مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۵۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: ۱۵۶۸
گاه در زندگی موفق نیستیم و راهی آسان برای رهایی از فشارهای ناشی از این احساس پیدا می کنیم. به دنبال مقصر یا مقصرانی میگردیم تا تمام تقصیرات را از گردن برداریم!
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مقصر کیست؟
مجله خبری لحظه نما:گاه در زندگی خود موفق نیستیم و البته راهی آسان برای رهایی از فشارهای ناشی از این احساس پیدا می کنیم. بله، دراسرع وقت، به  دنبال مقصر یا مقصرانی میگردیم تا تمام تقصیرات را از گردن خود برداریم! سپس آزاد و رها در زمره آدمهای بازنده قرار گیریم و باقی زندگیمان را با گلایه و ناله کردن سپری کنیم.

شخصی در صفحه اجتماعی خود مینویسد: «از من چه انتظاری دارید، من که نه پدر و مادرم را خودم انتخاب کردم، نه کشور محل تولدم، نه زبانم و نه حتی اسمم را!! پس چگونه میتوانم خودم باشم، شاد باشیم، لذت بیرم و از همه سخت تر این که موفق باشم!»

و بعد افرادی هم برای سرگرمی زیر این نوشته چند شکلک می گذارند یا چند کلمه ای مینویسند. به این ترتیب، شما هم خودتان را توجیه کرده و کمی خیالتان راحت میشود. آن گاه در کمال آسودگی، دست از تلاش و تغییر و تحول می کشید و به آرامی می آرامید، البته به ظاهر ! چرا هیچ یک از ما جرئت نمی کنیم که زیر نوشته ها و عکس های دیگران راهکار بدهیم، راهنمایی شان کنیم، نقد سازنده کنیم و با دلیل بگوییم: "فلانی شما اشتباه میکنی." شاید با این روش، لااقل عوامل نجات یک انسان و حتی جمعیتی را از خیالات واهی فراهم آوریم.

کدام انسان موفق را میشناسید که پدر، مادر، نام، زبان و کشورش را از خودش انتخاب کرده باشد. پس چرا آنها موفق شده اند؟ اصلا یکی بپرسد :" این عوامل بی اهمیت تا چه اندازه می توانند در مسیر رشد و پیشرفت متاثیر داشته باشند؟"

به خودمان بیاییم، کلاه مان را قاضی کنیم، منطقی تر فکر کنیم و بپذیریم که فقط خودمان باید خود را تغییر دهیم خود باید نجات دهنده خود باشیم و خویش را درمسیر تعالی قرار دهیم.

"راز" همین است، پذیرفتن این که هیچ کس و هیچ عاملی بیرون از  وجود ما مقصر شکستهای ما نیست. با وجود این، برای پرورشی این این نگرش به راهکار، رهنمود و راهنمایی نیاز داریم.

۱. انگشتهای دیگر به کدام سمت هستند؟
وقتی به دنبال مقصر می گردیم، انگشت اشاره خود را به سمت شخصی می گیریم که دردسترس ماست و او را مقصر می دانیم. گاہ این انگشت به سمت پدر ، مادر، مسئولان، دوستان، معلمان و حتی جامعه است و در هر لحظه یا دورهای که به موفقیت دست پیدا نمی کنیم به سمتی اشاره می کند؛ اما هرگز دقت نمی کنیم که در هر حال و در هر زمانی که انگشت اشاره به سویی اشاره می کند، سه انگشت زیرین به آرامی و با حجب و حیایی خاص به سمت خود ما اشاره می کنند! گویا بسیار با احتیاط و طوری که ما ناراحت نشویم با زبان بی زبانی می گویند: «بیشتر تقصیرها گردن خود توست!»

این تمرین عملی را انجام دهیم و با دقت بیشتری به انگشتان خود و پیامی که سعی میکنند به ما بدهند توجه کنیم.

۲. از خود انتظار کامل بودن نداشته باشید
هریک از ما بارها شنیده ایم که هیچ انسانی بی عیب و در نتیجه کامل نیست؛ ولی چقدر ساده از کنار این جمله می گذاریم! این بار می خواهیم این جمله را جدی بگیریم و درباره آن فکر کنیم. آن گاه بپذیریم که من هم کمبودها، کاستی ها، نقطه ضعف ها و عیوبی دارم.

گذر از این مرحله یعنی طی کردن بخش عظیمی از مسیر رشد. پس از آن باید برنامه ریزی کنیم؛ یعنی، باید با عیوب، کاستی ها و کمبودهایی در وجود خود کنار بیاییم که همیشگی هستند و امکان رفع آنها وجود ندارد. سپس نقطه ضعف ها را با آموزش، پرورش و بهره گیری از الگو و مربی به نقاط قوت و توانایی تبدیل کنیم.

این اتفاق رخ نمیدهد؛ مگر هم اکنون دست به قلم شویم و لیستی بلند بالا تهیه کنیم. در این لیست می توانیم برای رفع موانع راهکارهایی پیشنهاد کنیم و حتی نام انسانهایی را بنویسیم که در رسیدن به موفقیت، به ما کمک می کنند.

بیایید تمرینی عملی و جدی در این زمینه انجام دهیم. جدول زیر را در صفحه کاغذی در ابعاد بزرگ ترسیم کنید و سپس به تکمیل آن بپردازید. آن گاه برای هر خانه این جدول برنامه ریزی علمی کنید. جدولی SWOT به هر فرد، سازمان یا کشور کمک میکند تا با شناسایی نقاط قوت، خود را در جامعه و بازار مطرح کرده و برنده شود؛ همچنین امکان آن را فراهم می آورد تا با شناخت نقاط ضعفش برای رفع یا تبدیل آنها به نقاط قوت برنامه ریزی کرده و هدف گذاری کند.

اگر هریک از ما بدانیم چه عواملی تهدیدمان می کند و آمادگی لازم برای رویایی با این موارد را داشته باشیم، آن گاه می توانیم هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کنیم. از سوی دیگر، شناسایی فرصتها به ما کمک می کنند که در زمانهای مناسب، با تمام قوا، به سمت انها حرکت کنیم و بدین ترتیب، موقعیتی نهفته را آشکارسازیم. تکمیل این جدول باعث میشود تا نگاه ما به خودمان، داشته هایمان، نداشته هایمان، دلهره هایمان و خویی هایی که در کمین ما هستند روشن تر و شفاف تر شود تا بتوانیم بقیه راه را با چراغی پرنور حرکت کنیم .

۳۔ مقصرهای خیالی را ببخشیم
تا زمانی که دیگران را مقصر میدانیم، انگیزه ای برای پیشرفت و تغییر نخواهیم داشت: بلکه به شدت احساس سنگینی می کنیم. از این رو، در هر زمان و مکانی یاد دیگران را با خود حمل می کنیم؛ اما برای پرواز و اوج گرفتن لازم است دیگران را از نشانه های خود بر زمین بگذاریم، آن گاه دست خود را بگیریم و تا قله های تعالی پیش برویم. بخشیدن کمک میکند تا دیگران به جای قرار گرفتن در لاک دفاعی،  به یاری ما بشتابند. آنگاه دست به دست ما دهند و برای صعودمان گامی هر چند کوچک بردارند: یا این که حداقل مانع ما نباشند. البته این مهم رخ نخواهد داد، مگر این که بگذاریم و بگذریم.

4. به سوی فردا گام برداریم
ماندن در گذشته، تکرار خاطرات ناخوشایند، خیالپردازی درباره رخدادها و تکرار خیالی تلخ، که شاید وجود هم نداشته باشد، ذهنمان را معتاد می کند. بدین ترتیب، ذهن ما یاد می گیرد که در مواجهه یا کوچکترین موانع به عادتهای ذهنی خود پناه ببرد: بنابراین باید تمرین کنیم که به تدریج پای خود را از باتلاق گذشته بیرون بکشیم و به سوی آینده گام برداریم. این اقدام مستلزم آن است که تصویر زیبایی از اینده در ذهن خود بسازیم. سپس در خواب و بیداری آن تصویر را پیش چشم آوریم. بدون تردید اگر به این وادی عادت کنیم، انگیزه، انرژی و شوق حرکت به تدریج در ما ایجاد خواهید شد. ان زمان است که رایحه اولین موفقیتها را در مسیر خوشبختی استشمام می کنیم و دیوانه وار و عاشقانه تا انتهای آن مسیر پیش خواهیم رفت.

این مسیر همان مسیری است که من و شما شایسته طی کردن آن هستیم. این قله ها جای من و شماست. بهره بردن از این لذایذ حقی مسلم برای ماست و این جایگاه فقط سزاوار اشرف مخلوقات است.
جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: