مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۵۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: ۱۱۳۰
توانایی های ما تاریخ انقضا دارند!
دراین مطلب هم در ادامه مطلب قبل به نقد و بررسی یکی دیگر از 4 باور نادرستی که نلسون و کلیفتون معرفی کرده بودند، می پردازیم.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:همراهان عزیز مجله خبری لحظه نما، همان طور که در مقالات پیشین مطلع شدید، قرار بر این شد که در این سلسله مقالات شما را با رویکردی جدید و بسیار جذاب در روانشناسی به نام «روانشناسی مثبت» اشنا کنیم.

دراین مطلب هم در ادامه مطلب  قبل به نقد و بررسی یکی دیگر از 4 باور نادرستی که نلسون و کلیفتون معرفی کرده بودند، می پردازیم. امید است که با مبسوط کردن این باورپنجره ای جدید به سمت آگاهی برای شما عزیزان بگشاییم.

دیگر باورنادرستی که نلسون و کلیفتون، دو تن از بزرگان روان شناسی مثبت، معرفی کرده بودند عبارت بود از:

مردم می پندارند که نیازی به پروراندن توانمندیهایشان ندارند؛ چون معتقدند خودشان به طور طبیعی رشد میکنند.

 یادم می آید تحصیلات دوره راهنمایی ام را تمام کرده بودم و تازه می خواستم وارد دوره دبیرستان بشوم و بعد از آن هم باید تعیین رشته می کردم. از کودکی در میان اقوام و خانواده به باهوش بودن شهرت داشتم و این نامی بود که خانواده کنار القاب دیگر، برروی من گذاشته بودند و همین القاب مرا درگیرغرور کاذب می کرد، به حدی که در سال اول دبیرستان برای شرکت در المپیاد ریاضی و فقط به خاطر همان القاب و بدون آمادگی قبلی در آزمون ثبت نام کردم کاری که تا آن روز برایش هیچگونه طرح و آمادگی قبلی نداشتم و واقعا برای این منظور در یکی از بهترین مدرسه های تهران که مجری برگزاری دوره های آمادگی برای المپیادهای ریاضی بود، نام نویسی کردم.

همچنین یادم هست با همین غرور کاذب که من پسرباهوشی هستم و نیازی به تحقیق و تمرین ندارم، وارد این دوره از کلاس ها شدم و درمجموع زیاد به موقع در جلسه ها حاضرنمی شدم و پیش خودم می گفتم که حتما ازپس این کارهایم برمی ایم. یادم می اید اواخر شهریور ماه معلم کلاس های امادگی مان، امتحانی را از ما گرفت و من هم خوشحالی و خرسند وارد جلسه امتحان شدم و تمامی سوالات را هم جواب دادم. بعد از سه روز که نتیجه امتحانات آمد، من کاملا شوکه شدم؛ چون به لطف معلم عزیز نمره صفردربرگه امتحانی من لحاظ شده بود! اول فکر کردم با من شوخی می کنند یا اینکه اشتباهی رخ داده است! خلاصه چند ساعتی طول کشید تا من باور کنم پسرباهوش کلاس که تا آن روز معدل نمرات مدرسه اش زیر ۱۹ نبود، از این امتحان صفر گرفته است؛ همچنین یادم می آید احساس خنگ بودن شدیدی به من دست داده بود و ازآنجایی که ازنظر جامعه گریه کردن برای پسرها کاری قبیح است، از مدرسه فرار کردم و پشت حیاط مدرسه که پارکی بود، چند ساعتی گریه کردم و ضمن پاره کردن ورقه امتحانی ام به منزل برگشتم! در منزل جزوه درسی معلممان را که چند روز قبل از امتحان به ما داده بود، دیدم، مشابه همه سوال های امتحان در جزوه بود و من هم متوجه شدم که اگر کمی وقت می گذاشتم و موضوع را جدی می گرفتم، می توانستم از پس این امتحان هم برآیم و در المپیاد ریاضی هم شرکت کنم. این شد که یک ماه به طور مرتب برروی توانایی هایم وقت گذاشتم؛ طوری که دیگر با دوستانم بیرون نمی رفتم و مهمانی های خانوادگی را هم شرکت نمی کردم. تا اینکه در ماه بعد معلممان امتحان دیگری برگزار کرد و من توانستم این بار نمره ۲۰ را بگیرم که هنوز هم آن برگه امتحانی در کمد وسایل مهمم وجود دارد و سرلوحه بسیاری از کارها در زندگی من شده است.

و من از این داستان درس گرفتم که توانایی ها و استعدادهای ما دقیقا مانند عضلاتی هستند که اگر برروی آن ها تمرکز نکرده و آنها را ورزیده نکنیم، به زودی ضعیف می شوند و از کار می افتند؛ درست مثل کسانی که باشگاه بدن سازی می روند و بدنشان ورزیده می شود، ولی به محض اینکه مثلا یک یا دو ماه وزنه نمی زنند، حجم عضلاتشان کم می شود، حال هرقدر هم در این کار قدیمی بوده باشند.

مثالی در برنامه های دوازده قدم است که می گوید: «بهبودی پس انداز ندارد!» به واقع اگر این جمله را تمام مدیران، کارکنان، دانشجویان و مدرسان در زندگی خود به اجرا درآورند، ما حتما از این اوضاع نامساعد اقتصادی و مدیریتی خارج خواهیم شد. یکی از استادان دانشگاهم را به یاد می آورم که پاورپوینت و جزوه آموزشی اش بیش از ۶ سال قدمت داشت و این، یعنی عدم توانایی او در تطابق خود با دانش روز دنیا. بسیاری از کسب وکارهایی که روبه ورشکستگی می روند نیز فقط به همین دلیل است؛ یعنی فرد با انگیزه بسیار زیاد و مهارتهای لازم یک بنگاه اقتصادی ایجاد می کند و پس از چند سال هم به نتایج لازم می رسد، اما افت کیفیت نیز از همان روز آغاز می شود؛ زیرا آنان بنگاه اقتصادی خود را به مثابه یک زمین کشاورزی میدانند و تصور میکنند اگر بذری را بکارند، طبیعت خود به خود آن را بارور می کند! درصورتی که باید بداند این نگاه و این طرز فکر اشتباه است. حتی می توان گفت هرقدرفردی وارسته و نیک باشد بازهم نمی شود آن را دلیلی برای موفق بودن وی در زندگی شخصی اش دانست. من در بسیاری از همایش ها و کارگاههای آموزشی ام افرادی را دیده ام که از دانشگاههای برتر ایران فارغ التحصیل شده اند یا در آنجا درحال ادامه تحصیل هستند، اما توانایی ارتباط برقرارکردن با انسانهای دیگر برایشان بسیار دشوار است. این است که ما باید نگاهی جدی به  این مسئله بیندازیم.

و یا حتی مثال دیگر میتواند این باشد که من نمیتوانم به صرف اینکه پسرخوبی برای خانواده ام بوده ام، الان بگویم پدر خوبی هم برای فرزندانم هستم. شما هم حتما بسیار این گله و شکایت را از پدران و مادران خود شنیده اید که گفته اند حتی پاهایشان را جلوی پدر و مادرشان دراز نمی کردند یا قبل از والدینشان غذا خوردن را شروع نمی کردند، اما نمیدانند فرزندانشان چرا این گونه بار آمده اند؛ درحقیقت این پدرومادرها دچار خطای ذهنی شده اند که فکر میکنند اگر در کاری موفق بوده اند، در کار دیگری هم می توانند موفق باشند. این کار با کارهای دیگر تفاوت دارد. حتی پدر و مادری که برای تربیت فرزندان خود در دوره کودکى و نوجوانی به کسب مهارت پرداخته اند و از فرزندان و نحوه تربیت انها راضی بوده اند، حالا که دیگر در جست وجوی کسب مهارت لازم برای رویارویی با جوانان خود نیستند، با فرزندان خود به مشکل برخورد میکنند و دائم از خود می پرسند که چرا جوان ما این گونه شده است. تا دوسال پیش خیلی خوب بود و درنهایت مشکل را مثلا به دانشگاهها تعمیم می دهند و می گویند از وقتی فرزندشان دانشجو شده است، این طور رفتار می کند.

درحقیقت آنها فکر میکنند توانایی های تربیتی که در دوران کودکی و نوجوانی فرزندانشان آموخته اند، مانند درخت رشد می کند و میوه ای به نام توانایی مذاکره با جوان را تحویلشان میدهد؛ درحالی که باید بدانند این گونه نخواهد بود. درآخر باید بگوییم هرکدام از توانایی هایی که ما داریم یا کسب می کنیم، تاریخ انقضا دارند و این چرخه تقویت و بازآموزی باید در زندگی ما دائم و به طور مستمر در جریان باشد؛ چه بسا توانایی های منقضی شده مانند مواد غذایی فاسد، افراد را دچار مسمومیت می کند.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: