مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: ۵۹۸۵
پرسش و پاسخ در مورد بارداری
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما: پرسش و پاسخ در مورد بارداری

بیست هفته باردارم و به تازگی سمت راست شکمم شب ها واقع دردناک می شود. درد حدود چهار ساعت ادامه دارد و فقط بالای پهلوی سمت راست بدنم احساس می شود. درد چنان است که انگار شخصی محکم شکم من را از داخل نگه داشته. فشار خونم خوب است. آیا این درد عادی است؟ علت آن چیست؟ و برای متوقف ساختن یا کاهش درد چه کاری می توانم انجام دهم؟
تینا اوت، نرس ماما: دردی که در سمت راست بدنتان احساس می کنید و شاید حتی تا ناحیه ی شرمگاهی شما ادامه مییابد، احتمالاً در اثر انقباض پیوندگردی است که رحم شما را در مکان خود در لگن نگاه میدارد. همان طور که رحم رشد می کند، این درد از کشیده شدن پیوندها به وجود می آید و می توانید تا زیر بالای ران ادامه یابد. وقتی درد شروع میشود، بی تردید نفس عمیق و آهسته بکشید و به سمت درد ختم شوید. شاید دو قرص منگنز فسفورس زیر زبان سه بار در روز، گرفتگی ها را بهبود بخشید (البته با مشورت پزشک). این نوع درد شکایت بسیاری از بارداران است. درد همراه با شکم سفت، حالت تهوع و استفراغ یا سرگیجه شاید نشان دهنده ی مشکل جدی تری باشد و باید فوراً آن را با مراقب بهداشتی خود در میان گذارید.

سی ساله و سی و دو هفته باردارم. تصویربرداری اولتراساوند انجام داده ام و به من گفته شده است که فیبروئید بزرگی نزدیک جفت من در حال رشد و رگهای خونی جفت را سهیم شده است. دکتر میگوید که در خطر خونریزی پس از زایمان قرار دارم. آیا باید نگران باشم؟
تینا اوت، نرس ماما: اگر فیبروئید به خوبی خارج از ناحیه ی لگن و بالای رحم باشد، نباید اثار مخربی داشته باشد. فیبروئیدهایی که شکل فرورفتگی رحم را مخدوش میکنند، احتمالاً باعث می شوند که بچه در وضعیت غیرمعمولی قرار گیرد که برای زایمان واژنی مناسب نیست. همچنین اگر فیبروئید در پایین رحم و در ناحیه ی خود لگن قرار داشته باشد، در نتیجه احتمالا به طور بالقوه مسیر بچه را مسدود کند و زایمان واژنی را مشکل تر سازد. اگر فیبروئید خارج از لگن وجود دارد و بچه در وضعیت طبیعی است، در نتیجه احتمال زایمان طبیعی وجود خواهد داشت. اگر نگرانیهایی درباره ی مسئله ساز بودن فیبروئید هنگام زایمان وجود دارد، بنابراین احتمالاً پزشک گزینه های جایگزین زایمان را توصیه می کند. خونریزی پس از زایمان می تواند مشکلی اتفاقی باشد، زیرا امکان دارد اگر فیبروئیدها وجود داشته باشند، رحم اندکی اهسته تر منقبض شود و شاید پس از زایمان افزایش خونریزی وجود داشته باشد. پزشک متوجه هر پیچیدگی بالقوه ای در اثر فیبروئیدها خواهد بود و احتیاط های ضروری را با شما مطرح می کند تا اطمینان یابد که هم شما و هم فرزندتان زایمان ایمنی پیش رو داشته باشید. پیشنهاد می کنیم که از پزشک بخواهید تا گزینه هایتان را برای شما توضیح دهد. سوال هایتان را بپرسید تا درباره ی چیزهایی نگران نباشید که پزشک کنترل آنها را به دست دارد.

 بیست و هشت هفته باردار و دچار اچ آی وی مثبت با بار ویروسی نامعلوم هستم. آیا زایمان سزارین تنها راه است؟ آیا احتمال انتقال بیماری از مادر به فرزند در زایمان سزارین وجود دارد؟ در نهایت، اگر شیردهی پستانی کنم، آیا فرزندم دچار اچ آی وی می شود؟
 تینا اوت، نرس ماما: مهمترین عامل در شناسایی خطر انتقال اچ آی وی از مادر به فرزند در بارداری شیردهی پستانی بار ویروسی مادر است. بار ویروسی به این ترتیب اندازه گیری میشود که چه تعداد کپی ویروسی در هر میلیمتر خون وجود دارد. به زبان ساده، هر چه بار ویروسی بیشتری داشته باشید، احتمال انتقال بیماری از مادر به فرزند بیشتر است. اگرچه انتقال ویروس می تواند صرف نظر از بار ویروسی نیز رخ دهد، به احتمال زیاد ویروس به بچهای منتقل می شود که مادرش بار ویروسی بیشتری داشته است. تنها روش دستیابی به بار ویروسی ناچیز (نامشخص)"، استفاده ی روزانه از درمان آنتی رتروویرال (ART) است. پیش از دسترسی به درمان آنتی رتروویرال، به مادران مبتلا به اچ آی وی توصیه می شد که زایمان سزارینی داشته باشند تا تماس بین مایعات عفونی بدن مادر و فرزند را به حداقل رسانند.

برای به حداقل رساندن قرارگیری بچه در معرض شیر عفونی مادر، به مادران نیز توصیه می شد که از شیردهی پستانی پرهیز کنند. با وجود درمان انتی رتروویرال، این توصیه ها باید با دقت بیشتری بررسی شوند.

1. بچه متولد از مادر مبتلا به اچ آی وی با بار ویروسی ناچیز، اگر با سزارین به دنیا اید، با خطر اندکی برای ابتلا به ویروس روبه روست، چون مایعات بدن مادر حاوی حداقل بار ویروسی است. ولی برای مادران، نسبت به زایمان واژنی، سزارین با خطر بیشتری برای پیچیدگیها همراه است. در این مورد، انتخاب زایمان واژنی ایمن ترین گزینه برای مادر است و برای بچه نیز ایمن خواهد بود.

2. تقريباً درهمه ی شرایط برای بچه، شیردهی پستانی بهترین است. اگر مادر مبتلا به اچ آی وی بتواند "تضمین کند" که بار ویروسی اش طی شیردهی پستانی ناچیز باقی بماند (با استفاده ی روزانه از درمان آنتی رتروویرال، دوری از آمیزش جنسی بدون محافظ و ملاقات با پزشک هرچه سریع تر پس از احساس ناخوشی)، در نتیجه احتمالا این کار بهترین گزینه برای بچه نیز خواهد بود. تغذیه ی نوزاد با جایگزین دیگر نیاز خطرات خود را به همراه دارد که شامل خطر بیشتر برای ابتلا به ذات الریه، اسهال و سوء تغذیه می شود و پرهزینه است.

گرچه زایمان واژنی و شیردهی پستانی برای مادرانی ایمن تر است که بار ویروسی ناچیز دارند، ولی خطر انتقال اچ آی وی هنوز باقی میماند. باید تصمیم بگیرید که با ان احساس راحتی کنید. همچنین یادتان باشد که ازمایش کردن فرزندتان برای اچ آی وی ضروری است. بچه های قرار گرفته در معرص اچ آی وی (نوزادان به دنیا آمده از مادران مبتلا به اچ آی وی) باید هنگام تولد و در ده هفتگی آزمایش اچ آی وی پی سی آر بدهند و در پی آن طی و پس از شیردهی پستانی برای اچ آی وی آزمایش شوند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: