مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۶۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۶
تعداد بازدید: ۲۹۵۴
اگر می خواهید خوشبختی و زندگی شاد را تجربه کنید، باید خویشتن را از بند وابستگی عاطفی افراطی آزاد کنید. البته بیشتر مردم از وابستگی عاطفی رنج می برند، اما فقط تعداد کمی از این مشکل آگاهی دارند.
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
مجله خبری لحظه نما:وابستگی، احساسی بیمارگونه و شدید است که از ضعف و بنود قدرت نشئت می گیرد، نیازی دردناک که لازمه اش اشباع و سیری است. این خلا یا کمبود درونی هر انسانی را وا می دارد که برای جبران، به دنیای خارجی پناه ببرد. کافی است که فرد یک بار موفق شود و برای پر کردن این خلا عاملی در دنیای خارجی بیابد. از آن پس، بی شک آن را برای زندگی خود لازم دانسته و وابسته اش می شود!

در حقیقت، اموری که بدان ها وابسته می شویم، اموری ضروری اند؛ اما هرگز حیاتی نیستند، بنابراین می توان آنها را ترک کرد. البته اشکال متفاوتی از وابستگی یا همان اعتیاد وجود دارد، وابستگی به ورزش، تمایلات جنسی، پرخوری و .. تمامی این موارد گونه ای از اعتیادند، فقط مواد مخدر هرکدام متفاوت است.

گاه این خلا یا کمبود از نوع عاطفی و احساسی است. در این صورت، ما تلاش می کنیم شخصی را بیابیم و با وی خلا درونی مان را به بهترین شکل ممکن پر کنیم. در این حالت، می خواهیم از شردرد و رنج ناشی از این وابستگی رها شویم. بسیار خوب، این امر کاملا طبیعی است. در صورتی که رابطه عاشقانه پیش برود، دیگر حالت جبرانی ماجرا منتفی خواهد شد، اما این فرضیه همیشه کاربرد ندارد!

پس برای رهایی از چنین اعتیادی، فقط یک راهکار وجود دارد، ما باید به ذهن ناخودآگاهمان رجوع کنیم و با دقت این کمبود را ببینیم.

اگر بخواهیم با استفاده ابزاری از یکدیگر، خلاهای درونی مان را پر کنیم و احساس خوشبختی نماییم، درگیر تصویری بسیار گمراه کننده و موهوم شده ایم. به بیان دیگر، اگر وارد چنین رابطه ای شویم، اما انگیزه مان را از ایجاد ارتباط با دیگری ندانیم، درپی جبران کمبودهای درونی خود هستیم.
البته روابط عاشقانه در وجود ما بیش از حد تاثیر گذارند، زیرا عشق و وابستگی چیزی برای درک کردن باقی نمی گذارد و شما به قدری سریع پیش می روید که ناگهان متوجه می شوید ازدواج کرده اید! اما اگر واقعا می خواهید خوشبختی و زندگی شاد را تجربه کنید، باید خویشتن را از بند وابستگی های عاطفی افراطی آزاد کنید. البته بیشتر مردم از وابستگی های عاطفی رنج می برند، اما فقط تعداد کمی از آنها از این مشکل آگاهی دارند.

در واقع، وابستگی عاطفی انسان را وادار می کند تا نیازمند شخص دیگری باشد. این حالت بیشتر در میان زوج هایی دیده می شود که به شکل افراطی به یکدیگر محبت می کنند، به قدری که شما کاملا این مسئله را احساس می کنید. وابستگی عاطفی عاملی است که تاثیرات بسیار مخربی بر روابط افراد می گذارد. شخص وابسته مانند انسانی معتاد است، که نیاز دارد هر روز، دوز معینی از محبت را استفاده کند، به نحوری که اگر ان را به دست نیاورد، به سرعت  به فردی بی تاب، ناامید، بدبخت و افسرده تبدیل خواهد شد.

اما کسانی که چنین اعتیادی دارند چگونه می توانند از شر وابستگی های عاطفی خود رهایی یابند؟

وابستگی احساسی اشکال گوناگونی دارد، اما رایج ترین شکل آن تمایل دائمی به تصویب و تایید دیگری و جلب محبت از جانب اوست. درمجموع، وابستگی احساسی بیشتر در میان زوج ها پدیدار میشود، به طوری که فرد به طور مداوم به دنبال دریافت عشق، توجه و تایید از جانب شریک زندگی خود می گردد. این وابستگی همان گونه که در زنان پدیدار می شود در مردان نیز به وجود می آید.

4 توصیه برای رهایی از بند وابستگی احساسی
1. از تنهایی نهراسید
ترس از تنها ماندن یکی از دلایل اصلی وابستگی احساسی است. هرانسان کم و بیش از تنها ماندن می ترسد. آدمی همیشه به دنبال تعامل و ایجاد ارتباط با دیگران و داشتن سرگرمی و تنوع است، زیرا او از رو به رو شدن با  خوشیتن خود در تنهایی  واهمه دارد.

نخستین مسئله این است که باید درک کنید آنچه در دیگران جستجو می کنید، بخشی از دنیای خارجی است. در حقیقت، شما باید گمشده تان را در درون خود بیابید، بنابراین دیگر به دنبال راه های فرار از تنهایی نگردید، از حقیقت وجودی خود لذت ببرید و خویشتن را در تنهایی دریابید. در این حالت، اعتماد به نفس و یقین خود را افزایش خواهید داد.

2. ماهیت واقعی خود را کشف کنید
بیشتر مردم کوچکترین ایده ای برای زندگی خود ندارند و هرگز نمی اندیشند که دوست دارند چه کاری انجام دهند. این امر بسیار عجیب است. در حقیقت، بیشتر مردم فقط زنده اند و بدون هدف و مقصد خاصی زندگی می کنند. برای رسیدن به احساس تکامل، این اشخاص همیشه نیازمند انسانی دیگر هستند تا از جانب او توجه، محبت و احساس ارزشمندی را دریافت کنند .

اگر در زندگی خصوصی خود هدفمند هستید، میتوانید به رنج و درد حاصل از وابستگی عاطفی پایان دهید؛ زیرا درمی یابید که دیگر نیازی نیست در این مسیر، کسی به شما اعتبار دهد. در این حالت، شما انسانی هستید که به تنهایی برای خویش تصمیمات درستی می گیرید.

شاید در زندگی زناشویی، از وابستگی احساسی رنج میبرید؛ برای مثال، همیشه باید همسرتان شما را تأیید کند. اورا یک ستون اتکاء می دانید و در پی تحقیق رویاهای خاص خود از طریق او هستید، اما در برابر شما، هیچ کس برتری کامل ندارد. تنها کافی است به ماهیت ارزشمند خود پی ببرید. در واقع، یافتن دلیل وجودی تان، همچون گشایش دری ویژه به روی شماست تا از این بن بست وابستگی رهایی یابید.

3.منبع وابستگی احساسی خود را طرد نکنید
بیشتر مردم زمانی که متوجه میشوند به چه کسی وابستگی پیدا کرده اند، او را طرد می کنند. برخی هم می ترسند که درگیر دوست داشتن شوند. از این رو، دور هرگونه احساس تعلق را خط قرمز می کشند. این راهکار شیوه ای نادرست و کاذب است: زیرا دیر یا زود چنین احساسی دوباره در وجودشان زنده خواهد شد.

هیچ مسئله ای را نمی توان با فرار کردن از آن حل کرد؛ بلکه تنها راه حل، اندیشیدن و انجام دادن آن است؛ بنابراین ترس هایتان را رها کنید و کنترل احساسات و زندگی تان را در دست بگیرید. در حقیقت، بهترین راه حل، رسیدگی واقعی به مشکل است.

۴. راه حل هایی برای وابستگی عاطفی
شما باید خود واقعی تان باشید و هدفی شخصی برای تحقق بخشیدن داشته باشید. هرگاه به این مرحله رسیدید، بی شک از شر این مشکل رها می شوید

چند پیشنهاد
۱. چند فعالیت خاص در زمینه هنر، ورزش، سرگرمی و... برای خود درنظر بگیرید.

۲. «به واقع عاشق همسرتان هستید؛ اما همیشه از خود می پرسید: "آیا او هم مرا دوست دارد؟!"» از همین لحظه این تفکر را متوقف کنید.

۳. به همسرتان اجازه دهید که وقت آزاد داشته باشد و زمانی را به خود اختصاص دهد. در آن زمان، شما هم به کارها و فعالیتهای خاص خود بپردازید.

۴. از آزار و اذیت همسرتان در تمام طول روز دست بردارید. اگر او در هر لحظه به شما پاسخ نمیدهد، دلیل این نیست که به شما فکر نمی کند.

۵. «شاید همسرم برای همیشه مرا ترک کند.» این فکر را از سر خود بیرون کنید؛ زیرا نباید درباره مشکلاتی فکر کرد که هرگز وجود ندارند یا پیش نیامده اند.

نتیجه
غلبه کردن بر وابستگی عاطفی کار بسیار مشکلی است؛ اما اگر به وجود این مشکل در درون خود پی ببرید، با برنامه ریزی دقیق، می توانید مانند هراعتیاد دیگری، از شر آن هم خلاص شوید.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: