مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: ۸۱۲۲
روشهای صحیح خواباندن نوزاد - همه در مورد خطرات روی شکم خواباندن نوزاد مطالبی شنیده ایم. خواب روی شکم یکی از عوامل عمدہ "سندرم مرگ ناگهانی نوزادان" است. از سال 1990 متخصصین بهداشت توصیه می کنند که از خواباندن نوزاد روی شکم پرهیز کنید،
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:همه در مورد خطرات روی شکم خواباندن نوزاد مطالبی شنیده ایم. خواب روی شکم یکی از عوامل عمدہ "سندرم مرگ ناگهانی نوزادان" (SIDS (Sudden Infant Death Syndrom است. از سال 1990 متخصصین بهداشت توصیه می کنند که از خواباندن نوزاد روی شکم پرهیز کنید، از آن زمان مرگ ناگهانی نوزادان به شکل چشمگیری تا 50 درصد کاهش یافته است. با این حال در کشورهای در حال توسعه هنوز "مرگ ناگهانی نوزادان" اصلی ترین علت مرگ نوزادان در سنین یک ماهگی تا یک سالگی است.

خواب روی پشت
پس از توصیه متخصصین، اکثر والدین نوزاد خود را به پشت می خواباندند تا اینکه مشکل دیگری پدیدار شد؛ positional plagiocephaly یا دفرمی موقعیتی جمجمه (پشت سر صاف). از آنجاییکه جمجمه سر نوزادان نرم و انعطاف پذیر است، اگر نوزاد برای طولانی مدت به پشت خوابانیده شود یا با پشت سرشان چسبیده به سطحی صاف بنشینند، مثل گهواره یا صندلی ماشین، ممکن است شکل استخوان جمجمه آنان تغییر کند. در برخی از موارد شدید، برای بهبود فشار روی یک بخش از جمجمه، باید از کلاه مخصوص استفاده کرد!

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی اینطور به نظر می رسید که نوزادان را به پهلو بخوابانند. و نوزاد به سادگی می تواند از پهلو به روی شکم غلت بخورد، بنابراین رخداد مرگ ناگهانی نوزادان دوباره افزایش یافت. در نتیجه  مادران وضعیت خواب روی پشت را ایمن تر یافتند. جالب است بدانید که برای جلوگیری از بروز" سندرو پشت سر تخت" پیشنهاد می شود موقعیت خواب نوزاد به پهلو باشد.

خواباندن به پهلو
زمانی که روی پهلو دراز کشیده اید، تا زمانی که نفس می کشید، راه هوا باز می ماند زیرا زبان از روی پشت گلو برداشته می شود. نوزادی که روی پشتش خوابانده شده است، ولی سرش بالاتر قرار نگرفته است، اگر دچار استفراغ شود، استفراغ می تواند از مجرای هوای او پایین رود و وارد شش ها گردد. اگر خلط در استفراغ او وجود داشته باشد، همان طور که در همه نوزادان معمول است، این مواد می تواند مجرای هوای نوزاد را ببندد. اگر نوزاد به پهلو خوابانده شود، استفراغ راحت تر از دهان خارج می شود.

در روش های احیای تنفسی توصیه می شود که اگر با فردی بیهوش مواجه شدید او را در وضعیت دراز کش به پهلو قرار دهید تا این که او بتواند به تنفس ادامه دهد و همچنین مجرای هوای او با استفراغ مسدود نشود. این پیشنهاد مخصوصاً برای افرادی که در حالت بسیار حاد قرار دارند مانند تشنج، حمله قلبی یا سکته بسیار کارساز است. اما آیا این روش که برای بیمارانی با وضع وخیم اجرا می شود، برای نوزاد ما نیز کارساز است؟

توجه داشته باشید که برای پیشگیری از تخت شدن صورت (در یک طرف) هنگام خواباندن روی پهلو، باید فرزند تان را از پهلو به ان پهلو جابجا کنید! شاید بهتر باشد روش های احیا خردسالان CPR را آموزش ببینید.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که احتمال وقوع مرگ ناگهانی نوزادان را کاهش می دهند. مراقب مسائل زیر باشید:

پستانک
این موضوع هنوز در دست بررسی است، چرا که برخی از متخصصین شیردهی پستانی عقیده دارند استفاده از پستانک می تواند با شیردهی پستانی دخالت کند. با این حال بسیاری از مادران به فرزندشان پستانک میدهند و شیردهی پستانی نیز می کنند.

زمانی که نوزادی پستانک در دهان دارد، زبان به سمت پایین فشار داده می شود و آنرا در همان وضعیت نگه می دارد، بنابراین از بازگشت آن به عقب و مسدود کردن مجرای هوا جلوگیری می کند. این مسئله حتی زمان برای مرگ ناگهانی است به نوزاد کمک می کند. نشریه سلامت مادر و نوزاد به این نتیجه رسیده که "استفاده از پستانک در هنگام خواب، مرگ ناگهانی نوزادان را کاهش می بخشد ". پژوهشی در کالیفرنیا یافته است که در نوزادان شیردهی شده با شیرمادر یا شیر خشک، پستانک ها خطر مرگ ناگهانی نوزادان را کاهش میدهد.

پژوهشی یافته است که استفاده از پستانک هنگام خواب، مرگ ناگهانی نوزاد را به میزان ۹۰ درصد کاهش می دهد. نیروی ویژه آکادمی پزشکان اطفال امریکا درباره مرگ ناگهانی نوزادان به والدین پیشنهاد می کند که هنگام خواب از پستانک ها استفاده کنند.

روتختی ها و گرمای بیش از حد
هرچه تعداد وسایل داخلی گهواره نوزاد کمتر باشد، بهتر است. ولی باید وسایل زیر در تخت نوزاد وجود داشته باشد:

تشکی نو: تشک های دست دوم خطر مرگ ناگهانی نوزادان را افزایش میدهند. فرض بر این است که باکتریهای به جا مانده از سلولهای مرده پوست، استفراغ، ادرار و مدفوع نوزاد قبلی، خطر مرگ ناگهانی را افزایش می دهد.

بدون بالش یا بالشتک : احتمال دارد نوزاد بوسیله بالش خفه شود. بچه ها تا سن دوسالگی به بالش نیاز ندارند. زیرا تا آن زمان، فاصله بین سر و شانه آنان بسیار کوچک است و برای پر کردن این فاصله به بالش نیاز ندارند. فقط باید از رو اندازهایی با سوراخهای درشت یا قنداق های مخصوص استفاده کرد. پتوهای لطیف و از جنس فلیس باعث مسدود ساختن مجرای هوای نوزاد می شود. نوزادان از بینی تنفسیمی کنند و مجرای هوای آنان بوسیله الیاف یا پرزهای پتو به راحتی بسته میشود.

بالشتکی مخصوص (Wedge) برای نگه داشتن نوزاد به پهلو.
بالشتک های گهواره و اسباب بازی های پرزدار ممنوع است: اگر میخواهید برای فرزند تان اسباب بازی مخصوصی تهیه کنید، مطمئن شوید که پرزدار نباشد.

هرگز سر نوزاد را نپوشانید.
بیش از حد فرزندتان را گرم نکنید: اگر فرزندتان احساس سرما کند، نمیخوابد، بنابراین اگر او خوابیده است، می توانید مطمئن باشید که او گرم و راحت است. کودکان دستان و پاهای سردی دارند، حتی زمانی که گرم هستند. پس فقط فرزند تان را با یک لایه بیشتر بپوشانید (یعنی اگر خودتان با دو لایه لباس احساس راحتی می کنید به فرزندتان سه لایه بپوشانید). اگر احساس می کنید که اتاق برای فرزند تان خیلی سرد است، به جای استفاده از پوشش ها و پتوهای بیشمار، اتاق را گرم کنید. از گرم کننده های خطرناک پرهیز کنید، مثل اجاق گاز یا بخاری برقی، گرم کننده هایی مثل شوفاژ باعث گرم نگه داشتن اتاق در دمای معتدلی می شوند، دمای مطلوب اتاق نوزاد ۲۴ درجه سانتی گراد است.

این موضوع هنوز در دست بررسی است، چرا که برخی از متخصصین شیردهی پستانی عقیده دارند استفاده از پستانک می تواند با شیردهی پستانی دخالت کند. با این حال بسیاری از مادران به فرزندشان پستانک میدهند و شیردهی پستانی نیز می کنند. زمانی که نوزادی پستانک در دهان دارد، زبان به سمت پایین فشار داده می شود و آنرا در همان وضعیت نگه میدارد، بنابراین از بازگشت آن به عقب و مسدود کردن مجرای هوا جلوگیری می کند. این مسئله حتی زمانی که او در حال خواب است و آسیب پذیرترین زمان برای مرگ ناگهانی است به نوزاد کمک می کند. نشریه سلامت مادر و نوزاد به این نتیجه رسیده که "استفاده از پستانک در هنگام خواب، مرگ ناگهانی نوزادان را کاهش می بخشد ". پژوهشی در کالیفرنیا یافته است که در نوزادان شیردهی شده با شیرمادر یا شیر خشک، پستانک ها خطر مرگ ناگهانی نوزادان را کاهش میدهد. پژوهشی یافته است که استفاده از پستانک هنگام خواب، مرگ ناگهانی نوزاد را به میزان ۹۰ درصد کاهش میدهد. نیروی ویژه آکادمی پزشکان اطفال امریکا درباره مرگ ناگهانی نوزادان به والدین پیشنهاد می کند که هنگام خواب از پستانک ها استفاده کنند.

دود کردن سیگار
دود دست دوم سیگار به همراه تمام مضرات دیگرش، خطر مرگ ناگهانی نوزاد را نیز افزایش می دهد.

سیگار کشیدن خانمها طی بارداری خطر مرگ ناگهانی نوزاد را بیشتر می کند.

نوزادانی که پس از زایمان در معرض دود دست دوم قرار می گیرند، در خطر بیشتری برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستند.

مواد شیمیایی موجود در دود دست دوم به روشی روی مغز تاثیر می گذارد که با تنفس منظم نوزاد مداخله می کند.

اگر فردی که تازه سیگار خود را خاموش کرده است، فرزندتان را در آغوش بگیرد، سمومی که روی لباس ها و پوست او باقی می ماند، می تواند به فرزندتان منتقل شود. همچنین استنشاق بوی قوی دود سیگار بوسیله فرزندتان باعث تحریک و آشفتگی او می شود.

تخت خواب مشترک
چه چیزی بهتر از این است که فرزندتان تمام شب در کنار شما باشد؟ در حالی که بسیاری از مادران از ترس غلتیدن روی فرزندشان در هنگام شب از خوابیدن با او وحشت دارند، محل مشترک خواب مادر و نوزاد واقعا موفق ترین روش خواب است. این روش از نظر زیستی طبیعی است و بقای نوزاد را به حداکثر می رساند و فوائد دیگری هم دارد:

بستر واحد شیردهی پستانی را تسهیل می کند. تمامی آنچه نیاز دارید، این است که پستان تان را به دهان نوزاد بگذارید و به خواب باز گردید. بسیاری از مادران، در حالی که نوزاد تغذیه می شود، به خواب خود ادامه می دهند. اگر قادر به خروج از بستر نباشید، تغذیه شبانه را بسیار آسان می کند.

فرزندتان در تمامی طول بارداری نزد شما بوده است و زمانی که کنار شما می خوابد، کمتر احساس تنهایی و جدایی می کند. پروفسور "جی مک کن" هوادار بین المللی هم بستری مادر و نوزاد است، او برای تصدیق این روش می گوید: برای شیردهی پستانی مناسب است و می تواند خطر رخداد مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهد این نکات را مد نظر قرار دهید:

خوابیدن نزدیک به فرزندتان به تنظیم فیزیولوژیکی (زیستی) فرزندتان کمک می کند و باعث تنظیم دمای بدنی، سیستم ایمنی و سیستم قلبی تنفسی آنان می شود. مغز نوزادان هنگام تولد فقط ۲۵ درصد رشد یافته و گسترش آن به نزدیکی و تماس بدن مادر بستگی دارد.

خوابیدن نزد فرزندتان پیوند بین والدین و نوزاد را گسترده می دهد و در نهایت رشد فیزیولوژیکی نوزاد را گسترش میدهد.

سیستمهای ایمنی و گوارش نوزادان نابالغ است. دکتر "تیفانی فیلد" یافته است که تماس نزدیک مادر و نوزاد باعث رهاسازی هورمونهای رشدی بیشتر و  کاهش استرس نوزاد می شود، بنابراین جذب کالری و افزایش وزن به میزان ۴۷ درصد افزایش می یابد.

سیستم تنفسی و تنظیم دمای بدنی نوزادان نیز نابالغ است. در نتیجه زمانی که با نوزاد هم بستر می شوید، رابطه بین تنفس اختیاری و خودکار، به ویژه در هنگام خواب به طرز عجیبی تنظیم می شود. نوزاد نمی تواند برای گرم نگه داشتن بدن خود، بلرزد. والدین در هنگام شب به عنوان دیواری بین نوزاد و محیط اطراف عمل می کنند و از سرد شدن بدن نوزاد جلوگیری می کنند. قرار دادن گهواره ی نوزاد در کنار بسترتان نیز مناسب است، زیرا در صورت بروز مشکلی سریعا بالای سر او حاضر می شوید.

راهنمایی های پروفسور "جی مک کینز" درباره خوابیدن نوزاد با والدین در یک بستر:
روی تختی محکم و با پتوهای سبک بخوابید و هرگز سرهای خودتان را نپوشانید. اسباب بازیهای پرشده یا بالش اضافی در اطراف فرزندتان قرار ندهید. اشیاء پرزدار نیز نباید استفاده شوند.
افرادی که از آرامبخش یا مواد مخدر استفاده می کنند یا افرادی که مست هستند، نباید با فرزندشان همبستر شوند.

در اتاق نباید دود وجود داشته باشد.
افراد بسیار چاقی که ممکن است، متوجه نشوند که دقیقا فرزندشان کجاست یا چقدر نزدیک است، می توانند فرزندشان را در کنارشان بخوابانند، اما در سطحی جداگانه.

اگر موهای بلندی دارید، باید آنها را ببندید، تا این که به صورت و گردن بچه آزاری نرساند.

هرگز نباید روی مبل با فرزند تان بخوابید، زیرا احتمال افتادن او وجود دارد.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: