مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: ۵۰۵۵
یکی از موضوعاتی که در روان شناسی سلامت به آن پرداخته میشود، شیوه مراقبت از افراد مبتلا به بیماریهای مزمن است. سالمندان مبتلا به آلزایمر، جزو آن دسته از بیماران هستند که مراقبت از آنها به آموزش های خاصی نیاز دارد.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:یکی از موضوعاتی که در روان شناسی سلامت به آن پرداخته میشود، شیوه مراقبت از افراد مبتلا به بیماریهای مزمن است. سالمندان مبتلا به آلزایمر، جزو آن دسته از بیماران هستند که مراقبت از آنها به آموزش های خاصی نیاز دارد. در این مطلب قصد داریم به یکی از مسائل شایع که در شیوه رفتار با این بیماران مشاهده می شود، بپردازیم و در مطالب بعد بیشتردرمورد مراقبان آنها صحبت خواهیم کرد.

آلزایمرچیست؟
آلزایمر نوعی زوال عقل است که در سنین بالا شروع میشود. در این بیماری بافت مغز به تدریج تحلیل میرود و همراه با آن، بیمار بسیاری از توانایی های خود را از دست می دهد. اولین و بارزترین نشانه آلزایمر، نقص در حافظه و ایجاد فراموشی است و پس از آن، مشکلاتی مثل تغییرات شخصیتی، افسردگی، حمله های خشم و انزوا دیده می شود و نهایتا بیمار به جایی میرسد که می توان گفت همه چیز خود را از دست میدهد. نگهداری از این بیماران یکی از مسائل استرس آور زندگی خانواده و مراقبان آنهاست که با مشکلاتی همراه است.

آیا این بیماران رفتارهای مراقبانشان را به یاد می آورند؟
بیماری که به آلزایمر مبتلاست، حوادث نزدیک را به خاطرنمی آورد و تنها خاطرات دور را در ذهن دارد؛ مثلا او یک خاطره در کودکی را به یاد دارد، اما فراموش می کند که امروز صبح با پرستارش برسر مسئله ای بحث کرده است. این گونه مشکلات باعث میشود بسیاری از مراقبان این بیماران تصور کنند که نوع رفتار با این بیماران اهمیتی ندارد. درواقع می گویند: «وقتی او یادش نمی اید که چند دقیقه پیش چه اتفاقی افتاده است، چه فرقی دارد که چطور با او رفتار کنیم؟» درحقیقت این تصورات باعث شده است که ما شاهد بی توجهی و حتی بدرفتاری با این بیماران باشیم. به راستی آیا این بیماران این رفتارها را فراموش میکنند؟ آیا این رفتارها برروحیه انها بی تاثیراست ؟ شواهدی وجود دارد که نشان میدهد این طور نیست. براساس تحقیقات بیماران مبتلا به آلزایمراتفاق های هیجانی را بهترازاتفاق های دیگر که با هیجان همراه نیست، به یاد می آورند. برای مثال بیماران یک داستان هیجانی را بهتر از یک داستان بدون هیجان به یاد می آورند یا اینکه بیمارانی که در یک زلزله حضور داشته اند، به دلیل ترسی که تجربه کرده اند، آن اتفاق را بهتریه یاد می آورند؛ بنابراین رفتارهای مراقبان، چه منفی باشد، چه مثبت، ممکن است بیشتر از آنچه تصور میکنند، در خاطر بیمار بماند.

همچنین این بیماران ممکن است اتفاقی را که افتاده است، فراموش کنند، اما احساس ناشی از آن برای مدتی با آنها می ماند؛ مثلا تحقیقات نشان داده است این بیماران بعد از دیدن فیلمهایی که باعث غم یا شادی می شدند، با اینکه چیزی از فیلم را به خاطرنمی آوردند، احساس غم یا شادی داشتند؛ اما نمیتوانستند علت ان را توضیح دهند. وقتی ما احساس بدی داریم، اما علتش را به یاد نمی آوریم، قاعدتا نمی توانیم آن را حل وفصل کنیم و همین موضوع باعث می شود احساس بدتری درونمان ایجاد شود. وقتی با بیماررفتار نامناسبی داشته باشیم که حس بدی در اوایجاد کند، شاید او این رفتار را به خاطرنیاورد، اما احساس منفی درطی روز باقی می ماند و حتی تشدید می شود؛ چون بیمارنمی تواند علت احساس بدش را بفهمد.

در رفتار با بیمار مبتلا به آلزایمر چه مواردی را رعایت کنیم؟
با این بیماران باید با ملایمت برخورد کرد و از ایجاد احساسات منفی در آن ها جلوگیری کرد. عدم توجه به این امر ممکن است به رابطه مراقب و بیمار آسیب بزند. آنچه روی این بیماران انجام می شود، نتایجی دارد، حتی اگر عمل ما را به یاد نیاورند. بدرفتاری می تواند باعث افزایش نشانه های روان پزشکی مثل افسردگی و حس تنهایی شود که در این بیماران به میزان زیادی دیده می شود. همچنین القای احساسات مثبت در این بیماران می تواند نتیجه بخش باشد و این طور نیست که فعالیت های لذت بخش برای آنها بی فایده باشد؛ برای مثال ملاقاتهای خانوادگی، تعاملات اجتماعی، ورزش، موسیقی، لطیفه گویی و خوردن غذاهای مورد علاقه می تواند برروحیه انها اثر بگذارد. درنهایت می توان گفت اینها همه بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر میگذارد که خودش می تواند بارو استرس بیماری را در زندگی مراقبان کاهش دهد.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: