مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۵۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: ۱۷۷۲
صحبت درمورد دلایل ظهور نسل عجیب و شلوغ و درعین حال مظلوم و سرگشته دهه هشتادی مثنوی هفتاد من بودہ و از حوصله خارج است.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:دهه هشتادی ها همان هایی هستند که در قرن بیست ویک میلادی دنیا آمده اند. یادم هست موقعی که قرن می خواست عوض شود، یک مشکل در طراحی تاریخ سیستم عامل های کامپیوترها، همه را نگران کرده بود و همه فکر می کردند کامپیوترهای بزرگ بانکها، بازارهای بورس و نیز کامپیوترهای نظامی و کنترل سلاحها و ... دچار مشکل می شوند، اما قرن عوض شد و خوشبختانه تلاش های پیشگیرانه دانشمندان باعث شد اتفاق مهمی نیفتد.

سال ۲۰۱۲ هم قرار بود براساس تقویم مایاها دنیا به آخر برسد و یا تحولی عظیم در باورها و دیدگاه های انسانها ایجاد شود که آن هم ظاهرا اتفاق نیفتاد. به نظرمان بزرگ ترین نقص تربیتی والدین این دهه هشتادی ها، «همپای بچه هایشان بزرگ نشدن» است. درست از زمانی که این نسل پا به دنیا گذاشتند، تحول دنیای دیجیتال و همگانی شدن فناوری ارتباطات و شبکه های اینترنتی و موبایلی اتفاق افتاد و بچه ها نیز به خاطرهوش طبیعی و اقتضای سن ، با این فناوری بزرگ شدند و درمقابل هم والدین به بهانه های واهی خودشان را ترساندند و از انها فاصله گرفتند، یادشان رفت که اولین شرط تربیت یک موجود هوشمند انسانی، درک متقابل نیازها، خواسته ها و حرف ها و ارزوهای اوست و بچه ای که با اتصال راحت به اینترنت خیلی سریع می تواند به تابوترین اسرار مگوی جامعه دسترسی پیدا کند، دیگر ان نوجوان و جوان بیست سال قبل نیست که وقتی بازخواستش کنی، از خجالت صورتش سرخ شود! و از بزرگ ترها حرف شنوی داشته باشد.
از سوی دیگر دهه هشتادی ها فرزندان پدر و مادرهایی هستند که در ایام جوانی و میان سالی با مشکلات اقتصادی سنگین دست وپنجه نرم کرده اند و نتوانسته اند خواهر و برادران زیادی را برای آنها به دنیا آورند؛ یعنی آنان اکثرا تک فرزند خانواده بودند و یکه تاز در خانه و به اصطلاح در خانواده شان فرزند سالاری حکمفرما بوده است.

درحالی که در خانواده های پرجمعیت معمولا برادر و خواهرهای بزرگ ترازلحاظ تربیتی و مراقبتی، نقش پدر و مادر ثانوی را ایفا میکنند و کوچکترها با الگوبرداری از آنها رفتار و واکنشهای خود را شکل میدهند و از آن طرف وقتی خانواده تک فرزندی شد، بخش اعظم این وظیفه برعهده والدین و بقیه اعضای فامیل، دوستان و از همه بدترتلویزیون و دوستان شبکه های اجتماعی اینترنتی می افتد. متاسفانه به دلیل ناتوانی والدین نسل دهه هشتاد دردرک زبان و نیز ایجاد سرگرمی و روابط مناسب وبزرگ نشدن هم پای آنها و باوجودی که اغلب همین یک بچه را داشتند، تربیت او را به ساکنان و همسایگان دهکده جهانی سپردند که فناوریهای نوین ارتباطات و اطلاعات این دهکده را درکل زمین ایجاد کرده بودند و چقدرخنده دار است که بعدها همین پدرومادرهای ناتوان که از عهده تربیت همان یک فرزند برنیامدند، طلبکارانه از جامعه می پرسند که چرا فرزند لوس و دردانه شان به این روز افتاده و به این شکل بزرگ شده است؟!

درحقیقت تک فرزند بودن اکثر دهه هشتادی ها یک بدی دیگر هم دارد و آن، هم نشین شدنشان با بزرگسالان، از همان دوران کودکی است. آنها چون در مهمانی های خانوادگی، دید وبازدیدها و مسافرتها هم سن وسال مناسبی برای دوست شدن و بازی کردن پیدا نمیکنند، به ناچار با آدم بزرگ ها خاطرات بازی با کودکان هم سن و از آن بدتر عجله برای قدکشیدن و زودتربزرگ شدن و درنتیجه بلوغ زودرس فکری، ذهنی و بدترازان جسمی است. سری به کانالهای تلگرام و شبکه های اجتماعی بزنید. بخش اعظم اعضای فعال این گروه های مجازی را قرن بیست ویکمی های جهان و دهه هشتادی های خودمان تشکیل میدهند که از واژه ها، جملات و مفاهیمی استفاده می کنند که متعلق به سنین بالاتر است. پس نباید فراموش کنیم وقتی کودکی و نیز بازی با هم سن و  سالان را از فرزندمان بگیریم، کاملا مشخص است که او زودتر از سن تقویمی به بلوغ می رسد و انتظارات و توقعاتی در وجود خود جست وجو می کند  و هیجاناتی را درونش فعال می کند که متعلق به سن و سال او نیست.

صحبت درمورد دلایل ظهور نسل عجیب و شلوغ و درعین حال مظلوم و سرگشته دهه هشتادی مثنوی هفتاد من بودہ و از حوصله خارج است. آنچه گفته شد فقط اشاره ای مختصربود به بلایی که فناوریهای نوین، والدین ترسیده از یادگیری و نیز شرایط سخت اقتصادی و از همه بدتردهکده جهانی و آماده نبودن بسیاری از جوامع سنتی برای حضور در این دهکده می تواند بر سر نسل های بعدی بیاورد

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: