مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۲۹
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: ۱۰۲۶
روش های حفظ کردن درس - ظرفیت ذھن برای ذخیرہ سازی اطلاعات ، فوق العاده است در این مطلب می خواهیم بگوییم چگونه مطالبی را که می آموزید، به خاطر بسپارید:
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
همه چیز را به خاطر بسپارید
مجله خبری لحظه نما:ظرفیت ذهن برای ذخیرہ سازی و به یاد آوردن اطلاعات ، فوق العاده است و در این مطلب می خواهیم به شما بگوییم چگونه مطالبی را که می آموزید، به خاطر بسپارید:

۱. به چیزی که یاد میگیرید، علاقه مند باشید:
همه ما چیزهایی را که به آنها علاقه مند هستیم، بهتر به ذهن می سپاریم؛ مثلا کمتر کسی هست که اسم آدم هایی را که جذبشان کرده اند، فراموش کند. اگر به صورت ذاتی به چیزی که آن را یاد میگیرید یا سعی می کنید به خاطر بسپارید، علاقه ندارید، باید راهی برای علاقه مند شدن به آن پیدا کنید.

۲. روشی برای اعمال نفوذ حافظه بصری خود پیدا کنید:
شگفت زده می شوید وقتی بدانید با این روش بیشتر می توانید مطالب را به یاد بیاورید؛ مثلا تصور کنید در یک مهمانی هستید و به ۵ نفر پشت سرهم معرفی می شوید. چگونه میتوانید به این سرعت اسامی انها را به خاطر بسپارید؟ بهتر است از هرنفریک ویژگی خاصی را که به چشم می آید، برداشت کنید و آن را به اسم هرکدام ربط دهید. این کار به تلاش ذهنی شما نیاز دارد اما اگر تمرین کنید، متعجب می شوید که چطور به راه حل های خلاقانه ای درزمینه تولید این تصاویر ذهنی دست پیدا کرده اید؛ مثلا چندبار پیش آمده است که فراموش کنید دسته کلید، عینک آفتابی با کیف پولتان را کجا جا گذاشته اید. بهتراست دفعه بعد که آن را جایی می گذارید، یک لحظه مکث کنید و با چشمانتان ببینید که آن را کجا میگذارید. یادتان باشد حافظه به طور غالب، بصری است.

۳. یک درخت حافظه ذهنی خلق کنید:
اگر سعی دارید حجم زیادی از اطلاعات را به خاطر بسپارید، راهی پیدا کنید تا آنها را در ذهن خود به صورت یک درخت به هم ربط دهید. اول شاخه های بزرگی طراحی کنید و بعد سراغ برگ ها بروید. شاخه ها و برگ ها باید برچسب هایی داشته باشند که به نوعی برای شما معنای شخصی را تداعی کنند و نیز مجموعه آنها باید منطقی باشد. در سال ۱۹۵۰ مشخص شد اگر اطلاعات را تکه تکه کنیم، بهتر می توانیم آنها را به یاد بیاوریم؛ مثلا اگر عددی مثل ۴۶۷۸۹۰ را به جای شش رقم، به صورت سه رقم سه رقم حفظ کنیم، یاداوری ان آسان تر خواهد بود.

۴. چیزی را که می خواهید یاد بگیرید، به چیزهایی که در حال حاضر بلند هستید، ربط دهید:
هرقدر با اطلاعات جدیدمان ارتباط ذهنی بیشتری برقرار کنیم، در به خاطرآوردن آن موفق تر خواهیم بود. به همین علت است که ابزارهای تقویت حافظه می توانند به یادآوردن مطالب را تقویت کنند.

۵. آنچه را که باید به خاطر بسپارید، بارها  بنویسید.
من با همین روش در دانشگاه اسامی باکتری ها، عفونتها و آنتی بیوتیکها را حفظ میکردم. حتی نوشتن، موجب تقویت یادآوری مطالب می شود؛ به شرط اینکه یاد بگیرید فهرست نوشته شده را به خاطر بسپارید؛ به عبارت دیگر سعی کنید کپی نکنید و فعالانه هرمطلبی که می خواهید یاد بگیرید، به ذهن بسپارید و بعد آن را بارها و بارها روی کاغذ بیاورید. با این روش به خودتان هم نشان می دهید که کدام مطالب وارد حافظه بلند مدتتان نشده اند، تا با تمرکز بیشتر به آنها توجه کنید، به جای اینکه وقتتان را برای تقویت چیزهایی که درحال حاضرمی دانید، هدر دهید.

۶. وقتی مطلبی را برای حفظ کردن میخوانید، هر پاراگراف را در یک گوشه خلاصه بندی کنید:
این کار نیازمند آن است که درباره آنچه می خوانید، بیندیشید و آن را بازیافت کنید و درنهایت هم یک بار دیگر آن را به خودتان درس بدهید. حتی بهتر است برداشتهایی از آن مطلب داشته باشید و برای آن دلیل بیاورید و سپس آنها را به داستان تبدیل کنید تا پیوندهای عصبی بیشتری برای تقویت حافظه تان تشکیل شود.

۷. بیشتر بعدازظهرها درس بخوانید:
مطالعات نشان می دهند توانایی حفظ کردن مطالب چندان تحت تاثیر ساعاتی از شبانه روز که فکر می کنید سرحال و هوشیار هستید، نیست، بلکه تحت تاثیر ساعاتی است که واقعا درسی می خوانید و به نظر می رسد بعدازظهر، بهترین زمان روز است.

۸. به اندازه کافی بخوابید تا خاطرات خود را مستحکم کرده و آنها را حفظ کنید:
نه فقط شب بعد از مطالعه، بلکه روز قبل از درس خواندن هم باید خوب بخوابید. این کار را انجام دهید تا مجبور نباشید شب امتحان بیدار بمانید.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: