مجله خبری لحظه نما| اخبار روز، آشپزی، دکوراسیون، سبک زندگی
کد خبر: ۲۳۶۰۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: ۲۳۴۱
راههای بهتر خوابیدن در شب - کمبود خواب مشکلات زیاد خواهد داشت بسیاری از حوادث رانندگی به علت بی خوابی رخ میدهد نداشتن خواب کافی و مناسب بازدهی را پایین می آورد
فروش اسید فسفریک
هیولاهای مرموز
نرخ ارز
راهکار برای داشتن خوابی بهتر
مجله خبری لحظه نما:بر اساس تحقیقات اخیر از هر چهار انسان یک نفر با مشکلات ناشی از بی خوابی مواجه است. متاسفانه کمبود خواب مشکلات زیادی در پی خواهد داشت. بسیاری از تصادفات و حوادث رانندگی به  علت بی خوابی افراد رخ میدهد: حتی در بسیاری موارد، نداشتن خواب کافی و مناسب. بازدهی  فرد را در حین انجام دادن حرکات ورزشی پایین می آورد و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری را در او افزایش خواهد داد. در بسیاری موارد  باعت افزایش شدید وزن در برخی افراد خواهد شد.

چند روش ساده و بسیار مفید برای داشتن خواب مناسب و مبارزه با بی خوابی .

۱. فعالیت بدنی روزانه
بی شک شما هم دیده اید که بیشتر کودکان در طول روز مشغول دویدن و حرکت هستند. و به همین دلیل، شبها بدون مشکل به خوابی عمیق فرو میروند. بنابراین بهتراست که ما هم از آنها الگوبرداری کنیم و در طی روز، فعالیتهای بدنی مان را با ورزش یا پیاده روی ساده به زمان شصت  دقیقه برسانیم .

فعالیتهای فیزیکی باعث کاهش استرس فرد شده و در طول روز، سطح هوشیاری او را بالا میبرند. البته اگر حرکات ورزشی و فیزیکی نزدیک به ساعت خواب شبانه بهتر است که در طی روز، افراد فعالیت بدنی مناسب داشته باشند. به این ترتیب، چندین ساعت پیش از خواب، بدن در حالت استراحت قرار می گیرد و به آرامش خواهد رسید.

۲. منع مصرف الکل و داروهای خواب آور
متاسفانه برخی بر این باورند که داروهای خواب آور با مصرف الکل باعث کاهش یا استرس و در نتیجه تنظیم خواب می شود: ولی این باور صحیح نیست زیرا الکل و داروهای خواب آور باعث اختلال در خواب و گاه بی خوابی افراد می شوند. در نتیجه، شاید فرد حتی تا نیمه های شب نیز بیدار بماند.

۳. شب به خیر گفتن به وسایل الکترونیکی
بنا بر توصیه برخی از محققان، بهتر است که اتاق خواب فضایی عاری از هرگونه وسایل الکترونیکی باشد تا محیطی کاملا مناسب برای خواب فرد ایجاد شود؛ به نحوی که فرد از آن محیط، فقط برای خواب و استراحت استفاده کند. البته چه بهتر که در صورت امکان، فرد آنها را ساعاتی قبل از خواب خاموش کند: یعتی، زمانی بسیار پیشتر از آماده شدن برای خواب شبانه.

در واقع، نباید چیزی در اتاق باشد تا مدام ذهنتان را آماده بیدارشدن نگه دارد. به عبارت ساده تر، شما نباید هنگام خواب، به طور مداوم، در انتظار به وقوع پیوستن اتفاقی جدید باشید؛ مثل انتظار برای رسیدن یک پیام تلفنی یا دیدن پیغامی بر روی صفحه رایانه تان!

۴. داشتن ساعت خواب منظم
سعی کنید هر شب در ساعت معینی به رختخواب بروید تا بدن شما سر همان ساعت آماده خواب شود. داشتن ساعت معین و مشخص برای خوابیدن باعث القای حس آرامش در بدن شده و در نتیجه فرد راحت تر به خواب میرود؛ همچنین انجام دادن بعضی از سرگرمی ها مثل حل کردن جدول سودوکو، گوش دادن به موزیکی ملایم، مطالعه، نوشتن خاطرات روزانه یا بازی کردن با حیوانات خانگی حس ارامش فرد را تقویت می کند. در نتیجه، احساس خواب آلودگی در او ایجاد شده و خوابی راحت را تجربه خواهد کرد.

۵. آماده کردن ذهن و بدن برای داشتن خوابی راحت
استرس یکی از عوامل مهم بی خوابی است؛ مادامی که قصد خوابیدن دارید برای به خواب رفتن تلاش می کنید. با وجود این، همچنان بی خواب هستید و تمام مدت به سقف خیره شده اید. این عمل فقط ریسک بیدار ماندن و بی خوابی را تا پاسی از شب افزایش میدهد؛ بنابراین به جای نگرانی درباره بی خواب شدن، به این فکر کنید که شما هم می توانید خیلی زود و راحت به خوابی عمیق فرو روید. در این هنگام، با خود مدام تکرار کنید: "خوابی خوب و راحت خواهیم داشت."
همچنین این موضوع را در طی روز چندین بار با خود مرور کنید. علاوه بر این، بعضی ورزش ها و حرکات باعث تنظیم و بهترشدن تنفس و در نتیجه آرامش مغز و بدن میشوند؛ حرکاتی همچون یوگا، قبل از آماده شدن برای خواب، تنفس را بهبود بخشیده و بدنتان را برای خوابی راحت آماده می کنند.

این نکته را فراموش نکنید که هرکسی می تواند دچار بی خوابی یا بد خوابی شود؛ اما اگر مشکلات بی خوابی در فرد دائمی شوند، روی تمرکز و حالات او تأثیر می گذارند. در نتیجه، بازدهی فرد در طول روز پایین خواهد آمد. در چنین شرایطی، بهتر است که موضوع را حتما با پزشک در میان گذاشته و برای برطرف کردن ان اقدام نمایید.

به امید داشتن خواب کافی، مناسب و زندگی با آرامش.

جدیدترین روش جوانسازی واژینال
سبک زندگی
کودک وبانوان
گردشگری
فناوری اطلاعات
سلامت
آشپزی
چهره ها
دکوراسیون
رازهای موفقیت
سرگرمی
نام:
ایمیل:
* نظر: