مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۵۲
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: ۳۴۰۵
افسردگی بعد از زایمان - پی پی دی"یا افسردگی پس از زایمان که با نام «پی ان دی» نیز شناخته شده، نوعی افسردگی است که برخی از مادران پس از تولد نوزادشان به آن مبتلا می شوند. به طور معمول این افسردگی چهار تا شش هفته پس از زایمان بروز می کند اما برخی اوقات چند ماه طول می کشد تا این افسردگی خود را نشان دهد
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:"پی پی دی" یا افسردگی پس از زایمان که با نام «پی ان دی» نیز شناخته شده، نوعی افسردگی است که برخی از مادران پس از تولد نوزادشان به آن مبتلا می شوند. به طور معمول این افسردگی چهار تا شش هفته پس از زایمان بروز می کند، اما برخی اوقات چند ماه طول می کشد تا این افسردگی خود را نشان دهد.

معمولا دلیل مشخصی برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد. ممکن است مادر مبتلا به افسردگی پس از زایمان، خستگی زیاد، ناراحتی، کاهش میل جنسی، گریه های گاه گاه، زودرنجی، عصبانیت و خواب نامنظم را تجربه کند. به طور قطع نمی توان افسردگی پس از زایمان و دوست نداشتن نوزاد را با هم مرتبط دانست.

افسردگی پس از زایمان یک بیماری بالینی است. به همین دلیل ضعف شخصیتی بشمار نمی آید.
ولی با این حال مادر باید با دیدن نشانه هاو علائم بیماری فورا به پزشک مراجعه کند. گرچه امروزه پزشکان و عموم مردم از افسردگی پس از زایمان آگاهی دارند، ولی تعداد قابل توجهی از مادران در خاموشی و تنهایی از این بیماری و عوارض آن رنج می برند. بر اساس تحقیقاتی که در یک خیریه در انگلستان صورت گرفت مشخص شد که نیمی از مادرانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند برای حل مشکل خود به متخصص مربوطه مراجعه نمایی کنند. بر اساس مطالعات انجام گرفته توسط محققان «نورفولک از مرکز پزشکی ویرجینیا شرقی» مشخص شد، ده درصد پدران نیز به افسردگی پیش از زایمان و پس از زایمان مبتلا می شوند. براساس این مطالعات اکثر افراد مبتلا به این مشکل بین سه تا شش ماه اول پس از تولد نوزاد ان را تجربه می کنند.

شیوع افسردگی پس از زایمان
محققان مرکز پزشکی شمال غرب در نشریه روانشناسی جاما عنوان می کنند از هر هفت مادری که بتازگی صاحب فرزند می شوند، یک مادر به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شود. در این تحقیق ده هزار مادر را مورد بررسی قرار دادند، براساس این مطالعه ۲۲ درصد مادران ۱۲ ماه پس از زایمان افسرده می شوند.

دکتر کاترین ال ویسنر سرپرست گروه توصیه می کند، همه خانم های باردار و مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند باید برای تشخیص علائم افسردگی مورد غربالگری قرار گیرند. او می گوید:
در ایالات متحده تعداد بسیار زیادی از مادرانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا هستند، حتی اگر در معرض خطر ابتلا به اختلالات روانشناسی قرار داشته باشند، شناسایی نشده و درمان نمی شوند. این مشکل تهدید بزرگی برای سلامت عمومی به شمار می آید. سلامت روانی مادر روی رشد جنین و همچنین رشد جسمانی و عاطفی نوزاد تأثیر بسیار زیادی دارد. ویسنر و گروهش دریافتند:

-19.3 درصد مادرانی که برای تشخیص افسردگی مورد بررسی و غربالگری قرار گرفته اند در شرایط اسیب رساندن به خود قرار داشتند.

- نسبت قابل توجهی از مادرانی که افسردگی پس از زایمان آنها تشخیص داده شده است قبلا به یکی از انواع افسردگی یا اختلال اضطراب مبتلا بوده اند.

- از آنجایی کــه اغلب اوقــات اختلال دو قطبــی در افراد دیر تشخیص داده می شود، مادر پس از زایمان بیشتر در معرض خطر ابتلاء به جنون دوره ای قرار می گیرد.

علائم افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان به اشکال گوناگونی می تواند روی مادر تأثیر بگذارد. در این بخش به برخی از علائم و نشانه ها اشاره می کنیم:

- احساس غم

- احساس گیر افتادن و عدم آزادی

- احساس عدم توانایی برای کنار امدن و مقابله با مشکلات و مسائل پیرامون

- احساس بی حوصلگی شدید به مدت بیش از یک هفته

- احساس طرد شدن

- گریه زیاد

- احساس گناه

- زودرنجی و کج خلقی مداوم

- علائم عصبی مثل سردرد، دل درد و تاری دید

- کاهش اشتها

- کاهش میل جنسی

- حمله های عصبی مانند غش

- احساس خستگی همیشگی

- عدم توانایی تمرکز و دقت روی مسایل

- کم شدن انگیزه

- مشکلات خواب

- عدم علاقه به خود

- احساس بی کفایتی

- عدم علاقه بی دلیل به نوزاد

- عدم تمایل برای دیدن و ارتباط با دوستان

توجه داشته باشید که بین افسردگی پس از زایمان و افسردگی کوتاه مدتی که اکثر مادران پس از تولد نوزاد چند روز آن را تجربه می کنند، هیچ ارتباطی وجود ندارد. اگر توانایی های مادر برای انجام کارهای روزانه به طور چشمگیری کاهش یابد احتمالا مادر به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده است. به چند دلیل احتمالی، تعداد بسیاری از مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان، درباره احساسات خود با دیگران صحبت نمی کنند. همسر، خانواده و دوستانی که می توانند متوجه علائم افسردگی پس از زایمان شوند، باید در مراحل ابتدایی افسردگی، مادر را تشویق کنند هر چه زودتر با استفاده از کمک های پزشکی درمان را آغاز کند.

افکار ترسناک: ممکن است برخی از مادران درگیر افکاری مثل آسیب رساندن به نوزاد خود باشند. کارشناسان معتقدند به طور تقریبی نیمی از مادرانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند با این افکار در گیر هستند. حتی برخی از مادران به پایان دادن زندگی یا آسیب رساندن به خود فکر می کنند. البته آسیب رساندن به نوزاد یا خود به ندرت اتفاق می افتد، ولی با این وجود داشتن چنین افکاری ترسناک است.

علل افسردگی پس از زایمان
کارشناسان معتقدند افسردگی پس از زایمان نمی تواند تنها به یک دلیل ایجاد شود، بلکه به دلیل وجود چندین عامل این مشکل بروز می کند. هنوز دلیل اصلی افسردگی پس از زایمان مشخص نشده و هنوز جواب این معما پیدا نشده است، پس کسی نمی تواند با اطمینان علت اولیه و اصلی ان را بیان کند. معمولاً افسردگی پس از زایمان یا به دلیل رخ دادن اتفاقات عاطفی، استرس زا یا به دلیل عوامل زیستی که باعث به هم خوردن تعادل شیمیایی در مغز و انتقال دهنده های عصبی می شود یا وجود هر دو عامل بوجود می آید. دکتر و پژوهشگر پیتر اسمیت در زمینه تاثیر هورمون ها بروی خلق وخوی خانم ها پژوهشی انجام داده است. او می گوید وجود ویژگی و خصوصیات خاصی می تواند آسیب پذیری فرد را در برابر بیماری افزایش دهد. مادرانی که قبلا افسردگی پس از زایمان را تجربه کرده اند نسبت به مادران دیگر بیشتر در معرض خطر قرار دارند. البته ممکن است آسیب پذیری او با ضربه های روحی که در سالهای ابتدایی زندگی به او وارد شده، ارتباط داشته باشد. حوادث مضطرب کننده که در این قسمت به آنها اشاره می کنیم، می توانند به صورت بالقوه احتمال بروز افسردگی پس از زایمان را افزایش دهند. ممکن است این اتفاقات در طول دوران بارداری، زایمان و یا چند روز پس از زایمان برای مادر اتفاق بیافتند:
- افزایش افسردگی در دوران بارداری

- نگرانی بیش از حد درباره نوزاد و مسوولیت نگهداری او

- پشت سر گذاشتن زایمان سخت

- تحقیقی که در لانسنت برزیل منتشر شد نشان داد، علی رغم اینکه همسر هیچ آزار فیزیکی روی مادر اعمال نکرده باشد، ولی آزار روانی او بروی مادر، خطر بروز افسردگی را افزایش می دهد.

- عدم حمایت خانواده

- نگرانی درباره روابط

- مشکلات مالی

- تنهایی، نداشتن دوستان صمیمی و دوری از خانواده

- سابقه بیماری روانی از قبیل افسردگی یا افسردگی پس از زایمان در زایمان قبلی

- عوارض جسمی پس از زایمان، از قبیل بی اختیاری ادرار، کم خونی، نوسان فشار خون و تغییرات متابولیسم بدن

- نوسان میزان ترشح هورمون ها پس از زایمان، مانند کاهش شدید هورمون های استروژن و پروژسترون و هورمون های غده تیروئید، این عوامل در بالا رفتن خطر ابتلاء به افسردگی پس از زایمان نقش ویژه ای دارند.

- کم خوابی عامل مهمی در بروز این بیماری است، ممکن است پدر و مادر به دلیل گریه زیاد نوزاد نتوانند شب به اندازه کافی بخوابند.

- بارداری ناخواسته یا بدون برنامه ریزی، در تحقیقی که در دانشگاه کارولینا شمالی انجام گرفت مشخص شد مادرانی که ناخواسته و بدون برنامه ریزی صاحب فرزند می شوند نسبت به مادرانی که با برنامه ریزی و تصمیم گیری صاحب فرزند می شوند، چهار برابر بیشتر در معرض خطر ابتلاء به افسردگی پس از زایمان قرار دارند.

- تحقیقاتی که در انگلستان صورت گرفت نشان داد، ژن های خاصی وجود دارند که تحت تأثیر محیط اطراف می توانند تأثیر مثبت یا منفی روی خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان بگذارند.

مشکلات شیردهی
براساس تحقیق انجام گرفته در دانشگاه کاراولینا شمالی، مادرانی که تازہ صاحب فرزند شده اند و در دو هفته اول تولد نوزاد با مشکلات شیردهی مواجه می شوند، در دو ماه آینده بیشتر در معرض خطر افسردگی پس از زایمان قرار دارند.

مادرانی که می گویند علاقه ایی به شیردهی ندارند، 42 درصد بیشتر احتمال تجربه افسردگی پس از زایمان در دو ماه ابتدایی را دارند. همچنین مادرانی که در روز اول و دو هفته پس از زایمان، شیردهی بسیار دردناکی دارند، نسبت به مادرانی که شیر دهی بدون دردی را تجربه می کنند دو برابر بیشتر به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند. فردی که در تاریخچه خانوادگی خود سابقه افسردگی دارد بیشتر در معرض خطر ابتلاء قرار دارد. گرچه هنوز کسی از جزییات علت آن آگاهی ندارد. همچنین مادرانی که بیماری اختلال دوقطبی دارند نسبت به مادران دیگر بیشتر در معرض خطر ابتلاء قرار دارند. اما بسیاری از محققان دریافتند که افسردگی پس از زایمان می تواند در طول بارداری آغاز شود.

تشخیص افسردگی
می توان افسردگی پس از زایمان را از طریق پرسشنامه افسردگی، که توسط پزشک ارائه می شود، تشخیص داد. علائم افسردگی شدید باید در چهار هفته ابتدایی تولد نوزاد خود را نشان دهد، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند این زمان بسیار کوتاه است و نیاز به زمان بیشتری است. متخصص زنان و یا دکتر روانشناس برای تشخیص افسردگی را بطور کامل پاسخ دهد. ممکن است پزشک برای تشخیص وجود هرگونه مشکل هورمونی، کم کاری تیروئید یا کم خونی از شما بخواهد ازمایش های تشخیص مانند آزمایش خون را انجام دهید.

پزشک دو سوال از شما می پرسد
- آیا در ماه گذشته احساس غمگینی، افسردگی یا ناامیدی داشته اید؟

- آیا با حضور در فعالیت هایی که قبلا باعث شادی و لذت شما می شد، دیگر لذت نمی برید یا خیلی کم لذت می برید؟

مادری که به هر دو سوال پاسخ مثبت می دهد به احتمال زیاد از افسردگی پس از زایمان رنج می برد.

پزشکان عمومی نیز در بسیاری از کشورها، برای تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان اموزش می بینند، پزشک تلاش می کند، علائم و نشانه ها را تشخیص دهد تا بتواند شدت افسردگی را ارزیابی کند. بنابراین او می تواند بهترین روش درمان را انتخاب کند.

پزشک درباره موضوعات زیر سوال می پرسد:
مشکل خواب

مشکل در تصمیم گیری و تمرکز

مشکل در اعتماد به نفس

نوسان اشتها، این نوسان می تواند کاهش یا  افزایش اشتها باشد.

اضطراب و نگرانی

خستگی بیش از حد، سستی، عدم تمایل برای شرکت در فعالیت های فیریکی

احساس گناه

انتقاد از خود

وجود افکار خودکشی

اگر مادر به سه سوال بالا پاسخ مثبت دهد، احتمالا افسردگی خفیف دارد. در مواردی که افسردگی خفیف باشد، مادر هنوز می تواند فعالیت های روزمره خود را انجام دهد. اما اگر بیش از سه مورد لیست در مورد فرد صادق باشد، افسردگی در حد متوسط و در نهایت افسردگی شدید تشخیص داده می شود. مادری که افسردگی متوسط دارد، انجام فعالیت های روزمره برای او دشوار است، اما با کمک پزشک می تواند بر مشکلات غلبه کرده و کارهای خود را انجام دهد. اگر مادر افسردگی شدید داشته باشد اصلا نمی تواند کارهای خود را انجام دهد و نیاز به درمان تخصصی از طرف گروه متخصصین روانپزشکی دارد.

درمان افسردگی
مادرانی که تصور می کنند علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان را دارند باید توسط پزشک گرچه افسردگی پس از زایمان قابل درمان است ولی ممکن است دوران درمان چند ماه یا در برخی موارد بیشتر از چند ماه طول بکشد. مهمترین قدمی که مادر می تواند برای درمان و بهبودی خود باردارد، اگاهی از وجود بیماری است. کمک خانواده، همسر و دوستان نزدیک می تواند تأثیر عمده ایی بر سرعت روند درمان داشته باشد. کارشناسان معتقدند که مادر باید با کسانی که به آنها اعتماد دارد در مورد تمام احساسات خود صحبت کند و هیچ چیز را درون خود نگاه ندارد. اگر اطرافیان با شنیدن حرف های یک مادر افسرده احساس کنند که همه چیز از دست رفته است، ممکن است باعث پیچیده تر شدن بیماری شوند. شرکت در گروه های خودیار نه تنها می تواند اطلاعات مفیدی در اختیار مادر قرار دهد بلکه با دیدن سایر مادرانی که بیماری و علائم مشابه دارند، کمتر در این مورد احساس تنهایی می کند.

1.دارو
ممکن است پزشک برای افسردگی متوسط و شدید داروی ضد افسردگی تجویز کند. این داروها برای برقراری تعادل در ترکیبات شیمیایی مغز و تاثیر آن بر خلق و خو تجویز می شوند. داروهای ضد افسردگی به بهبود زود رنجی، ناامیدی، احساس عدم توانایی برای مقابله با مشکلات عدم تمرکز و بی خوابی کمک می کنند مصرف این داروها نتیجه خوبی برای مادر در بر دارد و به او کمک می کند، تا راحت تر با مشکلات روبرو شده و بر آنها غلبه کند، همچنین مصرف داروهای ضد افسردگی رابطه بین مادر و نوزاد را بهتر ومحکم تر می کند.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا این داروها تاثیر خود را نشان دهند. مادری که از تاثیر فوری دارو ناامید شده و تجربه خوبی از مصرف آن ندارد باید این نکته را همیشه به یاد داشته باشد که تاثیر دارو نیاز به زمان کافی دارد.

۵۰ تا ۷۰ درصد مادران در چند هفته و در مدت کوتاهی به خوبی به دارو واکنش نشان می دهند، گرچه این مسئله برای همه اتفاق نمی افتد.

این امکان وجود دارد که داروهای ضد افسردگی از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شوند. کسی نمی داند مصرف طولانی مدت این داروها چه خطراتی برای نوزاد به همراه دارد. براساس تحقیقات مختصری که انجام گرفته، گروه دارویی TCA (داروهای ضد افسردگی تری سیکلیک) از قبیل ایمی پرامین و نورتریپتیلین کم خطرترین داروهایی هستند که مادر حین شیردهی می تواند از آنها استفاده کند. اگر مادر سابقه بیماری های قلبی، صرع یا افسردگی شدید به همراه فکر خود کشی دارد، نباید از این گروه دارویی استفاده کنید. به احتمال زیاد پزشک برای کسانی که نمی توانند از این گروه دارویی استفاده کنند، داروهای دسته SSRI (ضدافسردگی سروتونین) از قبیل پاروکستین یا سرترالین را تجویز می کند. مقدار پاروکستین یا سارترالینی که از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود، بسیار پایین است.

هنگام مراجعه به پزشک بهتر است روش تغذیه نوزاد خود را به پزشک اطلاع دهید تا درمان موثر تری را انتخاب کند. نه تنها تغذیه با شیر مادر فواید غذایی فراوانی برای نوزاد به ارمغان می آورد بلکه باعث می شود پیوند عاطفی بیان مادر و نوزاد بسیار محکم تر شده و اعتماد به نفس مادر را برای رسیدن به این باور که او مادر خوبی است، افزایش دهد. در مواردی که مادر دچار جنون پس از زایمان شده باشد یعنی دچار توهم شود، رفتار غیر منطقی از خود نشان دهد و فکر اقدام به خودکشی در سر داشته باشد، پزشک برای او ارامبخش تجویز می کند. اما در این موارد باید دارو برای مدت زمان کوتاهی مصرف شود. چرا که این نوع داروها عوارض زیادی به همراه دارند: عدم تعادل، کاهش حافظه، احساس سبکی سر، خواب آلودگی و گیجی.

2. مشاورہ درمانی
اغلب اوقات صحبت کردن با درمانگر به همراه مصرف دارو بهترین روش درمان بشمار می آید.
براساس برخی از مطالعات، برای درمان مادرانی که افسردگی پس از زایمان آنها در حد متوسط است، (سی بی تی) یا همان درمان رفتارشناختی، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد موفقیت آمیز است، این میزان مانند درمان دارویی موثر است. برای افرادی که افسردگی پس از زایمان آنها شدید و حاد است و انگیزه آنها بسیار کم است مشاوره با درمانگر به تنهایی تاثیر زیادی ندارد.
بیشتر مطالعات با این نظریه موافقند که، بهترین نتیجه را زمانی می توان بدست آورد که درمان، ترکیبی از مشاوره با درمانگر و دارو باشد که به آن مشاوره همراه با دارو درمانی نیز گفته می شود. نمونه های زیر چند نوع درمان از طریق مشاوره با مشاور و درمانگر را نشان می دهد:

شناخت درمانی
این نوع درمان بر این اصل استوار است که، طرز فکر مادر می تواند افسردگی او را تحریک کند. به او نشان داده می شود که طرز فکرش تاثیر مخربی روی وضعیت ذهنی او می گذارد. هدف از این کار تغییر الگوی ذهنی مادر و کسب دیدگاه مثبت است.

رفتاردرمانی شناختی (سی بی تی)
این روش ترکیبی از شناخت درمانی و رفتار درمانی است و به مادر نشان می دهند چگونه طرز فکر، رفتار و احساسات خود را تغییر دهد.

پیشگیری از افسردگی پس از زایمان
مجله خبری لحظه نما:بیشتر پزشکان در طول دوران بارداری یا قبل از آن اطلاعات کافی درباره تاریخچه پزشکی و خانوادگی مادر در اختیار دارند که همین اطلاعات احتمال بروز افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد. کسی که قصد بارداری دارد باید همه چیز را درباره سابقه افسردگی یا بیماری های روانی خود با پزشک در میان بگذارد. همچنین ورزش درمانی و برنامه های آموزشی به طرز چشمگیری خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد. موارد زیر می توانند در پیشگیری از افسردگی پس از زایمان مفید باشند:

تناسب اندام خود را حفظ کنید. به صورت منظم ورزش کنید. بسیاری از مادران از فواید بیشمار ورزش بهره می گیرند. گرچه در تحقیقات به اثبات رسیده که ورزش تاثیر متوسطی در کاهش علائم افسردگی پس از زایمان دارد.

یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
اسیدهای چرب امگ3: دانشمندان معتقدند احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان برای مادرانی که کمبود امگا 3 دارند بیشتر است. براساس نوشته های موجود بین بارداری، امگا 3 و ایجاد واکنش شیمیایی که باعق فعال سازی سراتونین در مغز می شود، ارتباط وجود دارد. سراتونین یک تنظیم کننده خلق و خواست که مقدار ترشح آن با میزان امگا ۳ ارتباط دارد. بسیاری از خانم  ها می توانند امگا 3 را طبق نظر پزشک به صورت کپسول مصرف کنند.

گرچه طبق برخی پژوهش ها مصرف کپســـول هـاى روغـن ماهی در طول دوران بارداری خطر ابتلاء به افسردگی پس از زایمان را کاهش نمی دهد.

استراحت: هرشب حداقل بین هفت تا هشت ساعت به خوبی بخوابید.

قند خون : تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید. اجازه ندهید میزان گلوکز خون تان به دلیل نخوردن مواد غذایی برای مدت طولانی کاهش یابد.

تهیه لیست: برای خود برنامه ریزی داشته باشید، با این کار برای انجام کارهای خود عجله نخواهید کرد و در آنجام امور روزانه خود خیلی خسته نخواهید شد، زیاد کار نکنید. کارهای خود را اولویت بندی کنید.

در برخورد با دیگران با صراحت صحبت کنید با دوستان نزدیک، همسر و اعضا خانواده درباره احساسات و نگرانی های خود به راحتی صحبت کنید.

با گروه های محلی که می توانند به شما کمک کنند در ارتباط باشد.

به یاد داشته باشید که افسردگی پس از زایمان هر ساله میلیون ها مادر را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین شما مقصر نیستید.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: