مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۳۰
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: ۱۰۰۶
راههای دستیابی به تمرکز - تمرکز یک مهارت بسیار مهم است که باید آموخته و تمرین شده و درون افراد نهادینه شود.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
4 گام برای دستیابی به تمرکز
مجله خبری لحظه نما: تمرکز یک مهارت بسیار مهم است که باید آموخته و تمرین شده و درون افراد نهادینه شود.

حواس من به سادگی پرت می شود و فکر میکنم که برروی هیچ کاری تمرکزندارم؛ حتی هنگامی که با همکارانم حرف میزنیم و یا مطلبی را در فیس بوک میخوانم حواسم پرت می شود. چطور می توانیم تمرکز خود را بالا ببرم؟

آیا شما تا به حال به تماشای بازیهای بسکتبال نشسته اید؟ معمولا در دقایقی پایانی، تیم بازنده سعی میکند از حریف خود خطا بگیرد؛ به این ترتیب یکی از بازیکنان تیم بازنده مجاز است که سه پرتاب آزاد داشته باشد. او این فرصت پیش آمده را غنیمت می شمارد تا شاید بتواند نتیجه بازی را عوض کند. درحین پرتاب توپ، طرفداران تیم مقابل شروع به سروصدا می کنند و از جایشان بالا و پایین می پرند تا به هرصورتی که می توانند حواس آن بازیکن را پرت کنند تا ضربات آزاد او گل نشود. حال این، هنرآن بازیکن است که بتواند با وجود تمام این آشفتگی ها ذهن خود را آرام کند و با تمرکزتمام توپ را درون توربیندازد. بازیکنی که بتواند تمرکز کندف معمولا 90 درصد پرتاب ها را گل می کند؛ درصورتی که بازیکنی که تمرکز نداشته باشد، شاید ۵۰ درصد بتواند توپ را گل کند. برای رسیدن به موفقیت، چه در بازی بسکتبال و چه در تمام زمینه های زندگی، شما باید بتوانید با تمرکز کامل به سوی هد فتان پیش بروید؛ بنابراین نیاز دارید  تا از تمام موانعی که منجر به عدم ایجاد تمرکز در مسیرتان می شوند، عبور کنید.

درمورد بیشتر افراد تمرکز به گونه ای نیست که فطری باشذ، بلکه امری کاملا اکتسابی است. داشتن تمرکز مهارتی است که نیازمند آموختن، تمرین و نهادینه شدن درون افراد است.

در اینجا ما به ۴ نکته اشاره می کنیم که شما باید برای کسب این مهارت آنها را بدانید:

۱. بدانید که به چه دلیل می خواهید تمرکز خود را بالا ببرید.

2. آگاه باشید که کسب این مهارت نیازمند صرف انرژی و زمان است.

۳. درباره کسب این مهارت مطالعه کنید، بیاموزید و ذهن خود را تمرین دهید.

۴. هنگامی که آن را آموختید، دائما این مهارت جدید را در حین انجام کارها به کارگیرید و به نوعی آن را به یک عادت برای خود تبدیل کنید.

اما قبل از آنکه بخواهید قدرت تمرکزتان را افزایش بدهید، باید از این مسئله آگاه باشید که در حال حاضر میزان تمرکز شما چقدر است.

جان، مهندس مکانیک و کارمند شرکتی است و به کار طراحی قطعاتی برای ساختن ابزاری که گرما را انتقال میدهند، اشتغال دارد. ساخت این قطعات بسیار پرهزینه است و به مهارت زیادی نیاز دارد؛ بنابراین شغل جان، بسیار حساس است. او باید بیش از ۴۰۰ قطعه را با جزئیات تمام مورد بررسی قرار دهد تا بتواند ان ابزار مورد نظر را طراحی کند. اگرچه او در انجام این کار بسیار مهارت دارد و برای این کار آموزش دیده است، اما گاهی نمی تواند از عهده طراحی بربیاید؛ چرا که محیط کاری جان به گونه ای است که او تمرکز لازم را برای انجام یک چنین کار حساسی ندارد. حواس او درحین انجام کار دائما با صحبت های بی سروته همکارانش، صدای زنگ تلفن و... پرت می شود؛ بنابراین او عملکرد خوبی در شغلش ندارد و این عملکرد نامطلوب، اینده شغلی او را تحت تاثیر قرار خواهد داد. او باید تغییری در محیط کاری و قدرت تمرکزش ایجاد کند تا بتواند به عملکرد مطلوبش برسد.

ما به جان گفتیم که برای شروع، بهتر است این سه سوال را از خود بپرسد:

- میزان تمرکز من در طول روز چقدر است؟

- آیا لیستی از فعالیتهای روزانه خود تهیه می کنم؟

- چند بار در روز حواس مان در حین انجام کارها پرت می شود؟

پاسخ صادقانه به این سوالات، اولین گام برای بالابردن مهارت تمرکز در افراد است. بسیاری از افراد به سادگی از کسب این مهارت می گذارند و هرگز زمانی را اختصاص نمی دهند که میزان این توانایی را در خود مورد بررسی قرار دهند؛ چون آگاه نیستند که افزایش این مهارت چقادر می تواند موفقیتهای آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

بالابودن قدرت تمرکز در افراد، تا حد زیادی به این موضوع برمی گردد که آنها چقدر در حذف و ازبین بردن موانعی که باعث حواس پرتی شان می شود، موفق هستند. شما زمانی دچار حواس پرتی می شوید که خودتان این اجازه را بدهید تا چیزهایی که مانع تمرکزتان می شوند، به ذهنتان وارد شوند. نگران نباشید این یک امر طبیعی است که برای بیشتر افراد پیش می آید. اما شما باید با تمرین کردن این توانایی را کسب کنید که اجازه ندهید هرچیزی به راحتی تمرکز شما را برهم بزند.
همچنین داشتن نظام در انجام کارها، عاملی مهم برای رسیدن به این مهارت است. معمولا افرادی که در جلسات دیرحاضر می شوند یا در پایان یک روز کاری وظایف خود را به طورناقص انجام می دهند افرادی هستند که از تمرکز پایینی برخوردارند. من نمی گویم برای افراد موفق هرگز پیش نیامده است که دیربه جلسه ای برساند، من می گویم اگر چنین رفتارهایی به عادت در زندگی فرد تبدیل شوند، این فرد، کسی است که نتوانسته است این مهارت را کسب کند. من پیشنهاد میکنیم که برنامه ای روزانه برای انجام فعالیتهای خود بنویسید. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید و زمانی هم برای انجام آنها مشخص کنید. این کار نه تنها ذهن شما را منظم می کند، بلکه ارامش را برایتان به همراه دارد که می توانید با استفاده از آن آرامش به تمرکز بالایی دست یابید و درنتیجه کارهایتان را به بهترین نحو انجام دهید. درآخرشما می توانید این موضوع را بررسی کنید که در حین انجام کدام کارها دچار حواس پرتی شده اید و این اتفاق چندبار در روز برای شما پیش آمده؛ سپس علت آن را بیابید و آن علتها را نیز بر روی کاغذ بنویسید؛ بنابراین روز بعد شما میدانید که انجام چه کارهایی باعث حواس پرتی شما می شود و سعی می کنید که دیگر اجازه ندهید انها به ذهن شما وارد شوند. پس از مدتی با انجام این تمرینات متوجه خواهید شد که به چه مهارت ارزشمندی دست یافته اید و نیز تاثیر کسب این مهارت را در موفقیتهای خود خواهید دید.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: