مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۳۶
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: ۱۰۰۸
چرا آه می کشیم؟ نفس کشیدن قبل و بعد از آه کشیدن، سیستم تنفسی افراد را بازسازی مجدد می کند؛ اما اگر این عمل، از حد فراتر برود، می تواند دردسرساز باشد
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:آه کشیدن، بخش مهمی از سیستم تنفسی است. محققان دریافته اند نفس کشیدن قبل و بعد از آه کشیدن، سیستم تنفسی افراد را بازسازی مجدد می کند؛ اما اگر این عمل، از حد فراتر برود، می تواند دردسرساز باشد.

محققان با بررسی الگوی تنفسی افراد به علت آه کشیدنشان پی برده اند. درواقع ما آه می کشیم تا الگوی تنفسی خود را از حالت خستگی خارج کرده و آن را تنظیم مجدد کنیم و دستگاه تنفسی خود را نیز در حالت انعطاف پذیری نگاه داریم. این تحقیق روی ۸ مرد و ۳۴ زن که به مدت بیست دقیقه و در حالت نشسته، به لباس آنها حسگرهایی را برای ثبت تنفسی، ضربان قلب و میزان دی اکسید کربن خون متصل کرده بودند، انجام شد. محققان بلژیکی در فواصل یک دقیقه ای به دنبال تغییرات خاص ناشی از اه کشیدن بودند تا فرضیه تنظیم مجدد سیستم تنفسی را به اثبات برسانند. براساس نتایج، انرژی سیستم تنفسی قبل و بعد از آن کشیدن تغییر می کند و فرض بر این است که آن کشیدن می تواند آن را دوباره تنظیم کند و علتش تغییر در میزان اکسیژنی است که برای سالم نگاه داشتن ریه ها و آماده شدن برای فرایند آن کشیدن نیاز داریم.

این سیستم نیازمند نوعی تعادل بین سیگنال های معنادار و صداهای اتفاقی ریه است تا بتواند درست عمل کند. این صدای اتفاقی، یعنی صدای آه کشیدن، در سیستم فیزیولوژیک بدن ضروری است؛ چرا که بدن را قادر می سازد با این پدیده غیرمنتظره سازگار شود. تنفسی با عمق آن و مقدار هوایی که در مدت زمان مشخص فرومی بریم و بیرون می دهیم، تعریف می شود. هر دوی این شاخصی ها می توانند لحظه به لحظه تغییر کنند و کندتر یا تندتر، عمیق تر یا سطحی ترنفس بکشیم. وقتی تنفسی بیش از حد طولانی می شود، ریه ها مشکل پیدا می کنند و سنگین می شوند و درنتیجه کارایی آنها در تبادل گاز کمتر می شود؛ بنابراین زمانی که استرس داریم و تنفس زیاد متغیر نیست، آه کشیدن می تواند سیستم تنفسی را بار دیگر تنظیم کرده و کیسه های هوایی ریه را شل و آزاد کند که این اتفاق با احساس تسکین همراه است. درنتیجه منطقی به نظر می رسد که آه کشیدن به رژیم تنفسی افراد اضافه شود.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: