مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: ۸۶۵
این خنده رو بودن و جدی نگرفتن است که باعث می شود میزان و احتمال موفقیت در هر کاری که انجام میدهید، چند برابر دیگران شود
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
خنده خود را از اسارت ذهن رها سازید!
مجله خبری لحظه نما:ذهن با وجودی که جزو قدرتمندترین بخشهای وجود انسان محسوب می شود، به دلیل کارکرد خاصش به شدت انحصارگراست و برای بقایش نیاز دارد همیشه قصه هایی بسازد که با وجود رنج آوری وغم انگیزی مدام تکرارشوند؛ درواقع ذهن ازطریق قصه هایی که با کمک خاطرات می سازد، خود را سرپا نگه میدارد و موجب ساخته شدن «من ذهنی» یا هویت فکری خود می شود. چیزی که خیلی از ما آن را «منطق» می نامیم، درواقع همان قوانینی هستند که ذهن از دل قصه های خود ساخته اش استخراج کرده و براساس ان حضورو وجود خود را توجیه می کند؛ همچنین آنچه برای کارهایمان دلیل و علت و استدلال می خوانیم، دراصل اصول و قواعدی هستند که ذهن برمبنای آنها قصه های جدی و حزن انگیزش را می بافد مطلب حاظر میگوید: «کسانی که به جای زندگی در دنیای واقعی همین الانشان، در فضای توهمی و ذهن ساخته خود پرسه میزنند، هیچ وقت نمی توانند از ته دل بخندند! زیرا خنده واقعی چیزی ورای قواعد و قوانین ذهن است و از فطرت و طبیعت پاک کودکی ماریشه می گیرد.» وقتی می خندیم، درست همان لحظه ای که از خنده ریسه میرویم و به اصطلاح، نیشمان تابناگوش باز شده و آهنگ تنفسمان تند می شود، ذهن به اجبار قصه گویی اش را متوقف میکند و ساکت می شود. در حقیقت زمان هایی که می خندیم، ذهن ساکت است و این سکوت عمیق درون سبب میشود نظام شفادهی طبیعی ما فعال شود و بدن ما این فرصت را پیدا کند تا برای مدتی از دست بازیهای ذهن و قصه های فکر خلاص شود و به دنیای واقعی برگردد. آقای دکترمادان کاتاریا یا همان پزشک هندی که شیوه «ورزش خنده رها از اسارت ذهن» را در سراسر جهان گسترش داده است، میگوید: «ما در داروخانه ها دارویی به نام خنده نداریم، اما خنده برهردرد بی درمان، دواست!»

دکتر کاتاریا معتقد است: «ما هزینه زیادی را بابت جدی زندگی کردن و جدی بودن پرداخته ایم، اما اکنون وقت آن رسیده است که خندیدن را جدی بگیریم و آن را بخش الزامی زندگی خود کنیم.» او میگوید: «من ندیده ام کسی از خنده و شادی مرده باشد، اما میلیونها نفر را دیده ام که به خاطرعواقب و بیماری های ناشی از نخندیدن به مرگ زودرس دچار شد ه اند.» درواقع خندیدن بی علت و رها از قیودات ذهنی، نه تنها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و رهایی از بسیاری بیماری های جسمی و روانی می شود، بلکه برای حل مشکلات بیرونی و مسائل شغلی و اجتماعی نیز راهگشاست. شاید در نگاه اول خنده نتواند مستقیما مشکل را از سر راه زندگی بردارد، اما با کاستن از اهمیت مشکل و تغییر شیمیایی بدن و نیزساختار ذهنی و روانی، باعث میشود روحیه حل مسئله و یافتن راه حل در شما تقویت شود و شما نیزدرمقابل مشکلات قدرتمندانه تر ظاهر شوید. اگر خوب به چهره آدمهای موفق نگاه کنید، می توانید  لبخند و خنده را به راحتی در سیمای آنها ببینید.

این خنده رو بودن و جدی نگرفتن است که باعث می شود میزان و احتمال موفقیت آنها در هر کاری که انجام میدهند، چند برابر دیگران شود. گرچه «بی دلیل و رها از اسارت ذهن خندیدن» برای کسانی که مدتهای طولانی جدی بوده اند، کار سختی به نظر می رسد، اما به واقع چنین نیست و با چند تمرین ساده خنده درمانی می توان به راحتی خندیدن از ته دل را تجربه کرد. اولین و مهمترین نکته در «خنده بی علت» آن است که بدانیم بدن ما تفاوت بین خنده واقعی و خنده ساختگی را نمی فهمد؛ پس اگر بتوانیم همه اتفاقات جسمی را که موقع خندیدن عمیق روی بدنمان رخ میدهد، عینا شبیه سازی کنیم، بدن بلافاصله و بی اعتنا به آنچه در ذهن و فکر می گذرد، شروع به ترشح  هورمونهای شادی و قهقهه می کند و چند دقیقه بعد، این خنده ساختگی، به خنده ای کاملا واقعی تبدیل می شود. برای اینکه بفهمید بدنتان موقع خندیدن واقعی چه واکنشهایی نشان می دهد، بهترین راه این است که به ایام کودکی برگردید و یادتان بیابد وقتی از خنده رییسه میرفتید و بقیه را هم به خنده می انداختید، چه می کردید؟

ایا قوز می کردید، شانه های خود را پایین می انداختید، سر خود را روی زانو می گذاشتید و نفس های کوتاه می کشیدید یا ...؛ معلوم است که خیر شما درواقع بالا و پایین می پریدید، ورجه وورجه می کردید، خود را به درودیوار می زدید و با هیجان و درحالی که بدنتان گرم و پرانرژی بود، غش غش می خندید و اطرافیانتان را نیز وادار به خنده می کردید. شما وقتی کودک بودید، به این فکر نمیکردید که خنده باعث می شود انسان متانت و سنگینی اش را از دست بدهد! درواقع شما بین چیزهایی که ذهن به خنده ربط می دهد تا آدم ها را از خندیدن بترساند، ارتباطی قائل نبودید. خندیدن شما در کودکی به هیچ چیزی ربط نداشت، بلکه خودش، دلیل خودش بود. الان هم اگر می خواهید دوباره ان تجربه ساده و انرژی بخش را تجربه کنید، چاره ای ندارید، جز اینکه به تقلا و تکاپو بیفتید و جدی بودن را کنار بگذارید. یادتان باشد بالا و پایین پریدن و ورجه وورجه کردن، اصلاچیز بدی نیست. آیا متوجه شده اید وقتی خبرشادی بخشی به شما می رسد، مثلا در امتحانی قبول می شوید یا ...، از شادی برای خندیدن از ته دل، همان رفتارها را تقلید کنید؛ چون این کار باعث می شود بدن از وضعیت جدی بودن وارد حالت نشاط و وجد شود و این تغییر وضعیت بدن که با تغییرات بزرگی در شیمی بدن همراه است، باعث می شود ذهن کنترل جسم را کلا رها کند و دیگر نتواند ژست غمگین بودن را به بدن تحمیل کند. یادتان باشد فرد شادان و خندان را نمیتوان به راحتی فرد غمگین و افسرده تحت کنترل گرفت؛ به همین خاطر است که هروقت می خواهند کسی را ادب کرده یا کنترل کنند، اول از همه خنده را از او می گیرند. اصطلاح «بچه باتربیت نمی خندد» به یک معنا همین نکته را یادآوری می کند. ربط دادن خنده به بی تربیت بودن، بزرگترین ظلمی است که از کودکی در حق خنده های شفابخش ما شده و متاسفانه فرد شاد، شوخ و خنده رو معادل آدم غیرقابل اطمینان و کنترل نشدنی درنظر گرفته شده است؛ درحالی که بخش زیادی از جنگها و کشتارهای تاریخ را کسانی انجام داده اند که چهره ای عبوس داشته و با خنده میانه خوبی نداشته اند. در نبردهای سنگین هم همیشه سربازانی شجاعانه می جنگیدند که روحیه شاداب تری داشتند. آنها حتی موقع اسارت هم لبخند می زدند و با خنده خود تمام عظمت و ابهت دشمن را به سخره میگرفتند. فراموش نکنیم بهترین راه خندیدن فارغ از اسارت ذهن یا خنده بی علت، خندیدن گروهی است. ازآنجایی که خنده مسری است، وقتی با هم هستیم و به صورت جمعی می خندیم، خنده ها عمیق تر، طولانی تر و به یاد ماندنی تر می شود؛ یعنی به محض اینکه شما برای مدتی کافی عمیقا بخندید، اطرافیان شما هم احساس می کنند که بدنشان دارد از کنترل ذهنشان خارج میشود و می خواهد در تجربه خنده بغل دستی شریک شود. به نظر می رسد خنده نوعی پیام رسانی و نظام ارتباط جمعی است و بدن هر انسان شبیه یک تقویت کننده عمل می کند و به محض دریافت بخشی از این پیام آن را تقویت کرده و به کنار دستی اش  منتقل می کند.

بنابراین برای اینکه اهل خانه را از جدی بودن درآورید، خودتان دست به کار شوید و با کمک کوچکترهای شوخ منزل، خنده را استارت بزنید. کل خانواده که شاد شدند، به تدریج اقوام و همسایه ها هنر ازیاد رفته خندیدن بی دلیل را به یاد می آورند برای آنهایی که هنوز اصرار دارند جدی باشند و با خنده بی دلیل به هزارویک دلیل مخالفت میکنند، دکترمادان کاتاریا جمله زیبایی دارد که میگوید: «اگربلد نیستید به خودتان بخندید، به من زنگ بزنید تا من به شما بخندم! چون اصرار به نخندیدن خنده دارترین سوژه برای خندیدن است. شاید بگویید اینکه دلیل خندیدن نمی شود! بله حق با شماست؛ ولی حقیقت این است که خنده اساسا دلیل نمی خواهد؛ چون خنده، خودش دلیل خودش است.»

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: