مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۴۹۶
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: ۱۹۳۶
طراحی دکوراسیون اتاق کودک - در این مطلب درباره نکات و موضوعات مهمی که باید در ارتباط با طراحی اتاق کودک، در نظر گرفته شود، پیشنهاداتی را ارائه داده ایم.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:در این مطلب درباره نکات و موضوعات مهمی که باید در ارتباط با طراحی اتاق کودک، در نظر گرفته شود، پیشنهاداتی را ارائه داده ایم.

نور خورشید، بهترین روشنایی بالای اتاق کودک
اولین موضوع در طراحی اتاق کودک بحث شناخت روحیات اوست. از نظر روانشناسی، جنسیت و شرایط خانوادگی در شکل گیری سلیقه کودک تاثیرگذار است. نور و نورپردازی از مباحث مهم درطراحی یک فضا است. نور اتاق کودک باید متناسب به سن و نیاز او باشد اما به طور کلی بهتر است نور مورد نیاز فضای اتاق کودک از نور خورشید تامین شود.

قدرت رنگها را فراموش نکنید
موضوع قابل بحث دیگر در زمینه طراحی اتاق کودک، رنگ های به کار برده شده در فضای اتاق است. رنگی که برای دیوارهای اتاق در نظر گرفته می شود باید با مقطع سنی کودک متناسب باشد. در سنین ابتدایی بچه، بهتر است از رنگ های ملایم استفاده شود. یعنی تمام طیفهای رنگی موجود، به شکل ملایم قابل استفاده هستند. مثلا رنگهای سفید، کرم یا صورتی و آبی روشن میتوانند انتخاب های خوبی برای استفاده در طراحی مورد نظر باشند. اما وقتی تیرگی رنگهای به کار برده شده از حد مجاز و معقول بیشتر شود می تواند آزاردهنده باشد و درنھایت حس آرامش کودک را مختل کند.

پیشنهادات کاربردی درباره طراحی دکوراسیون اتاق کودک

حواستان به سليقه کودکان باشد
برای نوزاد که هنوز قدرت انتخاب چندانی ندارد، والدین باید از شلوغی اضافی که فرزندشان را ناخودآگاه دچار آشفتگی می کند پرهیز کنند. فضا باید به ساده ترین و موثرترین شکل ممکن طراحی شود. در واقع خانواده، اگر به این نکته در چیدمان اتاق فرزند دقت کنند، قدمهای اول شکل گیری سلیقه و روحیات فرزند خود را برمی دارند. هرگز این نکته را فراموش نکنید که اشیای موجود در فضا روی فرزندتان تاثیرگذار است. به عنوان مثال استفاده از اشیای تیزگوشه یا وسایلی که با المانهای خشونت آمیز همراهند، کودک را از نظر روانی به سمت داشتن روحیه ای خشن و مشوش می برد. در نظر داشته باشید که گاهی درخشندگی رنگ ها نیز می تواند در ناآرامی و احساس تشویش کودک موثر باشد. اما اگر فضای گرم و دلنشین را برای فرزندتان مهیا کنید، احساس آرامش و امنیت در او ایجاد خواهد شد.

پیشنهادات کاربردی درباره طراحی دکوراسیون اتاق کودک

فرزندتان دختر است پسر؟
نباید فراموش کرد که جنسیت کودکان نقش به سزایی در نحوه طراحی فضای مختص به آنها دارد. دختر یا پسر بودن کودک، علاوه بر چیدمان، در انتخاب رنک، نور مورد نیاز و سایر موارد لازم برای طراحی فضا، موثر است و باید در طراحی درنظر گرفته شود. به طور خلاصه شرایط متفاوت این دو جنس، از موضوعاتی است که نحوه طراحی را مشخص میکند.

شغل فرزندتان رامی توانید مشخص کنید
این نکته غیرقابل انکار است که پرورش خلاقیت در درون کودک و نوزاد وابسته به میزان توجه پدر و مادر نسبت به این موضوع است. در حقیقت اگر والدین بتوانند این جریان را به خوبی هدایت کنند، به خصوص در ماه های اول تولد نوزاد، فرآیند شکوفایی خلاقیت کودک بسیار مشهود خواهد بود. درواقع می توان با توجهی که به محل رشد کودکمان داریم، راه درست تفکر و تصور افکارش را به او نشان بدهیم. حتی این فرآیند در شکل گیری شغل آینده کودک و به نوعی در شخصیتش تاثیرگذار است، همچنین قدرت تصمیم گیری و توانایی استفاده از دو نیکمره مغز، که ساختارهای متفاوتی از هم دارند، را فعال می کند.

با چیدمان ساده، فرزندانی خلاق پرورش دهید
سالهای اولیه زندگی هر فرد، به دوران نوزادی و کودکی تقسیم می شود. با توجه به توانایی های محدود نوزاد، باید چیدمانی ویژه برای طراحی اتاق در نظر گرفت. یعنی برای نوزاد باید چیدمان به گونه ای در نظر گرفته شود که همه چیز در دسترس اش باشد و از طرفی هم شرایطی را ایجاد کند که خلاقیت و انگیزه حرکت در نوزاد پرورش بیابد. موضوع نحوه ایجاد خلاقیت در خردسال، از مهمترین مباحث در زمینه طراحی اتاق کودک در سراسر دنیاست و در این باره مطالعات متعددی صورت گرفته. در جهت رشد خلاقیت فرزند، مثلا می توان در طراحی، فضایی را روی دیوار برای کودک در نظر گرفت که بتواند افکار و خیالات خود را ترسیم کند. به این صورت می توان روشی برای بروز درونیات خلاقیت پرور کودک ایجاد کرد. یعنی این گونه نگاه کنیم که اتاق کودک تنها محلی برای استراحت و بزرگ شدن جسمانی فرزند نیست بلکه روحیات و تفکر او نیز در همین اتاق شکل میگیرد.

مطالعه یاری رسان شماست
در کنار نکاتی که در این مطلب ذکر شده بهتر است والدین در زمینه طراحی فضای اتاق کودک مطالعات کافی داشته باشند تا بتوانند به طراحی و الگوی مناسبی از نظر کمی و کیفی در این باب دست پیدا کنند.

از روانشناس کودک کمک بگیرید
تمام موارد ذکر شده زمانی می تواند به بهترین شکل خود موثر باشد که از یک متخصص در این موضوع کمک بگیرید. به عبارت دیگر، برای طراحی اتاق کودک بهتر است از طراحانی کمک بگیرید که صرفا دانش معماری نداشته باشند و به روانشناسی کودک و نوزاد نیز مسلط و آگاه باشند. برای مثال پله، جزئی از ساختمان است که برای کودک مشکل ساز و آزاردهنده است. پس شخصی که فضای مختص کودک را طراحی می کند، باید به این موضوع آگاه باشد و چگونگی کاربرد یا عدم کاربرد آن را در نحوه طراحی خود در نظر بگیرد. در غیر این صورت کودک به علت عدم وجود فضا می تواند امنیت و سلامت کودک را تهدید کند.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: