی به مراتب بدتر و بزرگ تر از این ها.

بازی امروز شما را به یک باغ پراز درختان سیب می برد.
۱- درحال عبور از منطقه ای سرسبز و زیبا هستید که چشمتان به یک باغ پراز درختان سیب می افتد. به شدت گرسنه هستید و هیچ چیزی برای خوردن همراهتان ندارید. اگر هم بخواهید به منزل برگردید یا به مغازه ای بروید تا چیزی برای خوردن پیدا کنید، باید راه زیادی را طی کنید. هیچ کسی آن اطراف نیست، به اطرافتان نگاه میکنید اما صاحب باغ هم نیست. سیبهای زیبا روی شاخه درختان موجب شده اند بیشتر احساس گرسنگی کنید. تنها چیزی که مانع شما از برداشتن سیبها می شود، حصاری است که دور تا دورباغ کشیده شده است. میزان بلندی حصار چقدر است؟
۲- از روی حصار عبور می کنید و وارد باغ می شوید. صاحب باغ و هیچ فرد دیگری هم نیست، حالا دیگر با خیال راحت می توانید هرقدر دلتان بخواهد سیب بچینید و بخورید. چند عدد سیب از درخت می کنید و می خورید؟
۳- یک دفعه صدایی می شنوید و می بینید که صاحب باغ درست پشت سرشما ایستاده و با عصبانیت به شما نگاه میکند. همین که به سمت او برمی گردید شروع به داد و فریاد میکند که چرا بی اجازه وارد باغ من شدی و چرا از باغ من دزدی کردی؟ اکنون باید حرفی بزنید و به هر نحوی که شده است، از خودتان دفاع کنید و دلیلی برای رفتار نادرستتان بیاورید. به صاحب باغ چه می گویید؟ ۴- بالاخره تمام ماجراها تمام شد، صاحب باغ هم به شما اجازه داد بروید دنبال زندگی خودتان . وقتی به عقب و به کاری که انجام دادید بازمی گردید چه احساسی پیدا می کنید؟ سیبها اکنون در خاطر شما چه طعمی دارند؟

تفسیر
سیب دزدی در این بازی نمادی از انجام کارهای خلافت و نادرست است. پاسخ هایی که شما به سوالات دادید، نشان دهنده واکنش شما در موقعیت هایی است که کار نادرستی انجام می دهید. کار نادرست بزرگی مانند دزدی یا یک دروغ بزرگت.

۱- طول حصار به معنی میزان خود کنترلی و بازدارندگی شخصی شماست وقتی می خواهید کار نادرستی انجام دهید یا فکرانجام یک کار نادرست به ذهنتان می رسد. هرچه طول حصار بلندتر باشد، کنترل شخصی شما نیز بیشتر است. افرادی که طول حصار را بلند ترازقد خودشان میدانند، به هیچ قیمتی حاضر نیستند دست به کار اشتباه بزرگی مانند دزدی بزنند. افرادی که طول حصار را متوسط مثلا تا کمریا زانوی خود میدانند، افرادی هستند که دوست ندارند چنین کاری را انجام دهند، اما گاهی اوقات آن صدای درونی که آنها را به کار اشتباه تشویق می کند قدرتمندتراز خواست و اراده شان می شود و نمی توانند در برابر آن مقاومت کنند. افرادی که اندازه حصار را خیلی کوتاه مثلا تا مچ پایشان می دانند هم معمولا دلیلی نمی بینند که بخواهند خودشان، را تحت فشار بگذارند درنتیجه هرکاری را که دلشان بخواهد، انجام میدهند و درست و نادرست بودن آن کار برایشان اهمیت چندانی ندارد، بلکه برایشان مهم چیزی است که دلشان می خواهد نه چیزی که عقل و منطقشان می گوید.

۲ - تعداد سیب هایی که می چینید نشان دهنده تعداد دفعاتی است که به خودتان اجازه می دهید یک کارنادرست را تکرار کنید. اگرفکرمی کنید سیبی نمی چینید یا نهایتا یک سیب برمیدارید؛ یعنی به اصول اخلاقی پایبند هستید و سعی می کنید به کارهای خلاف نزدیک نشوید. افرادی که تعداد سیب هایشان دو رقمی است، باید بیشتر مراقب رفتار و افکارشان باشند؛ چون عاقبت خوبی پیش رو ندارند. کمی بیشتر به باورها و اهدافتان در زندگی فکر کنید و سعی کنید آنها را مورد ارزیابی قرار دهید. همیشه وقتی می خواهید کار نادرستی انجام دهید به این موضوع فکر کنید که آیا دوست دارید کسی همین کار را با شما انجام دهد؟

۳- دلیلی که برای صاحب باغ می آورید همان دلیلی است که اگر هنگام ارتکاب جرم دستگیرشوید آن را بیان می کنید. چه دلیلی آوردید؟ آیا دلیلتان قانع کننده بود؟ اگر کسی همین دلیل را برای کار نادرستش برای شما بیاورد آیا شما قانع می شوید و او را می بخشید؟

- «ببخشید، واقعا معذرت می خوام. قول میدم دیگه این کار رو تکرار نکنم.» گاهی اوقات عذرخواهی و قول دادن برای اینکه هرگزآن کار را تکرار نخواهید کرد، بهترین راه ممکن است.

- «سیبها خیلی زیبا و هوس برانگیز بودن و نتونستم مقاومت کنم.» به هرحال شما کار نادرستی انجام دادید، اما درهرحال صداقت همواره بهترین گزینه است. اگر قول بدهید که دیگر هرگز چنین کار نادرستی را انجام نخواهید داد، شاید مورد بخشش واقع شوید.

- «خوب حالا مگه چای کارکرد م؟ هرکی ممکنه گاهی کار اشتباهی بکنه. مگه شما خودت تا حالا اشتباه نکردی؟» اگرصاحب باغ تفنگ داشته باشد و شما چنین پاسخی به او بدهید، شک نکنید که شما را می کشد؛ چون این بدترین نوع واکنش در مواقعی است که مرتکب خطا می شوید.

۴- این اتفاق را چگونه توصیف میکنید؟ طعم سیب ها در خاطرتان چگونه است؟ آنچه می گویید نشان میدهد که شما بعد از مرتکب شدن یک کارخطا چه احساسی دارید و چگونه به آن اتفاق نگاه میکنید. اگر از این اتفاق پشیمان بوده و بسیار ناراحت باشید، به احتمال زیاد دیگران اشتباه را تکرار نمی کنید؛ اما اگر از آن کار چندان هم ناراحت نباشید و طعم خوب و دلچسبی از سیب ها در ذهنتان مانده باشد، باید بیشتر مراقب رفتارتان باشید؛ چون به احتمال زیاد خیلی زود دوباره آن کار و کارهایی مشابه آن را تکرار خواهید کرد.

- «راستش، سیبها آن قدر هم که فکر می کردم خوشمزه نبودن، ارزش دزدی کردن رو نداشت. نباید به خاطر اون سیبها چنین کاری می کردم.» خوب مطمئن باشید با این پاسخی که دادید، شما دیگر این کار را تکرار نمی کنید؛ چون خاطرہ تلخی ازآن دارید و دوست ندارید دیگرآن خاطرہ تلخ تکرارشود،

- «خیلی شیرین و آبدار و خوشمزه بودن . تا حالا سیب به این خوشمزگی نخورده بودم!» خوب متاسفانه شما به این نوع کارخلاف اعتیاد دارید، باید فکری برای ترک اعتیادتان بکنید.

«بالاخره اینم به تجربه بود دیگه.» شما هم به احتمال زیاد خیلی زود این کار نادرست و کارهای دیگری مشابه آن را تکرار خواهید کرد؛ پس بیشتر مراقب خودتان باشید.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: