مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: ۸۵۶
توصیه هایی برای روزهای آخر کنکور - بعضی از شما مادران در خانه فرزند کنکوری دارید و نگران چند وقت باقی مانده تا روز موعود یا همان روز کنکور هستید.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
توصیه هایی برای روزهای باقی مانده تا کنکور
برای موفقیت فقط اطلاعات کافی نیست
مجله خبری لحظه نما:حتما بعضی از شما مادران در خانه فرزند کنکوری دارید و نگران چند وقت باقی مانده تا روز موعود یا همان روز کنکور هستید. این روزها برای کنکوری های ۹۵ روزهای مهم و سرنوشت سازی است. کمتر از یک ماه به آزمون بزرگ کنکور باقی مانده و همه کسانی که قرار است در این آزمون شرکت کنند آخرین تلاش هایشان را می کنند تا چند گام به موفقیت نزدیک تر شوند. یادمان باشد که برای موفقیت در تحصیل، داشتن اطلاعات علمی کافی نیست، استفاده از مهارتهایی که بتواند میزان بهره وری ما از این اطلاعات را افزایش دهد نیز امری بسیار مهم است. پس راهکارهای این کارشناس را با دقت بخوانید.

چشم هایتان را باز کنید!
بی دقتی یکی از رایجترین مسائل دانش آموزها و داوطلبان کنکور است. بارها اتفاق افتاده است که دانش آموزان به دلیل بی دقتی (با وجود داشتن اطلاعات بالا) در امتحانات، نمره از دست داده اند. به طور قطع، برای شما هم اتفاق افتاده است که بعد از امتحان، دچار افسوس شوید که با وجودی که پاسخها را میدانستید، به دلیل «بیدقتی» نتوانستید به سوالها پاسخ صحیح دهید. البته بی دقتی انواع متفاوتی دارد: ندیدن قسمتهایی از صورت سوالی، اشتباههای محاسبات و... برخی از انواع بی دقتی است.

اگر کنکوری هستید و قرار است در یکی از آزمونهای علمی سال ۹۵ شرکت کنید، بدانید که برای موفقیت در تحصیل، داشتن اطلاعات علمی کافی نیست.

استفاده از مهارتهایی که بتواند میزان بهره وری ما از این اطلاعات را افزایش دهد نیز امری بسیار مهم  است. دقت به معنی توجه غیرارادی از طریق حواس پنجگانه است. طبق تحقیقات صورت گرفته، ۷۵درصد از اطلاعات از طریق حس بینایی وارد  حافظه ما می شوند. این موضوع نشان  میزان اهمیت حس بینایی دارد. درصد ورود اطلاعات از طریق حواس پنجگانه به حافظه انسان در زیر آمده است:

حس/ درصد ورود اطلاعات

بینایی/ ۷۵ درصد

شنوایی ۱۳ درصد

بویایی/۶ درصد

چشایی-لامسه/ هر کدام ۳ درصد

البته این موضوع به منزله بی اهمیت بودن حس های دیگر نیست، ولی می تواند کمک قابل توجهی در روش های افزایش دقت و موفقیت در کنکور به داوطلبان داشته باشد.

انواع بیدقتی
دانش آموزان و داوطلبان کنکوری بیشتر در سه زمان (مطالعه، کلاس و آزمون) بی دقتی می کنند. در زیر به دلیل بی دقتی در این سه مورد و نیز راهبردهای ذهنی برای افزایش دقت می پردازیم، ولی قبل از آن می خواهیم ببینیم که چرا بی دقتی می کنیم. روانشناس ها و متخصصان مطالعه و یادگیری بر این باور هستند که بی دقتی هنگام مطالعه و آزمون، به چند دلیل رخ میدهد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

عجله کار شیطان است
به طور حتم برای شما رخ داده است که می خواستید در مدت زمان کوتاهی، کاری را انجام دهید (به طور نمونه لحظه آخر که از منزل خارج می شویم، خیلی هم عجله داریم، یادمان می افتد که باید به کسی تلفن بزنیم) در این مواقع ما به طور معمول، بی دقتی می کنیم و به برخی از موارد مهم توجه نمی کنیم. این مورد در آزمون نیز رخ می دهد. داوطلب هایی که در حل سوالات یا خواندن سوال عجله می کنند، از ضریب دقت بسیار پایینی برخوردار هستند .

سرگردانی چشم بین خطها و برگشتهای غیرارادی چشم به عقب به طور حتم هنگام مطالعه یا آزمون، برای شما اتفاق افتاده است که خطها را گم کرده اید و حتی گاهی چشم های شما چند کلمه عقب تر را نگاه کرده است.

کاهش غیرارادی توجه
تحقیق ها نشان می دهد بیشترین بی دقتی ها در جلسه ازمون مربوط به سوال های ساده است. این موضوع اشاره به کاهش ناآگاهانه توجه دارد. در جلسه آزمون، زمانی که ما با یک نسبت (سوال) ساده مواجه می شویم. احساس خوشایند موفقیت و رضایت درونی سبب میشود تا تصور کنیم پاسخ دادن به این سوال، بسیار ساده است. این فرایند پیچیده ذهنی حتی گاهی سبب میشود تا ما سوال بعدی را بخوانیم. در اصل، ضمیر ناخودآگاه ما با خود می گوید: «این سوال که ساده است؛ سوال بعدی را هم می توانم جواب دهم» بنابراین میزان توجه ما کاهش می یابد.

مهمترین عامل شکست بسیاری از داوطلبان در کنکور در نظر نگرفتن وقت و زمان است. پس یادتان باشد «عجله» یکی دیگر از عاملهای بی دقتی است. برای حذف این مورد در امتحانات با استفاده از "تکنیکهای مدیریت زمان” وقت خود را تنظیم کنید و در هر درس فقط به اندازه همان درس وقت بگذارید.

نکات کلیدی از زبان مشاور
اکنون می خواهیم روش های ذهنی افزایش دقت و کاهش بی دقتی را بررسی کنیم. نخست افزایش هوشیاری، هنگام رویارویی با سوال های ساده، همان طور که گفته شد، عمده ترین دلیل بی دقتی، کاهش غیرارادی توجه هنگام حل سوال های ساده است. موثرترین راه حل مقابله با این مورد، افزایش هوشیاری هنگام روبه رو شدن با سوال های ساده است. بسیار سادہ است. کافی است هر وقت که سوال ساده دیدید، حالت جسمانی تان تغییر کند، گویی موضوع بسیار مهم و خطرناکی را دیده اید چرا که در این لحظه ها، احتمال بیدقتی، بسیار زیاد وجود دارد و شما در خطر آن قرار دارید.

نکته مهم دیگر خواندن کامل همه جزئیات است. یکی دیگر از دلیل های بی دقتی در مطالعه و آزمون، توجه نکردن به جزئیات و هماهنگ نبودن سرعت چشم با ذهن است. برای رفع این مشکل باید از روش خط بر استفاده کنید. در این روش مداد یا انگشت اشاره خود را زیر خط هایی که مطالعه می کنید، حرکت داده و هماهنگ با آن، چشم های خود را حرکت دهید. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که در هر امتحان، فرصت خواندن سوال برای ما در نظر گرفته شده است. به طور معمول تصور ما بر این است زمانی که ۱۰ سوال داریم و ۲۰ دقیقه وقت، یعنی برای پاسخگویی به هر سوال، دو دقیقه وقت داریم درحالی که برای خواندن و پاسخ دادن به هر سوال، دو دقیقه وقت داریم. در امتحانات سعی کنید زیر کلمه های مهم مانند (نیست، ندارد و...) در صورت سوال، خط بکشید. همچنین بدانید با افزایش سرعت مطالعه دقت بیشتر میشود تا زمانی که به ناحیه مطالعه فعال برسیم و پس از آن با افزایش سرعت، «دقت» کاهش می یابد. علت بی دقتی هنگام حل سوال های ساده، مطالعه درس های عمومی، کلاس هایی که معلم، ارام صحبت می کند، به طور کامل به فعال نبودن ما مربوط می شود. برای افزایش دقت از طریق «فعال بودن»، کافی است از تکنیک «یادداشت برداری» استفاده کنیم. یعنی در ازمون با یادداشت کردن محاسبه ها و هنگام مطالعه، با یادداشت کردن کلمه ها و نکته های کلیدی.

یک نکته مهم را به شما داوطلبان کنکوری توصیه می کنیم. هر شب ۳۰ دقیقه را به زدن تست زمان دار اختصاص دهید. این کار تاثیر بسیار زیادی در کنترل زمان و درنتیجه کاهش بی دقتی خواهد داشت این کار را به طور حتم، هر روز به مدت ۳۰ دقیقه (۱۰ سوال عمومی و ۱۰ سوال اختصاصی) انجام دهید.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: