مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: ۱۱۷۱
رژیم غذایی سالم در دوران بارداری: باید نسبت به همیشه رژیم غذایی سالمتری داشته باشید و برای کمک به رشد فرزند تمام ویتامینها، مواد معدنی و مغذی را تامین کنید
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
280 روز تغذیه ی سالم
مجله خبری لحظه نما:اکنون که باردارید، باید نسبت به همیشه رژیم غذایی سالمتری داشته باشید و برای کمک به رشد فرزندتان تمام ویتامینها، مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدنتان را تامین کنید و خود را در بهترین حالت سلامتی نگه دارید. در هر مرحله از بارداری بدن به ذخیره ی خاصی از مواد مغذی نیاز دارد در ادامه درباره ی آنچه که باید در هر سه ماهه مصرف کنید و آنچه در این مسیر به شما کمک می کند می پردازیم.

1.  سه ماهه ی اول
دوازده هفته ی نخست یکی از مهمترین دوران رشد فرزندتان است. بطوریکه در انتهای سه ماهه ی اول تمام اعضای داخلی بدن فرزندتان شکل گرفته است.

ماده ی ضروری برای بدن : اسید فولیک
تمام بانوانی که برای بارداری برنامه می ریزیند یا آنانی که در مراحل اولیه ی بارداری هستند، باید مصرف روزانه ی اسید فولیک خود را چهار دهم تا پنج دهم میلیگرم افزایش دهند. حدود سه هفته پس از بارورسازی، مجرای عصبی فرزندتان گسترش می یابد و اگر اسید فولیک کافی وجود نداشته باشد، مجرای عصبی به حد کافی رشد نمی کند و در نتیجه باعث مشکلی به نام اسپینا بیفیدا می شود. در این مشکل یک یا چند مهره ی ستون فقرات به اندازه ی کافی رشد نمی کنند.

مصرف اسید فولیک پیش از لقاح جنین و در چند هفته ی اول بارداری می تواند از بروز هفت مورد از ده مورد اختلال مجاری اعصاب پیشگیری کند. در دوران بارداری علاوه بر آنچه معمولا می خورید، برای دریافت میزان کافی اسید فولیک باید روزانه پنج واحد از سبزیجات سبز رنگ خام یا کم پخته تغذیه کنید. مصرف مکمل تضمین میکند که به اندازه ی کافی فولات دریافت می کنید.

نکات تغذیه ای
- سبزیجات برگ سبز، مارمایت (عصاره ی مالت)، تخم مرغ، مرکبات، سیب زمینی، محصولات لبنی و خوراکیهای غنی شده مثل نان و سرآل صبحانه مصرف کنید. مارچوبه، پودر سبوس، بروکلی، جوانه بروکسل، نخود، لوبیای خشک، عدس و اسفناج خصوصا منابع خوبی هستند.

- با ذخیره و جوشیدن طولانی مدت سبزیجات، اسید فولیک از بین می رود، پس سعی کنید، سبزیجات سبز رنگ را ارام بپزید یا بخارپز کنید و همان روز خرید انها را مصرف کنید یا منجمد بخرید.

2. سه ماه ی دوم
تمام اعضای بدن فرزندتان، دست و پا، ماهیچه ها و استخوانها شکل گرفته اند، اما اکنون باید رشد کنند و بالغ شوند.

ماده ی ضروری برای بدنتان: پروتئین

در دوران بارداری پروتئین سه نقش مهم دارد:
1. پروتئین بخش بزرگی از تمام سلولهای بدن در حال رشد فرزند تان را شامل می شود.

2. در ساختار جفت ضروری است.

3. ترکیب اصلی در مایع آمنیوتیک است که جنین درآن شناور است و آن را می بلعد

پروتئین از منابع حیوانی و گیاهی حاصل می شود و از اسید آمینه ساخته شده است. بیست اسید آمینه ی مختلف وجود دارد؛ خود بدن یازده نوع از آن را میسازد، در حالی که ۹ نوع دیگر اسید آمینه ی ضروری باید از خوراکیها دریافت شود.

گرچاه مصرف گوشت روش ساده ای برای دریافت پروتئین است، ولی بدون خوردن آمینه ی ضروری را در رژیم غذایی خود دریافت کنید. برای انجام این کار، باید انواع غلات، سبزیجات، لوبیاها، لوبیای سویا، بنشن، دانه ها و مغزها را مصرف کنید. مصرف تمام اسید آمینه های ضروری در رژیم غذایی الزامی است. تا زمانی که به طور منظم انواع غذاها را می خورید، آنها ترکیب میشوند تا وعده ی کاملی را بسازند.

نکات تغذیه ای
روزانه برابر با سی گرم، سه تا چهار بار بخورید:
- به اندازه ی یک کف دست گوشت، ماکیان یا ماهی بدون چربی پخته شده

- یک تخم مرغ (مطمئن شود که خوب پخته شده باشد)

- یک چهارم فنجان لوبیای خشک، عدس يخته شدہ،

برای دوری از یبوست در دوران بارداری به سبب هورمون ریلکسن، عملکرد روده ها بسیار کند میشود و به خوبی کار نمی کند. میوه، سبزیجات و فیبر فراوان بخورید و به اندازه ی کافی ورزش کنید. خوردن کربوهیدراتهای کامل (سبوس دار) مثل نان، سرآل و سیب زمینی نیز مفید است.

نکات تغذیه ای
- سرآل از غلات کامل، موسلی (ترکیبی از پورد غلات و مغزھا و کشمش) یا حریرہ بخورید. سعی کنید یک یا دو بار در روز دفع گوارشی داشته باشید.

- در درمان یبوست، مصرف میوه و سبزیجات همراه با سرآل و غلات کامل تاثیر بهتری خواهد داشت.

- روزانه هشت تا ده لیوان آب بنوشید.

3. سه ماهه ی سوم
در سه ماهه ی سوم بارداری، رشد مغز حدود ۷۰% از سلولهایی که مغز افراد بالغ را می سازد، در این زمان شکل گرفته است.

ماده ی ضروری برای بدنتان : اسیدهای چرب ضروری
زنجیره ی طولانی اسیدهای چرب 20 درصــد از وزن مغز بچه را می سازد. اسیدهای چرب ضروری مثل امگا۳ و ۶ در روغن ماهی یافت می شوند – ماهی های مثل ماکارل، سالمون، آزاد، ساردین و پیلکارد غنی ترین منابع تغذیه ای اسیدهای چرب ضروری و حاوی ده تا صد برابر بیشتر از خوراکیهایی مثل مغزها، تخمها، سرآل غلات کامل و سبزیجات با برگ سبز تیره هستند. در تخم آفتابگردان، کنجد و تخم کدو، فندق، گردو و لوبیای سویا نیز اسیدهای چرب یافت میشود.

در دوران بارداری کمبود امگا ۳ برای شما و فرزندتان مضر است. فرزند تان امگا ۳ را از غذایی می گیرد که شما می خورید. مواد مغذی از جفت عبور و به رشد فرزند تان کمک می کنند. اما اگر فرزندتان از غذایی که می خورید، امگا۳ کافی دریافت نکند، او ان را از ذخایر بدن شما می گیرد. پژوهشگران معتقدند که این ذخایر احتمالاً در مغز هستند که می تواند به از دست دادن ۳ درصد از سلولهای مغز شما بینجامد! کمبود امگا ۳ در دوران بارداری با موارد زیر مرتبط است:
- افزایش احتمال افسردگی پس از زایمان

- افزایش احتمال زایمان بچه با وزن کم

- افزایش احتمال زایمان زودرس

بنابر پژوهشها، مصرف امگا 3 در دوران بارداری در آینده نیز به شما کمک خواهد کرد. مطالعات جدیدی درباره ی نوزادانی که در دوران جنینی در معرض میزان کافی امگا 3 قرار داشته اند نشان می دهد این نوزادان نسبت به آنانی که در رحم مادر به میزان کافی در معرض این ماده نبوده اند، گستره ی توجه پیشرفته و بینایی بسیار تیزتری (قوی تری) دارند. رشد آنان نیز دو ماه جلوتر (پیش تر) از بچه هایی بود  که در معرض این ماده قرار نگرفته بودند.

فواید دیگر امگا 3 عبارتند از
- احتمال کمتر مشکلات رفتاری یا رشدی آتی

- احتمال کمتر سرطان پستان و مثانه

- احتمال کمتر آلرژی غذایی و اگزما،

نکات تغذیه ای
- حداقل در هفته دو واحد از ماهی های چرب بخورید.

-  روغن زیتون بسیار خالص و روغن آفتابگردان، کنجد و تخم کدو نیز حاوی اسیدهای چرب ضروری هستند.

نکات تغذیه ای
- به مقدار کم و دفعات بیشتر غذا بخورید و از خوردن غذا هنگام رفتن به بستر پرهیز کنید.

- از مصرف خوراکیهایی که آغازگر سوزش سردل هستند مثل غذاهای پرادویه یا مرکبات پرهیز کنید.

- می توانید از داروهای ضداسیدی استفاده کنید، اما از بی کربنات سدیم پرهیز کنید.

4. پس از زایمان: شیردهی پستانی
اگر شیردهی پستانی می کنید، روزانه به ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری اضافه نیاز دارید. با خوردن ماهی و سبزیجات برگ دار فراوان مثل اسفناج و کلم پیچ، کلسیم کافی دریافت کنید. از مصرف چای و قهوه ی بیش از حد نیز دوری جویید.

نکات تغذیه ای
- روزانه ۵۰۰-۶۰۰ کالری اضافه بخورید.

- برای حفظ ذخیره ی کلسیم، محصولات لبنی و سبزیجات برگ دار فراوان مصرف کنید.

فھرست ممنوعیت ها
خوراکی هایی که باید در سراسر دوران بارداری از آنان پرهیز کرد

1. از پنیرهای کپک دار و سالادهای بسته بندی شده پرهیز کنید، زیرا شاید آلوده به لیستریا باشند. این ماده می تواند باعث سقط جنین و اختلال مادرزادی شود.

2. برخی ماکیان، تخم مرغ و محصولات از تخم مرغ مثل مایونز خانگی ممکن است حاوی باکتری سالمونلا باشند.

3. گوشت خام و پخته نشده، سبزیجات شسته نشده و پنیر و شیر باز پاستوریزه نشده نیز می تواند حاوی توکسوپلاسموز باشند. اگر این عفونت از جفت عبور کند می تواند باعث سقط جنین، اختلال مادرزادی و مشکل چشمی شود.

مسبب سوزش سردل
وقتی حلقه ای ماهیچه ای که مری را از شکم جدا می کند، شل می شود و می گذارد غذا و محتویات معاده از شکم به سمت بالا بازگردد، سوزش سر دل رخ میدهد. از آنجا که بدن باردارتان میزان زیادی از هورمون پروژسترون و ریلکسن تولید می کند، ماهیچه های ابتدای معده شل می شوند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: